ΚΟΜΙΞ

Ωραία , Milten , σε ευχαριστώ !
 
Να κάνω μερικές ερωτήσεις ; Οι άλλοι δύο τόμοι με τίτλο "ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ" έχει καμία σχέση ; Και κάτι άλλο : αποτελεί και αυτή σειρά ; δηλαδή θα βγουν και άλλα τεύχη σε αυτή τη σειρά ; Αν κατάλαβα καλά , αυτά τα άλλα τεύχη περιέχουν ιστορίες του Don Rosa ;
 
Μόνο ο ένας τόμος από τους προηγούμενους άνηκε στην νέα σειρά με τον τίτλο Βιβλιοθήκη Κόμιξ και φέτος - τώρα κοντά - αναμένεται ο δεύτερος. Όντως είχε ιστορίες του Ντον Ρόσα και δυστυχώς λόγω προβλημάτων δικαιωμάτων κλπ με τον δημιουργό δεν έχει καθόλου πληροφορίες για τις ιστορίες ή τον δημιουργό όπως αυτοί οι δύο. Ο άλλος τόμος που κυκλοφόρησε πέρυσι ήταν Οι Επίγονοι του Καρλ Μπαρκς.

Ουσιαστικά όλοι οι τόμοι κοινά στοιχεία έχουν την εκδοτική, το μέγεθος και την ποιότητα, αλλά είναι ανεξάρτητοι μεταξύ τους. Η παραπάνω σειρά που αφορά η συζήτηση, είναι νέα σειρά που αφορά αποκλειστικά τον Καρλ Μπαρκς και αναμένονται άνω των 40 τόμων αυτού του μεγέθους. Οπότε εν ενεργεία σειρές υπάρχουν δύο αυτή την στιγμή σε αυτό το στυλ: 1) Βιβλιοθήκη Κόμιξ και 2) Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς. Οι ανεξάρτητοι τόμοι που έχουν κυκλοφορήσει από όσο γνωρίζω είναι οι παρακάτω: 1) Ο Βίος και η Πολιτεία (του Σκρουτζ Μακ Ντακ) 2) Τα Χαμένα Επεισόδια (Βίος και Πολιτεία) και 3) Οι Επίγονοι του Καρλ Μπαρκς. Όλα τους υπέροχα σε ποιότητα και ιστορίες κομμάτια, αξίζουν μία θέση στην Βιβλιοθήκη σας (υπόψη ότι ο Βίος και η Πολιτεία εξαντλήθηκε από όσο γνωρίζω από τις αποθήκες της εκδότριας εταιρείας και υπάρχουν μόνο όσα κομμάτια ξέμειναν στα ράφια των καταστημάτων - δεν υπάρχει επί του παρόντος πρόθεση επανέκδοσης του)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΟΜΙΞ?
 
konkar είπε:
ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΟΜΙΞ?
Όχι δεν σταμάτησε. Ο Τερζόπουλος έχει πάρει κάτι από τον Σκρούτζ οπότε θα βλέπουμε αυτή τη σαβούρα για πολλά χρόνια ακόμη στα περίπτερα.
 
Δεν χρειαζεται να "φωναζουμε" - οτι θελουμε να γραψουμε εδω το γραφουμε με μικρους Ελληνικους χαρακτηρες ;)
 
Aardvark είπε:
Ειχαν κανει δημοσκοπηση νομιζω και στο τελος υπερισχυσε η νεα γενια και το "μουργολυκοι". :angry:
'beagle boys' νομιζω ειναι η πρωτοτυπη ονομασια τους..κ εμενα μου αρεσαν ως λυκοι,αλλα..η μεταφραση θα ηταν ουτως η αλλως ατυχης :p
 
iliekater είπε:
Να κάνω μερικές ερωτήσεις ; Οι άλλοι δύο τόμοι με τίτλο "ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ" έχει καμία σχέση ; Και κάτι άλλο : αποτελεί και αυτή σειρά ; δηλαδή θα βγουν και άλλα τεύχη σε αυτή τη σειρά ; Αν κατάλαβα καλά , αυτά τα άλλα τεύχη περιέχουν ιστορίες του Don Rosa ;
Απ' ότι έχω ακούσει ήθελαν να ονομάσουν τη σειρά Βιβλιοθήκη Ντον Ρόσα αλλά λόγω προβλημάτων με τον Ντον Ρόσα την ονόμασαν απλά βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ και αν πάει καλά θα είναι μια σειρά που θα περικλείει ολόκληρο το έργο του! Μάλιστα ο ίδιος ο Don είπε πως ένας από τους λόγους που αποσύρθηκε είναι πως κουράστηκε χρησιμοποιούν το όνομα του για εμπορικούς σκοπούς χωρίς την άδεια του (και χωρίς να βγάζει έξτρα φράγκα προφανώς) αλλά μόνο με την άδεια της Disney.

Πάντως το τελευταίο καιρό μου φαίνεται πως έπεσε η ποιότητα του ΚΟΜΙΞ, είναι ιδέα μου μόνο;
 
Οχι δεν ειναι η ιδεα σου..Κ εγω ετσι πιστευω..Εκτος και αν φταιει το γεγονος πως εχουμε μεγαλωσει και εχουμε παραξενεψει...χαχαχαχαχα! Εχω καμια 150 τευχη...Θα τα ειχα ολα αν δεν μου τα πεταγαν οι γονεις μου τα περισσοτερα οταν συμαζευαν την αποθηκη..Θυμαμαι ειχα μπει μεσα στον καδο και εψαχνα σαν μανιακος..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται ότι έχει πέσει η ποιότητα,αυτό που εγώ εντοπίζω είναι αλλαγή του ύφους των ιστοριών

20 χρόνια που κυκλοφορεί,έχει δημοσιευθεί το μεγαλύτερο μέρος του έργου των κλασσικών δημιουργών,γι αυτό ίσως το λόγο οι ιστορίες που βάζουν τα τελευταία χρόνια είναι από νεότερους δημιουργούς,με ημερομηνίες γραφής μέσα στα τελευταία 20-25 χρόνια που σημαίνει ότι το ύφος των ιστοριών έχει αναπόφευκτα αλλάξει,δεν μπορεί να είναι το ίδιο με των ιστοριών που γράφτηκαν πριν 40-50 χρόνια οπού υπήρχαν άλλες συνθήκες (άλλα πρότυπα γραφής,διαφορετική κοινωνία,γεγονότα κλπ).
 
[edit by paspartoo]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συμφωνω με τον krem.εγω σταματησα να το αγοραζω πριν 2-3 χρονια.δεν ειχε το ιδιο επιπεδο με παλιοτερα.κριμα γιατι ειχα καλη συλλογη(απ το 1 μεχρι το 220κατι μου λειπαν 35 τευχη).συν τις extra εκδοσεις που βγαιναν ανα καιρους(ζωδιακη πετρα,το σπαθι των παγων,κλπ)το πιο παλιο που εχω ειναι το 3.δεν ηξερα οτι αποσυρθηε ο don!μεγαλη απωλεια στο χωρο του disneyκου comics.ηταν ο αγαπημενος μου σχεδιαστης!
 
Εγώ έχω καταφέρει να διασώσω αρκετά! Δυστυχώς, όχι τα πέντε πρώτα. Αξίζει να παραμείνουν στη βιβλιοθήκη μας. Εδώ και χρόνια έχω σταματήσει να αγοράζω. Αν καταφέρω και αποκτήσω τους τόμους, μπορεί να τα πουλήσω. Πάντως, δε μου αρέσουν όλες οι ιστορίες.

Κι εγώ προτιμούσα το "Λύκοι".
 
Μαζευα μικρος δεν εχω κανενα πλεον...

Δεν καταλαβα ποτε μου γιατι πηρανε τετοια αξια με το περασμα του χρονου. Ειδικα τα πρωτα τευχη. Ενταξει φαση ειχανε αλλα οχι να φτασουνε τις τιμες που εχουν σημερα.

Προσοχη στους συλλεκτες, εχω ακουσει για "εγχρωμες φωτοτυπιες" στα γνωστα μερη της Αθηνας.
 
Οι συλλέκτες δεν έχουν ανάγκη. Το ξεχωρίζουμε με την αφή και μόνο. :)

Αξία πήρε ως αποτέλεσμα marketing και timing.

Marketing καθώς ήταν το πρώτο περιοδικό που

Α) αυτό βαπτίστηκε συλλεκτικό

Β) έβγαλε τιμοκατάλογο, τσιμπημένο, για τα παλιά του τεύχη.

Timing καθώς ήρθε σε μια εποχή που οι σχετικές εκδόσεις είχαν αρχίσει να σβήνουν ή απλά κυκλοφορούσαν κορεσμένες από τα χρόνια.

Πέτυχε μια νέα γενιά στην οποία πέρασε το μήνυμα «Αγόρασε με είμαι συλλεκτικό».

Ταυτόχρονα συνέπεσε με τα πρώτα χρόνια του Collectors ή Speculators Boom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comic_book_collecting#The_speculator_boom

Προσθέτεις στο μείγμα και το, στα πρώτα του βήματα, Internet που διέδωσε όλα τα παραπάνω και ιδού λοιπόν :

Αναγνώστες, σπεκουλαδόροι, πιτσιρικάδες συλλέκτες και παλιοί συλλέκτες μαγαζάτορες όλοι αγόραζαν Κόμιξ.
 
Ένας λόγος ακόμα που μπορώ να σκεφτώ, είναι και οι ιστορίες που δημοσίευε...

Εγώ τουλάχιστον, για πρώτη φορά άκουσα και έμαθα, τον Carl Barks και τον Don Rosa...
 
DINO είπε:
Εγώ τουλάχιστον, για πρώτη φορά άκουσα και έμαθα, τον Carl Barks και τον Don Rosa...
Όντως οι ιστορίες του Μπαρκς είναι αριστουργήματα αλλά όλες σχεδόν όσες δημοσίευσε το ΚΟΜΙΞ είχαν ξαναδημοσιευτεί ήδη σε άλλα περιοδικά, όπως το μεγάλο (μηνιαίο) Μίκυ. Μόνο που αυτή τη φορά αυτοδιαφημίζονταν σαν "συλλεκτικές". Φυσικά, ακόμα και σήμερα μπορεί να βρει κανείς τις ιστορίες αυτές σε παλιά Μίκυ της δεκαετίας π.χ. του '70 και του ΄80, πολύ πιο φτηνά απ' ότι στο ΚΟΜΙΞ, κι ας πρόκειται για παλιότερες εκδόσεις!!
 
manitari666 είπε:
συμφωνω με τον krem.εγω σταματησα να το αγοραζω πριν 2-3 χρονια.δεν ειχε το ιδιο επιπεδο με παλιοτερα.κριμα γιατι ειχα καλη συλλογη(απ το 1 μεχρι το 220κατι μου λειπαν 35 τευχη).συν τις extra εκδοσεις που βγαιναν ανα καιρους(ζωδιακη πετρα,το σπαθι των παγων,κλπ)το πιο παλιο που εχω ειναι το 3.δεν ηξερα οτι αποσυρθηε ο don!μεγαλη απωλεια στο χωρο του disneyκου comics.ηταν ο αγαπημενος μου σχεδιαστης!
Συμφωνώ απόλυτα!

Έκανα και εγώ το ίδιο. Δεν μπορώ ν' ακολουθήσω το στιλ των νεώτερων σχεδιαστών!!!

Lord_Makro είπε:
Όντως οι ιστορίες του Μπαρκς είναι αριστουργήματα αλλά όλες σχεδόν όσες δημοσίευσε το ΚΟΜΙΞ είχαν ξαναδημοσιευτεί ήδη σε άλλα περιοδικά, όπως το μεγάλο (μηνιαίο) Μίκυ. Μόνο που αυτή τη φορά αυτοδιαφημίζονταν σαν "συλλεκτικές". Φυσικά, ακόμα και σήμερα μπορεί να βρει κανείς τις ιστορίες αυτές σε παλιά Μίκυ της δεκαετίας π.χ. του '70 και του ΄80, πολύ πιο φτηνά απ' ότι στο ΚΟΜΙΞ, κι ας πρόκειται για παλιότερες εκδόσεις!!
Τα πράγματα είναι όπως τ' αναφέρεις Lord_Makro.

Σχεδών όλες οι ιστορίες του Μπαρκσ είχαν δημοσιευθεί στα παλιά Μικυ... με τις ονομαστες τότε "γαλάζιες ιστορίεσ"!!!

Από τ'α γαπημένα μου ήταν το... "Στην Αρχαία Περσία" και "Το μεγαλο Τσίρκο".

Αν θυμάστε στο πρώτο τεύχος υπήρχε κα ένα κύβος για να κάνεις τα αυγά...Τετράγωνα! Τον έχω ακόμα μαζί με όλα τα τύχη 20 χρόνων+.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα