Κάνε ότι κάνω (1980 ΥΕΝΕΔ)

Υπεροχη και υπεροχοι ολοι τους. Σ ευχαριστουμε παρα πολυ sunset89.
 
H sunset89, τον τελευταιο καιρο ιδιως, μας χαριζει συνεχως ευχαριστες εκπληξεις. Την ευχαριστουμε θερμα!!
 
bambinella 100 είπε:
H sunset89, τον τελευταιο καιρο ιδιως, μας χαριζει συνεχως ευχαριστες εκπληξεις. Την ευχαριστουμε θερμα!!
Ακριβώς! Και να πω και κάτι ακόμα; Τις τελευταίες μέρες, έχω δει μια "στροφή" του forum και πάλι προς τα παλιά, προς την πραγματικά ρετρό τηλεόραση που πολύ με ευχαριστεί. Διότι καλές και οι σειρές και τα προγράματα των αρχών της δεκαετίας του '90, αλλά είναι τα παλιά που είναι μέσα στην καρδιά μας ("Retromaniax" άλλωστε!) :)
 
Bernard, τωρα που το λες, νομιζω οτι ετσι ειναι. Υπαρχει μια στροφη προς τα παλια που δεν μπορει παρα μονο ευχαριστη και καλοδεχουμενη να ειναι γιατι ναι, οσο πιο παλιο τοσο πιο καλο!
 
Χε χε .... το ψιλο-θυμάμαι αυτό το παιχνίδι .... Οι παίκτες έπρεπε να ... "κάνουν ό,τι κάνουν" οι "επαγγελματίες" φιλοξενούμενοί τους !!! Αυτοί ήταν ηθοποιοί, χορευτές, ζωγράφοι κλπ κλπ .... Κατά συνέπεια, οι παίκτες έπρεπε να παίξουν το σκετσάκι, που οι φιλοξενούμενοι ηθοποιοί είχαν παίξει στην εκπομπή, να χορέψουν όπως οι χορευτές είχαν χορέψει στην εκπομπή, να ζωγραφίσουν το σκίτσο που οι ζωγράφοι είχαν ζωγραφίσει στην εκπομπή κ.ο.κ. ....

Θυμάμαι στη δοκιμασία της ζωγραφικής έναν κύριο που ... επιχείρησε να ζωγραφίσει ό,τι και ο φιλοξενούμενος ζωγράφος !!! Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά ... με το πινέλο του κατάφερε μόλις και μετά βίας να σχεδιάσει πέντε - έξι μαύρες γραμμές "ασυνάρτητες" .... Επίσης, θυμάμαι ένα κωμικό σκετσάκι που έπαιξαν στο τηλεπαιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ηθοποιοί : Επρόκειτο για μια παρωδία του Ρωμαίου και της Ιουλιέττας, στην οποία η Ιουλιέττα αυτοκτονεί ....πίνοντας νερό εφιαλωμένο !!! [κάποιοι συνομήλικοί μου θα θυμάστε, ίσως, ότι εκείνη την εποχή είχε δημιουργηθεί ένας ... σάλος με τα εμφιαλωμένα, σχετικά με το πόσο καθαρά είναι κλπ] !!! Και οι παίκτες [ένα νεαρό ζευγάρι, θυμάμαι με είχε εντυπωσιάσει η εμφάνιση της ξανθιάς κοπέλας που έπαιξε, η οποία, όταν φόρεσε τα ρούχα της Ιουλιέτας, κατέστη ακόμη πιο εντυπωσιακή] .... ντύθηκαν με τα ίδια ρουχα, όπως οι ηθοποιοί, και έπαιξαν το σκετσάκι [κρατώντας, όμως, τα χαρτιά με τους διαλόγους τους] !!! Αν και το έπαιξαν κάπως άχρωμα, δεν τα είχαν πάει κι άσχημα !!!

Στο εν λόγω τηλεπαιχνίδι η Αλιφέρη είχε για συμπαρουσιαστή κι έναν κλόουν [ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, δεν έβγαζε μιλιά, μόνο αστείες κινήσεις έκανε] !!! Θυμάμαι το όνομά του : Σαλαμούπολης !!! Μια φορά, που οι παίκτες υποβλήθηκαν στη δοκιμασία να ζωγραφίσουν τον Σαλαμούπολη, η Αλιφέρη πλησίασε έναν από αυτούς, είδε το [ας το λέμε] σκίτσο του και είπε : "αυτός είναι το αδελφάκι του Σαλαμούπολη" !!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
168.jpg


169.jpg
 
δυστυχως αλλο ενα τηλεπαιχνιδι που δεν προλαβα να δω..

Επισης δε βλεπω τα συννημενα αρχεια που ανεβασε ο ChristosM,που πηγαν;
 
Θα το τακτοποιήσουμε το θέμα με τα συνημμένα :)
 
ευχαριστουμε πολυ Κambia :) για μια στιγμη νομισα πως μονο εγω δε μπορω να τα δω
 
Έ ρε τι μου θυμίζει αυτό το παιχνίδι... ::)

Μαζεμένοι όλοι στο σπίτι της θείας μου (ξαδέλφια, αδέλφια, συμπεθέρια κλπ) να γελάμε με τα καμώματα των καλεσμένων... Εγώ βέβαια ήμουν μόλις 6 χρονών αλλά θυμάμαι έντονα τον ενθουσιασμό των μεγαλυτέρων για το παιχνίδι αυτό...
 
κάποια στιγμή είχαν φέρει κάτι γύφτους με μαϊμούδες, και δεν ξέρω τι ακριβώς έβαζαν τον παίκτη να κάνει. Μάλλον να παίξει ταμπούρλο ώστε να κάνει τη μαϊμού να χορέψει. Αλλά την άλλη μέρα ακολούθησαν λίβελλοι στα περιοδικά τηλεκριτικής, που τους θυμάμαι σαν σήμερα : "Να φύγει η εκπομπή των πηθίκων από την ελληνική τηλεόραση !"


Γιατί παλιά, βλέπεις, υπήρχε και ενεργός τηλεκριτική...
 
Πρέπει να είχε ξαναγίνει μια παρόμοια προσπάθεια στην τηλεόραση, με παρουσιαστή τον Σάκη Μπουλά...
 
RIO είπε:
Πρέπει να είχε ξαναγίνει μια παρόμοια προσπάθεια στην τηλεόραση, με παρουσιαστή τον Σάκη Μπουλά...
ναι RIO,συμφωνα με τη retrodb ξαναεγινε ενα ριμέικ της εκπομπης αυτης λιγα χρονια αργοτερα

το αναφερει και ο Aardvark εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edited] fixed

attachment.php


attachment.php
περιοδικο Κατερινα του 1981 (συμφωνα με τον πωλητη)

3.JPG

4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφο Κατερίνα - σε ευχαριστούμε πολύ!! :)
 
bernard.c οι αριθμοι που βλεπουμε στη φωτογραφια εχουν καμμια σχεση με το τηλεπαιχνιδι;
 
katerinak είπε:
bernard.c οι αριθμοι που βλεπουμε στη φωτογραφια εχουν καμμια σχεση με το τηλεπαιχνιδι;
Δεν ξέρω - πιθανόν και να είχαν... Κάθε παιχνίδι ήταν διαφορετικό, αφού οι παίκτες καλούνταν να μιμηθούν (να "κάνουν ότι κάνουν") κάποιους επαγγελματίες (κάθε φορά άλλους) που είχε καλέσει η εκπομπή (πχ έναν σκιτσογράφο, έναν μάγειρα, έναν ανθοπώλη, έναν χορευτή, κοκ...).

Πάντως το σκορ δεν μετριόταν σε πίνακα, αλλά ανακοινωνόταν προφορικά από την ίδια την Αλιφέρη αν θυμάμαι καλά....
 
bernard.c είπε:
Δεν ξέρω - πιθανόν και να είχαν... Κάθε παιχνίδι ήταν διαφορετικό, αφού οι παίκτες καλούνταν να μιμηθούν (να "κάνουν ότι κάνουν") κάποιους επαγγελματίες (κάθε φορά άλλους) που είχε καλέσει η εκπομπή (πχ έναν σκιτσογράφο, έναν μάγειρα, έναν ανθοπώλη, έναν χορευτή, κοκ...).
Πάντως το σκορ δεν μετριόταν σε πίνακα, αλλά ανακοινωνόταν προφορικά από την ίδια την Αλιφέρη αν θυμάμαι καλά....
ευχαριστω bernard.c , νομιζα οτι υπηρχε σταθερη ας πουμε "διακοσμηση" στο στουντιο του τηλεπαιχνιδιου οπως στο μεγαλο παζαρι πχ που βλεπαμε κουτια και κουρτινες
 
Μίλησε λοιπόν η Μαρία Αλιφέρη το Σάββατο στη Ναταλία Γερμανού γι αυτή την εκπομπή. Είπε ότι κόπηκε "άνωθεν", λόγω του χαμηλού επιπέδου στο οποίο κατέβαινε, αναγκάζοντας τους παίκτες να εκτελούν τις συγκεκριμένες δοκιμασίες. Έτσι τουλάχιστον κρίθηκε εκείνη την εποχή, γιατί φυσικά, το τί είδαμε αργότερα...

Βλ. και το σχόλιό μου παραπάνω για "εκπομπή των πηθίκων". Πάντως, η όλη ιδέα (concept, που λένε...) ήταν πολύ αδύναμη, καμιά σχέση με τα "τετράγωνα των αστέρων"...Κι αποτέλεσε, όπως είπε η Μαρία, δυναμική παρέμβαση της ΥΕΝΕΔ για να την "κλέψει" από την ΕΡΤ. Τελικά, έκανε τη Μαρία να μην ξανακάνει τηλεόραση !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα