Καθαρισμός retro πλαστικών...

Καλημέρα παιδιά. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για να καθαρίσω το μηχάνημα στο παρακάτω Link. ΔΕΝ θέλω να βγάλω (ακόμα) όποια κιτρινίλα έχει, άπλα ένα απλό καλό καθάρισμα. Τι υλικό να χρησιμοποιήσω; ava για τα πιάτα; Χλωρίνη παχύρρευστη; Και με σφουγγάρι το πράσινο ή θα αφήσει σημάδια;

Ευχαριστώ!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29955-quot-%D4%EF-%ED%DD%EF-%EC%EF%F5-%E4%E9%E1%EC%DC%ED%F4%E9!!!-quot-Sun-Enterprise-2-%28%EC%E5-%E4%FD%EF-UltraSPARC-CPUs%29-%C5%F1%FE%F4%E7%F3%E7
 
Η χλωρίνη λογικά όλο και κάτι θα ασπρίσει - άστην, είναι πολύ διαβρωτική.

Εγώ για καθαρισμό χρησιμοποιώ κάποιο από τα καθαριστικά σπρέυ του εμπορίου που χρησιμοποιώ και στο μπάνιο ή την κουζίνα (χωρίς χλωρίνη). Μια χαρά δουλειά κάνουν...

Το πράσινο σαπούνι είναι καλή λύση (δεν αφήνει σημάδια και είναι πολύ ευγενικό) αλλά πιο δύσκολο στη χρήση προφανώς...
 
Ενα που χρησιμοποιησα ηταν αυτο εδω,εκανε αρκετα καλη δουλιτσα. :)
 
Ναι αλλά δεν έχει χλώριο; Μήπως δεν κάνει καλό στα πλαστικά;
 
Ναι, έχει χλώριο. Γενικά δεν βλέπω ιδιαίτερο κίνδυνο αλλά με δεδομένο το πόσο διαβρωτικό είναι, ποτέ δεν ξέρεις... μπορεί και να ξεβάψεις κάτι (π.χ. κανένα badge κτλ) που δεν θες. Κατά τη γνώμη μου και τα "απλά" καθαριστικά είναι μια χαρούλα.

Αν χρησιμοποιήσεις κάτι με χλώριο μην ξεχάσεις τα γάντια!
 
αφού κάθομαι και ψάχνω διάφορα θέματα και τώρα έπεσα σε αυτό ,τι υλικό μπορώ να βάλω ώστε να τα καθαρίσω και να τα γυαλίσω σαν το ανάλογο κερί αυτοκινήτου;
 
Να το γυαλίσεις; Αν είσαι σίγουρος, καθ'ότι δεν είναι γυαλιστερά στην αρχική τους κατάσταση, μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις ένα σπρέυ λάκας διάφανο. Υπάρχουν σε αρκετές παραλλαγές (ματ/γυαλιστερό) και κάνουν πολύ όμορφη δουλειά...
 
Gryzor είπε:
Να το γυαλίσεις; Αν είσαι σίγουρος, καθ'ότι δεν είναι γυαλιστερά στην αρχική τους κατάσταση, μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις ένα σπρέυ λάκας διάφανο. Υπάρχουν σε αρκετές παραλλαγές (ματ/γυαλιστερό) και κάνουν πολύ όμορφη δουλειά...
τα οποία τα βρίσκω που;
 
Όλα τα χρωματοπωλεία;
 
Βασικά η λάκα βοηθάει στο αν καλυφθούν κάποιες από αυτές. Θέλει λίγο προσοχή στο χειρισμό όπως κάθε σπρέυ χρώματος - δεν είναι δύσκολο, αλλά οι οδηγίες δεν είναι για την πλάκα, ακολούθα τες!
 
Gryzor είπε:
Βασικά η λάκα βοηθάει στο αν καλυφθούν κάποιες από αυτές. Θέλει λίγο προσοχή στο χειρισμό όπως κάθε σπρέυ χρώματος - δεν είναι δύσκολο, αλλά οι οδηγίες δεν είναι για την πλάκα, ακολούθα τες!
Θα τα κάνω και θα τα χειριστώ ανάλογα :)
 
Να μας ποσταρεις φωτο εννοειται!

Εγω εχω χρησιμοποιησει λακα και το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο. Αναλογως του ποσο γυαλιστερη ειναι, ομως, μπορει το μηχανημα να μην ειναι τοσο πρακτικο μετα γιατι ισως γλιστραει/κολλαει.

π.χ. κατι μαγνητακια ψυγειου που εφτιαξα με πληκτρα απο CPC464 και τα περασα με λακα, δειχνουν υπεροχα... και ζωντανεψε και το χρωμα τους.
 
Gryzor είπε:
Να μας ποσταρεις φωτο εννοειται!
Εγω εχω χρησιμοποιησει λακα και το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο. Αναλογως του ποσο γυαλιστερη ειναι, ομως, μπορει το μηχανημα να μην ειναι τοσο πρακτικο μετα γιατι ισως γλιστραει/κολλαει.

π.χ. κατι μαγνητακια ψυγειου που εφτιαξα με πληκτρα απο CPC464 και τα περασα με λακα, δειχνουν υπεροχα... και ζωντανεψε και το χρωμα τους.
Φώτο να δώ;
 
PetranGR είπε:
κομπλέ θα πάω να πάρω ένα, και για γρατζουνιές έχουμε κανένα κόλπο;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολυστερικό στόκο πλαστικών ή ενναλακτικά στόκο σιδήρου. Πρώτα να κάνεις δοκιμές σε πλαστικό που δεν θέλεις. Προσωπικά έχω καλύψει βαθιές χαρακιές σε Amiga με στόκο σιδήρου και το αποτέλεσμα είναι φοβερό. Εννοείτε μετά χρειάζεται βάψιμο όλο το πλαστικό.
 
Προκαταβολικά συγγνώμη για το thread resurrection( uses phoenix down κτλ :p )

Είχα την πρώτη μου επαφή με το retrobrite και δηλώνω ενθουσιασμένος. Ουσιαστικά χρησιμοποίησα οξυζενέ 40 βαθμών σε κρέμα σε ένα Game Boy DMG01 αγορά από Ιάπωνα στο eBay σε καλή,θεωρώ, τιμή λόγω κιτρινίσματος και ενός προβληματικού start button. Ουσιαστικά για όλα τα παρακάτω πλήρωσα 40€ με τα μεταφορικά.

244o22q.jpg


Δυστυχώς το κιτρίνισμα δεν ήταν τόσο ήπιο, όσο φαίνεται στην φωτογραφία.

Σήκωσα μανίκια, παρήγγειλα ένα triwing screwdriver, καινούρια button pads από eBay και συμβουλεύτηκα τη σύζυγο που μπορώ να βρω Oxycream( "θέλω οξυζενέ για να καθαρίσω το GameBoy")

Δυστυχώς δεν προνόησα να τραβήξω φωτογραφίες από την όλη διαδικασία, καθώς αποδείχτηκε πάρα πολύ απλή. Αρχικά ξεβίδωσα και αποσυναρμολόγησα το Game Boy. Μετέφερα τα δύο boards σε μια zip lock bag, αφού προηγουμένως τα καθάρισα επιμελώς με μπατονέτα και καθαρό οινόπνευμα( το πιο απίστευτο ήταν πως μέσα στο ηχειάκι βρηκα ένα σπασμένο συνδετήρα :p ), ενώ έλεγξα, μέτρα του δυνατού, τις επαφές κτλ και τις καθάρισα όσο καλύτερα μπορούσα( δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά χρησιμοποίησα και σταγονίτσες WD40 για τις επαφές των μπαταριών, οι οποίες από ότι θυμάμαι είναι επιρρεπείς στην οξείδωση λόγω πιθανής διαρροής μπαταριών/ ειχε συμβεί σε παιδικό φίλο και δεν είχε καθόλου πλάκα)

Tα πλαστικά σε πρώτη φάση πλύθηκαν με σαπουνόνερο χλιαρό, συμπεριλαμβανομένων και των κουμπιών. Καλό στέγνωμα και στη συνέχεια, ουσιαστικά την επόμενη ημέρα, εφαρμογή του OxyCream με πινέλο( βοηθά στο να κατανέμεται ομοιόμορφα η κρέμα), τύλιγμα με μεμβράνη τροφίμων και στη συνέχεια... ηλιοθεραπεία για 4 ώρες. Εν συνεχεία καλό ξέπλυμα με νερό, υπομονή για φυσικό στέγνωμα( μακριά από τον ήλιο προφανώς)και επανάληψη της επάλειψης την επόμενη ημέρα. Κατά τη διάρκεια της όλης διαδικασίας ηλιοθεραπείας το γυρνούσα ανά τακτά χρονικά διαστήματα( ανά μισάωρο περίπου)προκειμένου να είναι εκτεθειμένα στον ήλιο, κατά το δυνατόν, όλα τα τμήματά του.

xo2xsg.jpg


Εδώ είναι μετά την πρώτη επάλειψη και ξέβγαλμα, όπου ήδη υπήρξε βελτίωση

Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε πάρα πολύ, καθώς το GameBoy έγινε σχεδόν του κουτιού. Ένα ακόμη ξεμοντάρισμα, έχω στο πρόγραμμα, προκειμένου να αλλάξω και την οθόνη του( ουσιαστικά το screen cover), καθώς λόγω ηλικίας μετράει αρκετές γρατσουνιές( όχι τίποτα το συναταρακτικό, το δικό μου ήταν σε χειρότερη κατάσταση αλλά δε με ενοχλούσε ιδιαίτερα, άλλες εποχές :p )

24zjec4.jpg


cookies σε όποιον βρει το game!

eqvzib.jpg


Πιθανώς έκανα λάθη στον καθαρισμό, οπότε κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη. :xm: Επίσης να σημειώσω πως στις τελικές φωτογραφίες λόγω φωτισμού πιθανώς να μην φαίνεται ξεκάθαρα, αλλά το GameBoy είναι πλέον το κλασικό ανοιχτό γκρι. Επιπρόσθετα μετά το επιμελές καθάρισμα και αλλαγή των pads το start button λειτουργεί χωρίς κανενα πρόβλημα :) Γενικά την απόλαυσα πολύ τη διαδικασία, μιας και "αναζωογόνησα" με αυτό τον τρόπο μια σχετικά παρατημένη κονσολίτσα. Σιγά σιγά θα επεκταθώ και στο παιδικό μου NES και στο Super Famicom μου( ήταν να μην πάρω θάρρος)



244o22q.jpg

xo2xsg.jpg

24zjec4.jpg

eqvzib.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα