ΚΟΥΙΖ: Ρετρό ελληνική τηλεόραση και ποδόσφαιρο

retropao13 είπε:
1)αντώνης αντωνιάδης,39 γκολ 1971-72 (ασημένιο παππούτσι)2)ο γκέντο της ρεαλ μαδρίτης??νομίζω σε 8 πρωταθλητριών και σε ένα κυπελλούχων!!πήρε 6 πρωταθλητριών και το κυπελλούχων που έγινε στο "καραισκάκης το έχασε η ρεαλ με 2-1 από την τσέλσι"
Καταπληκτικος!!

Dimitrissss είπε:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Ευπαλίνε. Θα κάνω μία δύσκολη ερώτηση: Ανάμεσα σε ποιες ομάδες έγινε ο μοναδικός αγώνας στην ιστορία της Α' εθνικής που έληξε ισόπαλος με σκορ 5-5;
Φοβαμαι Δημητρη οτι αν δεν ψαξω δεν μπορω να απαντησω. Η μνημη δεν με βοηθα.

Να προσθεσω και μια ερωτηση:

Ποια ειναι η μοναδικη συμμετοχη του Χατζηπαναγη στα κυπελλα Ευρωπης με τον ΗΡΑΚΛΗ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα τώρα...Παναχαϊκή-Απόλλων Καλαμαριάς 5-5 τη σεζόν 1993-94...

Α, όσο για την ερώτηση του Ευπαλίνου: Έπαιξε 69 λεπτά στο ματς με τη Βαλένθια στο Καυτανζόγλειο τον Σεπτέμβριο του 1990 και τον έβγαλε ο Μπατάκης για να βάλει έναν εκ των μεγίστων χασογκόληδων στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, τον παμμέγιστο Δημήτρη Αδάμου. Επειδή δε ο γίγας Μπατάκης δεν έβαλε τον "Βάσια" στη ρεβάνς που κρίθηκε στην παράταση, εκείνος αποφάσισε να σταματήσει οριστικά το ποδόσφαιρο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Α, όσο για την ερώτηση του Ευπαλίνου: Έπαιξε 69 λεπτά στο ματς με τη Βαλένθια στο Καυτανζόγλειο τον Σεπτέμβριο του 1990 και τον έβγαλε ο Μπατάκης για να βάλει έναν εκ των μεγίστων χασογκόληδων στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, τον παμμέγιστο Δημήτρη Αδάμου. Επειδή δε ο γίγας Μπατάκης δεν έβαλε τον "Βάσια" στη ρεβάνς που κρίθηκε στην παράταση, εκείνος αποφάσισε να σταματήσει οριστικά το ποδόσφαιρο...
Αψογος!!

Αλλη μια, λιγο ζορικη: Με ποιες ομαδες και ποσες φορες εχει παιξει ο Αρι Χααν σε τελικους κυπελλων Ευρωπης;
 
Εγώ θα βάλω μιαν εξαιρετικά δύσκολη "διπλή" ερώτηση με πολλά σκέλη:

Α) Υπάρχει ξένος ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει με τη φανέλα ελληνικής ομάδας σε Κύπελλο Ευρώπης, αλλά ποτέ στο πρωτάθλημά μας. Ποιος, σε ποια ομάδα έπαιξε και σε ποιο ευρωπαϊκό ματς σκόραρε;

Β) Επίσης, υπάρχει ξένος ποδοσφαιριστής ο οποίος έχει αγωνιστεί με τη φανέλα ελληνικής ομάδας σε Κύπελλο Ευρώπης, αλλά δεν έχει ούτε μία συμμετοχή στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ποιος είναι και σε ποια ομάδα έπαιξε;

Επίσης εύκολο: Τρεις πρωταθλητριών με τον Άγιαξ (1971. 1972, 1973), άλλους τρεις με τη μεγάλη Άντερλεχτ στο Κυπελλούχων (1976, 1977, 1978) κι ένα Κυπελλούχων με τη Σταντάρ Λιέγης το '82 μέσα στο "Καμπ Νου" με τη Μπαρτσελόνα. Σύνολο επτά και πέντε Κύπελλα (τρία Πρωταθλητριών, δύο Κυπελλούχων)...

197οκτώ εννοώ, γιατί βγήκε εκείνο το βλαμμένο εικονιδιάκι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Επίσης εύκολο: Τρεις πρωταθλητριών με τον Άγιαξ (1971. 1972, 1973), άλλους τρεις με τη μεγάλη Άντερλεχτ στο Κυπελλούχων (1976, 1977, 1978) κι ένα Κυπελλούχων με τη Σταντάρ Λιέγης το '82 μέσα στο "Καμπ Νου" με τη Μπαρτσελόνα. Σύνολο επτά και πέντε Κύπελλα (τρία Πρωταθλητριών, δύο Κυπελλούχων)...
Εισαι απαικτος! Για τις δικες σου αν βρω χρονο θα ψαξω τα αρχεια μου, δοσε προθεσμια ως αυριο, εκτος αν το βρει καποιος αλλος.
 
Ευπαλίνος είπε:
xexe!!!επίσης το 2-1 ήταν το δεύτερο ματς!!!το πρώτο έγινε δύο μέρες νωρίτερα και έληξε 1-1,ενώ η ρεάλ ισοφάρισε στο 90!!!

ποιά είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη ελληνικής ομάδας στα ευρωπαικά κύπελλα??
 
Καλώς ήρθες Τάσο στην παρέα μας.

Απαντώ στις ερωτήσεις που τέθηκαν:

Τάσος Κριτσιώλης Β: Ήταν ο Νοτιοαφρικανός Ραμπούτλα, του ΠΑΟΚ. Πρόλαβε να παίξει στον αγώνα ΠΑΟΚ - Σπάρτακ Τρνάβα 5-3, που έγινε πριν το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Μετά τραυματίστηκε και ο ΠΑΟΚ τον έδιωξε! Την Α δεν την ξέρω, ούτε πάει πουθενά το μυαλό μου.

retropao13: Λοκομοτίβ Τιφλίδας - ΠΑΟΚ 0-7, την περίοδο 1999-2000.

Κι επειδή έχουν τεθεί ήδη αρκετές ερωτήσεις που αφορούν Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Ηρακλή, πείτε μου:

* Πέντε ποδοσφαιριστές που έχουν φορέσει τη φανέλα ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

* Δύο προπονητές ποδοσφαίρου που έχουν καθήσει στον πάγκο ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

* Δύο μπασκετμπολίστες που έχουν φορέσει τη φανέλα ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

* Δύο προπονητές μπάσκετ που έχουν καθήσει στον πάγκο ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Έλα τώρα...Παναχαϊκή-Απόλλων Καλαμαριάς 5-5 τη σεζόν 1993-94...
Χεχε σωστός! Την ίδια μέρα και ώρα έγινε και ο αγώνας Ξάνθης - Ολυμπιακού που έληξε 4-6, σκορ το οποίο επίσης εμφανίστηκε για πρώτη και μοναδική φορά στην Α' εθνική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitrissss είπε:
Καλώς ήρθες Τάσο στην παρέα μας.
Απαντώ στις ερωτήσεις που τέθηκαν:

Τάσος Κριτσιώλης Β: Ήταν ο Νοτιοαφρικανός Ραμπούτλα, του ΠΑΟΚ. Πρόλαβε να παίξει στον αγώνα ΠΑΟΚ - Σπάρτακ Τρνάβα 5-3, που έγινε πριν το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Μετά τραυματίστηκε και ο ΠΑΟΚ τον έδιωξε! Την Α δεν την ξέρω, ούτε πάει πουθενά το μυαλό μου.

retropao13: Λοκομοτίβ Τιφλίδας - ΠΑΟΚ 0-7, την περίοδο 1999-2000.

Κι επειδή έχουν τεθεί ήδη αρκετές ερωτήσεις που αφορούν Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Ηρακλή, πείτε μου:

* Πέντε ποδοσφαιριστές που έχουν φορέσει τη φανέλα ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

* Δύο προπονητές ποδοσφαίρου που έχουν καθήσει στον πάγκο ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

* Δύο μπασκετμπολίστες που έχουν φορέσει τη φανέλα ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

* Δύο προπονητές μπάσκετ που έχουν καθήσει στον πάγκο ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή

Χεχε σωστός! Την ίδια μέρα και ώρα έγινε και ο αγώνας Ξάνθης - Ολυμπιακού που έληξε 4-6, σκορ το οποίο επίσης εμφανίστηκε για πρώτη και μοναδική φορά στην Α' εθνική.
Σωστός για τον Ραμπούτλα, Δημήτρη. Απαντώ και στις δικές σου (ότι θυμάμαι...):

Α) Μιχάλης Μπέλλης, Θανάσης Δημόπουλος, Κώστας Χαλκιάς, Γ.Χ. Γεωργιάδης. Δε μου 'ρχεται πέμπτος...

Β) Άγγελος Αναστασιάδης, Λάκης Πετρόπουλος.

Δ) Λευτέρης Σούμποτιτς, Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου.

Όσο για τη Γ, πάει το μυαλό μου σε δεκάδες που έχουνε παίξει στον ΠΑΟ και στον ΠΑΟΚ, στον ΠΑΟ και στον Ηρακλή, στον ΠΑΟΚ και στον Ηρακλή, αλλά κανένα που να έπαιξε και στους τρεις. Εκτός αν είναι από το 1997 και μετά που έπαψα ν' ασχολούμαι με το μπάσκετ...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Όσο για τη Γ, πάει το μυαλό μου σε δεκάδες που έχουνε παίξει στον ΠΑΟ και στον ΠΑΟΚ, στον ΠΑΟ και στον Ηρακλή, στον ΠΑΟΚ και στον Ηρακλή, αλλά κανένα που να έπαιξε και στους τρεις. Εκτός αν είναι από το 1997 και μετά που έπαψα ν' ασχολούμαι με το μπάσκετ...
Τάσο καμιά φορά θυμόμαστε τους παλιούς και ξεχνάμε τους καινούργιους (ισχύει και σε ποδόσφαιρο και σε μπάσκετ). Όλα όσα απάντησες πάντως, ολόσωστα!
 
Περιμενοντας τις απαντησεις στις ερωτησεις σας που εκκρεμουν, να προσθεσω αλλες δυο που εχουν σχεση με εθνικες ομαδες.

1)Ποιός είναι ο πρωτος Άγγλος ποδοσφαιριστής που πέρασε τις 100 συμμετοχές στην εθνική ομάδα;

2)Σε ποιο παιχνιδι και απο ποιον παικτη εσπασε το ρεκορ των 1143 λεπτων απαραβιαστης εστιας του Ντινο Τζοφ στην εθνική ομάδα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) O Μπίλι Ράϊτ

2) Στο πρώτο ματς της Ιταλίας στο Μουντιάλ του '74 κόντρα στην Αϊτή. Σκόρερ ο Εμμανουέλ Σανόν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο οποίος την ίδια χρονιά μεταγράφηκε στη βελγική Beerschot...

Να βάλω κι εγώ άλλες δύο (μια εύκολη και μια δύσκολη).

ΔΥΣΚΟΛΗ: Σε συνέχεια της δεύτερης ερώτησης του Ευπαλίνου, ποιος ήταν ο τελευταίος παίκτης που σκόραρε εναντίον του Τζοφ πριν ξεκινήσει το σερί των 1.143 λεπτών; Για να βοηθήσω, έχει περάσει από την Ελλάδα ως προπονητής...

ΕΥΚΟΛΗ: Ποιος παίκτης έχει πετύχει δύο συνεχόμενες σεζόν χατ-τρικ σε βάρος της ΑΕΚ με δύο διαφορετικές ομάδες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Να βάλω κι εγώ άλλες δύο (μια εύκολη και μια δύσκολη).
ΔΥΣΚΟΛΗ: Σε συνέχεια της δεύτερης ερώτησης του Ευπαλίνου, ποιος ήταν ο τελευταίος παίκτης που σκόραρε εναντίον του Τζοφ πριν ξεκινήσει το σερί των 1.143 λεπτών; Για να βοηθήσω, έχει περάσει από την Ελλάδα ως προπονητής...

ΕΥΚΟΛΗ: Ποιος παίκτης έχει πετύχει δύο συνεχόμενες σεζόν χατ-τρικ σε βάρος της ΑΕΚ με δύο διαφορετικές ομάδες;
Απανυω στην 1η: ο Γιουγκοσλαβος Βουκοτιτς το 1972

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
1) O Μπίλι Ράϊτ2) Στο πρώτο ματς της Ιταλίας στο Μουντιάλ του '74 κόντρα στην Αϊτή. Σκόρερ ο Εμμανουέλ Σανόν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο οποίος την ίδια χρονιά μεταγράφηκε στη βελγική Beerschot...
ΑΡΙΣΤΟΣ!! μετα τις 105 συμμετοχες του Ραιτ ακολουθησαν οι 106 του Μπ. Τσαρλτον και οι 108 του Μπομπι Μουρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον τελικώς η πρώτη δεν ήτανε και τόσο δύσκολη, αφού φαίνεται ότι για ένα τέτοιο σερί ήτανε δεδομένο ότι κάπου θ΄αναφερόταν ο τελευταίος που σκόραρε πριν αυτό ξεκινήσει. Η δεύτερη όμως βγάζει μάτια...

Και μια και μιλάω για χατ-τρικ, εδώ σας θέλω: Ποιοι είναι οι μοναδικοί δύο ποδοσφαιριστές στην ιστορία της Α` Εθνικής που στο ίδιο ματς πετύχανε χατ-τρικ για λογαριασμό της ίδιας ομάδας (χωρίς αυτογκόλ φυσικά...) και σε ποιο παιχνίδι;
 
Να απαντήσω και στην εύκολη του Τάσου:

Ο Γαλάκος πέτυχε τρία γκολ κατά της ΑΕΚ στο Ολυμπιακός - ΑΕΚ 6-0 του 1980-81 και την επόμενη περίοδο πέτυχε άλλα τρία στο Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0.

