Καλημέρα ζωή (1993 ANT1)

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Καλημέρα ζωή (1993)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Καλημέρα_ζωή

Μιλάτε όλοι για τη "Λάμψη" και ξεχνάτε ένα άλλο φωσκολικό serial με τους Γιώργο Ματαράγκα και Γιώργο Βασιλείου.

Ουδείς ανέφερε το "Καλημέρα Ζωή".

Ένα εξίσου πετυχημένο κοινωνικό serial του Νίκου Φώσκολου με την ίδια ακριβώς πλοκή με τη "Λάμψη" και ένα cast ταλαντούχων ηθοποιών που ξέρουν καλά τι θα πει καλή ποιοτική σαπουνόπερα.

Εξαιρετικός ο Γιώργος Βασιλείου στο ρόλο του μπάτσου Θεοχάρη. Του πάει πολύ, άλλωστε!

46888219811346587844.jpg



Προβολή συνημμένου 86031
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως γνωρίζει/θυμάται κανείς σε πόσα επεισόδια ολοκληρώθηκε τελικά η σειρά το Μάρτιο του 2006; Είναι κάτι που δεν αναφέρεται ούτε στο υπόμνημα των τηλεοπτικών σειρών ούτε στην retrodb. Θα 'θέλα να ξέρω, έτσι για εγκυκλοπαιδικούς λόγους... :)
 
Η σειρά που έβγαλε βουλευτή!!!!! Αν είναι δυνατόν, μόνο σε δημιουργία του Φώσκολου γίνονται αυτά.

Πλάκα - πλάκα μου λείπει ο Φώσκολος. Μακράν ύστατη μορφή!!!!!
 
Στάθης Θεοχάρης! ο Τσακ Νόρρις της ελληνικής tv. Ο απόλυτος έλληνας τιμωρός! Καθάρισε αμετρητους κακοποιούς (που συνήθως φόραγαν μάσκα και σκότωναν με συμβολικό τρόπο), πυροβολήθηκε άπειρες φορές και επέζησε. τον ξήλωσαν δυο-τρεις φορές και επανήλθε σαν να μην τρέχει τίποτα και ανέβαινε 2-3 βαθμούς στην ιεραρχία, κάθε χρόνο.μέσον άραγε; ;) Σε ένα σήριαλ όπου όλοι μα όλοι, ήταν αστυνομικοί :D ...
 
Spoiler alert!! Ερωτηση μόνο για όσους εχουν δει τη σειρά!

Ρε παιδια ο Θεοχάρης δεν παιθένει στα τελευταία επισόδεια, ή με γελά η μνήμη μου? σνιφ.. :(
 
MoBoRoS είπε:
Spoiler alert!! Ερωτηση μόνο για όσους εχουν δει τη σειρά!

Ρε παιδια ο Θεοχάρης δεν παιθένει στα τελευταία επισόδεια, ή με γελά η μνήμη μου? σνιφ.. :(

Πεθαίνει ναι, αλλά τον ρόλο έως τον θάνατο του τον ενσάρκωσε ο Νίκος Βερλέκης, επειδή ο Βασιλείου έγινε βουλευτής το 2004.
 
Μετά το θάνατο του Θεοχάρη,τον ρόλο αναλαμβάνει ο Νίκος Δαδινόπουλος.
 
nick είπε:
Μετά το θάνατο του Θεοχάρη,τον ρόλο αναλαμβάνει ο Νίκος Δαδινόπουλος.
το ρόλο αυτο ανέλαβε ο Βερλέκης.Μέχρι που αποφαάσισε να τον σκοτώσει,αφού έπεσαν τα νούμερα.Ο Δαδινόπουλος έκανε ενα φίλο του Θεοχαρη, ο οποίος μετά τον θανατο του τα έφτιαξε με τη γυναίκα του.
 
Ναί, τα εφτιαξε με τη γυναίκα του αλλα παράλληλα ήταν και υπαρχηγός της αστυνομίας μετά το θάνατο του Θεοχάρη.
 
Θυμαμαι την αρχη της καλημερας Ζωης.

Αρχιζε με κεινη που επαιζε την Σεληνη απο την Λαμψη, να υποδυεται μια γιατρο, που.. ταχα σκοτωσε σε εγχειρηση, την γυναικα που της εκλεψε τον αντρα.

Η οποια γυναικα τυχαινε να ειναι και κορη, ενος βαθυπλουτου που την κυνηγουσε μετα δικαστικα (ο Φαιδων Γεωργιτσης ο πατερας)

Που ειχε και μια συζυγο (την Αντιγονη), την οποια ειχε "αγορασει" απο τον πατερα της (χρωσταγε πολλα λεφτα, και του ειπε ο Γεωργιτσης να του δωσει την κορη, για σβησει το χρεος). Η οποια Αντιγονη, καθε τρεις και λιγο, οργανωνε σχεδιο διαφυγης που παντα αποτυχαινε και την πληρωνε (ταχα σε ατυχημα) και οποιος τολμουσε να την βοηθησε

Η γιατρος, ηταν νομιζω αδερφη του Θεοχαρη.

Πως τελειωσε αυτη η ιστορια δεν εμαθα.

Παντως αυτη η ανιδιοτελεια χαρακτηριζε ολους τους πρωταγωνιστες της σειρας αυτης.

Η γιατρος, παρολο που της εκλεψε η αλλη τον αντρα, ετρεξε να σωσει την ασθενη (απο τροχαιο) αντι να την αναλαβει κανεις αλλος.

Ο πατερας, εβαλε καλους δικηγορους, για την δικη, και δεν πληρωνε λεει δικαστικους, γιατι πιστευε στο συστημα.

