Καλκίτος

lolol AARDVARK!Χτές είχα πάει μία εκδρομή στο ψηλότερο χωριό της Ισπανίας και εκεί τα βρήκα σε ένα μαγαζί για τουρίστες! Δεν μπορείς να φανταστείς την εκπληξή μου! Είναι όλα της Disney και αγόρασα και τα 3 διαφορετικά σχέδια που είχε. Δεν έβαλα φωτογραφία γιατί είδα οτι είχαν βάλει στις προηγούμενες σελίδες, αλλά αφού θές θα 'ανεβάσω'. Τιμή 1.60Ε το καθένα.

[edit]dead imageshack photo [edit]

και το πίσω μέρος..τελικά δεν άντεξα και άνοιξα ένα να δώ πως είναι..το πίσω μέρος τελικά είναι χαρτόνι..επίσης αν παρατηρήσετε έχει την ονομασία και στα ελληνικά!Χαλκομανίες :)

[edit]dead imageshack photo [edit]

θα βάλω και τα 3 και ελπίζω να μπορέσετε να τα δείτε...

[edit]dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα που ειπες οτι ειναι και της DISNEY με αποτελειωσες μου ειπες και την χωμα τιμη παει:down: Βαλε καμμια φωτο τουλαχιστον για παρηγορια :) .
 
Erynies είπε:
Μετά απο τόσα χρόνια βρήκα και αγόρασα 3 καλκίτος!Απο την μία θέλω απελπισμένα να τα χρησιμοποιήσω, αλλά απο την αλλή μ'αρέσει απλά να τα κοιτάω..διλλήματα.. :p

Ώπα κάτσε...:animeek: ..Αυτά τα λένε σιγά σιγά...Που τα βρήκες βρε να πάρω μια ντουζίνα? :D
 
@akmakas

Σ'ενα χωριό βρε...λες να του είχαν ξεμείνει απο τότε?lol..αν και μου φαίνονται πρόσφατα..επόμενος στόχος είναι το View master. Eπίσης απο εδώ αγόρασα κα αυτό που βάζαμε σαπουνάδα μέσα και κάναμε φουσκάλες..lolololol:p Πάλι απο Disney.
 
Εrynies μπράβο κοπέλαμ τα σπάς :)

Άκου τι μου θύμισες VIEW MASTER (ελπίζω να υπάρχει ανάλογο thread)

Όσον αφορά το αλλό με τον αφρό και φουσκάλες μήπως λες για ένα σωληνάριο οδοντόπαστας μεγάλο σε χρώμα πράσινο ?

Όσο για τα καλκίτος δεν μπορώ να πω ότι ήμουνα ιδιαίτερα fan αλλά το ψυγείο μου ήτανε γεμάτο από στρουμφάκια....

επίσης θυμάμαι που τότε δεν χρησιμοποιούσαμε αυτοκόλλητα για τα αυγά..αλλά έπρεπε να ακολουθήσουμε μια άλλη διαδικασία για να κολλήσουμε κάτι πασχαλινές αναπαραστάσεις (Κάτι με βραστό νερό)

επίσης θυμάμαι από τσίχλες κάτι χαλκομανίες που κάναμε στα χέρια και τα μπράτσα μας χρησιμοποιόντας νερό...(ήχαν βγει και με στρουμφάκια)

καθώς επίσης και τα φοβερά...σιδερώτυπα που κόλλαγαν με το σιδέρωμα πάνω σε λευκές φανέλες
 
Αλλη μια χρηση των Καλκιτος

[edit] dead imageshack photo [edit]

Και τα αγορακια εχουν δικαιωμα στην διασκεδαση :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω AARDVARK τι εικόνες μου έφερες στο μυαλό τώρα...Θυμάμαι που οι περισσότερες συμμαθήτριές μου γέμιζαν τα νύχια τους με δαύτα.Ειδικά με τα φιλάκια, ήταν πολύ must τότε!!!Εύγε!!!
 
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες παιδιά! Τελικά είναι "kalkitos" ή "Calquitos" στα ισπανικά;;
 
"Καλκίτος"

Ποιος δεν θυμαται τα απιστευτα "Καλκιτος" και τα απιθανα "κολλητιρια" ,ειχαμε γεμισει κρεβατια,ντουλαπες,ψυγεια ,τετραδια με δαυτα. ;D

Σκηνοθετες σε δικια μας ταινια η εστω ιστορια γινομασταν ,προσπαθωντας να βρουμε την καταληλη θεση να κολησουμε τους ηρωες Disney ετσι ωστε να βγαζει και καποιο νοημα η τελικη εικονα.

Απιθανα και αγαπημενα.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Στην αγορα (νετ) σημερα κυκλοφορουν με το ονομα "pressers".

Eδω μια αποπειρα να μιμηθει την εμπειρια ενος "καλκιτος"

Κλικ

http://www.makmakmak.com/6-CURiOSiDADES/LiNK.php?Id=24

"Αστεια κολληταρια μου αρεσει να κολλαω και με τους φιλους που αγαπω να παιζω να γελαω ,εδω εχω την στρουμφιτα τον παπαστρουμφ πιο περα τον αστεριξ τον οβελιξ θα παιζω ολη μερα ."

[edit] dead imageshack photo [edit]

Αλλη μια χρηση των Καλκιτος.

Και τα αγορακια εχουν δικαιωμα στην διασκεδαση.

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρηκα ενα βιντεακι ,not much but still........ :xm:

[edit] "kalkitos" Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Mistério Juvenil.


Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Ζουπερμαν.

Καλκιτος Superman 1 Aardvark.jpg

Καλκιτος Superman 2 Aardvark.jpg

Καλκιτος Superman 3 Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mε τα Kαλκίτος είχα πάθει τρέλα....Τα είχα μαζέψει σχεδόν όλα με καλύτερο μου αυτό του Asterix. Τώρα δεν υπάρχουν πουθενά καθώς δεν επέζησαν από εκκαθάριση της μητέρας μου.

Ηταν πάντως κόλλημα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν πρωτομπηκα στο GRM,το πρωτο πραγμα που ρωταγα ειναι αν θυμαται κανεις τα καλκιτος με disney ηρωες.

Η αναζητηση καποια χρονια μετα ελαβε τελος και τουτο το θρεντ πρεπει να θεωρειται ολοκληρωμενο.

Τα παρακατω ειναι αλλοδαπα αλλα εχω δει διαφημιση απο ελληνικο περιοδικο των 70ς και εγγυουμαι οτι και τα δικα μας ηταν της ιδιας εταιρειας-συσκευασιας. ;)

Καλκιτος Disney 1 Aardvark.jpg

Καλκιτος Disney 2 Aardvark.jpg

Καλκιτος Disney 3 Aardvark.jpg

Καλκιτος Disney 4 Aardvark.jpg

Καλκιτος Disney 5 Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardy, είναι απίθανα... :D

Αμυδρά θυμάμαι εκείνο με τη Σταχτοπούτα αλλά δεν είμαι και σίγουρη αν το είχα :xm: (εκτός και αν θυμάμαι το αντίστοιχο παραμύθι... :p )
 
Να και μερικά απ' τα δικά μου!
 
Ισως ξαναβγουν ισως να τα δουμε και σε ηλεκρονικη μορφη,anyway o Ιουνης ειναι κοντα.

http://www.kalkitos.net/
 
Καλά, δεν έχω ποστάρει σε thread για τα Kalkitos;;;; :eek:

Αγαπημένη ανάμνηση!

Μου τα αγόραζε η μητέρα μου, με το σχόλασμα από το Δημοτικό. Πηγαίναμε στο βιβλιοπωλείο που ήταν στο δρόμο μας...
 
Kalkitos ηταν η αρρωστια μου!!! Ηταν εισαγομενα και ολα τα σχεδια ηταν τα official σχεδια των χαρακτηρων! Παρα πολυ ωραια ζωγραφισμενα backgrounds! Μακαρι να τα ειχα ακομα..

Ειδα και παραπανω καλκιτος Σουπερμαν του Aardvark και ζηλεψαα! ΟΙ εικονιτσες των οδηγιων στην πισω οψη ηταν τυπωμενες ανεξιτηλα στο μυαλο μου και μολις τις ειδα τις θυμηθηκα! Το εχεις κρατησει απο τοτε Αardvark?
 
Πίσω
Μπλουζα