Καινούργια cpu να τη βάλετε στα σκουπίδια σας έχει τύχει;

Karnov

Banned
Joined
27 Νοέ 2007
Μηνύματα
283
Αντιδράσεις
9
Δεν σας το εύχομαι , αλλά μου είχε τύχει εμένα.

Το 2003 συγκεκριμένα , Οκτώβριο.

Η προσωπική μου σχέση με pc , ξεκινάει με το πρώτο ου pc , το 1997 , στα τέλη του χρόνου με έναν Pentium 166MMX.

Από τότε μέχρι σήμερα , έχουν περάσει από τα χέρια μου από Intel ,

μετά τον 166MMX , Pentium 2 350MHz , Pentium 2 500MHz,

Pentium 3 800MHz , Celeron 850MHz , Pentium 4 2,8GHz ,

Pentium 4 3GHz , Core 2 DUO 4300 , Core 2 DUO 8400 , i5 750 .

Από AMD είχα τον Athlon XP 1600+.

Από το συγκεκριμένο σύστημα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Κάποια στιγμή μου ήρθε η φαεινή ιδέα να το αναβαθμίσω σε Athlon XP 2000+.

Μετά από 2 μέρες έκαψε mobo 12,5 μήνες μετά την αγορά του mobo (εγγύηση=12 μήνες).

Καπάκι νέα mobo .

Το σύστημα θεωρητικά δούλευε, αλλά μόνο σε desktop ,και internet.

Μόλις έκανα το "λάθος" να τρέξω game η θερμοκρασία πήγαινε 95 Cκαι κόλλαγε.

Αγόρασα χάλκινη ψύκτρα των 55? με το μεγαλύτερο fan που υπήρχε , τζίφος.

Όλα τοποθετούνταν από "επαγγελματίες" και όχι από εμένα.

Τελικά το έβαλα στα σκουπίδια και πήρα Pentium 4 2,8GHz και ξαναβρήκα την ησυχία μου.

Ταυτόχρονα ορκίστηκα ότι AMD δεν ξαναγοράζω ποτέ.

Θα μπορούσα ίσως να το είχα πουλήσει ,

αλλά θα αισθανόμουν ότι εξαπατούσα τον αγοραστή

και δεν μου πήγε να κάνω κάτι τέτοιο.

Έχετε παρόμοια εμπειρία;;;
 
Mε CPU οχι, αλλά θυμάμαι που είχα πετάξει στα σκουπίδια ένα USB υπέρυθρων (πριν το blootooth γινει standard) το οποιο δεν έστελνε ουτε λαμβανε τιποτα και πιο προσφατα, ένα rooter το οποια δεν δουλευε με τίποτα, ότι drivers και αν έβαζα ή ότι λύση και αν διάβαζα.
 
Ω ναι... Φεβρουάριος 1998, ανοίγω το PC και προτού φορτώσουν τα windows έβγαιναν στην οθόνη του DOS ακατάληπτα σύμβολα και κολλούσε το μηχάνημα. Ούτε reset ούτε τίποτα. Αγορασμένο λιγότερο από 15 μήνες πριν, το επιστρέφω στο μαγαζί από όπου το αγόρασα. Μετά από πολλές ημέρες αναμονής για την επισκευή, η διάγνωση ήταν "καμμένη CPU". Επρόκειτο για έναν Cyrix P150+ ο οποίος ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες και ψήθηκε κανονικότατα. Βλέπετε, τότε δεν υπήρχαν τα θηριώδη ανεμιστήρια ούτε οι ψήκτρες που συναντάμε σήμερα και το "τηγάνισμα" ήταν πολύ πιθανό στους από κατασκευής πουσαρισμένους μη Intel επεξεργαστές. Φυσικά η επισκευή - αντικατάσταση έγινε δωρεάν και από μία άποψη ήταν καλό που η ζημιά έγινε τότε, μιας και διάβασα για την εξεταστική που έτρεχε τότε χωρίς περισπάσεις...
 
Karnov το μόνο που ήθελες ήταν ένα BIOS update.............

Για πε μου τι mobo είχες;;;;

Πριν από κανά τρίμηνο, είχα τη φαεινή ιδέα να κάνω SLI σε κάρτες 480. To μηχάνημα ψηνόταν και κόλλαγε. Του χώνω μια κλωτσιά στο πλάι, γιατί κόλλησε τρίτη φορά συνεχόμενα με θερμοκρασίες πάνω από 115 βαθμούς και τους ανεμιστήρες να κάνουν παλαβό θόρυβο. Μετά τη κλωτσιά ακολούθησε και δεύτερη και τρίτη, ώσπου ακούστηκε ένα "μπαμ" από το τροφοδοτικό και άρχισε να βρωμάει απίστευτα καμμένο. Δεν το έβγαλα από τη πρίζα γιατί όταν παίζω κανένα μηχάνημα του %$Ε%%#^% δεν θα τολμήσει να μου κόψει το gaming.

Πήγε άπατο από το δεύτερο όροφο στην αυλή, με τη μάνα μου να φωνάζει γιατί έσπασα μια πλάκα στο γκαράζ.

Δεν ξαναγγίζω intel και nVidia που να μου τα χαρίσουν. 5870 crossfire και λίαν συντόμως 6990 για μένα και εξαπύρηνος 1090.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άσε με Cyrix 150+ την είχα πατήσει κι εγώ.

Μόλις την τοποθέτησα, από την ανυπομονησία μου να παίξω DOOM ....ξέχασα να κουμπώσω ψύκτρα ....σε λιγότερο από 1.5 λεπτό ΑΛΕΣ ΚΑΠΟΥΤ !!!
 
1,5 λεπτά χωρίς ψήκτρα!!!!!!!!!!

Καλό ρεκόρ. Κάτι Athlon XP ψήνονταν στα δευτερόλεπτα!
 
Πέταξα ένα Schneider Euro PC II πριν πολλά χρόνια. Συν τα PC που άλλαζα και

αναβάθμιζα τα έστελνα όλα δεξια και αριστερά οχι στα σκουπίδια. Δεν έχουν πρόβλημα τα υλικά. Αλλά το πάντρεμα

αυτών είναι και θα είναι πρόβλημα. 1,5 λεπτό και πολύ αντεξε θα έλεγα.

pooky(1) είπε:
Karnov το μόνο που ήθελες ήταν ένα BIOS update.............
Για πε μου τι mobo είχες;;;;

Πριν από κανά τρίμηνο, είχα τη φαεινή ιδέα να κάνω SLI σε κάρτες 480. To μηχάνημα ψηνόταν και κόλλαγε. Του χώνω μια κλωτσιά στο πλάι, γιατί κόλλησε τρίτη φορά συνεχόμενα με θερμοκρασίες πάνω από 115 βαθμούς και τους ανεμιστήρες να κάνουν παλαβό θόρυβο. Μετά τη κλωτσιά ακολούθησε και δεύτερη και τρίτη, ώσπου ακούστηκε ένα "μπαμ" από το τροφοδοτικό και άρχισε να βρωμάει απίστευτα καμμένο. Δεν το έβγαλα από τη πρίζα γιατί όταν παίζω κανένα μηχάνημα του %$Ε%%#^% δεν θα τολμήσει να μου κόψει το gaming.

Πήγε άπατο από το δεύτερο όροφο στην αυλή, με τη μάνα μου να φωνάζει γιατί έσπασα μια πλάκα στο γκαράζ.

Δεν ξαναγγίζω intel και nVidia που να μου τα χαρίσουν. 5870 crossfire και λίαν συντόμως 6990 για μένα και εξαπύρηνος 1090.
Την πλάκα στο γκαράζ την άλλαξες ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την άλλαξα!!!!!!!!!!!

Η πλάκα είναι ότι μου φώναζαν για τη πλάκα. Όχι γιατί έφυγε ιπτάμενο μηχάνημα 2500 ευρώ.......
 
pooky(1) είπε:
Karnov το μόνο που ήθελες ήταν ένα BIOS update.............
Για πε μου τι mobo είχες;;;;
Αυτά είχαν γίνει.

Το δεύτερο ήταν gigabyte.

Το πρώτο δεν θυμάμαι.
 
Σίγουρα κάτι δεν είχε κάτσει καλά.

Αλλά γενικά οι Athlon XP ήταν άθλιοι από πλευράς θερμικής συμπεριφοράς......

Anyway για θέματα hardware υπολογιστών ποτέ μου δεν έκατσα να σκάσω πολύ. Αν κάτι δεν δούλευε ή με εκνεύριζε, το έστελνα στον Παράδεισο. Απρόσωπα κομμάτια που τίποτε δεν σήμαιναν.....

Οι κονσόλες και τα φορητά άλλο θέμα. Με αυτά δενόμουν και δένομαι, θα έπεφτα σε κατάθλιψη αν κάτι πάθαινε το οτιδήποτε.

Το ίδιο έπαθα και με το Mac μου. Από εδώ και πέρα ακόμα και στο επόμενο gaming pc με βλέπω για "επώνυμη λύση" ........
 
cyrix = ότι χειρότερο σε CPU από την αρχή των υπολογιστών, θερμοκρασίες κουζίνας και θερμοσιφώνων πάντα.

Από το 1992 που ασχολούμαι 2 πήρα, και οι 2 τα τίναξαν, ο ένας μέσα στην εγγύηση και με την αλλαγή τού πήρα πάλι τον ίδιο ο οποιός με δούλεψε και κάηκε λίγο μετά τη λήξη της εγγύησής του. Από τότε έβαζα μόνο AMD, που μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα ποτέ σε τίποτα.

Το 2006 όμως πήρα μητρική assrock και φρίκαρα, έβαλα μια gigabite και ησύχασα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Οι κονσόλες και τα φορητά άλλο θέμα. Με αυτά δενόμουν και δένομαι, θα έπεφτα σε κατάθλιψη αν κάτι πάθαινε το οτιδήποτε.
Το ίδιο έπαθα και με το Mac μου. Από εδώ και πέρα ακόμα και στο επόμενο gaming pc με βλέπω για "επώνυμη λύση" ........
Η 2010 version του pooky(1) ομολογώ ότι είναι η πιο περίεργη έως τώρα,στα 4 χρόνια που επικοινωνούμε εδώ μέσα... :p :p

Αλλά πού πας ρε μπαγάσα,θα συνέλθεις!!! :D :D
 
Πού έχεις χαθεί εσύ;

Όχι δεν θα συνέλθω, ο δρόμος μου είναι one way!!!!!
 
Kissakias είπε:
cyrix = ότι χειρότερο σε CPU από την αρχή των υπολογιστών, θερμοκρασίες κουζίνας και θερμοσιφώνων πάντα.Από το 1992 που ασχολούμαι 2 πήρα, και οι 2 τα τίναξαν, ο ένας μέσα στην εγγύηση και με την αλλαγή τού πήρα πάλι τον ίδιο ο οποιός με δούλεψε και κάηκε λίγο μετά τη λήξη της εγγύησής του. Από τότε έβαζα μόνο AMD, που μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα ποτέ σε τίποτα.

Το 2006 όμως πήρα μητρική assrock και φρίκαρα, έβαλα μια gigabite και ησύχασα
Ο σερβερ μου έχει Asrock, δεν είχα ουδέποτε θέμα με την μητρική μου.

pooky(1) είπε:
Πού έχεις χαθεί εσύ;
Όχι δεν θα συνέλθω, ο δρόμος μου είναι one way!!!!!
It's not the apple way όμως.:Ρ

Creative 52x Μια εβδομάδα το άντεξα πριν πάει σούμπιτο στα σκουπίδια :)
 
Kissakias είπε:
cyrix = ότι χειρότερο σε CPU από την αρχή των υπολογιστών, θερμοκρασίες κουζίνας και θερμοσιφώνων πάντα.Από το 1992 που ασχολούμαι 2 πήρα, και οι 2 τα τίναξαν, ο ένας μέσα στην εγγύηση και με την αλλαγή τού πήρα πάλι τον ίδιο ο οποιός με δούλεψε και κάηκε λίγο μετά τη λήξη της εγγύησής του. Από τότε έβαζα μόνο AMD, που μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα ποτέ σε τίποτα.

Το 2006 όμως πήρα μητρική assrock και φρίκαρα, έβαλα μια gigabite και ησύχασα
Cyrix = O χριστός και η μάνα του.

Πρόκειται για επεξεργαστές χείρηστης ποιότητας που αποτελούσαν προιόντα αντίστροφης μηχανικής απο intel. Παρ' όλα αυτά, ο πρώτος υπολογιστής μου είχε Cyrix στα 166Mhz αλλά η απόδοσή του δεν ήταν ούτε η μισή απο τους Pentium της κατηγορίας του. Χώρια που δεν είχε υποστήριξη MMX που τον έφερνε ακόμα πιο πίσω. Οσο για την θερμοκρασία... ο επεξεργαστής μαζί με το υπόλοιπο παλίο μηχανημα είναι κάπου σε κάποια αποθήκη. Θεωρητικά λειτουργεί ακόμα, αλλά τα κλίπ του ανεμιστήρα έχουν γίνει ενα σώμα μια φωνη με την socket.

Το χειρότερο που μου συνέβη με επεξεργαστή ήταν όταν έλιωσε ενας Pentium 3 κάτω απο περίεργες συνθήκες μιας και το σπίτι που έμενα τότε είχε άθλια ηλεκτρική εγκατάσταση (σκέτο κελεπούρι)
 
pooky(1) είπε:
Σίγουρα κάτι δεν είχε κάτσει καλά.
Αλλά γενικά οι Athlon XP ήταν άθλιοι από πλευράς θερμικής συμπεριφοράς......

Anyway για θέματα hardware υπολογιστών ποτέ μου δεν έκατσα να σκάσω πολύ. Αν κάτι δεν δούλευε ή με εκνεύριζε, το έστελνα στον Παράδεισο. Απρόσωπα κομμάτια που τίποτε δεν σήμαιναν.....

Οι κονσόλες και τα φορητά άλλο θέμα. Με αυτά δενόμουν και δένομαι, θα έπεφτα σε κατάθλιψη αν κάτι πάθαινε το οτιδήποτε.

Το ίδιο έπαθα και με το Mac μου. Από εδώ και πέρα ακόμα και στο επόμενο gaming pc με βλέπω για "επώνυμη λύση" ........
Οι Athlon XP ηταν κορυφαια CPU ...Πολυ μπροστα σε σχεση με τα Intel της εποχης. ΟΙ πρωτοι Athlon οι Thunderbird ψηνοντουσαν ... μετα με τους Palomino λιγο πολυ τα ιδια , αλλα οι Thoroughbred B μαμουσαν σπιτια! Μετα οι Athlon XP με πυρηνα Barton (512KB L2 cache) επισης φοβεροι

Εμενα καμια μητρικη ή Cpu δεν μου δημιουργησε ποτε προβλημα ... συνηθως με ενα BIOS update (στην χειροτερη) ολα βρισκανε το δρομο τους
 
Daytime Dreamer είπε:
Οι Athlon XP ηταν κορυφαια CPU ...Πολυ μπροστα σε σχεση με τα Intel της εποχης. ΟΙ πρωτοι Athlon οι Thunderbird ψηνοντουσαν ... μετα με τους Palomino λιγο πολυ τα ιδια , αλλα οι Thoroughbred B μαμουσαν σπιτια! Μετα οι Athlon XP με πυρηνα Barton (512KB L2 cache) επισης φοβεροι
Εμενα καμια μητρικη ή Cpu δεν μου δημιουργησε ποτε προβλημα ... συνηθως με ενα BIOS update (στην χειροτερη) ολα βρισκανε το δρομο τους
Ακριβώς αυτά ήθελα να πω και εγώ για γις συγκεκριμένες CPU.

Επίσης οι μητρικές Asrock είναι άψογες, δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα η παραξενιά, και συγκεκριμένα έχω μια στο σπίτι 5 χρόνια 24/7 on και δεν έχει πάθει τίποτα.

Έχω πετάξει αρκετά καινούρια USB hubs μια και πανεύκολα βγάζουν usb errors.
 
Οι επεξεργαστές της AMD έχουν βελτιωθεί από τότε, οπότε θεωρώ σχεδόν αδύνατο το κάψιμό τους.

Εξάλλου μου έχει τύχει πολλές φορές να έχω τον CPU σε κατάσταση κάρβουνου με αποτέλεσμα να μείνω χωρίς PC για 3 εβδομάδες. Εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσα αποκλειστικά και μόνο επιτραπέζιους υπολογιστές μιας και δεν είχαν ακόμα εξελιχθεί τα laptops.

Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο εκνευριστικό είναι να βρίσκεις το PC σου εκτός λειτουργίας μετά από κατάρρευση του motherboard (ακόμα και το τροφοδοτικό είχε καεί από την υπερθέρμανση του CPU).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα