ΚΟΜΙΞ

Valtasar

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
16
Η πιό συλλεκτική σειρά στην Ελλάδα.

Κυκλοφόρησε το 1ο τεύχος τον Ιούνιο του 1988 και κυκλοφορεί ακόμα (βρίσκεται στο τεύχος 218)

Εκδόσεις Τερζόπουλος που έχει τα δικαιώματα του Ντίσνεϋ στην Ελλάδα.

Μεσαίο μέγεθος, καλή εκτύπωση, έγχρωμο, κατατοπιστικές λεπτομέρειες για δημιουργούς και ιστορικά στοιχεία για τις δημιουργίες Ντίσνεϋ ανά τον κόσμο..

Ποιός δεν έχει διαβάσει τουλάχιστον ένα τεύχος ?

Kom1.jpg
Kom2.jpg
 
Του Καρλ Μπαρκς ε?

Μπα,λιγα πραγματα.

Περισσοτερο διαβαζα τα προγενεστερα και δημοφιλεστερα

Μικυ Μαους

ΚΛΑΣΣΙΚΑ

ΜΙΚΥ (Με την παραλληλη ιστοριουλα στο κατω μερος...Θυμασαι την ΧΑΡΤΟΚΟΠΤΙΚΗ που ειχε??!)
 
Κόμιξ έχω πάρα πολλά τεύχη από το 10 εώς το 50. Πάντοτε οι ιστορίες του θείου Καρλ είχαν κάτι μαγικό.

ΜΙΚΥ (Με την παραλληλη ιστοριουλα στο κατω μερος...Θυμασαι την ΧΑΡΤΟΚΟΠΤΙΚΗ που ειχε??!)
Kρίμα που το καταργήσανε!
 
Χε, Χε

Έχω το πρώτο τεύχος, από το 3 μέχρι το 6 και κάποια άλλα σκόρπια. Ένα με τον Ντόλαντ σε διακοπές στο δάσος, ένα νομίζω με ένα τσίρκο, και ένα με μια ακτίνα που πέτρωνε! Βασικά η συλλεκτική αξία στην αρχή ήταν απάτη από την εκδοτική εταιρία, καθώς η ίδια κρατούσε αντίτυπα από τα τεύχη και τα πουλούσε μετά ακριβότερα, μέσω του περιοδικού. Πουλούσε το δεύτερο τεύχο "Ο χρυσός γίγαντας" 900 δρχ, την στιγμή που το περιοδικό έκανε 300( ;) . Ήταμ εποχή 87-88 περίπου. Ωστόσο σήμερα κάποια τεύχη είναι πραγματικά συλλεκτικά, καθώς υπάρχουν σε λίγα αντίτυπα, και είναι πολλοί αυτοί που θέλουν να τα αποκτήσουν.
 
Μικρός τα περνα σαν τρελός. Το παλιότερο που είχα ποτέ ήταν το Νο4. Είχα μια σακούλα από δαύτα στο χωριό της μάνας μου, ώσπου.... έγινε ανακαίνιση στο σπίτι και κατέβηκε και η μάνα μου. Τη ρωτάει ο Θείος μου τα θέλει αυτά ο ανηψιός τώρα που μεγάλωσε? Οχι απαντά η μάνα μου χωρίς να με ρωτήσει καν... :mad: :mad:Πετάχτηκαν στο ρέμα... Μαζί είχα και Ποπάυ, Μικυ μάους, Μιστερ Νο, Μικυ μυστήριο και δε θυμάμαι τί άλλο... Έγινε χαμός όταν μου το πε-θα μπορούσαμε να τα βάλουμε στο πατάρι, αλλά πάει το κακό έγινε. :icon_cry: Δεν είχα τη πρόθεση να τα πετάξω ΠΟΤΕ.
 
Σκεφτομαι να πουλήσω την συλλογή μου...

Οσοι πιστοι αναμενεται για την λιστα των τευχών
 
Mazevw komix apo mikro paidi kai exw ftiaksei mia arketa megali sillogi. Mou leipoun omws akoma arketa tefxi kai tha thela poly na ta vrw kai na tin oloklirwsw. an endiaferetai kaneis na poulisei ta comix tou as mu steilei mail sto dimitris_bakagiannis@hotmail.com

I zwi einai mikri gia na einai thliveri :biglaugh:
 
Εγώ που τα έχω όλα από τα πρώτα χρόνια , πόσο να πιάνουν ;

Πάντως ακόμα θυμάμαι που μια μέρα ενώ περνούσα από ένα περίπτερο βλέπω το Χρυσό Γίγαντα (το τεύχος 2 αν θυμάμαι καλά) να βρίσκεται ανάμεσα σε κάτι άλλα ξεχασμένα παλιοπεριοδικά ! Έπαθα την πλάκα μου ! Το έψαχνα απεγνωσμένα πολύ καιρό και δεν το έβρισκα · ο περιπτεράς πού να ξέρει την πραγματική αξία του ! Έτρεξα σπίτι να πάρω χρήματα και διαπίστωσα πως ήμουν άφραγκος ! Αναγκάστηκα να δανειστώ για να το πάρω !
 
Απλά, να διορθώσω ένα λαθάκι στο πρώτο πόστ, του φίλου Valtasar :

Το πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 1988...

comixgh4.jpg
 
Βασικά είναι κάπως συγκεχυμένη η κατάσταση, αλλά τείνω να συμφωνήσω ότι η σωστή ημερομηνία κυκλοφορίας είναι ο Ιούνιος του 1988. Αντιλαμβάνομαι φυσικά ότι το πρώτο τεύχος αναγράφει ως ημερομηνία κυκλοφορίας τον Ιούλιο του 1988, αλλά είναι μάλλον μία κακή συνήθεια των εκδοτών για να μας μπερδεύουν και να μας σπάνε τα νεύρα σε όλους όσους προσπαθούν να τα καταχωρήσουν. Εάν δεν με πιστεύετε, κάντε μία βόλτα στα περίπτερα και βρείτε το τελευταίο τεύχος του ΚΟΜΙΞ που ήδη κυκλοφορεί... και ΝΑΙ γράφει ΜΑΪΟΣ του 2008, για κάτσε όμως; Τί μήνα έχουμε; Ακόμα Απρίλιο... εάν θέλετε να το τραβήξετε παραπέρα, κοιτάξτε τα περισσότερα μηνιαία περιοδικά τί ημερομηνία αναγράφουν... προφανώς έχει να κάνει με τα περιθώρια διανομής στο πανελλήνιο, όπου αρκετά από αυτά καθυστερούν αρκετά να φτάσουν στα περίπτερα της επαρχίας. :cool:
 
Σωστός! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

Αν και όταν μετά από χρόνια δεις το τεύχος να γράφει ΙΟΥΛΙΟΣ 1988 και έχουμε ΙΟΥΛΙΟ του 2008, λες "πω πω! Ακριβώς 20 χρόνια!". Και εδώ έρχεται το σπάσιμο νεύρων που αναφέρεις!
 
Πάντως δεν μπορώ... Θα σκάσω αν δεν το πω...

Γιατί, μα γιατί, τους αγαπημένους μου Λύκους, τους μετονόμασαν σε Μουργόλυκους;;; :xm:

Ήταν ανάγκη ρε παιδιά;

Και αυτό δε συμβαίνει μόνο στο "ΚΟΜΙΞ", αλλά και στις υπόλοιπες εκδόσεις...
 
Ειχαν κανει δημοσκοπηση νομιζω και στο τελος υπερισχυσε η νεα γενια και το "μουργολυκοι". :angry:
 
Ναι, είχαν κάνει δημοσκόπηση και νομίζω κλήρωναν και 3 Gameboy σε όσους συμμετείχαν. :p

Οι επιλογές ήταν:

- Συμμορία των Λύκων

- Συμμορία των Μούργων

και υποτίθεται ότι τα αποτελέσματα ήταν μοιρασμένα, γι'αυτό ένωσαν τα δύο ονόματα.

"Συμμορία των Λύκων" είχα ψηφίσει, αλλά από το να υπερισχύσει το "Συμμορία των Μούργων" προτιμώ την ονομασία "Μουργόλυκοι".
 
Ειχα αγορασει τευχη (πρωτο, δευτερο και αλλα) εντελως περιστασιακα, οπως ακριβως αγοραζα και αλλα κομικς. Ποτε δε σκεφτηκα να τα κανω συλλογη. Μετα απο αρκετα χρονια τα χαρισα σε ενα φιλο μου που εκανε συλλογη απο ολες τις ελληνικες εκδοσεις Ντισνευ. Δεν το εχω μετανιωσει καθολου βεβαια
 
σκεφτομαι να πουλησω και γω την συλλογη μου.120 τευχη απο το 24 εως 200 περιπου.

αλλα αλοκληρη γιατι δεν εχει νοημα να μου μεινουν τευχη μονα τους.
 
Επειδή δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο thread, θεώρησα σκόπιμο να ποστάρω εδώ.

Όπως κάποιοι γνωρίζουν, πλέον κυκλοφορούν στη χώρα μας τα άπαντα του μεγάλου παραμυθά Carl Barks. Aυτό το μήνα κυκλοφόρησαν ήδη οι δύο πρώτοι τόμοι. Σκληρόδετο εξώφυλλο, πολυτελείς σελίδες, πολύ ωραία άρθρα και συνοδευτικά κείμενα απαρτίζουν τη "μεγάλη βιβλιοθήκη του Carl Barks". Ύστερα απο τις τόσες κάτω του μετρίου εκδόσεις της εταιρίας, πιστεύω πως αυτό είναι ότι πρέπει.

Άν και σχετικά ακριβό (γύρω στα 17 ευρω) νομίζω πως πλέον είναι η ευκαιρία που περιμέναμε όλοι οι φαν του που διαβάσαμε στις σελίδες του "ΚΟΜΙΞ". Βρίσκονται σε όλα τα βιβλιοπωλεία.(για περίπτερα δεν γνωρίζω)

Κρίμα που δεν έγινε και κάτι αντίστοιχο με τα άπαντα του ντον ρόσα στη χώρα μας.
 
Όπως κάποιοι γνωρίζουν, πλέον κυκλοφορούν στη χώρα μας τα άπαντα του μεγάλου παραμυθά Carl Barks. Aυτό το μήνα κυκλοφόρησαν ήδη οι δύο πρώτοι τόμοι. Σκληρόδετο εξώφυλλο, πολυτελείς σελίδες, πολύ ωραία άρθρα και συνοδευτικά κείμενα απαρτίζουν τη "μεγάλη βιβλιοθήκη του Carl Barks". Ύστερα απο τις τόσες κάτω του μετρίου εκδόσεις της εταιρίας, πιστεύω πως αυτό είναι ότι πρέπει.
Άν και σχετικά ακριβό (γύρω στα 17 ευρω) νομίζω πως πλέον είναι η ευκαιρία που περιμέναμε όλοι οι φαν του που διαβάσαμε στις σελίδες του "ΚΟΜΙΞ". Βρίσκονται σε όλα τα βιβλιοπωλεία.(για περίπτερα δεν γνωρίζω)
Aπό ποιές εκδόσεις κυκλοφόρησαν? είναι μεταφρασμένα ή στα αγγλικά?
 
Μίλτο , σε αυτό αναφέρεσε ;

[edit] Διαγραφη link προς αποφυγη διαφημισης! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
Aπό ποιές εκδόσεις κυκλοφόρησαν? είναι μεταφρασμένα ή στα αγγλικά?
Απο τις εκδόσεις "Νέα Ακτίνα" (στα Ελληνικά φυσικά)
@iliekater όχι φυσικά δεν αναφέρομαι σε αυτό.

Iδού οι δύο πρώτοι τόμοι:

a)http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FVCB+++1

b)http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FVCB+++2

Για περισσότερες πληροφορίες:

http://www.rocking.gr/modules/forum/archive/index.php/t-12564.html
 
Πίσω
Μπλουζα