Ιούλιος Βέρν - Αγαπημένα βιβλία

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Με αφορμη αυτο το thread, ας δουμε ποια βιβλια του Ιουλιου Βερν αγαπαμε περισσοτερο!

Πριν αρχισουν οι γκρινιες να ξανα-ξανα-ξαναθυμησω οτι εχουμε περιορισμο στις 10 επιλογες.

Επειδη πραγματικα τα εργα του Βερν ειναι πολλα και υπεροχα, εχετε τη δυνατοτητα πολλαπλης επιλογης!!
 
το ταξίδι στο κέντρο της γης,το δυο χρόνια διακοπές και το οικογένεια ροβινσόνων.

τα έχω διαβάσει και τα τρία δεκάδες φορές.
 
Τα παιδια του πλοιαρχου Γκραν
 
ψηφησα 20.000 αν και το αγαπημενο μου ειναι ο Πυργος των Καρπαθιων....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφισα πεντε,δεν κρατηθηκα.

Τα δυο διαστημικα,την Μυστηριωδης νησο το 2 χρονια διακοπες και το υποβρυχιο.

Ειναι αγαπημενα ολα με πολλαπλες αναγνωσεις πιτσιρικας,καποια στιγμη θα αναλυσω και γιατι μου αρεσουν.

.

Για πες μας και συ Wally.
 
20000 λεύγες κάτω από την θάλασσα. Είχα δει και την ομώνυμη ταινία με τον Κερκ Ντάγκλας και είχα πάθει πλάκα μικρός.
 
Τα παιδιά του Πλοιάρχου Γκράντ...

Ήταν το πρώτο βιβλίο του Βερν που διάβασα...
 
Αχ! Τα γνωστά μπήκαν και περιορίζομαι :cry:

Πού είναι "το κυνήγι του αερόλιθου"; :cry: Πού είναι "η παράξενη διαθήκη"; :cry: Εγώ ήμουν πάντοτε όσκαρ δεύτερου ρόλου :)

Ψήφισα "Μιχαήλ Στρογκόφ" (έμαθα πού είναι το Ιρκούτσκ πριν μάθω πού είναι η Καλαμάτα :p ) και "20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα" (αυτό πιάνει και λίγο "παιδιά πλοιάρχου Γκραντ" και "μυστηριώδες νησί" ως τριλογία).
 
ψήφισα την σφίγγα των πάγων( είναι οι εμπειρίες του Αρθουρου Πυμ, η ίδια του η ζωή), αν και τώρα που το σκέφτομαι και το ταξίδι στο κέντρο της γης είναι απίστευτο( μια τέτοια περιπέτεια δεν γίνεται να ζήσω!!), υπήρχε και ένα άλλο που δεν το βλέπω στην λίστα με ένα εξόριστο , αντικαθεστωτικό νεαρο άνδρα που γυρνούσε κατηγορούμενος στις κρύες στέπες της Ρωσίας το χειμώνα ενώ η αγαπημένη του και ο πατέρας του τον περίμεναν σπίτι! θυμόσαστε τίτλο;
 
Ταξίδι στο κέντρο της γης...

Πρέπει να ήταν από τα πρώτα του Βερν που είχα δανειστεί από τη σχολική μας βιβλιοθήκη στο Δημοτικό (η μνήμη για μιά ακόμη φορά με απατά... #) ) ορμώμενη κυρίως από το κινούμενο σχέδιο που έβλεπα κάθε Πέμπτη στην ΤιΒι.. ::)
 
Ταξίδι στο κέντρο της γης! Ακόμα όταν ακούω για Ισλανδία και Ρέικιαβικ και προπαντώς ηφαίστεια, μου έρχεται στο μυαλό....

Αν υπήρχε ως επιλογή το Σχολή Ροβινσώνων θα το ψήφιζα επίσης, ήταν το πρώτο που διάβασα!
 
Τον πύργο των καρπαθίων γιατί δεν το έχει; :( Από την λίστα, ψήφισα το Μιχαήλ Στρογκώφ, ηρωικό και συγκηνητικό.
 
Ψήφισα τον Γύρο του κόσμου σε 80 μέρες (ήταν το πρώτο απο τα βιβλία του Βερν που διάβασα) και το ταξίδι στο κέντρο της Γης
 
Ψήφισα το Από την Γη στην Σελήνη γιατί με είχε συναρπάσει όταν το πρωτοδιάβασα! Πρέπει να ήμουν 10 χρονών περίπου και είχα κάτσει ένα βράδυ και το διάβασα όλο, ενώ το τέλος του με έβαλε σε σκέψεις.
 
Κι εγώ Από τη Γη στη Σελήνη πρωτοδιάβασα και μάλιστα ήταν το πρώτο βιβλίο που τελείωσα, γι' αυτό και το ψήφισα.Αλλά όλα τα βιβλία του είναι εκλεκτά και μέσα στην καρδιά μου.Ο πρώτος συγγραφέας επ. φαντασίας.Σεβασμός.

:bow:
 
20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα. Τουλάχιστον εντυπωσιακό!
 
Αν πρέπει να διαλέξω μεταξύ των τίτλων που αναφέρονται εδώ, ασυζητητί ψηφίζω το ''Ταξίδι στο κέντρο της γής΄΄ απο τα αγαπημένα μου βιβλία και απο τα πρώτα μου παιδικά διαβάσματα!!
 
Ψήφησα το ο Γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες το πρώτο μυθιστόρημα που διάβασα
 
Ο γυρος του κοσμου σε 80 Ημερες


20.000 λευγες υπο την θαλασσα



Ταξιδι στο κεντρο της Γης


Τα δυο τα εχω διαβασει,το τριτο το εχω αφησει εδω και καιρο στην μεση... :(
 
20.000 Λευγες κατω απο τη θαλασσα.

Καπταιν Νεμο και ξερο ψωμι!!!
 
Πίσω
Μπλουζα