Καλκίτος

vaszio

Retro Member
Joined
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
20
Ένα τοπιο που πάνω του κολλούσανε με ξύσιμο φιγούρες και σχέδια με απίθανη ποικιλία. Αν έχει κανείς κάποιο ας το ανεβάσει σκαναρισμένο....
 
...αμάαααν... Καλκίτος !!

Πραγματικά, αν δεν τα είχες αναφέρει, θα είχαν μείνει για πάντα ξεχασμένα στις σκοτεινές γωνίες του μυαλού μου !!

Είχα δεκάδες τέτοιες "χαλκομανίες", αλλά όλα πετάχτηκαν εδώ και πάρα πολλά χρόνια και είναι κρίμα, διότι μου άρεσαν πολύ (συνήθως αγόραζα με θέμα "Μίκυ Μάους" και "Αστερίξ")

...κάνοντας και ένα ψαξιματάκι στο internet, εντόπισα και ένα site όπου μπορείς να παίξεις λιγάκι δημιουργώντας διάφορα "σκηνικά", όπως παλιά !!

...γιά παράδειγμα, δες αυτό:
 
Καλκιτος vaszio τι με θυμησες ανθρωπε??? :D

Τα λατρευα θυμαμαι και την διαφημηση με ενα κλοουν που ειχε ενα

καροτσι τιγκα στα καλκιτος και εκανε βολτες στις γειτονιες χαριζοντας

στα παιδια καλκιτος!

Θυμαμε ενα ορθογονιο διπλωμενο χαρτονι απο απο αριστερα και δεξια

στο κεντρο.Στην αριστερη και εξωτερικη πλευρα ειχε την ονομασια

ενω μεσα ειχε το θεμα και την ζελατινα με τα τατοο που τα κολλουσες στο εσωτερικο πατωντας τα με ενα ΠΧ Μολιβι!

Τα Μικυ μαους billy ηταν αγαπημενα ασφαλως!Το τελευταιο καλκιτος που

θυμαμαι ειχε θεμα τους σκιερ ενος βουνου και αν θυμαμαι καλα κοστιζε 15 δραχμες (νομιζω)

Γιατι τα σταματησαν ηταν πολυ εξυπνη ιδεα.....ειχα σταναχωρεθει τοτε! :)
 
Μεγάλη αδυναμία! To παιδικό μου κρεβάτι ήταν γεμάτο από δαύτα..από στρουμφς, ήρωες του Disney κλπ κλπ. Χαλκομανίες τα λέγαμε τότε και πούλαγαν θυμάμαι με τις ντουζίνες τα Χριστούγεννα στο ΜΙΝΙΟΝ και στους Λαμπρόπουλους.
 
Κάθε μέρα χωρίς ΚΑΛΚΙΤΟΣ, είναι χαμένη μέρα !
 
akmakas είπε:
Καλκιτος vaszio τι με θυμησες ανθρωπε??? :D Τα λατρευα θυμαμαι και την διαφημηση με ενα κλοουν που ειχε ενα

καροτσι τιγκα στα καλκιτος και εκανε βολτες στις γειτονιες χαριζοντας

στα παιδια καλκιτος!

Θυμαμε ενα ορθογονιο διπλωμενο χαρτονι απο απο αριστερα και δεξια

στο κεντρο.Στην αριστερη και εξωτερικη πλευρα ειχε την ονομασια

ενω μεσα ειχε το θεμα και την ζελατινα με τα τατοο που τα κολλουσες στο εσωτερικο πατωντας τα με ενα ΠΧ Μολιβι!
Aκριβως κι εγω τα ιδια φιλε!!!

Ηταν οργασμος το να ασχολουμε με αυτα :p

Πολυ αργοτερα βγηκαν τα "Αστεια κολλητηρια" (στρουμφακια) που ηταν ενα κακεκτυπο, ή τουλαχιστον ετσι μου φανηκαν εμενα.

Μαλλον επειδη ειχα μεγαλωσει και δεν αισθανομουν την ιδια χαρα:rolleyes:

Παντως ακομα και σημερα υπαρχουν στο δωματιο μου κολλημενα τετοια στρουμφακια.
 
Αστερίξ Χαλκομανίες

[edit ]dead imageshack photo[edit]

Ναι είναι από αυτές που γεμίζαμε τετράδια-βιβλία πατώντας τες με ένα κόκκινο πλαστικό. Μια την έχω χρησιμοποιήσει :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...ωραίος !! :)

...είναι Καλκίτος ή κάποια άλλη μάρκα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδέα δεν έχω.... πια.....

:D δεν έχω την συσκευασία τους.
 
Αστεια κολληταρια μου αρεσει να κολλαω τον αστεριξ τον οβελιξ ....οποιος θυμαται την συνεχεια της διαφημισης ας την συνεχισει και κερδιζει αυθεντικα καλκιτος με ηρωες της DISNEY .....πλακα κανω που να βρεθουνε μακαρι αλλα :( EDIT:Το πρωι που ξυπνησα μου ηρθε ολοκληρωμενο το τραγουδακι (τι κανει ενας καλος υπνος) και το γραφω τιμης ενεκεν ΄΄Αστεια κολληταρια μου αρεσει να κολλαω και με τους φιλους που αγαπω να παιζω να γελαω ,εδω εχω την στρουμφιτα τον παπαστρουμφ πιο περα τον αστεριξ τον οβελιξ θα παιζω ολη μερα .
 
Πω πω Vaszio. Τί μου θύμισες τώρα. Είχα ένα καλκίτο με ινδιάνους και ένα με τους Φλιντστόουνς. Μου άρεσαι πολύ να βρίσκω την πιο κατάλληλη θέση στο ένθετο χάρτινο σκηνικό που είχε μέσα για να τοποθετώ την κάθε φιγούρα. Θα πρέπει να ήμουν 9 χρόνων τότε που τα πρωτοανακάλυψα μια μέρα μαζί με την μητέρα μου στο σούπερ μάρκετ.
 
ladyhawke, AARDVARK μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία;O vaszio τα ψάχνει σαν τρελός!!!
 
Candy, τα δικά μου δεν μπορώ να τα ανεβάσω καθώς δεν ξέρω κάν σε ποια γωνιά του σκονισμένου παταριού μπορεί να βρίσκονται καταχωνιασμένα.

Μερικά kalkitos βρήκα να πωλούνται στο ισπανικό ebay, όπου έχει και φωτογραφίες.

Με τον Αστερίξ:

Καλκιτος Asterix LadyHawke.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ πολύ ladyhawke, αλλά τα έχουμε δει ήδη...Μάλλον ο AARDVARK που τον κόβω για τρελό συλλέκτη, θα μας διαφωτίσει :)
 
Μπα για τρελλος συλλεκτης δεν νομιζω μαλλον ειμαι στην κατηγορια λιγο απο ολα μιας και οπως ολοι εχουμε προβλημα χωρου :) .

Δεν ξερω αν εχετε δει αυτη την φωτο που εχω ποσταρει σε αλλο τοπικ...

[edit]dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είδαμε, την είδαμε!!!Είναι τρελοί αυτοί οι retromaniacs :)

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AARDVARK :worship: :worship:

Τι χριστουγεννιάτικο δωράκι ήταν αυτό;Σ' ευχαριστούμε πολύ!!! :smurf1:
 
Μετά απο τόσα χρόνια βρήκα και αγόρασα 3 καλκίτος!Απο την μία θέλω απελπισμένα να τα χρησιμοποιήσω, αλλά απο την αλλή μ'αρέσει απλά να τα κοιτάω..διλλήματα.. :p
 
Καλα Erynies πλακα μας κανεις:animeek: που πως ποσο :D .Στειλε μου P.M με λεπτομερειες μην πεσουν τα κορακια και δεν αφησουν τιποτα:biglaugh: . Ακομα να βαλεις ΦΩΤΟ:mad: .
 
Πίσω
Μπλουζα