Κάθε μεσημέρι (1976 ΕΡΤ)

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.187
Κάθε μεσημέρι (1976)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%AC%CE%B8%CE%B5_%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B9




Ποιός θυμάται την εκπομπή "Κάθε Μεσημέρι";

Αν θυμάμαι καλά, οι τηλεθεατές έπαιρναν τηλέφωνο εκτός αέρα και ψήφιζαν για το τι θα παιχτεί στη συνέχεια της εκπομπής!

Συνήθως ήταν κινούμενα σχέδια, και είχα μεγάλη χαρά όταν συνέβαινε αυτό!

Το θυμάμαι αμυδρά όλο το σκηνικό...

Κάποιος άλλος "δεινόσαυρος", που θυμάται περισσότερα να μας διαφωτίσει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ αμιδρά κάτι θυμάμαι και εγώ. Σε μια εκπομπή του Φρέντυ Γερμανού κάτι είχε αναφερθεί για την εκπομπή θυμάμαι. Πάλι πρέπει να σκαλίσω το αρχείο μου νομίζω.

Κύριοι κύριοι (εκ των υπολοίπων δεινοσαύρων) θυμάστε κάτι παραπάνω? (κανά εξωφυλάκι της εποχής μήπως?)
 
αν θυμαμαι καλα τη συγκεκριμενη εκπομπη αρχικα τη παρουσιαζε ο νασος αθανασιου...

και αν δε το μπερδευω με κατι αλλο πρεπει να ειχαν βγει και γαριδακια με το συγκεκριμενο τιτλο?
 
Νομίζω ήταν καθημερινή εκπομπή, γι'αυτό και ο τίτλος "Κάθε Μεσημέρι"...
 
Προφανως εχεις δικιο!!!
 
παιδια ηταν καθημερινη εκπομπη....

αναφορικα λοιπον με το θεμα μας ανασκαλευοντας στα βαθη του μυαλου μου θυμαμαι και εναν παρουσιαστη ονοματι ρουσο.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κάθε μεσημέρι παρουσιαζόταν από τον Νάσο Αθανασίου (δεν ξέρω αν το συνέχισε αργοτερα ο Οικονόμου). Στην εκπομπή του Φρέντυ Γερμανού ο Χρόνης Εξαρχάκος σατίριζε τον Νάσο Αθανασίου. Υπάρχει και σχετικό βίντεο (πρέπει να το βρω όμως)
 
O Χρηστος Οικονομου παρουσιαζε το τηλεοπτικο μαγκαζινο "Σαββατο μια και μιση", προφανως... καθε Σαββατο, καθως και το τηλεπαιχνιδι "Γραμματα και αριθμοι". Την καθημερινη εκπομπη "Καθε μεσημερι" παρουσιαζε αρχικα ο Νασος Αθανασιου, τον οποιο διαδεχτηκε ο Χρηστος (νομιζω) Ρουσσος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάθε μεσημέρι

Την καθημερινη εκπομπη "Καθε μεσημερι" παρουσιαζε αρχικα ο Νασος Αθανασιου, τον οποιο διαδεχτηκε ο Χρηστος (νομιζω) Ρουσσος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Κάθε μεσημέρι το παρουσίαζαν ο Νάσος Αθανασίου και ο Μιχάλης Ρούσσος. Κόπηκε απότομα με τον πρόωρο θάνατο του τελευταίου.
 
Την εκπομπη "Καθε Μεσημερι" την παρουσιαζε ο Μιχάλης Ρούσσος και τον διαδεχτηκε αργοτερα ο Νασος Αθανασιου. Ιστορικο εχει μεινει το οτι για ενα τριμηνο περιπου οι μισοι ακροατες που επαιρναν τηλεφωνο αποκαλουσαν τον Αθανασιου, Ρούσσο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
....αν δεν με απατά η μνήμη μου ....μόλις γυρνούσαμε από το σχολείο βλέπαμε τον Νάσο Αθανασίου και το "Κάθε μεσημέρι"...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτη η εκπομπη 'καθε μεσημερι' αρχικα με παρουσιαστη τον ρουσσο και κατοπιν με τον αθανασιου παιζοταν για 3,4 χρονια 12.00-14.00...(ετσι λεει η ραδιοτηλεοραση το 1975 1976).Υπαρχουν βιντεο αυτης της εκπομπης,μπορουμε να βρουμε ?
 
NBJOGA είπε:
....αν δεν με απατά η μνήμη μου ....μόλις γυρνούσαμε από το σχολείο βλέπαμε τον Νάσο Αθανασίου και το "Κάθε μεσημέρι"...

υπαρχουν αραγε βιντεο αυτης της εκπομπης?
 
Κάθε μεσημέρι

Σύμφωνα με πηγές, υπήρχε μία πρωτοποριακή εκπομπή με τον Νάσο Αθανασίου και με την ονομασία "Κάθε Μεσημέρι" (παιζόταν το 1976-1979 από την ΕΡΤ). Η εκπομπή ξεκινούσε στις 2 το μεσημέρι. Με αυτήν άρχιζε μερικές φορές το πρόγραμμα της ΕΡΤ. Τα θέματα αναδεικνύονταν από τους τηλεθεατές, οι οποίοι συμμετείχαν σε ένα είδος παιχνιδιού.

Ξεκίνησε στις 2/2/1976 και προβαλλόταν αρχικά: από τις 2 ως τις 2 και μισή, διακοπή για το δελτίο ειδήσεων και συνέχεια από τις 2 και 45 ως τις 6 και μισή. Το β΄ μισό του 1977 η διάρκειά της μειώθηκε. Το Μάρτιο του 1979 μεταδίδεται πλέον στη 13:45 , διακοπή για το δελτίο ειδήσεων στις 14:15 , συνέχεια στις 14:30, μέχρι τις 15:15. Η τελευταία εκπομπή προβάλλεται το Σάββατο, 14/4/1979.

Τι άλλο ξέρουμε γι' αυτήν την εκπομπή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΒΙΝΤΕΟ 'ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ'

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ

ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΘΕΙ,Η ΑΝ ΜΕ

ΤΟ ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΕΡΤ,ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ 'ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ'?
 
Souvlitsa δεν γραφουμε με κεφαλαια εδω μεσα,καλη συνεχεια. :thumbup:
 
Το "Κάθε μεσημέρι" το θυμάμαι πολύ αμυδρά, μια και ήμουν αρκετά μικρός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μεγαλωσα με αυτη την εκπομπη...ποιος δεν θυμαται το ειδησιογραφικου στυλ στουντιο με το ρολοι στον τοιχο...

α ρε χρονιααα!!!

δειτε και αυτο

http://archive.enet.gr/online/online_print?id=8376056
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολα καλα αλλα λυστε μου μια απορία: ποιος εχανε τον χρονο απο το παιχνιδι για να βλεπει Αθανασιου στην τηλεοραση; Ελεος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα