Ιοί στα παλιά μας IBM compatible PCs!

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
81
Θυμάμαι στο πρώτο μου PC είχα κολλήσει ιούς (όπως όλοι), και το αστείο ήταν ότι δεν κυκλοφορούσαν online όπως τώρα, αλλά στην ανταλλαγή δισκετών με φίλους!

Κάποιους από τους ιούς που μπορώ να θυμηθώ είναι:

DAV (Dark Avenger Virus), τον οποίο ανίχνευα συνεχώς,

Ping Pong, όποτε φόρτωνα προσβεβλημένο αρχείο κόλλαγε το PC σε DOS οθόνη και έβγαινε μια μπίλια η οποία έτρεχε γύρω γύρω σαν να παίζει πινγκ πονγκ,

Eddy, έμπαινε σε αρχεία και άφηνε στο τέλος το text μήνυμα "Eddy lives... somewhere in time!". Το αρχείο δεν δούλευε πια.

Ο Norton όμως είχε αρχίσει από νωρίς να κυκλοφορεί με τα anti-virus του!

Κανείς άλλος θυμάται τι ιό είχε "κολλήσει";
 
Ο μόνος ιός που με κατάφερε ποτέ στα τόσα χρόνια computing (και του βγάζω το καπέλο γι'αυτό) ήταν ο Blaster. :thumbup:

Αλλά επειδή το post αφορά ρετρο-ιούς (αστεία-αστεία, ο όρος υπάρχει και χρησιμοποιείται στην Ιατρική) θα κάνω ένα honorable mention στον περίφημο ιό που είχε δημοσιεύσει το Pixel σε ένα τεύχος του (με το αντιβιοτικό στο επόμενο...)

Αυτές ήταν εποχές, σήμερα αν αποτολμούσε κάποιο περιοδικό κάτι παρόμοιο, το πιθανότερο είναι ότι όλοι οι συντάκτες και ο εκδότης θα ήταν φυλακή πριν βγει το επόμενο τεύχος! :)
 
Λοιπόν από ρετρό ιούς μόνο τον Jerusalem θυμάμαι να έχει χτυπήσει το pc απρόσεκτου φίλου. Κυκλοφορούσε τότε και ένας «εξομοιωτής ιών» που έδειχνε στην οθόνη τα αποτελέσματα της δράσης διάφορων ιών, για όσους είχαν την περιέργεια να δουν τι κάνει ο κάθε ένας…

Κάπου έχω και τη δισκέτα με τα προϊστορικά αντιβιοτικά… :rolleyes:
 
Ένας ήταν ο φοβερός και τρομερός retro-ιός. DIR-II.A !!!:nervous:

Εσκασε μύτη το '90-'91 και έκανε φοβερή ζημιά.

Ακόμα και σήμερα τον ανιχνεύω σε δισκέτες 5" 1/4 & 3,5" που έχω γλιτώσει από τον αφανισμό. Μάλιστα, πρόσφατα κατέστρεψα αρκετές δισκέτες με παιχνίδια σ' ένα compatible 8088 που είχα βρει, μέχρι να καταλάβω οτι έφταιγε αυτός.

Οχι οτι δεν μπορω να βρω τα ίδια παιχνίδια τώρα, αλλά το γεγονός οτι πριν 15 χρόνια πάσχιζα μερόνυχτα για να πετύχω το HIscore που είχα στις δισκέτες αυτές, σε κάνει να βάζεις τα κλάματα. :icon_cry:

Εβαλα μυαλό από τότε και checkαρώ οτι retro-δισκέτα και HDD πέφτει στα χέρια μου.

Μετονόμαζε τα .com & .exe σε .$$$ , τα έκανε κρυφά και στη θέση τους έβαζε τον ευατό του :diablotin:

Δυστηχώς, ακόμη και σήμερα τα antivirus, αν και τον ανιχνεύουν, δεν μπορούν να τον καθαρίσουν. Πρέπει να το κάνεις manual μετονομάζοντας τα .com & .exe σε μη εκτελέσιμα extensions (πχ .tom , .ixe) όταν ήταν ενεργός ο ιός και μετά να bootάρεις με μία καθαρή δισκέτα και να επαναφέρεις τα αρχικά extensions (ή κάπως έτσι-δεν θυμάμαι και καλά)

Βέβαια εκείνη την εποχή ποιος ήξερε τι έπρεπε να κάνει? Ουτε internet έπαιζε ούτε τίποτα. Απλά μας έτρωγε το format.:biglaugh:
 
Θυμάμαι, επίσης άλλον ένα ιό για DOS, ο οποίος crashαρε τον Η/Υ και οτι text εβλέπες μπροστά σου άρχιζε να πέφτει γράμμα, γράμμα στο κάτω μέρος της οθόνης.

Είχε πλάκα, δε λέω, αλλά σ' έπιανε και κρύος ιδρώτας για το επερχόμενο format.

:)
 
teflon είπε:
Ένας ήταν ο φοβερός και τρομερός retro-ιός. DIR-II.A !!!:nervous:
Εσκασε μύτη το '90-'91 και έκανε φοβερή ζημιά.

Ακόμα και σήμερα τον ανιχνεύω σε δισκέτες 5" 1/4 & 3,5" που έχω γλιτώσει από τον αφανισμό. Μάλιστα, πρόσφατα κατέστρεψα αρκετές δισκέτες με παιχνίδια σ' ένα compatible 8088 που είχα βρει, μέχρι να καταλάβω οτι έφταιγε αυτός.

Οχι οτι δεν μπορω να βρω τα ίδια παιχνίδια τώρα, αλλά το γεγονός οτι πριν 15 χρόνια πάσχιζα μερόνυχτα για να πετύχω το HIscore που είχα στις δισκέτες αυτές, σε κάνει να βάζεις τα κλάματα. :icon_cry:

Εβαλα μυαλό από τότε και checkαρώ οτι retro-δισκέτα και HDD πέφτει στα χέρια μου.

Μετονόμαζε τα .com & .exe σε .$$$ , τα έκανε κρυφά και στη θέση τους έβαζε τον ευατό του :diablotin:

Δυστηχώς, ακόμη και σήμερα τα antivirus, αν και τον ανιχνεύουν, δεν μπορούν να τον καθαρίσουν. Πρέπει να το κάνεις manual μετονομάζοντας τα .com & .exe σε μη εκτελέσιμα extensions (πχ .tom , .ixe) όταν ήταν ενεργός ο ιός και μετά να bootάρεις με μία καθαρή δισκέτα και να επαναφέρεις τα αρχικά extensions (ή κάπως έτσι-δεν θυμάμαι και καλά)

Βέβαια εκείνη την εποχή ποιος ήξερε τι έπρεπε να κάνει? Ουτε internet έπαιζε ούτε τίποτα. Απλά μας έτρωγε το format.:biglaugh:
Aπο τους πιο γνωστους ιους τοτε μαζι με τον Stoned, τον Athens και τον Michaelangelo φυσικα....
 
audiodee είπε:
Ο Norton όμως είχε αρχίσει από νωρίς να κυκλοφορεί με τα anti-virus του!
Βασικά ο κύριος Νόρτον, ξεκίνησε από τους ... ιούς!

Πρώτα έφτιαξε μερικές εκατοντάδες ιούς,

γέμισε όλους τους υπολογιστές του κόσμου και μετά

άρχισε να πουλά ο ίδιος το φάρμακο για τους ιούς που είχε κατασκευάσει ο ίδιος!

Πρώτα δημιουργείς μια σγορά και μετά τη σαρώνεις!

Μάγκας!
 
Ξεχάσατε τον Jerusalem
 
Ρετρο Viruses και οχι μονο :)

Θυμαστε τον πρωτο ιο που κολλησατε στους ρετρο υπολογιστες σας???

Τοτε δεν κανανε και τοσο μεγαλο κακο στον υπολογιστη αλλα και παλι για την εποχη μας δημιουργουσαν προβληματα.

Λοιπον ο πρωτος ιος που κολλησα ηταν ο Jerusalem Virus και ο Ping pong virus που εμφανιζε ενα μπαλακι στην οθονη να πηγαινει απο εδω και απο εκει με αποτελεσμα να κολλαει η ταχυτητα του pc.

Εδω θα βρειτε μια λιστα με ολα τα ρετρο virus απο το 1987 και μετα για τα Pc's

http://www.vht-dk.dk/vhtdk/pc/wild.htm'>http://www.vht-dk.dk/vhtdk/pc/wild.htm

Στην Amiga θυμαμαι να ειχα κρυωσει με τον Saddam Husein Virus και να τον καθαριζω με το Bush virus Killer επισης θυμαμαι τον Disk validator killer virus που κατεστρεφε το disk validator file της δισκεττας και δεν φορτωνε τιποτα! Επισης αλλα antivιrus killers ηταν τα VirusZ και VirusChecker (VC).

Μια λιστα με ολους τους ιους για Amiga θα βρειτε εδω :

http://www.vht-dk.dk/vhtdk/amiga/desc/all.htm

Εδω μπορειτε να κατεβασετε Amiga antivirus software :

http://www.vht-dk.dk/vhtdk/amiga/download.htm

Το site που παραθετω παραπανω θεωρω οτι ειναι Θησαυρος για την ρετρο amiga kai pc εποχη των πρωτων βηματων των ιων...

ψαξτε το και θα βρειτε πολλα ρετρο καλουδια ;) http://www.vht-dk.dk/ ;)

και μερικα βιντεακια :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τον Saddam είχε δημιουργηθεί αρκετός πανικός στην Amiga και πολλοί γνωστοί μου την είχαν πατήσει. Εγώ τη γλίτωσα, όπως και με όλους του άλλους ρετροιούς (σαν τον HIV ένα πράμα :D ) είτε για Amiga είτε για PC, γιατί πρόσεχα (αγορά μόνο από έμπιστο LeChuck...).
 
Οι μισοι ιοι που ειχα ακουσει ηταν urban legends, οπως πχ το "Παρασκευη και 13": πιστευα οτι (για καποιο λογο) οι κατασκευαστες της Αμιγκα εβαλαν μια ωρολογιακη βομβα ετσι ωστε αν το "ρολοι" εβλεπε οτι ηταν αυτη η μερα, θα χαλουσε τον υπολογιστη.

Τωρα, γιατι καποιοι κατασκευαστες να κανουν αυτο στα προιοντα τους....; ε και να ειναι αυτο το μονο παραξενο στη ζωη μας; :D
 
Να πω επισης οτι τα "καλα παιδακια" που τοτε εφτιαχνα τους πρωτους ιους για αμιγκα εβαζαν και το ονομα του αντιβιοτικου που ειχαν φτιαξει και σου ελεγα οτι εαν θες να απαλλαγεις πρεπει να το αγορασεις απο αυτους!!!! Σε μια τετοια εποχη που ακομα ολα ηταν αγνωστα τα παιδια αυτα θα εκαναν καλα λεφτα :D

Οπως εδω ας πουμε.... http://www.vht-dk.dk/vhtdk/amiga/desc/gif/zombi1.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και το thread μιλάει για IBM & compatibles, να πω και εγώ, οτι το μόνο virus που με είχε ταλαιπωρήσει, στον ST μου, ήταν το Ghost virus, το οποίο άλλαζε την κίνηση του δείκτη του mouse, αντίθετα από οτι το πήγαινες.
 
DINO είπε:
Αν και το thread μιλάει για IBM & compatibles, να πω και εγώ, οτι το μόνο virus που με είχε ταλαιπωρήσει, στον ST μου, ήταν το Ghost virus, το οποίο άλλαζε την κίνηση του δείκτη του mouse, αντίθετα από οτι το πήγαινες.
Ωπ! Με έτρωγε να το πω, αλλά δεν το έλεγα λόγω ΟΤ... κάμποσες δισκέττες μου το είχανε. Μετά, οι καλοί μας πειρατούληδες βάζαν antivirus στο boot sector των menus τους που τον ανίχνευε! Θυμάμαι τα χρώματα (a λα φόρτωμα σε CPC/ZX) που πέταγε στο border όταν ανίχνευε κάτι... Αυτές ήταν εποχές...
 
Εγώ ήμουν ιός από μόνος μου :p

Το πρώτο πράγμα που έμαθα να κάνω ήταν να σβήνω αρχεία.Ήμουν δεν ήμουν 3 χρονών.

Οπότε τότε είχαμε Win95,πήγαινα εγώ και έσβηνα συνέχεια ότι βρω με αγαπημένο τον φάκελο Windows.Έσβηνα ότι έβρισκα,μετά δεν bootαρε το PC.Ρε τι γίνεται εδώ πέρα σκέφτονταν ο αδερφός μου με τον πατέρα μου.Κάνανε format,τσουπ πάλι εγώ.Νομίζανε πως ήταν κάποιος ιός σε κάποιο CD και μια μέρα τα γράψανε σκέτα χωρίς τίποτα από πάνω.Πάλι τα ίδια εγώ.Δεν με έπαιρναν πρέφα.Αλλάξανε CD Windows,πάλι τα ίδια.Καταλήξανε πως είναι θέμα hardware αλλά πριν αλλάξουνε τίποτα μέσα στο PC,με τσακώνουν να σβήνω αρχεία.Πρέπει να έφαγα 2-3 στον ποπό :p
 
f2bnp είπε:
Εγώ ήμουν ιός από μόνος μου :p Το πρώτο πράγμα που έμαθα να κάνω ήταν να σβήνω αρχεία.Ήμουν δεν ήμουν 3 χρονών.

Οπότε τότε είχαμε Win95,πήγαινα εγώ και έσβηνα συνέχεια ότι βρω με αγαπημένο τον φάκελο Windows.Έσβηνα ότι έβρισκα,μετά δεν bootαρε το PC.Ρε τι γίνεται εδώ πέρα σκέφτονταν ο αδερφός μου με τον πατέρα μου.Κάνανε format,τσουπ πάλι εγώ.Νομίζανε πως ήταν κάποιος ιός σε κάποιο CD και μια μέρα τα γράψανε σκέτα χωρίς τίποτα από πάνω.Πάλι τα ίδια εγώ.Δεν με έπαιρναν πρέφα.Αλλάξανε CD Windows,πάλι τα ίδια.Καταλήξανε πως είναι θέμα hardware αλλά πριν αλλάξουνε τίποτα μέσα στο PC,με τσακώνουν να σβήνω αρχεία.Πρέπει να έφαγα 2-3 στον ποπό :p

:D :D:D Αμα εκανες τετοια πραγμτακια, παλι καλα που εφαγες 2-3 στον ποπο Κε f2bnp virus!
 
f2bnp, αν ήμουν ο αδερφός σου, θα σου είχα κάνει ένα ξεγυρισμένο delete. :p

Πολύ φτηνά την γλύτωσες με 2-3 στα μαλακά.
 
Πίσω
Μπλουζα