Καθαρισμός retro πλαστικών...

Υπάρχει η περίπτωση του Bleeching αν πέσει παραπάνω Vanish στο μίγμα. Ασπρίζει υπερβολικά το πλαστικό και σε αρκετές περιπτώσεις φαίνεται και σαν φαγωμένο. Για χρώμα όπως πολύ σωστά είπε ο Gryzor δεν τίθεται θέμα, αφού στην ουσία αυτό που κάνουμε είναι να αναστρέψουμε την διαδικασία του κιτρινίσματος.
 
Δε φαίνεται να "φαγώθηκε" καθώς το ανάγλυφο έχει παραμείνει ανέπαφο.
 
Πάντως η Amiga 500 είχε το άσπρο του πάγου σαν κανονικό χρώμα. Μήπως ήρθε στα κανονικά της και έχεις τόσο καιρό να την δείς έτσι που λές "Αποκλείεται!!" ?. :p
 
Δε νομίζω! Μακάρι να ήταν κάτι τέτοιο. Είναι κατάλευκη, αλμπίνο! Μήπως η βαφή είναι για τίποτα πλατινέ μαλιά;
 
Μπορείς να την λανσάρεις τότε στην αγορά σαν One of a kind! :p Βάλε καμια φωτογραφία να δούμε πώς εγίνε όμως!!
 
Αν ηταν να την "βαψω", επερνα ενα σπρεϊ και το εκανα. Το ζητουμενο ειναι να γινει μια ηπια επιδιορθωση.
 
mike η 1200 μου έγινε τζι-τζί. Θα ετοιμάσω και ενα tank mouse στις επόμενες ημέρες αν βρώ χρόνο για του λόγου το αληθές. Πάντως πιστεύω οτι αν την συνταγή την ακολουθήσεις κατα γράμμα και κατα γραμμάριο δεν υπάρχει κίνδυνος.
 
Να και η φωτό της αλμπίνο αμίγκα. Σόρυ για τη ποιότητα της φωτό. Η αμίγκα είναι ακόμα ποιο λευκή απ' όσο φαίνεται εδώ.



 

 


Άντε να βρείς τώρα άλλη από το ebay. Όχι τίποτ' άλλο, αλλά αυτή κομπλέ στο κουτί της την είχα πετύχει για 20?
:(
 
Πάντως, δεν την αποχρωμάτισε!... Τα γκρι πλήκτρα παρέμειναν γκρι (έτσι όπως το περιέγραψες, σχημάτισα την ιδέα ότι άσπρισαν όλα!....)

Μήπως αν δοκίμαζες κάποιο spray & ξαναέρθει στα συγκαλά του?....
 
Τώρα δε ξέρω! Νοιώθω πως τη κατέστρεψα και δε τη πολυκάνω κέφι! μάλον θα τη δώσω και θα πάω γι' άλλη (ή να τη βάψω μαύρη και να τη δώσω για "special edition"; :) )
 
Από τη φωτό πάντως, μια χαρούλα μου φαίνεται...;
 
και σε μένα μια χαρά φαίνεται στην φωτογραφία♦
 
Είναι μάπα η φωτό! Στη πραγματικότητα η τα πλαίσια είναι κατάλαευκα και τα πλήκτρα κατακίτρινα :(
 
Βάλε πληκτρολόγιο από 1200... :)
 
Για 20 ευρώ την παίρνω εγώ! :p :p Χοχοχο! :cool:
 
Μάλον για τόσο θα φύγει... Μόλις βρώ αντικαταστάτρια, θα φάει σουτ.
 
EΠ!Υπαρχει και αλλος ενδιαφερομενος εδω!:dribble:
 
Καθίστε να βρει αντικαταστάτρια κιτρινισμένη πρώτα :D

Τα off θα διαγραφούν ;)
 
Και αφου ειναι κιτρινα τα πληκτρα, γιατι δεν τα "βαφεις" και αυτα με το ιδιο μειγμα?

εαν θες παντως μπορω να σου χαρισω πλαστικα, ειναι ομως υπερβολικα κιτρινα, μαλλον αυτα ειχαν στο μυαλιο τους καποιοι οταν σκεφτηκαν το lemonamiga.
 
Μπορει να χρησιμοποιησει και το κλασσικο retrobright για τα πληκτρα ωστε να μην ειναι πλεον κιτρινα..παντως ακομη και τα δικα σου πλαστικα γινονται αψογα με retrobright.Δυστυχως η φωτογραφια της amiga με την νεα συνταγη δεν μας διαφωτιζει για το πως ακριβως ειναι....
 
Πίσω
Μπλουζα