ΚΟΥΙΖ: Ρετρό ελληνική τηλεόραση και ποδόσφαιρο

Αλλη μια ερωτηση με 2 σκελη.

1)Ποια ξεχωριστη ιστορικη διασταση εχει ο φιλικος αγωνας Ελλας-Ιταλια 2-1 ττον Μαρτιο του 1972;

2)Ποια ιδιαιτεροτητα εχει το παιχνιδι αυτο για την εθνικη Ιταλιας και που εμφανιστηκε ξανα το 1986;
 
Παναγιώτη, σε τσάκωσα. Σε αυτό το παιχνίδι δεν έπαιξε ούτε ένας παίκτης της Γιουβέντους στους "ατζούρι" είτε βασικός, είτε ως αλλαγή. Κατά σύμπτωση, το ίδιο συνέβη και στο αντίστοιχο φιλικό Ιταλίας-Ελλάδας στις 8/10/1986 στο "Νταλ' Άρα" της Μπολόνια. Το βρήκα; Άλλη ιδιαιτερότητα δε βλέπω...

Αν μπορώ να βρω κάτι άλλο, θα πω ότι είναι η πρώτη και μοναδική νίκη της Ελλάδας απέναντι στην Ιταλία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Παναγιώτη, σε τσάκωσα. Σε αυτό το παιχνίδι δεν έπαιξε ούτε ένας παίκτης της Γιουβέντους στους "ατζούρι" είτε βασικός, είτε ως αλλαγή. Κατά σύμπτωση, το ίδιο συνέβη και στο αντίστοιχο φιλικό Ιταλίας-Ελλάδας στις 8/10/1986 στο "Νταλ' Άρα" της Μπολόνια. Το βρήκα; Άλλη ιδιαιτερότητα δε βλέπω...
Αν μπορώ να βρω κάτι άλλο, θα πω ότι είναι η πρώτη και μοναδική νίκη της Ελλάδας απέναντι στην Ιταλία...
Τασο παιρνεις αριστα. Τα βρηκες ολα. Ουτε ο Πετρακοπουλος να ησουν!!!!!!!!!!!!!!
 
Και τι είναι δηλαδή ο Πετρακόπουλος; Αυτός θα ήξερε τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια; Πέραν του ελληνικού ποδοσφαίρου που έχει μεγάλο κι αξιοζήλευτο αρχείο, έχει ιδέα από Καμπιονάτο, Μπουντεσλίγκα κλπ; Να μη μιλήσω για άλλα αθλήματα και σπορ...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Και τι είναι δηλαδή ο Πετρακόπουλος; Αυτός θα ήξερε τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια; Πέραν του ελληνικού ποδοσφαίρου που έχει μεγάλο κι αξιοζήλευτο αρχείο, έχει ιδέα από Καμπιονάτο, Μπουντεσλίγκα κλπ; Να μη μιλήσω για άλλα αθλήματα και σπορ...
πες τα βρε τασο επιτελους (για τον πετρακοπουλο εννοω)!!!
 
Ε, μα πια. Αυτός τα είχε όλα έτοιμα. Τελείωναν οι αγώνες της Κυριακής, μάζευε τα στοιχεία από τις εφημερίδες της Δευτέρας και τώρα παριστάνει τον "κάποιο" και τον "σπουδαίο". Εμείς εδώ και χρόνια έχουμε ασπρίσει από τις σκόνες να ψάχνουμε σε βιβλιοθήκες ώρες επί ωρών για να ικανοποιήσουμε το μεράκι μας και ξοδέψαμε (κι ακόμα ξοδεύουμε) περιουσίες για να μαζέψουμε παλιά και σπάνια περιοδικά και τηλεοπτικό υλικό. Τι να μας πει τώρα ο τύπος...

ΟΚ, η τηλεόραση τον έκανε γνωστό (αν κι έχει από τις χειρότερες φάτσες και φωνές που έχω δει κι ακούσει στη ζωή μου), αλλά δεν είναι και ο "Θεός". Τον έβλεπα προχθές το βράδυ σε μιαν εκπομπή και μου γύρισε το στομάχι πάλι. Για μένα έχει μεγαλύτερη αξία το ψάξιμο και η έρευνα για κάτι που θέλεις. Το αίσθημα που νιώθεις όταν το βρίσκεις, δε συγκρίνεται με τίποτε. Κι εγώ δεν ήμουνα ποτέ ούτε του βολέματος, ούτε του "πέσε πίτα να σε φάω". Και πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για πολλούς εδώ μέσα...
 
Εντάξει, αυτός είναι επαγγελματίας (ο καλύτερος στο είδος του σήμερα στην Ελλάδα μετά τον θάνατο του Παγιωτέλη) και είναι διαφορετικό πράγμα το χόμπυ. Και σε μένα αρέσει πολύ να ψάχνω, να σκαλίζω και να ανακαλύπτω διαρκώς χωρίς να έχω έτοιμη τροφή μπροστά μου, αλλά αν ήμουν επαγγελματίας διαφορετικά θα ενεργούσα. Όσο για την φωνή του όταν μετέδιδε αγώνες, απορώ πώς δεν κατέρρεαν οι πομποί !!
 
Κι εγώ επαγγελματίας δημοσιογράφος είμαι Δημήτρη, αλλά δεν έπαψα μέχρι σήμερα να ψάχνω διαρκώς διάφορα πράγματα που έχουνε σχέση με τη δουλειά μου και δε θα πάψω ποτέ, ακόμη κι αν η οικονομική μου κατάσταση δεν είναι καλή (όπως εδώ και αρκετό καιρό). Ο Παγιωτέλης (που τον γνώρισα κιόλας) ήτανε το κάτι άλλο. Πέραν των στατιστικών, ήξερε και να γράφει πολύ καλά κείμενα. Εγώ κυριολεκτικά τα "ρουφούσα". Κι επιπλέον, έφτιαχνε πολύ ωραίους κι ενδιαφέροντες στατιστικούς συνδυασμούς κι απ' αυτόν έμαθα να κινούμαι κι εγώ αναλόγως...
 
Αγαπητοι φιλοι συνεχιστε τον ενδιαφεροντα διαλογο. Υπεροχα τα αφιερωματα του Παγιωτελη στο περιοδικο "ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ".
 
Καλό όμως να μη φεύγουμε off topic. Οπότε ας γυρίσουμε στο κουίζ :)
 
Εχει παγωσει η σελιδα εδω και καιρο. Για να τη ζεστανουμε:

1)Ποιος Παικτης εχει παιξει σε 5 τελικους κυπελλου Ελλαδας και τους εχει χασει και τους 5;

2)Γιατι ο Παναθηναϊκος κατεβασε αναπληρωματικη ομαδα στον τελικο κυπελλου του 1975 με τον Ολυμπιακο;
 
1) Χωρίς να είμαι βέβαιος, μάλλον θα πρέπει να είναι ο Γιάννης Δαμανάκης (77, 78, 81, 83, 85).

2) Διαμαρτυρόμενος επειδή ο τελικός με τον Ολυμπιακό έγινε στο στάδιο Καραϊσκάκη, φυσική έδρα των "ερυθρόλευκων".
 
Το δεύτερο το ξέρω. Κατέβασε αναπληρωματικούς γιατί ο αγώνας έγινε στο ΚαραΪσκάκη. Το πρώτο, δεν το περιορίζεις λίγο χρονικά - αν θέλεις πάντα - :)
 
Το δευτερο το βρηκατε και οι δυο. Για την πρωτη ερωτηση η σωστη απαντηση δοθηκε και πάλι απο τον Τάσο: Είναι ο Δαμανακης, που ηταν παρων και στους 5 χαμενους τελικους του 1977,78,81,83 και 85 με τον ΠΑΟΚ.

Συγχαρητηρια!
 
Θα βάλω ένα μάλλον εύκολο : ποιός (ή ποιοί, αλλά εμένα μόνο ένας μου έρχεται) ποδοσφαιριστής έχει συμμετοχή στο πρωτάθλημα Α' Εθνικής με τη φανέλα και των τριών "μεγάλων" του πάλαι ποτέ ΠΟΚ;

Ίσως αν βάλω την προέκταση "έχοντας σκοράρει και με τους τρεις" να μου βρείτε εσείς κάποιον άλλον από αυτόν που ξέρω...(το τελευταίο το έβαλα και για βοήθεια).

Δεύτερη βοήθεια : στο Επαγγελματικό πρωτάθλημα Α' Εθνικής...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Παγωτό" το Thread... Τάσος Μητρόπουλος η απάντηση...

Γιατί τόση ακινησία ???
 
Εύγε, παπούλη ! (βοήθησα όμως,έτσι; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να βάλω κι εγώ ένα: Ποια είναι η μοναδική περίπτωση στην ιστορία της Α` Εθνικής που δύο αδέλφια πετύχανε χατ-τρικ σε διαδοχικές αγωνιστικές, δηλαδή, τη μία Κυριακή χατ-τρικ ο ένας και την αμέσως επόμενη ο άλλος; Αν βοηθάει, παίζανε σε διαφορετικές ομάδες...
 
Χωρίς να ψάξω, μόνο τους Δημοπουλαίους θα σκεφτόμουνα...

(P.S. : Χατ-τρικ με την αγγλική έννοια του όρου; )
 
Πίσω
Μπλουζα