Μερικές χρωστούμενες απαντήσεις από κοινούς παίκτες ΠΑΟ - ΠΑΟΚ - Ηρακλή:

Ο πέμπτος ποδοσφαιριστής είναι ο Πορτογάλος τερματοφύλακας Ντάνιελ Φερνάντες.

Οι δύο μπασκετμπολίστες είναι: Κώστας Μάγλος (ΟΚ, δυσκολούτσικο...) και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος (αυτός πια, βγάζει μάτι!)

Η ερώτηση του Τάσου για τους συμπαίκτες που πέτυχαν χατ τρικ στο ίδιο ματς, δύσκολη. Δεν μου 'ρχεται τίποτα στο μυαλό.

[Άσχετο] Μου ήρθε στη μνήμη ο αγώνας ΠΑΟ - Πανιωνίου 5-3 το 1994-95, όπου και τα πέντε γκολ του ΠΑΟ πέτυχε ο Βαζέχα, ενώ και τα τρία του Πανιωνίου ο Τζούλης. [/Άσχετο]
 
Ναι Δημήτρη, ο Γαλάκος είναι. Θα σου θυμίσω και το ματς Ιωνικός-Πανιώνιος 4-3 τη σεζόν 1998-99 με το χατ τρικ του Αντριόλι για τον Ιωνικό και του Σαπουντζή για τον Πανιώνιο. Α, ο Παπαδόπουλος ούτε καν μου ήλθε στο μυαλό...Σου είπα, με το μπάσκετ από το '97 και πέρα δεν τα έχω καθόλου καλά. Μέχρι τότε, ήξερα ακόμη και τη δεκάδα του...Αστέρα Κάτω Τραχανοπλαγιάς...

Όντως, η ερώτηση με τους δύο που πετύχανε χατ τρικ για την ίδια ομάδα είναι εξαιρετικά "πονηρή" και για πολύ "ψαγμένους"...Χωρίς αυτό να σημαίνει βεβαίως ότι εδώ μέσα δεν έχουμε "σαϊνια"...

Χρωστάω και μιαν απάντηση στην ερώτηση σχετικά με τον ξένο παίκτη που έχει σκοράρει στην Ευρώπη με ελληνική ομάδα και ποτέ στο πρωτάθλημα. Είναι ο Ροντόλφο Βιτσέντε της ΑΕΚ, τον Σεπτέμβριο του '72 στο ματς ΑΕΚ-Σαλγκοταριάν 3-1...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Ποιοι είναι οι μοναδικοί δύο ποδοσφαιριστές στην ιστορία της Α` Εθνικής που στο ίδιο ματς πετύχανε χατ-τρικ για λογαριασμό της ίδιας ομάδας (χωρίς αυτογκόλ φυσικά...) και σε ποιο παιχνίδι;
Λοιπόν; Ποιοί είναι;
 
Γιάννης Γκαμπέτας και Κώστας Κουτάς σημειώσανε χατ-τρικ στη νίκη της Λάρισας με 8-2 επί της Καβάλας στις 4 Οκτωβρίου 1981...

Άλλη ερώτηση: Ποιος τερματοφύλακας απέκρουσε δύο πέναλτι μέσα σε δύο λεπτά στο ίδιο ματς Α`Εθνικής (μιλάμε για κανονικό αγώνα, όχι για διαδικασία των πέναλτι);
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Γιάννης Γκαμπέτας και Κώστας Κουτάς σημειώσανε χατ-τρικ στη νίκη της Λάρισας με 8-2 επί της Καβάλας στις 4 Οκτωβρίου 1981...
Άλλη ερώτηση: Ποιος τερματοφύλακας απέκρουσε δύο πέναλτι μέσα σε δύο λεπτά στο ίδιο ματς Α`Εθνικής (μιλάμε για κανονικό αγώνα, όχι για διαδικασία των πέναλτι);
Πολύ δύσκολο αυτό με τους παίκτες της Λάρισας.

Ο τερματοφύλακας: Ο Δεσύλας της Κορίνθου την τελευταία αγωνιστική 1981-82.
 
O Δεσύλλας ναι μεν απέκρουσε δύο πέναλτι στην Τούμπα, αλλά όχι μέσα σε δύο λεπτά. Η ερώτηση έχει να κάνει με τερματοφύλακα που απέκρουσε δυο πέναλτι που καταλογίστηκαν εντός διλέπτου...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
O Δεσύλλας ναι μεν απέκρουσε δύο πέναλτι στην Τούμπα, αλλά όχι μέσα σε δύο λεπτά. Η ερώτηση έχει να κάνει με τερματοφύλακα που απέκρουσε δυο πέναλτι που καταλογίστηκαν εντός διλέπτου...
Πω πω... Πολύ δύσκολο Τάσο... Σηκώνω ψηλά τα χέρια.
 
Πίσω
Μπλουζα