Ιντιάνα Τζόουνς (γενικά)

Ατυχημα με μικρο αεροπλανο ειχε ο Harrison Ford!

Ευτυχως,ειναι σε καλη κατασταση οπως ειπε σε

αναρτηση του στο Twitter o γιος του,Ben.

Την ειδηση την εχει αναρτησει και η New York Times.

Περαστικα και Σιδεροκεφαλος!!! :)
 
Ευτυχώς που δεν έπαθε κάτι. Περαστικά αλλά στην ηλικία του πρέπει να προσέχει και λίγο. Δεν είναι 25 χρονών...
 
Φοβερό αφιέρωμα. Εμένα η αγαπημένη μου ταινία είναι η πρώτη (Οι κυνηγοί της χαμένης κιβωτού) και από κοντά η τρίτη (Η τελευταία σταυροφορία) η δεύτερη δεν με ενθουσιάζει ενώ την τελευταία δεν την έχω δει.
 
johnny19818 είπε:
Ευτυχώς που δεν έπαθε κάτι. Περαστικά αλλά στην ηλικία του πρέπει να προσέχει και λίγο. Δεν είναι 25 χρονών...
Δε μασάει λέμε, εδώ ο πατέρας του δεν έφαγε την ουρά με το πολυβόλο και το προσγείωσε;
snidley_laugh___nanoemo14_day_13_by_mirz123-d86i54v.gif
 
New Indiana Jones Movie Confirmed.... :sealed: :eek: :zip: :sealed: :eek: :zip:

Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!! :banghead: ...... :rant: .... :rant:

 


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:


Οχι αλλο καρβουνο....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
:banghead: ...... :rant: .... :rant:
 
Ο κόσμος φταίει, αν συνειδητοποιούσαν τη δύναμή τους και σταματούσαν να βλέπουν αυτά τα καινούργια αναμασήματα όπως κάνουμε μερικοί, τότε θα το σκέφτονταν πολύ πριν βγάλουν κι άλλο. Εμένα από τον Indy μου αρέσει περισσότερο η τρίτη ταινία, με μικρή διαφορά από τη δεύτερη, κυρίως λόγω της εκπληκτικής ερμηνείας του Connery. Η πρώτη είναι τελευταία για μένα, γιατί ήθελα περισσότερη "αιγυπτιακή δράση" και μου έλειψε. Την τέταρτη δεν την έχω δει.
 
perlastar είπε:
Ο κόσμος φταίει, αν συνειδητοποιούσαν τη δύναμή τους και σταματούσαν να βλέπουν αυτά τα καινούργια αναμασήματα όπως κάνουμε μερικοί, τότε θα το σκέφτονταν πολύ πριν βγάλουν κι άλλο. Εμένα από τον Indy μου αρέσει περισσότερο η τρίτη ταινία, με μικρή διαφορά από τη δεύτερη, κυρίως λόγω της εκπληκτικής ερμηνείας του Connery. Η πρώτη είναι τελευταία για μένα, γιατί ήθελα περισσότερη "αιγυπτιακή δράση" και μου έλειψε. Την τέταρτη δεν την έχω δει.
Εγώ έχω σταματήσει να βλέπω καινούργιες ταινίες γενικώς! :)
 
filmmusic είπε:
Εγώ έχω σταματήσει να βλέπω καινούργιες ταινίες γενικώς! :)
Κι εγώ, τις καινούριες τις φιλτράρω πολύ καλά και μέχρι τώρα λίγες πέρασαν το τεστ. Όταν λέω καινούριες εννοώ της τελευταίας 10ετίας. Πάντως η τελευταία ταινία του Indy δε μπορώ να πω ότι δε μου άρεσε. Δεν ήταν σαν τις άλλες βέβαια...
 
Μια χαρα ειδηση ειναι για μενα πως θα βγαλουν και νεα ταινια indiana jones χιλιες φορες αυτο μια συνεχεια δηλαδη μιας πολυ πετυχημενης σειρας ταινιων παρα ολες αυτες οι σημερινες βλακειες που ψαχνεις και ψαχνεις και ψαχνεις για να βρεις καμια ταινια της προκοπης να δεις.Στην τελικη η τεταρτη ταινια εμενα με αρεσε και ασχετα αν δεν ηταν οπως οι παλιες κακη ταινια δεν μπορει να την πει κανεις.
 
Η σειρά για μένα τελείωσε στο 3ο μέρος... Το 4ο ήταν μια κακή ανάμνηση που θέλω να ξεχάσω. Για το 5ο, ούτε το trailer δε θέλω να δω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κομματάκι δύσκολο να είναι καλή η πέμπτη ταινία.. Ο Harisson Ford είναι πολύ μεγάλος για να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Θα προτιμούσα να ήταν παιχνίδι που ακολουθεί τα χνάρια του uncharted, όπου θα δανείζουν τις φωνές τους.
 
Επιτελους καταφερα να βρω και να δω το Secret of the Incas (1954) με τον Τσαρλτον Ιστον, που λενε οτι ηταν εμπνευση για το Raiders of the Lost Ark και τον Ιντυ ειδικοτερα. Δεν ειμαι φιλος του κινηματογραφου εκεινης της εποχης, αλλα λογω του ενδιαφεροντος μου για τον Ιντυ, τους Ινκας, και αυτο που αποκαλω "εξωτικες περιπετειες τυπου pulp" ειχα μεγαλη περιεργεια να τη δω. :)

tumblr_mm9p5jDb9y1qa8nsio1_500.jpg

Νομιζω οτι η θεωρια οτι η ταινια ηταν εμπνευση για τους Raiders ειναι πολυ τραβηγμενη. Το κυριο χαρακτηριστικο ειναι η αμφιεση του Ιστον που μοιαζει με του Ιντυ, αλλα αν δεν μου το ελεγαν δε θα το προσεχα. Περαν αυτου μπορει οι πρωταγωνιστικοι χαρακτηρες να ειναι ζορικοι και περπατημενοι, αλλα ειναι εντελως διαφορετικοι, με διαφορετικα κινητρα. Υπαρχει πολυ λιγη δραση και gags που ειναι τοσο χαρακτηριστικα των Raiders.

Υπαρχουν βεβαια κοινα στοιχεια, αλλα ειναι τα κλισε που βλεπουμε σε ολες τις ιστοριες τετοιου τυπου. Συγκεκριμενα.

*Ζορικος πρωταγωνιστης και ζορικη γκομενα

*Ζουγκλες, αρχαια ερειπια κλπ

*Κυνηγι θησαυρου

*Καποιο μπιχλιμπιδι που ψαχνουν και ειναι το κλειδι καποιου θησαυρου

*Καποιος μηχανισμος αρχαιας τεχνολογιας με ακτινα φωτος κλπ που δειχνει που ειναι ο θησαυρος

Ετσι δεν υπηρξε καποιο σημειο που να μου θυμισε συγκεκριμενα το Raiders. Βασικα σε καποια σημεια μου θυμισε το Flight of the Amazon Queen :)

Για να ειμαι ειλικρινης, επειδη οπως ειπα δεν ειμαι και εξπερ του κινηματογραφου εκεινης της εποχης, δεν μπορω να ξερω την ιστορια αυτων των κλισε, δηλ. ποιος τα εμπνευστηκε ή ποιος αντεγραψε ποιον. Ετσι οταν ειδα τη σκηνη οπου χρησιμοποιειται ενας φακος και καθρευτες για να κατευθυνουν μια δεσμη φωτος και να δουν που πρεπει να σκαψουν, δεν εντυπωσιαστηκα καθολου γιατι ειναι κατι που εχω ξαναδει. Θα εντυπωσιαζομουν ομως αν ηξερα οτι αυτη η ταινια ηταν η πρωτη οπου εμφανιζεται αυτο το τεχνασμα.

Δεν αποκλειεται το Secret of the Incas να ειναι η πρωτη ταινια που χρησιμοποιησε και συνδυασε αυτα τα στοιχεια με τετοιο τροπο (οταν δεν ηταν ακομη κλισε), και πανω του να πατησαν αλλες μεταγενεστερες ιστοριες, οπως το Raiders.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Εφυγε" στα 103 του ο Βρετανος κινηματογραφιστης Douglas Slocombe.



Ο Scolombe,ηταν γνωστος για την δουλεια του στις ταινιες The Lion in Winter (1968), The Italian Job (1969),

The Great Gatsby (1974),Julia (1977).

Κατα την δεκαετια του '80 συνεργαστηκε με τον Steven Spielberg στις τρεις ταινιες Indiana Jones.

To Indiana Jones and the Last Crusade του 1989 ηταν και η τελευταια ταινια του Scolombe.

O Scolombe,προταθηκε 3 φορες για Οσκαρ 1972,1977 και 1981

με τις ταινιες Travels with my Aunt,Julia και Raiders of the Lost Ark αντιστοιχα,

ομως σε καμια απο τις 3 φορες δεν καταφερε να φυγει με πολυποθητο αγαλματακι.

Παρολα αυτα ομως,βραβευτηκε με αλλα σημαντικα βραβεια οπως BAFTA,Saturn κλπ....

Πηγες: empireonline.com - theguardian.com

......
rip.gif
"]
rip.gif
[/url]

douglas-slocombe-raiders.jpg
 
Παιδιά λύστε μου μια απορία, αν θυμάστε καλά.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που είχα δει την Τελευταία Σταυροφορια, στην τάξη ο Ίντυ λεει στους μαθητες του "μη περιμενετε οτι η αρχαιολογία είναι χάρτες με X marks the spot". Αργότερα, στη σκηνη της βιβλιοθηκης οπου ανακαλυπτει ενα μεγαλο Χ στο πατωμα, γελάει και λέει ειρωνικά στον εαυτο του "X marks the spot". Μου ειχε κανει εντυπωση η σκηνη αφου η μια δηλωση ακυρωνε την αλλη.

Τωρα, θυμαμαι αλλες φορες που ειχα δει την ταινια, στη σκηνη που εβρισκε το Χ και χαμογελουσε, περιμενα να πει "X marks the spot" αλλα δεν το ελεγε, απλα χαμογελουσε και μετα "εκοβε" κατευθειαν στην επομενη σκηνη.

Αυτο το μηνα που ξαναειδα την ταινια στον Αντ1, προσεξα παλι τη συγκεκριμενη σκηνη για να δω αν θυμαμαι καλα ή όχι, και με εκπληξη μου ειδα οτι τελικα την ειπε την ατακα. Εγω ομως γιατι θυμαμαι οτι σε καποιες "περπτώσεις" δεν τη λεει, και απλα κοβει στην επομενη σκηνη; Μηπως προκειται για διαφορετικες εκδοσεις της ταινιας, ή μπερδευτηκε καπου η μνημη μου (κατι οχι και τοσο σπανιο)
 
Εγώ πάλι θυμάμαι πως την έλεγε την ατάκα στη βιβλιοθήκη!
 
Μα κι εγω το ειδα τις προαλλες οτι το ελεγε στη βιβλιοθηκη :) το θεμα ειναι οτι αλλες φορες θυμαμαι οτι δεν το ελεγε. Οποτε αν καποιος αλλος θυμαται οτι δεν το ελεγε, θα θελα να μας το πει, μηπως προκειται για καποια διαφορετικη εκδοση της ταινιας.
 
Τώρα τελευταία δεν μπορώ να μην κάνω σύγκριση μεταξύ του Ιντυ και του Λόρδου Έλγιν.
Δεν βλέπω διάφορες στα κίνητρα τους ,λολ.
 
ρε παιδιά ποια είναι η ταινία που σερβίρουν διάφορα αηδιαστικά φαγητά, ακρίδες κάμπιες σκορπιούς κλπ. και είναι ο Ίντυ με μια κοπέλα που αηδιάζει, και λέει να τις φέρουν κάτι άλλο, και της φέρνουν μια σούπα που κολυμπάνε μάτια μέσα, και το επιδόρπιο είναι παγωμένα μυαλά μαϊμούς, και τελικά της δίνει ένα μήλο, και το καταβροχθίζει;
 
Πίσω
Μπλουζα