Επισης ηταν βαθια ερωτευμενος με την γυναικα του, και γι'αυτο σκοτωνε οσους την βοηθουσαν να το σκασει, τους οποιους εκανε και την καλυτερη (και ακριβοτερη κηδεια)

Τι θυμηθηκα τωρα....
 
:wait2: :wait2: :wait2: :wait2: :wait2: :wait2: :wait2:

Πότε γίναν' όλα αυτά καλέ????????????
 
Και την λεγαν και Αγαπη Θεοχαρη την γιατρο. Ονομα και πραγμα λεμε. Ποσο πια να το τονισει
 
Λορένα είπε:
Και την λεγαν και Αγαπη Θεοχαρη την γιατρο. Ονομα και πραγμα λεμε. Ποσο πια να το τονισει
Φώσκολος είν αυτός, έχει το ακαταλόγιστο ..:Ρ

Πολύ τσίζι η σειρά πάντως, γενικά ο Φώσκολος έγραφε υπερβολικά...

..

..

καλή ώρα..

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=jfHlR6iVydQ"]http://www.youtube.com/watch?v=jfHlR6iVydQ[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=jfHlR6iVydQ :Ρ
 
Παιδια καλησπέρα μια βοήθεια:Εχω την εντύπωση οτι σε αυτό το σήριαλ έπαιζε

και μια ηθοποιός ονόματι Μελίσσα Στοίλη η ιδια στις αρχες του 90 έπαιξε για πολύ λίγο και στην Λαμψη και υποδυόταν μια ηρωινομανή.Τώρα πια ειναι αρθογραφος στο ένθετο περιοδικό BHMAGAZINO της εφημερίδας Το Βήμα Εσείς τι θυμάστε μήπως κάνω λάθος?Παραθέτω και μια φωτογραφία της απο τον γκουγκλη για να σας βοηθήσω

1801.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως για να μην αδικούμε τον Φώσκολο, οι διάλογοι έγιναν για τα πανηγύρια όταν, σταμάτησε να σκηνοθετεί και να γράφει, το σενάριο. Μετά από ένα σημειό, τα κείμενα τα έγραφαν κάτι συνεργάτες του. Έλεγε οτι αυτός απλά θα έδινε κάποιες συμβουλές. Βέβαια όταν έγραφε ο Φώσκολος, οι διάλογοι ήταν πολύ πομπώδεις (οι ηθοποιοί μιλούσαν στην καθημερινότητα λες και ήταν διανοούμενοι) :D ...
 
Να ρωτήσω και εγώ κάτι??Θυμάται κανείς τι ακριβώς είχε συμβεί με τον πρώτο αντρα της Ηλέκτρας(νομιζω ήταν πρώτος κύκλος ή έστω από τους πρώτους)?Ήμουν μικρή τότε και είχα καταμπερδευτεί!Τελικά ο άντρας της ζούσε?
 
Αν θυμάμαι καλά ο πρώτος άνδρας της Ηλέκτρας ήταν ο Ζαχαρίας Ρόχας ο οποίος ήταν ναυτικός. Υπήρχε μάλιστα και το πορτραίτο του στο σπίτι της Ηλέκτρας αν θυμάται κανείς. Η Ηλέκτρα είχε συναντήσει κάποιο τύπο τυχαία κάποια στιγμή στο δρόμο. Εκείνος προσπάθησε να την αποφύγει (νομίζω είχε και αμνησία) αλλα η Ηλέκτρα κατάλαβε οτι ήταν ο άντρας της που τον νόμιζε για πεθαμένο.
 
nick είπε:
Αν θυμάμαι καλά ο πρώτος άνδρας της Ηλέκτρας ήταν ο Ζαχαρίας Ρόχας ο οποίος ήταν ναυτικός. Υπήρχε μάλιστα και το πορτραίτο του στο σπίτι της Ηλέκτρας αν θυμάται κανείς. Η Ηλέκτρα είχε συναντήσει κάποιο τύπο τυχαία κάποια στιγμή στο δρόμο. Εκείνος προσπάθησε να την αποφύγει (νομίζω είχε και αμνησία) αλλα η Ηλέκτρα κατάλαβε οτι ήταν ο άντρας της που τον νόμιζε για πεθαμένο.
Τον συνάντησε με το απίστευτο όνομα "Στέφος ο λοξός", ενώ το κανονικό του ήτανε Μάρκος Παλαιολόγος. Αργότερα έγινε ένα μπέρδεμα και παντρεύτηκε την Ελληνοαμερικανίδα αδελφή του Λεωνίδα Άρχου (Φαίδων Γεωργίτσης) Κλόντια Άρχου-Κάρπεντερ (Μάνια Τεχριτζόγλου). Αμάν βρε παιδιά, τι με βάζετε και θυμάμαι γέρο άνθρωπο 33 Φεβρουαρίων...
 
Πω πω τι γελιο εχω ριξει μιλαμε με αυτα που σχολιαζετε βρε παιδια!!!! Να στε καλα!!! :D :D:D:D

Κι εγω την εβλεπα την Καλημερα Ζωη, και μαλιστα οταν με εβαζε η μανα μου να σιδερωσω. Εμπαινα στο πετσι της νοικοκυρας απο μικρο κοριτσι, και χαζευοντας τον αφθαστο Φωσκολο, σου εβγαζα και 3 πλυντηρια σιδερωμα σε ενα απογευμα! :eek:

Τοσος ζηλος!!! :cool:

Θυμαμαι τον Θεοχαρη που ηταν συνεχεια μα συνεχεια αγχωμενος, τσαντισμενος και ιδρωμενος. Μου πλακωνε την ψυχη βρε παιδι μου....ελιωνα κι εγω στο σιδερο καλοκαιριατικα...
 
Πίσω
Μπλουζα