Ιδανικο μονιτορ για αταρι ST !!!

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Επειδη ολοι ασχολειστε με το ιδανικο μονιτορ για αμιγκα,

ειπα να σας την φερω και να ασχοληθειται και με αταρι.

Οχι δεν αλλαξα γνωμη υπερ της ανωτεροτητας της αμιγκας,

αλλα εχουμε και στο αταρι θεμα.

Καταρχην εσεις τι μονιτορ προτιματε? σας ικανοποιει?

Η τηλεοραση, απο οτι θυμαμαι ειναι μια χαρα με rgb-scart

συνδεση. Τι γινεται ομως στην περιπτωση του ST-STF που

δεν συνδεεται σε τηλεοραση?

Εχοντας εναν 1040STF, προσπαθουσα ματαια να παιξω κανα

παιχνιδι στην SM 125 οθονη που εχω. Ομως επειδη ειναι hi-res

δηλαδη 800Χ400 (70HZ) δεν επαιζε σχεδον τιποτα.

Οποτε αγορασα προσφατα μια SM 124 για να παιζω, αλλα ειναι

και αυτη hi-res, αρα τζιφος.

Αραγε τα παιχνιδια δεν παιζουν λογο μονοχρωμου, ή λογω αναλυσης?

Ποια η διαφορα μεταξυ SM 124 και SM 125 ?

Yπαρχει λιστα παιχνιδιων που παιζουν σε SM 124/125 και οχι σε 1224

ή αλλο εγχρωμο/τηλεοραση ?

Ολοι οι χρηστες με μονοχρωμα, δεν επαιζαν τιποτα ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SM = Screen mono

SC = Screen colour

Για περισσότερα πράγματα πάνω στην ST mono σε παραπέμπω στο άρθρο που είχα γράψει στο phoenix.

Παιχνίδια: υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός παιχνιδιών που τρέχουν σε SThigh ή είναι αποκλειστικά για αυτές.

Αλλά, και κάτι που δεν φαίνεται στη λίστα, αρκετά παιχνίδια τρέχουν και σε STHigh. Δεν ξέρω ποια είναι αυτά αλλά αν δεν κάνω λάθος το ISHAR ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

Τι άλλο, α ναι, μπορείς να κάνεις ένα καλώδιο από ST σε 1084 και να χρησιμοποιήσεις αυτό το μόνιτορ.

Τέλος, έγχρωμο μόνιτορ ή τηλεόραση είναι το ίδιο πράγμα για τον ST.

(PS: Δεν νομίζω ότι υπάρχουν SC124 και 125. )
 
Στο λινκ που δινεις, πως μπορω να καταλαβω ποια παιζουν

σε hi-res μονιτορ?

ή ολα αυτα ειναι και για hi-res ?
 
Όλα είναι (και) για hi res.
 
broken-monitor.jpg




Αυτό το monitor είναι ιδανικό για Atari ST, σου εξασφαλίζει ότι δεν θα βλέπεις τίποτα.
 
alkis21 είπε:
broken-monitor.jpg




Αυτό το monitor είναι ιδανικό για Atari ST, σου εξασφαλίζει ότι δεν θα βλέπεις τίποτα.
Και για amiga κάνει. Ειδικά για το SOTB είναι τέλειο ;)
 
XAXAXAXAXXAXAXAX flamewar!!!! κάνει και για pc/dos αυτό ρε σεις!!!
 
Μια σημειωση πανω στις ερωτησεις του Mike, και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βρεθει, αλλα υπηρχε προγραμμα που εκανε εξομοιωση αναλυσεων, δηλαδη σε μονοχρωμη οθονη εκανε εξομοιωση της εγχρωμης αναλυσης και επετρεπε σε προγραμματα που ηταν γραμμενα για χαμηλη αναλυση να τρεχουν κανονικα στα μονοχρωμα.

Εγω ειχα το αντιθετο και το χρησιμοποιουσα πολυ συχνα, στο SC1224 μπορουσα και ειχα υψηλη αναλυση (οκ, με θαμπαδες αλλα τουλαχιστον ετρεχαν τα προγραμματα υψηλης αναλυσης - κατι dtp που ειχα τοτε).

Τα προγραμματακια αυτα ηταν 2 και ηταν μονοδρομα (δηλαδη ειτε θα εκαναν εξομοιωση υψηλης η χαμηλης αναλυσης) και σιγουρα παιζουν παιχνιδια (ομως ΜΟΝΟ οσα δεν κανουν boot στην εκκινηση), μιας και ενας καμενος φιλος που ειχε το SM 124 μπορουσε και επαιζε οτι παιχνιδια ειχα και επαιζαν κανονικα στον δικο μου. Ειχε εναν 1040 STF και φανταζομαι ηταν οκ για να παιζει παιχνιδια, μιας και το προγραμματακι απο μονο του κρατουσε αρκετη μνημη για την εξομοιωση. Σε 520 δεν εχω ιδεα ποσο καλα μπορει να λειτουργησει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, αλλα ενας μεσος χρηστης σαν εμενα που δεν ξερει το προγραμμα,

που θα το βρει? Και εσυ μαλλον δεν θυμασαι ποιο ειναι.
 
Και εγώ που είχα-έχω colour monitor, έτρεχα το mono emulator, για να τρέξω προγράμματα που έτρεχαν στην υψηλή ανάλυση...

Για το ανάποδο (colour emulator), που είπε ο phil_vr, δεν έχω ακούσει...

Πάντως, για να ευχαριστηθείς τα παιχνίδια του ST, θα χρειαστείς σίγουρα έγχρωμο monitor.
 
mike είπε:
Ναι, αλλα ενας μεσος χρηστης σαν εμενα που δεν ξερει το προγραμμα,που θα το βρει? Και εσυ μαλλον δεν θυμασαι ποιο ειναι.
Λογικά θα το βρεις εδώ: http://stos.atari.st/stf.htm STFormat cover disk 3

oct 89

Αλλά στην θέση σου δεν θα περίμενα να δουλέψει με τιποτα άλλο εκτός από GEM παιχνίδια.
 
έχω και εγώ 2 σχετικές ερωτήσεις, εάν συνδέσεις το 1084 στον atari αυτό θεωρείται hi-res εγχρωμο και πάλι δεν θα παίζουν τα παιχνίδια;

υπάρχει κάποιο μέρος που μπορούμε να προμηθετούμε καλώδιο st -> 1084 monitor ?

ευχαριστώ!
 
Εγω το ειχα συνδεσει και παιζει οκ. Παρολο που εχει μεγαλυτερη αναλυση (?)

τα παιχνιδια παιζουν ΟΚ. Μαλλον αυτο το "θεμα" που εχουν οι αταρι, με την

αυτοματη αναγνωριση του μονιτορ, επειρεαζει την λειτουργια.

Το λεω αυτο γιατι ο αταρι-τουμπανο που εχω, διαθετει ενα switcer που αλλαζει

την αναλυση. Δηλαδη καπως "μπερδευει" τον αταρι ωστε να νομιζει οτι ειναι συνδεμενος

σε νορμαλ οθονη και ετσι παιζεις...
 
alkis21 είπε:
broken-monitor.jpg




Αυτό το monitor είναι ιδανικό για Atari ST, σου εξασφαλίζει ότι δεν θα βλέπεις τίποτα.
Άλκη υπάρχει και η εναλλακτική να τον συνδέσεις με κλειστό προτζέκτορα... :p

ίσως είναι η πρώτη φορά που θα δεις σκρολινκ και χρώματα της προκοπής στα πατάρια... :D

(Άλκη με πρόλαβες και τους κορόιδεψες πρώτος. Σ' ενθαρρύνω να συνεχίσεις το εύκολο έργο σου...)

Υ.Γ. Ακολουθεί οικολογικό μήνυμα: Παρακαλούνται οι άτυχοι κάτοχοι ατάρι στ να μην πετάνε στους κάδους απορριμάτων τα άχρηστα μηχανήματα τους αλλά να επιλέγουν την ανακύκλωση στους ειδικούς χώρους. Αν παρόλα αυτά οι υπάλληλοι ανακύκλωσης αρνηθούν να δεχτούν το έκτρωμα αυτό βάλτε στην τσέπη τους 20?! Μην σας φαίνεται υπερβολικό το ποσό του λαδώματος...σκεφτείτε ότι θα πρέπει να το πιάσουν κιόλας :p :p:p :D

Υ.Γ. 2. Υπάρχει πρόγραμμα εξομοίωσης κανονικού υπολογιστή για πατάρι; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είπα κι εγώ, θέμα για Atari, δεν θα πεταχτεί ο Spyros; :)

 
Καλώς τα παιδιά... :)

Ξέρετε ότι μας είστε συμπαθείς και η πλάκα πρέπει να γίνεται εκατέρωθεν...

Που να διαβάσει και ο dino... :p

Y.Γ. Εγώ πάντως δεν βαριέμαι καθόλου να σας κάνω καζούρα...θα σταματήσω μόνο αν δηλώσετε ότι σας ενοχλεί!
 
spyros_s είπε:
Καλώς τα παιδιά... :) Ξέρετε ότι μας είστε συμπαθείς και η πλάκα πρέπει να γίνεται εκατέρωθεν...

Που να διαβάσει και ο dino... :p

Y.Γ. Εγώ πάντως δεν βαριέμαι καθόλου να σας κάνω καζούρα...θα σταματήσω μόνο αν δηλώσετε ότι σας ενοχλεί!
Η πλάκα δεν αποτελεί πρόβλημα. Π.χ. ο Άλκης πέταξε κάτι σχετικό και έξυπνο.
 
Eγχρώμη Οθόνη Η Scart σε TV

----------------------------------------------------------

Low resolution - 320×200 (16 color), palette of 512 colors (Παιχνίδια)

Medium resolution - 640×200 (4 color), palette of 512 colors (Μερικά Παιχνίδια - Εφαρμογές)

Ασπρόμαυρη οθόνη 124 - 125 (διαφέρουν μόνο στη μάρκα ας είναι και οι δύο Atari)

-------------------------------------------------------------

High resolution - 640×400 (mono), monochrome (Εφαρμογές και μόνο μερικά παιχνίδια)

Έτσι απλά.

ΥΓ. Κατασκευάζω Scart , για όποιον θέλει αλλά και καλώδια για οθόνη.

Έχει πάρει ο Amigos και απο τα δύο και νομίζω η κατασκευή είναι επαγγελματική.
 
Πίσω
Μπλουζα