Ιοί στα παλιά μας IBM compatible PCs!

Είχα κολλήσει και εγω τον Dir II /A !! κοίτα σύμπτωση. Και εναν άλλον που θυμάμαι ειναι ο EDV.

Θυμάμαι που πάλευα με τα scan και clean του μακαφη :p (ήταν ξεχωριστά αρχεία τότε!!) .

Επρεπε να βάλεις και το ονομα του ιού στο clean.Καπώς σαν "clean c: EDV"

χαχαχα τι εποχες και εκείνες ρε παιδί μου....

Επίσης θυμάμαι και το tbav (thunder byte anti-virus) που το ειχε προσφορα ενα περιοδικό της εποχής , και είχε βρεί και αυτό κανα 2 κερατάδες....
 
Maddog είπε:
f2bnp, αν ήμουν ο αδερφός σου, θα σου είχα κάνει ένα ξεγυρισμένο delete. :p Πολύ φτηνά την γλύτωσες με 2-3 στα μαλακά.
Και γω το ίδιο θα μου είχα κάνει :p

Αλλά τι να κάνω ρε παιδιά 3 χρονών ήμουν,το πρώτο πράγμα που μου έμαθε ο αδερφός μου ήταν να κουνάω το ποντίκι και να σβήνω :p

Ε αφού τις έφαγα αυτές τις 2-3 ηρέμησα δεν ξαναάγγιξα το DEL.

Μάλιστα φοβάμαι πως μου έχει δημιουργηθεί τραύμα,αφού σήμερα όταν έχω πολλά αρχεία στο Desktop ή όταν βλέπω πάρα πολλούς ανοργάνωτους φακέλους στον σκληρό τρελαίνομαι και αρχίζω και σβήνω αβέρτα :p
 
f2bnp είπε:
Εγώ ήμουν ιός από μόνος μου :p Το πρώτο πράγμα που έμαθα να κάνω ήταν να σβήνω αρχεία.Ήμουν δεν ήμουν 3 χρονών.

Οπότε τότε είχαμε Win95,πήγαινα εγώ και έσβηνα συνέχεια ότι βρω με αγαπημένο τον φάκελο Windows.Έσβηνα ότι έβρισκα,μετά δεν bootαρε το PC.Ρε τι γίνεται εδώ πέρα σκέφτονταν ο αδερφός μου με τον πατέρα μου.Κάνανε format,τσουπ πάλι εγώ.Νομίζανε πως ήταν κάποιος ιός σε κάποιο CD και μια μέρα τα γράψανε σκέτα χωρίς τίποτα από πάνω.Πάλι τα ίδια εγώ.Δεν με έπαιρναν πρέφα.Αλλάξανε CD Windows,πάλι τα ίδια.Καταλήξανε πως είναι θέμα hardware αλλά πριν αλλάξουνε τίποτα μέσα στο PC,με τσακώνουν να σβήνω αρχεία.Πρέπει να έφαγα 2-3 στον ποπό :p
ΜΑΚΡΑΝ το post της δεκαετίας!!!!!!!!!!! :D :D:D
 
Θυμόσαστε έναν ιο που εμφάνιζε ένα χοντροκομμένο ασθενοφόρο;

ambuani.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οοοο ναι :D νομιζω λεγοταν ambulance virus !!!
 
Ο ιός Michelangelo με παίδεψε αρκετά. Επίσης από τους περισσότερο γνωστούς ιούς θυμάμαι τον Athens! Ο Ping Pong ήταν μάλλον ο πιο αθώος ιός που εμφανίστηκε τότε!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχεχεεεεε μου αρέσει που ο ΡΡ δεν αμολάει απλά τη μπάλα, αλλά χρησιμοποιεί ό,τι είναι πάνω στην οθόνη...

Ο Μιχαήλ τί έκανε και χανόταν το λειτουργικό;
 
Κάθε 6 Μαρτίου (που μάλλον συμπτωματικά είναι η ημερομηνία γέννησης του Μιχαήλ Άγγελου, καθώς ο ιός δεν έγραφε τίποτα σχετικό με τον μεγάλο καλλιτέχνη) ο Michelangelo ενεργοποιείται και διαγράφει τους πρώτους 100 sectors του σκληρού δίσκου ή μετακινεί το MBR σε άλλο σημείο. Κοινώς, ότιδήποτε υπήρχε στον δίσκο δεν είναι πλέον προσβάσιμο με κανέναν απλό τρόπο. Μαζί και το λειτουργικό. ;)
 
εγω την ειχα πατησει με το Ping Pong virus στον Αmstrad PC1512 και θυμαμαι οταν επαιζα larry 2 μου εβγαινε η μπαλιτσα και το παιχνιδι σερνοταν
 
Maddog είπε:
Κάθε 6 Μαρτίου (που μάλλον συμπτωματικά είναι η ημερομηνία γέννησης του Μιχαήλ Άγγελου, καθώς ο ιός δεν έγραφε τίποτα σχετικό με τον μεγάλο καλλιτέχνη) ο Michelangelo ενεργοποιείται και διαγράφει τους πρώτους 100 sectors του σκληρού δίσκου ή μετακινεί το MBR σε άλλο σημείο. Κοινώς, ότιδήποτε υπήρχε στον δίσκο δεν είναι πλέον προσβάσιμο με κανέναν απλό τρόπο. Μαζί και το λειτουργικό. ;)
Μου θύμησες την ημερομηνία που ήρθε στο σπίτι ο 80286 μου! :D Ήταν η πρώτη κακή εμπειρία με τα PC! Ο υπολογιστής ήταν μεταχειρισμένος με εγκατεστημένο το DOS 3.3. Ανοίγει λοιπών τον υπολογιστή ο πατέρας μου, αγωνιώ εγώ να δω τη διαφορά με τον ταπεινό Amstrad CPC-464, και το μόνο που αντικρίσαμε είναι διάφοροι χαρακτήρες σε κινέζικη ακαταλαβίστικη διάλεκτο! :( Ανοίγουμε ξανά τον υπολογιστή αλλά τα ίδια! :( Πήρε αμέσως ο πατέρας μου τηλέφωνο τον άνθρωπο που μας τον πούλησε και αφού συνεννοήθηκε μαζί του τελικά ο υπολογιστής μετά από κάποια διαδικασία που τότε δεν γνωρίζαμε, έγινε ξανά σαν καινούριος!!! :D

Άχ Michelangelo!
 
Εμεις ειχαμε σχεδον ολοι τον Yankee Doodle που απλα προσεθετε garbage data στο τελος τυχαιων files και σιγα σιγα σου γεμιζε τον δισκο σε καθε reboot. Michaelangelo κλασικος τρομος της εποχης καθως και πιο μετα ο CIH (Chernobyl)...
 
Περιστατικό με ιούς (εποχής 1990) στο κατάστημα υπολογιστών του πατέρα μου :

(γιος πελάτη) - Καλημέρα, ο υπολογιστής μου έχει κολλήσει ιούς

(κατάστημα) - Μην ανησυχείς φέρτο μαζί με τις δισκέττες για να το καθαρίσουμε

(πελάτης παίρνει το τηλέφωνο από το γιο του) - Ακούστε να σας πω! Δεν ξέρω γω τί είναι αυτοί οι ιοί, αλλά αν ο γιος μου κολλήσει AIDS από το μηχάνημα, θα το πετάξω από το παράθυρο!

Ωραία χρόνια....
 
xxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

θυμάμαι ότι είχα από περιοδικό ένα πρόγραμμα το "virus encyclopedia" αν το θυμάμαι καλά, που ήταν λίστα με τους ιούς για DOS και μάλιστα έδειχνε και τί κάνανε, πχ έβγαινε το ασθενοφόρο, σφύριζε το beeper κτλ... το θυμάται κανείς αυτό ; παίζει να το βρούμε πάλι; νομίζω είχε σχέση με το ThunderByte Antivirus...;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Dr. Solomon's κάτι μου λέει, αλλά αυτό που ψάχνω είναι πρόγραμμα για DOS που το έτρεχες και σου έδειχνε πληροφορίες και το οπτικό αποτέλεσμα του κάθε ιού....
 
Γινεται τωρα να βρουμε αυτους τους ιους?Να τους τρεξουμε με κανα VMware η καποιο αλλο virtualization soft η μπα?Με κανα DOsBox?Ετσι για να θυμηθουμε τα παλια...




 
OΙ ιοί ήταν ο φόβος και ο τρόμος για τους νεαρότερους σε ηλικία, όχι λόγω της ζημιάς αλλά επειδή ο υπολογιστής ήταν τότε πολύ ακριβός και συνήθως ανήκε είτε στον πατέρα είτε σε μεγαλύτερο συγγενή ή αδερφό.

Ενώ πχ με Commodore, Atari που προορίζονταν για εφήβους με χαρτζιλίκι, εκείνοι είχαν τον έλεγχο και την ευθύνη ο,τι και να γινόταν.

Όμως για τους ibm εσύ πλήρωνες τα σπασμένα ακόμα και αν δεν έφταιγες

Η πρώτη εμπειρία ήταν με τον boot sector ιο Jack the Ripper. Ειχαν δώσει του πατέρα μου μια δισκέτα με παιχνίδια και το ιερό καθήκον της εγκατάστασης τους ανατέθηκε σε εμένα.

Να όμως που ένα άγνωστο αρχείο ήταν μολυσμένο με τον ιό, με αποτέλεσμα μετά από ένα διάστημα ο υπολογιστής να μη κάνει boot. Το τι ακούσαμε δεν περιγράφετε χωρίς να ξέραμε ότι δεν φταίγανε εμείς γιατί νόμιζαμε όπως και ο πατέρας μας πως κάτι σκάλισαμε στα αρχεία.

Ακόμα και η καημένη η αδερφή μου έβαλε τα κλάματα που δεν είχε ιδέα από υπολογιστή.
Τελικα το πήγε για σέρβις.

Τη δεύτερη φορά όταν ξαναέγινε και ξέραμε πια πως ήταν από boot sector ιο, καλέσαμε τον μεγάλο αδερφό ενός φίλου μου που ήξερε από αυτά και μας έβαλε το tbav που τότε ήταν σωτηρία και απαραίτητο.
 
Πίσω
Μπλουζα