Κάτι Κουρασμένα Παλικάρια (1967)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Κάτι Κουρασμένα Παλικάρια (1967)


http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%AC%CF%84%CE%B9_%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1_%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1

Μια κωμική ταινία σε σενάριο Ασημάκη Γιαλαμά / Κώστα Πρετεντέρη και σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου που προβλήθηκε απο την Φίνος Φίλμ το 1967. Η μουσική ήταν του Μίμη Πλέσσα. Στο τραγούδι ο Γιάννης Πουλόπουλος( ερμηνεύει το τραγούδι "Μην κλείσεις το παράθυρο" σε στίχους Άκου Δασκαλόπουλου και μουσική Μίμη Πλέσσα). Παίζουν οι ηθοποιοί:Λάμπρος Κωνσταντάρας , Νόρα Βαλσάμη , Χρόνης Εξαρχάκος , Μπέτυ Αρβανίτη , Διονύσης Παπαγιαννόπουλος ,Μέλπω Ζαρόκωστα , Άγγελος Μαυρόπουλος , Γιώργος Βελέντζας , Άρης Μαλλιαγρός , Μαρία Μπονέλου , Μίτση Κωνσταντάρα ,Δημήτρης Ζακυνθινός , Στράτος Παχής , Γιώργος Βρασιβανόπουλος , Ηλίας Καπετανίδης , Νικηφόρος Χαλκιάς , Ντίνος Λύρας ,Νίκος Μπίνας , Θόδωρος Ζιζίκος.

Η ταινία προβλήθηκε τη σαιζόν 1967-1968 και έκοψε 382.257 εισιτήρια. Ήρθε στην 13η θέση σε 99 ταινίες.

Πλοκή:Ένας "νεανίζων" πενηντάρης με αδυναμία στις νεαρές κοπέλες παρασύρεται απο μια όμορφη εικοσάχρονη και τη μητέρα της, οι οποίες με τη βοήθεια ενός παλιού του φίλου, μικροαπατεώνα, έχουν σκοπό να τον "κατασπαράξουν" οικονομικά. Όμως η ιδιαιτέρα γραμματέας του πενηντάρη, η οποία ενδιαφέρεται για εκείνον συναισθηματικά, αγρυπνεί....

Οι τίτλοι αρχής της ταινίας:

[edit]This video is no longer available due to a copyright claim by EPOE.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραια ατακα!!!

[edit]This video is no longer available due to a copyright claim by EPOE.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω ρίξει ΤΟ γέλιο με αυτή τη ταινία.

Ειδικά,σε μια φάση που περιμένει την μικρή Μαλτέζου(Βαλσάμη),ανοίγει την πόρτα και αρχίσει να μαδάει τριαντάφυλλα τραγουδώντας ''Λουλούδια θα σου στρώσω,φιλάκια θα σου δώσω...'',καθώς και στην αρχή της ταινίας που γυμνάζεται στο μπάνιο,τραγουδώντας κάποιον εύθυμο σκοπό. :p

Γενικότερα,τη θεωρώ μια από τις καλύτερες κωμωδίες του Κωνσταντάρα. Άλλωστε,το δίδυμο Παπαγιαννόπουλος-Κωνσταντάρας είναι ακαταμάχητο. :p
 
Κι άλλη καλή του Κωνσταντάρα
 
Από τις πολύ ωραίες ταινίες του Κωνσταντάρα, με σκηνές που βγάζουν τρελλό γέλιο! Βλέπεται πολύ ευχάριστα (χωρίς να συγκαταλέγεται στις αγαπημένες μου) και αν μη τι άλλον, το θέμα είναι ενδιαφέρον και διαχρονικό!
 
Η καλυτερη κωμωδια του Κωνστανταρα!! Πολλες απο τις ατακες του τις χρησιμοποιω και τωρα εκει που κολλανε χαριν γουστου.
 
Ωραία ταινία, ατακαδόρικη...
 
Danailicious είπε:
Έχω ρίξει ΤΟ γέλιο με αυτή τη ταινία.Ειδικά,σε μια φάση που περιμένει την μικρή Μαλτέζου(Βαλσάμη),ανοίγει την πόρτα και αρχίσει να μαδάει τριαντάφυλλα τραγουδώντας ''Λουλούδια θα σου στρώσω,φιλάκια θα σου δώσω...'',καθώς και στην αρχή της ταινίας που γυμνάζεται στο μπάνιο,τραγουδώντας κάποιον εύθυμο σκοπό. :p

Γενικότερα,τη θεωρώ μια από τις καλύτερες κωμωδίες του Κωνσταντάρα. Άλλωστε,το δίδυμο Παπαγιαννόπουλος-Κωνσταντάρας είναι ακαταμάχητο. :p
Κι εγώ τη θεωρώ κορυφαία στιγμή της ταινίας. Και η ταινία για μένα είναι Η κορυφαία του Κωνσταντάρα, και μια από τις καλύτερες του Παπαγιαννόπουλου. Με τις κορυφαίες ερμηνείες τους "εξαφανίζουν" πολύ καλές ερμηνείες των υπόλοιπων συντελεστών, όπως της Μπέττυς Αρβανίτη, του Χρόνη Εξαρχάκου, της Νόρας Βαλσάμη.

Ατάκες :

- Όχι δεν έχω να πληρώσω το φως, για το "Ήχος και φως" !

- Παρακαλώ με συνδέετε με τη χούφτα;

- Όταν αγγίζεις τα λουλούδια, μαραίνονται τα λουλούδια !

- Ξέρεις το Mont Blanc; - Το παγωτό; -Ψιθυρίζεται ότι η από δω πλευρά είναι όλη δική της.

- Εγώ κοντά σας είμαι έχα χαζό παπί ! - Όχι παπί μου....εεε, όχι παιδί μου !

- Θα ζητήσεις από αυτόν που ήπιε το αίμα των μαύρων με το καλαμάκι; - Ε αυτός το ήπιε, εγώ το ήπια;
 
Μια κωμωδία του ελληνικού κινηματογράφου που βλέπεται ευχάριστα...
 
Κωνσταντάρας: "Και μου τό'πε.... χούφτωστη χούφτωστη . Καλός γιατρός! "

:animlaugh: :animlaugh:
 
Παίζει και η καλύτερη του Κωνσταντάρα! Ρεσιτάλ ερμηνείας και το περίφημο "χούφτωσ'τη, θα το μετανιώσεις!",ιστορικό πλέον!
 
Μία από τις πιο καλές ταινίες του Κωνσταντάρα, με πολλές έξυπνες ατάκες! Τα τοπία της Ρόδου όμως είναι όλα τα λεφτά!
 
επιδοκιμάζω κι εγώ, από τις πιο αγαπημένες μου, ρεσιτάλ ερμηνείας από Κωνσταντάρα, τρελό γέλιο και μεγάλες ατάκες. από τις καλύτερες κωμωδίες της εποχής εκεινης και φυσικά σκηνοθεσία του πολύ αγαπημένου Ντίνου Δημόπουλου.
 
Κλασσικό και το Κωνστανταρικό " Αυτώνω τα αυτά "... ;)
 
Κλασικότατο το "αυτώνω τα αυτά"
 
Kαι το πικρό της ταινίας, όταν η Μπέτυ Αρβανίτη του λέει "Ε, ωραία, τώρα που μετάνιωσες, μπορείς να βρεις μια καλή κοπέλα να φτιάξεις τη ζωή σου"... Από τα πλάνα δευτερολέπτων, που όμως λίγες κομμωδίες τα έχουν, και τους προσθέτουν πάρα πολύ.
 
"Ειναι ενας ειδικος απαυτολογος που δεν μπορει να βλεπει γυναικες..."

πολυ σουρεαλ ατακα
 
By far η καλύτερη κωμωδία του Κωνσταντάρα. Προσωπικά γέλαγα πολύ και στις σκηνές που υποτίθεται πως χλιμίντριζε κάθε φορά που έβλεπε νέα και ωραία...Να αναφέρω επίσης πως το Grand Hotel της Ρόδου που γυρίστηκε μεγάλο μέρος της ταινίας υπάρχει ακόμα...αν και αρκετά διαφορετικό και ανακαινισμένο
 
Από τις καλύτερες του Λ. Κωνσταντάρα με πραγματικά απίστευτες ατάκες που έχουν αναφερθεί και παραπάνω.
 
"Βρε μπας και ορέγεσαι κάνα ποντικάκι θρεμμένο με ελβετικό τυρί;" Κορυφαία ατάκα διακριτικής μπηχτής!
 
Πίσω
Μπλουζα