Ιστορίες από το Αγόρι (λίστα)

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπήρχε και το "Αγόρι Πάνθηρας" και το "Γιατρός - Τερματοφύλακας". Το "ΑΓΟΡΙ" ήταν αξεπέραστο!!! Και θυμάμαι που έβαζε και κορυφαίες αφίσες από metal συγκροτήματα.
 
Επίσης οι ιστορίες "Το Αγόρι Πάνθηρας" και "Γιατρός Τερματοφύλακας". Το "ΑΓΟΡΙ" ήταν θεικό και θυμάμαι που έβαζε νέα και αφίσες από διάφορα μέταλ συγκροτήματα... :armed:
 
Athan είπε:
Επίσης οι ιστορίες "Το Αγόρι Πάνθηρας" και "Γιατρός Τερματοφύλακας". Το "ΑΓΟΡΙ" ήταν θεικό και θυμάμαι που έβαζε νέα και αφίσες από διάφορα μέταλ συγκροτήματα... :armed:
"Παιδι Πανθηρας"

Οι παραπανω ιστοριες ηταν στο Μπλεκ ,πολλοι το μπερδευουν. :D
 
Επειδή απόψε αισθάνομαι γενναιόδωρος :D , σας παραθέτω το πρώτο εξώφυλλο του περιοδικού "Αγόρι", όταν άλλαξε το logo και έγινε "Νέο και Αθλητικό Αγόρι". Ήταν το τεύχος 473, με ημερομηνία 6 Ιουνίου 1986...

picture.php


Και αυτό, αφιερωμένο στους κομπιουτεράδες του GRM!

picture.php


Τεύχος 476 - 27 Ιουνίου 1986
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
"Παιδι Πανθηρας"Οι παραπανω ιστοριες ηταν στο Μπλεκ ,πολλοι το μπερδευουν. :D
Το αγόρι κάποια στιγμή είχε και το παιδία πάνθηρα. Έχω ακόμα ένα τεύχος από το αγόρι που στις τελευταίες σελίδες έχει το παιδί πάνθηρα (έγχρωμο).
 
Χμμμ ενδιαφερον,αν λες εγχρωμο παει να πει στα τελευταια τευχη του "Αγοριου" λιγο πριν σταματησει,ισως. :xm:

Δεν πιστευω να το μπερδευεις και εσυ με κανενα "παιδι-γατο" (υπηρξε στο Μπλεκ) και με εκθεσεις αργοτερα. :D
 
ο telonio έχει δίκαιο. Στο "Αγόρι" υπήρχε η ιστορία του αγοριού-πάνθηρας, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά τεύχη ήταν. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια τεύχη που το έχουν, αλλά δεν υπόσχομαι. Αν τα έχω, θα κάνω ένα ακόμα post με κάνα κομματάκι scanned :)
 
Εγω εχω μερικα τευχη που εχουνε το Παιδι πανθηρα.

Ειναι αυτα τα τελευταια που ειχαν μεσα το Storm.

Θα ανεβασω κατι το βραδυ...
 
Παιδιά, εγώ στο "Αγόρι", δε θυμάμαι ιστορία με το Παιδί Πάνθηρας...

Μήπως το μπερδεύετε με αυτό;

picture.php


Παρεπιπτόντως... Θαυμάστε μετάφραση... Ο πρέι της νύχτας!!! :biglaugh:
 
Πεστα βρε Dino θα σκισω τα διπλωματα μου,αυτος ειναι ο "Black Panther" της Marvel ,ουγκαντα και ετσι. :D

Black Panther (comics)

Καλα ολοι οι αλλοι αλλα και εσυ Βρουτε Wally. :tsktsk:

DINO είπε:
Παιδιά, εγώ στο "Αγόρι", δε θυμάμαι ιστορία με το Παιδί Πάνθηρας...Μήπως το μπερδεύετε με αυτό;

picture.php


Παρεπιπτόντως... Θαυμάστε μετάφραση... Ο πρέι της νύχτας!!! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχετε δικιο!Μαλιστα και τον Στορμ τον ειχε το Μπλεκ και οχι το Αγορι(απο εκει ξεκινησε το λαθος μου)
 
Λεξικα δεν υπηρχαν στη δεκαετια του 80; :D
 
Σχετικά με το Παιδί πάνθηρας στο αγόρι. Τώρα θα με βάλετε νυχτιάτικα να ξεθάβω το συγκεκριμένο αγόρι; :D
 
Εμ, εγώ πάντως δεν έχω καθόλου έγχρωμα Αγόρι πια, οπότε πρέπει να πάω πάσο... :wait2:
 
exetlaios είπε:
ΤΑ ΑΓΡΙΜΙΑ (με 3 πιτσιρικάδες).
Η ΜΑΓΙΚΗ ΠΕΤΡΑ ΤΩΝ ΤΕΡΒΙΛ (ένας νεαρός και ο αλχημιστής θείος του).

ΕΛ ΖΑΜΠΑΤΟ (με ιππότες)

ΜΕΥΤΖΟΡ ΗΖΥ (πολεμικό Β' ΠΠ)

ΤΖΩΝΥ ΡΕΝΤ (πολεμικό Β' ΠΠ, με Ρώσο πιλότο)
μολις αποφασισα να ασχοληθω με το θρεντ και εχω να διωρθωσω τις ιστορικα ανεπιτρεπτες ανακριβειες..χεχε..λοιπον,ΤΑ ΑΓΡΙΜΙΑ με 2 πιτσηρηδες (οχι τρεις)που τους βρισκουν στη ζουγκλα και γινονται μελη της εθνικης ομαδας στιβου της Μ.Βρετανιας(και αλλα φαιδρα στην πορεια)ο ΕΛ ΖΑΜΠΑΤΟ στην αρχη τοποθετειται χρονικα στα χρονια του Νερωνα ,αλλα και δω στην πορεια(μαλλον και λογω αλλαγης σχεδιαστη κ σεναριογραφου)γινεται μια χωροχρονικη σαλατα..Ο Τζωνυ Ρεντ ειναι βρετανος πιλοτος που εχει ξεμεινει και πολεμα στο ρωσσικο μετωπο..αυτα για τωρα..
 
exetlaios είπε:
ΤΑ ΑΓΡΙΜΙΑ (με 3 πιτσιρικάδες).
Η ΜΑΓΙΚΗ ΠΕΤΡΑ ΤΩΝ ΤΕΡΒΙΛ (ένας νεαρός και ο αλχημιστής θείος του).

ΕΛ ΖΑΜΠΑΤΟ (με ιππότες)

ΜΕΥΤΖΟΡ ΗΖΥ (πολεμικό Β' ΠΠ)

ΤΖΩΝΥ ΡΕΝΤ (πολεμικό Β' ΠΠ, με Ρώσο πιλότο)
όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλά για την ιστορία, το Τζώνυ Ρεντ πρωταγωνιστή είχε Άγγλο πιλότο στη Ρωσία. Το λέει και το όνομα άλλωστε. Ηταν υπόδικος για κάποιο έγκλημα στην Αγγλία και αναγκάστηκε να την κοπανήσει, και βρήκε καταφύγιο στην Ρωσία όπου δεν τον ήξερε κανείς, αλλά όλοι εκτίμησαν τις ικανότητές του σαν πιλότο. Είχε μερικές καλές στιγμές πάντως, ενώ πολλά από τα σενάρια βασίζονταν εμφανώς σε πραγματικές μάχες/ιστορίες. Για παράδειγμα η ιστορία με τη Νάντια (ρόλος βασισμένος καρμπόν στη Λίντια Λιτβιακ) και τη μοίρα διπλάνων νυχτερινών αναγνωριστικών με πιλότους μόνο γυναίκες ήταν 100% πραγματική. Γενικώς είχε εξαιρετική προσοχή στην ιστορική λεπτομέρεια.
 
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάται κανείς μια ακόμα ιστορία που δημοσιεύθηκε σε συνέχειες, με πρωταγωνιστές το πλήρωμα ενός γερμανικού υποβρυχιου στον Β' ΠΠ, στη μάχη του Ατλαντικού. Η υπόθεση γύριζε από τη μόνιμη κόντρα μεταξύ του καπετάνιου και του δεύτερου (?), ο οποίος ήταν πολύ πιο βίαιος και πολεμοχαρής. Αν θυμάμαι καλά, στο τελευταίο επεισόδιο κυβερνά αυτός και έκανε επίθεση σε ένα πλοίο όντας σε ανάδυση με τη δικαιολογία ότι έτσι οι τορπίλες θα ήταν πιο αποτελεσματικές... Κουρτ και Βολφ τα μικρά τους ονόματα. Δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι σχετικό, θα με βοηθούσε αν είχα τον τίτλο τουλάχιστον...
 
Το Αγόρι ήταν η συνέχεια του εξίσου ενδιαφέροντος "Δυναμικού Αγοριού" . Ήμουν φανατικός συλλέκτης και των δύο περιοδικών. Το Αγόρι το γνώρισα περίπου το 1978 και από τότε δεν είχα χάσει κανένα τεύχος. Εκτός από τις εκπληκτικές ιστορίες σε συνέχειες είχε και όμορφα σιδερότυπα και χαρτοκοπτικές. Το δυναμικό Αγόρι το έμαθα από κάποια παλιά τεύχη που πουλούσε ένας περιπτεράς στη γειτονιά μου τα οποία και αγόρασα όλα. Είχα μια καταπληκτική συλλογή αλλά δυστυχώς τα έδωσα σε έναν φίλο μου (αφού η μάνα μου φώναζε λόγω χώρου) και τελικά χάθηκαν. Πρόσφατα σε μια βόλτα στο Μοναστηράκι βρήκα κάποια τεύχη του Αγοριού τα αγόρασα και ξαναθυμήθηκα τα νεανικά μου χρόνια. Ιστορίες που υπήρχαν στο Αγόρι από το τεύχος 110 μέχρι 180 ήταν :

-Εγώ και η σκιά μου (οι αστείες περιπέτειες ενός τύπου με τη ζωντανή σκιά του)

-Το Κοράκι (ιστορίες δράσεις με καράτε)

-Τα αγρίμια (περιπέτειες δύο παιδιών που βρέθηκαν σε ημιάγρια κατάσταση)

-Οι ποντικοί του Τομπρούκ (πολεμική περιπέτεια με μια ομάδα παιδιών στο Β παγκόσμιο πόλεμο)

-Οι Δισεκατομμυριούχοι (οι απίθανες περιπέτειες μιας οικογένειας χωρικών που ξαφνικά κέρδισαν το λαχείο αλλά δεν ξέχασαν τις συνήθειές τους)

-Η φοβερή τρύπα (αστείες περιπέτειες με έναν τύπο που τον συνόδευε μια τρύπα που κολλούσε στα αντικείμενα με διάφορες συνέπειες κάθε φορά)

-Βιονικός πράκτορας (ο πράκτορας Τζων Προμπ με τις βιονικές ικανότητες , ο κακός προϊστάμενος του Σαρπ και οι περιπέτειες τους )

-Σπίνμπωλ το παιχνίδι του θανάτου 1999 (ένα βίαιο παιχνίδι στο μέλλον του 1999 με μια μπίλια θανάτου)

-Το καταπληκτικό μίνι (περιπέτειες με το θρυλικό μίνι κούπερ)

-Φρανκεστάιν αγάπη μου (χιουμοριστικές ιστορίες με το γνωστό τέρας)

-Πεινάλας (περιπέτειες με ένα βουλιμικό αγόρι)

-Το μαμόθρευτο (ιστορίες με ένα εκνευριστικό παιδί με την μαμά του)

-Ο δικαστής Ντρεντ (Μοναδικές περιπέτειες με τον καταπληκτικό χαρακτήρα-αστυνόμο στο μακρινό μέλλον)

-Νταν ο τολμηρός (με τον ηρωικό Νταν και τον αιώνιο αντίπαλό του τον Μεκον)

-Γυαλιά με ακτίνες Χ (περιπέτειες με έναν τύπο και τα γυαλιά του που διαπερνούν τα αντικείμενα)

-Ο ατσαλένιος ξανάρχεται (περιπέτειες στον στρατό με έναν στρατιώτη-ρομπότ)

-Ο Ρου ξαναγυρίζει (ποδοσφαιρικές ιστορίες)

-Σταρκ (ποδοσφαιρικές ιστορίες)

-Ελ Ζαμπάτο (σταθερή ιστορία με τρεις φίλους , τον Ζαμπάτο , τον Φειδία και τον Ταύρο σε όλα τα τεύχη από την εποχή της αρχαιότητας)

-Τζόννυ Ρεντ (πολεμικές ιστορίες με έναν αεροπόρο)

-Τζο ο αμίλητος (πολεμικές ιστορίες)

-Ο μικρός Ρέιντζερ (περιπέτειες στο φαρ ουέστ)

-Πόλεμος εγκεφάλων (διαστημικές περιπέτειες)

-Το κακό μάτι (περιπέτειες με την επήρεια ενός κακού ματιού)

Οι καλύτερες ιστορίες για μένα ήταν ο Δικαστής Ντρεντ , ο Νταν ο τολμηρός , ο Βιονικός πράκτορας αλλά επίσης δυνατές ήταν οι ιστορίες του δυναμικού Αγοριού όπως η Εκδίκηση του Γρίφου , ο Τρομοκράτης , ο Ταξιδιώτης του χρόνου.

Μερικές σελίδες από το περιοδικό Αγόρι :

011.jpg

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

008.jpg

007.jpg

009.jpg

010.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Αγόρι ήταν η συνέχεια του εξίσου ενδιαφέροντος "Δυναμικού Αγοριού" . Ήμουν φανατικός συλλέκτης και των δύο περιοδικών. Το Αγόρι το γνώρισα περίπου το 1978 και από τότε δεν είχα χάσει κανένα τεύχος. Εκτός από τις εκπληκτικές ιστορίες σε συνέχειες είχε και όμορφα σιδερότυπα και χαρτοκοπτικές. Το δυναμικό Αγόρι το έμαθα από κάποια παλιά τεύχη που πουλούσε ένας περιπτεράς στη γειτονιά μου τα οποία και αγόρασα όλα. Είχα μια καταπληκτική συλλογή αλλά δυστυχώς τα έδωσα σε έναν φίλο μου (αφού η μάνα μου φώναζε λόγω χώρου) και τελικά χάθηκαν. Πρόσφατα σε μια βόλτα στο Μοναστηράκι βρήκα κάποια τεύχη του Αγοριού τα αγόρασα και ξαναθυμήθηκα τα νεανικά μου χρόνια. Ιστορίες που υπήρχαν στο Αγόρι από το τεύχος 110 μέχρι 180 ήταν :

-Εγώ και η σκιά μου (οι αστείες περιπέτειες ενός τύπου με τη ζωντανή σκιά του)

-Το Κοράκι (ιστορίες δράσεις με καράτε)

-Τα αγρίμια (περιπέτειες δύο παιδιών που βρέθηκαν σε ημιάγρια κατάσταση)

-Οι ποντικοί του Τομπρούκ (πολεμική περιπέτεια με μια ομάδα παιδιών στο Β παγκόσμιο πόλεμο)

-Οι Δισεκατομμυριούχοι (οι απίθανες περιπέτειες μιας οικογένειας χωρικών που ξαφνικά κέρδισαν το λαχείο αλλά δεν ξέχασαν τις συνήθειές τους)

-Η φοβερή τρύπα (αστείες περιπέτειες με έναν τύπο που τον συνόδευε μια τρύπα που κολλούσε στα αντικείμενα με διάφορες συνέπειες κάθε φορά)

-Βιονικός πράκτορας (ο πράκτορας Τζων Προμπ με τις βιονικές ικανότητες , ο κακός προϊστάμενος του Σαρπ και οι περιπέτειες τους )

-Σπίνμπωλ το παιχνίδι του θανάτου 1999 (ένα βίαιο παιχνίδι στο μέλλον του 1999 με μια μπίλια θανάτου)

-Το καταπληκτικό μίνι (περιπέτειες με το θρυλικό μίνι κούπερ)

-Φρανκεστάιν αγάπη μου (χιουμοριστικές ιστορίες με το γνωστό τέρας)

-Πεινάλας (περιπέτειες με ένα βουλιμικό αγόρι)

-Το μαμόθρευτο (ιστορίες με ένα εκνευριστικό παιδί με την μαμά του)

-Ο δικαστής Ντρεντ (Μοναδικές περιπέτειες με τον καταπληκτικό χαρακτήρα-αστυνόμο στο μακρινό μέλλον)

-Νταν ο τολμηρός (με τον ηρωικό Νταν και τον αιώνιο αντίπαλό του τον Μεκον)

-Γυαλιά με ακτίνες Χ (περιπέτειες με έναν τύπο και τα γυαλιά του που διαπερνούν τα αντικείμενα)

-Ο ατσαλένιος ξανάρχεται (περιπέτειες στον στρατό με έναν στρατιώτη-ρομπότ)

-Ο Ρου ξαναγυρίζει (ποδοσφαιρικές ιστορίες)

-Σταρκ (ποδοσφαιρικές ιστορίες)

-Ελ Ζαμπάτο (σταθερή ιστορία με τρεις φίλους , τον Ζαμπάτο , τον Φειδία και τον Ταύρο σε όλα τα τεύχη από την εποχή της αρχαιότητας)

-Τζόννυ Ρεντ (πολεμικές ιστορίες με έναν αεροπόρο)

-Τζο ο αμίλητος (πολεμικές ιστορίες)

-Ο μικρός Ρέιντζερ (περιπέτειες στο φαρ ουέστ)

-Πόλεμος εγκεφάλων (διαστημικές περιπέτειες)

-Το κακό μάτι (περιπέτειες με την επήρεια ενός κακού ματιού)

Οι καλύτερες ιστορίες για μένα ήταν ο Δικαστής Ντρεντ , ο Νταν ο τολμηρός , ο Βιονικός πράκτορας αλλά επίσης δυνατές ήταν οι ιστορίες του δυναμικού Αγοριού όπως η Εκδίκηση του Γρίφου , ο Τρομοκράτης , ο Ταξιδιώτης του χρόνου.
 
Πίσω
Μπλουζα