Καίτη Γαρμπή

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Καίτη Γαρμπή


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Καίτη_Γαρμπή

Η Καίτη Γαρμπή γεννήθηκε στις 8 Ιουνίου στον Κορυδαλλό, όπου δεν έμεινε σχεδόν καθόλου αφού οι γονείς της μετακόμισαν στο Αιγάλεω, όπου έζησαν ώσπου η Καίτη έγινε 18 χρόνων. Στη συνέχεια η οικογένεια μετακόμισε στη Νέα Σμύρνη και η Καίτη έμεινε εκεί, μαζί με τους γονείς της, μέχρι τις 4 Μαΐου 1997 που παντρεύτηκε με τον Διονύση Σχοινά. Η ίδια δήλωσε σε συνέντευξή της το 1998, «Δεν έβρισκα τον λόγο να φύγω από το σπίτι. Οι γονείς μου ποτέ δεν μ' ενόχλησαν, ήταν πάντα δίπλα μου χωρίς να επεμβαίνουν στη ζωή μου, με προστάτευαν χωρίς να με πνίγουν. Μια μεγάλη αγκαλιά που δεν έκλεινε ποτέ».

kaiti15.jpg




Σε ηλικία 5 χρονών η αδερφή της Λιάνα εμφανίστηκε στα ταλέντα του Οικονομίδη όπου κέρδισε. Έτσι την ανέλαβε ένας μαέστρος για να της κάνει μαθήματα φωνητικής. Η Καίτη από περιέργεια πήγε μαζί της, έκανε την δεύτερη φωνή και από τότε γίνανε ντουέτο. Σε ηλικία 15 ετών γνωρίζει τον συνθέτη Αλέκο Χρυσοβέργη ο οποίος της προτείνει να εμφανιστεί σε νυχτερινό κέντρο μαζί με την αδερφή της. Ο πατέρας τους είχε αντιρρήσεις, όμως μετά από μεσολάβηση της μητέρας συμφωνεί. Έτσι ξεκινάνε οι δυο τους κάνοντας δεύτερες φωνές σε γνωστά τραγούδια της εποχής. Λίγο αργότερα ξεκινούν τις εμφανίσεις με τον Γιάννη Φλωρινιώτη στην Θεσσαλονίκη. Αυτός ήταν ο λόγος που αν και πολύ καλή μαθήτρια, δεν κατάφερε να σπουδάσει. «Δεν ήταν το όνειρο της ζωής μου να εμφανίζομαι σε νυχτερινά κέντρα. Ήθελα να σπουδάσω και παραλλήλως να τραγουδώ από χόμπι. Αλλά το πράγμα πήγε μόνο του. Είναι αυτό που λέμε καμιά φορά, έτσι ήταν να γίνει και έγινε». Και ευτυχώς για εμάς…

Το 1986 πραγματοποιείται η πρώτη δισκογραφική της παρουσία, χωρίς τη Λιάνα, σε ένα album-συλλογή στο οποίο ερμήνευσε τη μεγάλη επιτυχία διασκευή ξένου τραγουδιού "Σαν Τροπέ". Αυτό στάθηκε και η αφορμή για να κάνει και το πρώτο προσωπικό της album, που κυκλοφόρησε το 1989, με τίτλο "Πρόβα". Από τότε ακολουθεί μια ανοδική πορεία με πολλά χρυσά και πλατινένια άλμπουμ και με συνεργασίες με όλους τους γνωστούς συνθέτες και στιχουργούς. Ο Φοίβος μάλιστα, ο οποίος έκανε τον πρώτο του χρυσό δίσκο με την Καίτη, δήλωσε: «Η Καίτη Γαρμπή είναι η μούσα μου…»

Παρά την μεγάλη της επιτυχία η Καίτη Γαρμπή δεν ξέχασε ποτέ τον κόσμο που την ανέδειξε. «Του χρωστώ, δεν μου χρωστάει. Εγώ δεν γεννήθηκα στην Εκάλη ούτε από μπαμπά που είχε πίσω του τα εκατομμύρια. Ό, τι έκανα, το έκανα γιατί με βοήθησε ο κόσμος. Από 5.000 δίσκους που ξεκίνησα, έφθασα τους 180.000. Όταν είμαστε αληθινοί και δεν κοροϊδεύουμε τον κόσμο, εκείνος μας το ανταποδίδει. Υπάρχουν άνθρωποι που στερούνται για να αγοράσουν ένα CD. Και σ' αυτούς οφείλεται η διαφορά απ' αυτό που είμασταν μ' αυτό που γίναμε» δήλωσε σε συνέντευξή της.

source: http://www.kaitigarbi.gr/bio.html

Εδώ η Καιτούλα σ' ένα απόσπασμα από την εκπομπή "ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ" της Σεμίνας Διγενή ερμηνεύει το "Πήγα σε μάγισσες" το οποίο έγινε ευρύτερα γνωστό σ' όλους μας από την μοναδική φωνή της Γλυκερίας.


Προβολή συνημμένου 81132
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο βιογραφικό.Ήμουν fan της Καίτης μέχρι το 2000.Κυρίως στα 90's είχε πολλές επιτυχίες,μάλιστα από το δίσκο "Του φεγγαριού αναπνοές" τα 6 από τα 10 κομμάτια έγιναν videoclips.Αγαπημένοι δίσκοι της Καίτης είναι "Αρχίζω Πόλεμο","Ευαισθησίες" και "Το Κάτι" που περιείχε και τις μεγαλύτερες επιτυχίες της που έκανε με το Φοίβο.

Πιστεύω ότι από το 2003 άρχισε να πέφτει η καριέρα της,και στη συνέχεια έκανε κάποιες λάθος επιλογές,αν και οι δίσκοι της είχαν αρκετά κομμάτια-διαμάντια,που δυστυχώς δεν προωθήθηκαν.Μάλιστα ο τελευταίος της δίσκος που έκανε με τη SONY,με τίτλο "Καινούργια Εγώ" είχε 10 εκπληκτικά κομμάτια,αλλά δεν είχαν καθόλου airplay πέραν του ομώνυμου κομματιού.

Η Καίτη τώρα είναι σε νέα εταιρεία,η οποία δεν έχει γίνει γνωστή,και θα κυκλοφορήσει σε λίγους μήνες το νέο της album σε μουσική του Νίκου Αντύπα.
 
Μήπως γνωρίζεις τον τίτλο και την ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας αυτού του album;
 
Ωραια παρουσια - αξιοπρεπης και ψυχρη (με την καλη εννοια) ομορφια. Την θυμαμαι (για να ερθουμε και στα ρετρο) και σε καποιες ταινιες του 80 να κανει φωνητικα με την αδελφη της στον Γιαννακη. Καλη φωνη και γυναικαρα.

Εντυπωση μου εκανε οταν ενας συνωμοσιολογος φιλος μου ειπε οτι η Καιτη (και ο Βαρδης) εμειναν στα "αζητητα" μετα απο το τραγουδι "Η Πατριδα μου"...


Εχει παρει μερος και σε δυο σηριαλς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Εχει παρει μερος και σε δυο σηριαλς
Το σήριαλ Ελλάς Παλλάς δεν το έχω δει ποτέ!

sparklingeagle είπε:
Μήπως γνωρίζεις τον τίτλο και την ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας αυτού του album;
Όχι,όλα γίνονται κάτω από άκρα μυστικότητα.Ακόμα και η νέα εταιρεία της παραμένει άγνωστη.Κάτι που ξέρω είναι ότι στις προηγούμενες δουλειές της ηχογραφούσε μόνο αφού κατέληγε στην τελική επιλογή των 12-15 τραγουδιών για ένα δίσκο.Τα κομμάτια δηλαδή της στέλνονταν ως demos με τη φωνή άγνωστου καλλιτέχνη ή έπαιζε ο συνθέτης το κομμάτι και έτσι γινόταν η τελική επιλογή.

Τώρα κάνει το εξής.Ηχογραφεί κομμάτια από πέρισυ,και θα επιλεγούν τα καλύτερα.Τα περισσότερα θα μείνουν ακυκλοφόρητα.Μάλιστα,τα Ηχεία,οι Σκέψεις και το Remake του κομματιού Καινούργια Εγώ,προορίζονταν αρχικά για μια επανακυκλοφορία του album Καινούργια Εγώ,αλλά επειδή δεν ήθελε η εταιρεία,άρχισαν να κάνουν ηχογραφήσεις για νέο album.Τώρα που έφυγε από τη SONY,τα 3 κομμάτια που έχουν διαρρεύσει,δεν θα μπουν σε κάποιο cd,αλλά ούτε και αυτά που ηχογράφησε και δεν κυκλοφόρησαν,καθώς όλα ανήκουν στη SONY.

Τώρα,δεν γνωρίζω από πότε έχει φύγει από τη SONY,πόσες ηχογραφήσεις έκανε στη νέα εταιρεία,και αν θα είναι όλα στο νέο album.
 
Το "Ατόφιο Χρυσάφι" του 1994 είναι χωρίς αμφισβήτηση ένα από τα καλύτερά της albums.

Από τα τραγούδια του δίσκου ξεχωρίζει το "Ξυπόλητη χορεύω", το οποίο θεωρείται ως μια από τις σημαντικότερες επιτυχίες της διάσημης Ελληνίδας τραγουδίστριας.

Μακάρι ο καινούριος δίσκος της Καιτούλας να είναι και αυτός γεμάτος ατόφιο χρυσάφι!

Εδώ σας παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα από εμφάνισή της στο Ciao ANT1. Enjoy!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεωρώ πως όλοι οι δίσκοι από το 1992 ως το 2000 ήταν γεμάτοι επιτυχίες που δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο κομμάτι περισσότερο από άλλα.Από 1993-2000 συνεργάστηκε με το Φοίβο σχεδόν σε όλους τους δίσκους της (εκτός από Χριστούγεννα με την Καίτη & Δώρο Θεού).Ο μόνος δίσκος που ήταν εξ'ολοκλήρου του Φοίβου ήταν οι "Ευαισθησίες",ενώ στο δίσκο "Το Κάτι" της έδωσε 7 υπέροχα κομμάτια + όλες τις επιτυχίες του.Το συγκεκριμένο δίσκο αν και δεν τον θεωρώ τόσο προσωπικό,επειδή δεν είχε πάνω από 10 νέα κομμάτια (αλλά ήταν best of),τον άκουγα συνέχεια,και έτσι έμαθα και κάποιες παλιότερες επιτυχίες της Καίτης που δεν γνώριζα.Επίσης να αναφέρω ότι η 9η θέση που είχε πάρει στη Eurovision το 1993 ήταν καλή για εκείνη την εποχή.
 
"ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ"

Στίχοι: Ζωή Τηγανούρια

Τραγούδι: Καίτη Γαρμπή

Απόσπασμα από την συναυλία της Ζωής Τηγανούρια στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων (Γκάζι) η οποία έγινε στα πλαίσια του φεστιβάλ "Η ΘΡΑΚΗ πατάει γκάζι" στις 11 Σεπτεμβρίου του 2010.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα χορευτικο με την αδερφη της,στον Φλωρινιωτη... Της παει το ξανθο!...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειο είναι το κομμάτι "Ζωντανός Ουρανός".Μακάρι να το συμπεριλάβει στο δίσκο της,αν και δεν νομίζω γιατί θα είναι όλος με Νίκο Αντύπα.Τουλάχιστον να μπει ως συμμετοχή στο νέο δίσκο της Ζωής Τηγανούρια.
 
