Καιρός ήταν!!! ZX80

Muttley Black

Retro Member
Joined
21 Φεβ 2015
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
157
Με καμάρι σας παρουσιάζω το νέο μου άγιο δισκοπότηρο!

Μια μέρα με πολλές τσαντίλες, πάτησα την σκανδάλη στο Ebay... και αμέσως γαλήνεψα! Αι σιχτίρ.

Σαφώς και δεν δουλεύει, αλλά αυτό είναι πταίσμα. Σύντομα θα έχω να κάνω με ένα απόλυτα λειτουργικό ZX80!

Photo-2-6-20-21-59-08.jpg


Photo-2-6-20-21-56-40.jpg


Photo-2-6-20-21-56-59.jpg


Photo-2-6-20-21-57-57.jpg


Photo-2-6-20-22-15-05.jpg



 
Ακούγονται πολλά και είναι πολλά, όμως μην συγκρίνεις τον ZX81 και όλα τα άλλα με τον ZX80 και μάλιστα με την έκδοση USA. Στην χειρότερη τον περιπτώσεων δες το ως επένδυση. Δηλαδή, δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να μην πάρεις τα λεφτά σου πίσω + κέρδος, σε περίπτωση μεταπώλησης. Φυσικά και δεν τον αγόρασα με το σκεπτικό αυτό, όμως ήταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου την ώρα της αγοράς του.

Και αναφέρομαι για μη λειτουργικά μηχανήματα.

Ο ΖΧ80 δεν έχει ULA και γενικά είναι εύκολος στην επισκευή του.
 
Για 280€ μονο καινούριος στο κουτι του σε άριστη κατάσταση και να μου τον παραδώσει προσωπικά ο θείος Clive! :)

Ανανεμουμε για την επισκευη, συντηρηση και αναβαθμιση με πολλες φωτογραφίες!
 
Για 280€ μονο καινούριος στο κουτι του σε άριστη κατάσταση και να μου τον παραδώσει προσωπικά ο θείος Clive! :)

Ναι. και στο background να παίζει ταινία επιστημονικης φαντασίας. :biglaugh:

Σε πειράζω. Πέρα όμως από την πλάκα αν υποτεθεί ότι υπήρχε κάποιος για πούλημα στην κατάσταση που ανέφερες, η τιμή θα ήταν 1000 γιούργια.

Όσο για την επισκευή εννοείτε πως θα την ποσταρω εδώ. Τωρα είναι στην ντουλάπα. Πρέπει πρώτα να μου φύγει ο ενθουσιασμός και μετά θα τον πιάσω. Διαφορετικά πάνω στον ενθουσιασμό μου βιάζομαι και κάνω μ@λ@κιες. :fafoutis:
 
Όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν Amiga 1200 στο ίντερνετ που φεύγουν 400-500€ και τις αγοράζουν.
 
Η τίμη είναι μια χαρά, ειδικά τη στιγμή που o Mut έχει τη γνώση να κάνει λειτουργικό το μηχάνημα.
 
Έχει να κάνει και με την συλλεκτική αξία του κάθε υπολογιστή. Ο ZX80 ήταν ο πρώτος. Ασχέτως αν ήταν αποτυχία και μεταπήδησαν γρήγορα στον ZX81, Επιμένει να βαστάει τιμή.

Δείτε τον Jupiter Ace. Στην Ελλάδα όταν ήρθε είχε αρκετά λιγότερα χρήματα από οτιδήποτε στην κατηγορία του. Για βρες τώρα να πάρεις ένα...

Sinclair PC200. Που δεν είναι καν Sinclair δηλαδή, αλλά Amstrad. Δεν τράβηξε καθόλου. Με τα τότε περιοδικά να το θάβουν. Καλή τύχη στην αναζήτησή σας.

Δεν έχει να κάνει όμως με το ποσό επιτυχημένος ήταν τότε ένας υπολογιστής ή όχι. Έχει να κάνει με το ποσό ιδιαίτερος ήταν, πως σημάδεψε ο ίδιος την τότε περίοδο, αλλά και την δυσκολία του να τον βρεις σήμερα.
 
Καραλάικ!!!!!! Πολλά "Non-working" συχνά πυκνά δεν έχουν κάτι σπουδαίο. Στα χέρια ενός γνώστη αναγεννιούνται.

Το μαλλί πήγε 280€. Χρήματα που είχα για τον σκοπό αυτό.

280 για NON-WORKING;;;;; Ημαρτον! Ημαρτον όχι που τα έδωσες αλλά επειδή τόσο ζητούσαν. Ευχομαι να το φτιάξεις. Κάνε που και που κανένα ποστάκι εδώ μεσα με το τί ανακαλύπτεις, έτσι για να γουστάρουμε.
 
Χεχε. Σαφώς και τα χρήματα είναι πολλά, αλλά πίστεψε με παρακολουθώ την αγορά τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με Sinclair και θα έλεγα ότι ο συγκεκριμένος ZX80 ήταν φθηνός. Έχω δει να φεύγει στην ίδια κατάσταση "untested” με σπασμένη όμως στο case την μια γωνία του πληκτρολογίου, στα 360€.

Οι τιμές είναι αυτές και όσο περνάν τα χρόνια θα αγριεύουν περισσότερο. Είναι το μόνο σίγουρο.


Κάνε που και που κανένα ποστάκι εδώ μεσα με το τί ανακαλύπτεις, έτσι για να γουστάρουμε.

Θα κάνω. Αλλά εκεί που είναι τα πράγματα τώρα είναι κομμάτι δύσκολο.

Έχω σκοπό να ανεβάσω τον Sinclair PC200 και την ΕΚΑΤΗ της Gigatronics.
 
Οι τιμές είναι αυτές και όσο περνάν τα χρόνια θα αγριεύουν περισσότερο. Είναι το μόνο σίγουρο.

Γνωρίζω. Ευτυχώς ό,τι ήταν να πάρω, το πηρα πριν 10+ χρόνια. Τώρα αποκλείεται να έδινα 700 ευρώ για ένα mac plus (από 80 που το'χα πάρει).
 
Καλορίζικο! Για εμένα καλά έκανες και τον καβάτζωσες! :headbangdude:
Μην αφήνεις κανένα απωθημένο!
Εδώ πολλοί δίνουν τα διπλάσια, για να πάρουν το σούπερ ντούπερ κινητό smartphone, που σε 1-2 χρόνια θα είναι άχρηστο... (αν δε το καταστρέψουν πιο πριν, ή τους το βουτήξουν σε καμία καφετέρια).... :banghead:
 
Πίσω
Μπλουζα