ΙΤΑ 8 (το κανάλι του Λεωνίδα)

lovegore

RetroN00b
Joined
10 Αύγ 2010
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
3
Το καναλι ΙΤΑ8 ξεκινησε να εκπεμπει με την αρχη της ιδιωτικης τηλεορασης.Τα αρχικα Ι.Τ.Α σημαιναν Ιδιωτικη Τηλεοραση Αθηνων,το 8 ηταν η συχνοτητα οπου εκπεμπε το καναλι.Το προγραμμα του αποτελουνταν κυριως απο προβολες ταινιων σε ποιοτητα vhs,γι'αυτο και συνηθως οταν ξεκινουσε μια ταινια ποτε δεν προβαλαν τους τιτλους αρχης,(πιθανον γιατι δεν ειχαν πληρωμενα πνευματικα δικαιωματα).Το καναλι ανηκε στον ΛΕΩΝΙΔΑ που ειχε καταστημα στη Ιερα Οδο και πουλουσε εξοπλισμους για ψησταριες.Πολλες φορες εδειχνε και καποια φτηνιαρικα βιντεοκλιπ με καποια τραγουδιστρια Αννα Μαρωνη(απο τοτε χαθηκαν τα ιχνη της)αναμεσα στις ταινιες,κατι σαν μουσικο διαλλειμα.Μαλιστα εκεινη την εποχη προβαλονταν σε αλλα καναλια και καποιες διαφημισεις των προιοντων SLIM,(μασαζοκαλσον,αλοιφες,χαπια κτλ)για διαιτα,τα οποια διαφημιζε η τραγουδιστρια Τζινα Βαρωνη(φανταστικο προσωπο)επηρεασμενο το ονομα σαφως απο την Αννα Μαρωνη που προβαλε το αγαπητο μας καναλι.Τα βραδυα λεγοταν οτι προβαλε ταινιες πορνο,εγω δεν ειχε τυχει ποτε μου να δω αν και καθομουν μεχρι πολυ αργα.Ταινιες που ειχα δει σε αυτο το καναλι ηταν πολλες ελληνικες βιντεοταινιες,πολλα νιντζα με Ριτσαρντ Χαρισον,και μια ταινια που ειδα εκει για πρωτη φορα και εγινε μια απο τις αγαπημενες μου ever ηταν το Suburbia της Penelope Spheeris,με θεμα την παρακμιακη ζωη καποιων πανκηδων σε προαστιο της Αμερικης.Μαλιστα δεν ηξερα τον τιτλο της ταινιας και την πετυχα τυχαια μετα απο καποια χρονια σε ενα βιντεοκλαμπ στο παγκρατι και ετσι τον εμαθα.

Γραψτε αν θελετε τι ταινιες ειχατε δει στο συγκεκριμενο καναλι και οτι αλλο θυμαστε απο αυτο. :)
 
Νομίζω οτι η Μαρώνη ηταν η τότε γκόμενα του Λεωνίδα. BTW το μαγαζί υπάρχει ακόμα και έχουν κάνει αναφορά και οι απαράδεκτοι για το κανάλι
 
annamaroni1990.jpg
Αννα Μαρωνη και διπλα της μαλλον ο Λεωνιδας?

http://yfrog.com/5mannamaroni1990j
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ πορνο,μαλιστα ειχε γινει τοσος ντορος τοτε που του ειχαν παρει συνεντευξη απο μια εφημεριδα και θυμαμαι ελεγε".....βαζω ταινιες πορνο για να χαλαρωνω τον κοσμο..."

Μορφη!!
 
Saulot είπε:
Νομίζω οτι η Μαρώνη ηταν η τότε γκόμενα του Λεωνίδα. BTW το μαγαζί υπάρχει ακόμα και έχουν κάνει αναφορά και οι απαράδεκτοι για το κανάλι
σωστόοοοος!!! ;)
 
Παιδια επανερχομαι στο θεμα γιατι νομιζω οτι ξεφυγαμε.Γραψτε ποιες ταινιες ειχατε δει

στο καναλι και σας ειχαν κανει εντυπωση. :)
 
Εγω θυμάμαι ότι είχα δει τον Τιτανικό πολύ καιρό πριν βγει σε VHS.
 
[edit - Ας αφησουμε τη κριτικη και τις υποθεσεις για υπαρκτα προσωπα - ας μεινουμε στο θεμα που μιλαει για τις ταινιες που ειδαμε τοτε στο καναλι του κυρ Λεωνιδα]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Εγω θυμάμαι ότι είχα δει τον Τιτανικό πολύ καιρό πριν βγει σε VHS.
Μηπως κανεις λαθος ,φιλε μου? Ο τιτανικος βγηκε το 1997 ,εκεινη την χρονια δεν υπηρχε το ΙΤΑ8 ,ειχε κλεισει.Μαλλον αλλου θα το ειχες δει...
 
Θρυλικο καναλι και πολυ δημοφιλες θα ελεγα...

Ειχα πετυχει τσοντα μερα μεσημερι, αλλα το κορυφαιο ηταν οταν ειχαμε παει για χριστουγεννιατικο ρεβεγιον σε οικογενειακους φιλους και τα παιδια ειχαμε αραξει στο σαλονι. Γυριζοντας τα καναλια πεσαμε σε μια γερμανικη παραγωγη μουρλια χαχαχαχαχα
 
lovegore είπε:
Μηπως κανεις λαθος ,φιλε μου? Ο τιτανικος βγηκε το 1997 ,εκεινη την χρονια δεν υπηρχε το ΙΤΑ8 ,ειχε κλεισει.Μαλλον αλλου θα το ειχες δει...
Μάλλον βρήκα ποιο είναι το λάθος μου. Κάπου διάβασα ότι όταν το ITA8 σταμάτησε, μπήκε το Filmnet στην θέση του. Εγώ έτσι κι αλλιώς δεν το έπιανα καθόλου καλά το ITA8 και για κάποιο λόγο έπιανα το Filmnet το ίδιο "καλά" (με χιόνια, αλλά μπορούσες να δεις, άσχετα αν δεν είμουν συνδρομητής). Επειδή όμως δεν μπορούσα να διακρίνω το λογότυπο, νόμιζα ότι ήταν το ίδιο κανάλι αφού ήταν στην ίδια θέση. Έτσι εξηγείται το ότι έπαιζε μια τόσο καινουρια ταινία και μάλιστα 2-3 φορές την εβδομάδα (όπως κάνει το filmnet και σήμερα που το πιάνω κανονικά πλέον) και o λόγος που σταμάτησαν οι μεσημεριανες τσόντες και οι ταινιες με ninja :p .
 
Έχει και κανάλι στο youtube...και έχει videos από μπουζούκια και κάποια διαφημιστικά...έχει και την Άννα Μαρώνη!

http://www.youtube.com/user/basilief

Edit : Δεν ήξερα ότι η Τζίνα Βαρώνη ήταν φανταστικό πρόσωπο...προφανώς την υποδυόταν κάποια ηθοποιός.Γι'αυτό δεν έχω βρει κανένα τραγούδι της!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι ρε φιλε αυτο ηταν .Ακομη και τωρα που ειδα το τρεηλερ ψαρωσα!

Ηταν και γαμω τα εργα!!!Σημερα τα καναλια δεν βαζουν πια τετοιες εργαρες!!!
 
Αναγγελια, Μαρωνη, Φλωρινιωτης (και μαλλον η Γαρμπη backing vocals, βλεπε 6:07)

 
Δεν ειναι η Γαρμπη .

 


Και ουτε η Καφανταρη να μην διπλοποσταρω.
icon10.gif


 
 
Το κανάλι Ι.Τ.Α.8 ήταν όντως ιδιοκτησίας του Λεωνίδα Τούντα με τα είδη εστίασης στην Ιερά οδό και Πειραιώς αλλά το δημιούργησε ο γνωστός ηλεκτρονικός Αναστάσιος Αγγελόπουλος ο οποίος έχει δημιουργήσει τεχνικά τους περισσότερους ιδιωτικούς τοπικούς σταθμούς της Αθήνας (HIGH-TV ASTRO-TV TV-MAGIC ΤΗΛΕ-ΤΩΡΑ BLUE-SKY MAD-TV TV-ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 0-6 ΠΕΙΡΑΙΑΣ-TV ΤΗΛΕΦΩΣ Κ.Λ.)Λίστα με τους σταθμούς που έχει εγκαταστήσει υπαρχει στη σελίδα του http://www.abatv.gr (ενότητα:η εταιρεία).Στη συχνότητα της Ε.Ρ.Τ.2 έκανε πειραματικά ο ίδιος εκπομπές απο το 1987 όταν αυτή σταμάταγε να εκπέμπει τη νύχτα.

Το 1989 περίπου αν δεν κάνω λάθος έφτιαξε στον Λεωνίδα (ο οποίος όπως αναφέρεται σε εφημερίδα της εποχής που υπάρχει στην σελίδα του Αναστάσιου Αγγελόπουλου ήταν παλιός ραδιοπειρατής και είχε κάνει και άλλη προσπάθεια για ιδιοτικό τηλεοπτικό σταθμό) τον σταθμό Ι.Τ.Α.8.Σύμφωνα με την εφημερίδα που αναφέρεται στον ιδιοκτήτη του σταθμού ο σταθμός είχε πομπό "ευρωπαικό" και εμβέλεια την Αθήνα κάποια νησιά (λογικά κοντά στην Αττική) λίγο στην Πελοπόννησο (μάλλον ανατολική Πελοποννήσο) και λίγο στην Κρήτη (μάλλον δυτική Κρήτη).

Μεγάλο πράγμα για εκείνη την εποχή και για τοπικό τηλεοπτικό σταθμό αφού πολλοί απο αυτούς που υπάρχουν σήμερα δεν καλύπτουν ούτε ολόκληρη την Αττική.

Ο σταθμός έκλεισε το 1994 όταν την συχνότητα του σταθμού πήρε το συνδρομιτικό Filmnet.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ αν και είχα γεννηθεί την εποχή που μεσουρανούσε το ΙΤΑ 8 , αν και έμαθα μέσα από αυτό το forum για το εν λόγω κανάλι και τους ιδιοκτήτες, σήμερα το βράδυ μετά από έξοδο περνώντας από την συμβολή των οδών Πειραιώς και Ιεράς Οδού , είδα το κατάστημα του Λεωνίδα (άλλοτε καναλάρχη) και μετά το κτίριο του ΡΕΤΙΡΕ άλλη μια δική μου αποκλειστικότητα ρετρονικής σημασίας.IMAG0008.jpg
 
lovegore είπε:
Παιδια επανερχομαι στο θεμα γιατι νομιζω οτι ξεφυγαμε.Γραψτε ποιες ταινιες ειχατε δειστο καναλι και σας ειχαν κανει εντυπωση. :)
ασε..το μετανιωσα,δεν ειμαστε για εντιτ χρονιαρες μερες..στειλτε μου pm να σας πω κ να γελασουμε.
 
Πίσω
Μπλουζα