"ΑΓΚΥΡΕΣ"

Στίχοι: Ελένη Γιαννατσούλια

Μουσική: Σάββας Αντζίν

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'' ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ''

Στιχοι: Στελιος Φωτιαδης

Μουσικη : Πανος Φαλαρας

Πρωτη Εκτελεση : Γλυκερια

Δεν ειμαι σιγουρος οτι κυκλοφορει σε καποιο δισκο της.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπό τα πολύ αγαπημένα και από τα πολύ επίκαιρα..!!! Αφιερωμένο...!!! ;)

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
music_1896 είπε:
'' ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ''
Στιχοι: Στελιος Φωτιαδης

Μουσικη : Πανος Φαλαρας

Πρωτη Εκτελεση : Γλυκερια

Δεν ειμαι σιγουρος οτι κυκλοφορει σε καποιο δισκο της.

Κυκλοφόρησε σε συλλογή με επιτυχίες της SONY (Τα 40 καλύτερα).Επειδή η SONY δεν μπορούσε να πάρει τα δικαιώματα από άλλες εταιρείες,έβαζε δικούς της καλλιτέχνες να κάνουν δεύτερες εκτελέσεις σε γνωστά κομμάτια.Η Καίτη έχει κάνει επίσης σε δεύτερες εκτελέσεις τα κομμάτια "Αγκαλίτσες και Φιλάκια" (Μαντώ)

"Τα κορίτσια ξενυχτάνε","Το ξέρω το ξέρω" (Αλέξια),"Και ζαλίστηκα" (Γλυκερία),"Κάτι γίνεται" (Μαργαρίτα Ζορμπαλά).Επίσης συμμετείχε στις συλλογές "Τα 10 Δεκάρια" Νο1 & Νο2 με διασκευές στα ελληνικά γνωστών ξένων τραγουδιών (Στο Σαιντ Τροπέ, Γλύκα, Αχ αυτό μ'αρέσει, Ζω για να σ'αγαπώ)
 
Προσωπικά πιστεύω ότι ο καλύτερος δίσκος που έχει κάνει μέχρι στιγμής η Καιτούλα είναι "Του Φεγγαριού Αναπνοές". Άψογες ερμηνείες και στίχοι από την Τασούλα Θωμαϊδου. Ακούστηκε πολύ το ομώνυμο, και το "Πές το μ'ένα φιλί".
 
Νεο δισκο στα ιταλικα ετοιμαζει η Καιτη Γαρμπη

με αρκετες επιτυχιες της να συμπεριλαμβανονται σε αυτον. :)

Διαβαστε περισσοτερα εδω.
 
Λατρεμένη η Καιτούλα για πολλούς λόγους! :worship:

Από όλους τους δίσκους της, τις περισσότερες αναμνήσεις τις έχω από τον δίσκο "Του Φεγγαριού Αναπνοές"...

Διαλέγω από αυτόν το "Ζήλεια μου"...

Καλή ακρόαση... :)

 
Από τις αγαπημένες μου τραγουδίστριες της δεκαετίας του 90...
 
Ένας καλός φίλος που ανήκει και στην ρετροπαρέα μας, ο Πάνος μου έκανε ένα απίστευτο δώρο...!! Βρήκεs 3 δίσκους από απονομές χρυσου και πλατίνας , κατι που σίγουρα δεν ειναι απο αυτά που συναντας καθημερινά...!! Και μάλιστα απο τους πιο πετυχημένους δίσκους των 90ς... "Του φεγγαριού Αναπνοές", "Ατόφιο Χρυσάφι" και "Αρχίζω Πόλεμο"!

Φυσικά ως τρελαμένος Γαρμπικός ειχα πάθει σοκ με αυτο το retro εύρημα... :)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Makisime μας έκαψες :burn: Πως θα γίνει να μου δώσεις το "Ατόφιο Χρυσάφι" :p :p:p Να τα χαίρεσαι κ να είσαι έτσι πάντα τυχερός!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα