Καλλιτεχνικές Φωτογραφίες...

Οι καμμένες

Πάρτε και μια σειρά από "καμμένες" φωτό. Το περίεργο είναι ότι σε κάποιους άρεσαν. Ναι θα σας φάω το bandwith μόνο και μόνο για να σας δείξω το χωριό μου!!!

Στη παραλία της Λαγκάδας

100_0754.jpg


Αραχτοί στην καφεταίρια

100_0747.jpg


Από την ταράτσα του σπιτιού μου. Το βουνό στο βάθος είναι η Τουρκία

100_0602.jpg


Για κάτι καλύτερο το βραδάκυ
 
Αγαπητέ φίλε Shock,

UV φίλτρο έχεις στην μηχανή σου;

Βοηθάει γενικά χωρίς να επηρρεάζει ουσιαστικά τα υπόλοιπα χρώματα και φωτεινά σημεία της έκθεσης.

Επίσης για εκθέσεις κόντρα στο ήλιο, βοηθάει κάπως η χρήση του φλας.

Δεν θα αλλάξουν πολλά στα "καψίματα" του ήλιου, όμως θα "κερδίσεις" αρκετά στα αντικείμενα που

βρίσκονται στο πρώτο φόντο των φωτό σου και τα οποία τώρα φαίνονται πολύ σκοτεινά.

(κάτσε να ανοίξω το brightness της οθόνης... τα ίδια)

Μην πεις, από θεωρία σκίζω έτσι; :)

Η φωτό με την βάρκα μου αρέσει και εμένα πολύ. :thumbup:

Δεν είναι πάντα οι "τέλειες" φωτογραφίες, αυτές που αγγίζουν τον άλλο.
 
Ambu_dare...Νομίζω πως αυτή η φώτο απο μόνη της είναι για πίνακα..

Shock...Απολαυτικός όπως πάντα στα σχόλια σου χε χε....Πράγματι αυτό το καψίμο έρχεται

γλυκά στο μάτι..Σαν να σε νανουρίζει...Κάπως έτσι θα ήταν και στο πραγματικό κάνδρο!!!!!

Αυτή είναι η μαγεία της φωτογραφίας!
 
Ambu το κάψιμο (βασικά είναι το ανάποδο) στις φωτογραφίες οφείλεται στο σημείο που έχει φωτομετρήσει η μηχανή. Spot μέτρηση στο κέντρο εκεί που αντανακλάται ο ήλιος στη θάλασσα και θεωρεί ότι όλη η φωτο πρέπει να πάει 10+ στοπ κάτω. Και flash να έβαζα (fill in) θα βελτίωνα μόνο εκείνη στη καφεταίρια που ήμουν κοντά στα τραπεζάκια. Οι υπόλοιπες είχαν τραβηχτεί από απόσταση που δεν θα είχε καμία αξία το flash.

Το λάθος λοιπόν είναι στην επιλογή των σημείων που ζητάς να φωτομετρήσει η μηχανή.

Και εγώ στη θεωρία είμαι καλός. Στην πράξη προσπαθώ να είμαι δίπλα σε δάσκαλο μήπως και πάρω τίποτα αλλά αυτό ή το έχεις ή όχι. Μπορείς να κάνω τη θεωρία πράξη αλλά πάλι θα λείπει αυτό το κάτι.

Μπορούμε να κανονίσουμε οι Αθηναίοι/Πειραιώτες μια βολτούλα μια Κυριακή για "Φωτογραφία δρόμου" ή όπου έχουμε εντοπίσει κάτι καλό.

Υ.Γ UV έχω αλλά για προστασία του φακού. Είμαι και άτσαλος εκτός από ατάλαντος και πολλά άλλα ά...
 
shock είπε:
Και εγώ στη θεωρία είμαι καλός. Στην πράξη προσπαθώ να είμαι δίπλα σε δάσκαλο μήπως και πάρω τίποτα αλλά αυτό ή το έχεις ή όχι. Μπορείς να κάνω τη θεωρία πράξη αλλά πάλι θα λείπει αυτό το κάτι.
Σαν να κοιτάω τον εαυτό μου στο καθρέφτη.

Ταλέντο. Αλήθεια που το άφησα την τελευταία φορά; :)

shock είπε:
Μπορούμε να κανονίσουμε οι Αθηναίοι/Πειραιώτες μια βολτούλα μια Κυριακή για "Φωτογραφία δρόμου" ή όπου έχουμε εντοπίσει κάτι καλό.
ΜΕΣΑ. :thumbup:

shock είπε:
Υ.Γ UV έχω αλλά για προστασία του φακού. Είμαι και άτσαλος εκτός από ατάλαντος και πολλά άλλα ά...
Ναι, γιατί άμα σου πέσει κάτω με τον φακό, το φίλτρο θα σου γλιτώσει πολλά; :D
 
Δεν το κάνω μήπως και μου πέσει κάτω αλλά για τις δαχτυλιές και χαζογκρατζουνιές που έχω μια κλήση.

Αν πέσει κάτω κλάφτα Χαράλαμπε. Πιο πιθανό το βρίσκω να αφήσω το σπόρ από να πάρω καινούριο φακό.

Μάλλον με την Olympus της κόρης μου θα βολευόμουν.
 
Ήρα ή όποιος άλλος καλοθελητής παρακαλώ αν μπορεί ας δώσει mail να του τις στείλω και απο εκεί τις ανεβάζει
 
shock και akmakas, ευχαριστώ για τις οδηγίες. Με ψηφιακή ακολουθείς παρόμοια μέθοδο;

akmakas, έχεις ταλέντο. Το κατεστραμένο τζαμί θα μπορούσε να ήταν και από το national geographic. Έχει κάτι δραματικό αυτή η φωτογραφία.

ambu, το φως ανάμεσα στα φύλλα είναι πραγματι ωραιο θέμα. Φωτογραφία που πάντοτε δείχνει πνευματικότητα.

Wally, ωραίος ο ουρανός με τα συννεφάκια.
 
Δεν είναι καλλιτεχνικές και σίγουρα δεν συγκρινονταί με τις δικές σας (είπαμε είμαι άσχετη) αλλά να σας δείξω και κάτι απο την πόλη μου και να μπαίνουμε σιγά σιγά στο κλίμα των Xmas:)

dscn0056gl4.jpg


dscn0061ki8.jpg
 
LadyHawke Η μέθοδο είναι ίδια φτάνει να έχεις ψηφιακή που να έχει χειροκίνητες ρυθμισεις...

Erynies Ότι και να λες οι φωτογραφίες σου είναι μαγευτικές.....
 
Erynies, ποιος είναι αυτός ο πανέμορφος ναός;
 
Καθολικό ναό θυμίζει, αλλά μεσογειακής χώρας.
 
Είναι ο μεγάλος καθεδρικός ναός της Γρανάδα-Ισπανία. Είναι τεράστιος και τον τελευταίο χρόνο τον επισκευάζουν.Τον έχω τραβήξει απο διάφορες γωνίες και έχει πολύ ωραία αγάλματα σαν παραπέτασμα. Γενικά, η Ανδαλουσία- δεν ξέρω για την υπόλοιπη Ισπανία ακόμη- είναι γεμάτη απο εντυπωσιακούς ναούς..κάθε δρόμος και ναός..μάλιστα σε έναν δρόμο έχουμε 2 αντικριστά!!Δυστυχώς είναι εντυπωσιακοί μόνο απέξω γιατί μέσα δεν έχουν πολλά αγάλματα :(
 
Δεν χαρακτηρίζω τις φωτογραφίες μου καλλιτεχνικές αφού έτσι και αλλιώς δεν

ασχολούμαι και ιδιαίτερα με την φωτογραφία. Νομίζω όμως οτι είναι ενδιαφέρον. Μερικές φωτογραφίες απο δύο φωτογραφικές μηχανές που έπιασα στα χέρια μου και άλλες δύο που είχα στην κατοχή μου.



Σταλαγμιτικός διάκοσμος απο το νεκρό πλέον αλλά ακόμη εντυπωσιακό σπήλαιο Βύρωνα στην Κερατέα. Φωτογραφική Canon S3 IS.



Κατεβένοντας απο την κορυφή του ιερόυ βουνού των Σπαρτιατών - Ταύγετος. Η περίφημη πυραμίδα. Φωτογραφική Sony Cybershot DSC-W30.



Κρυσταλλικά άλατα στις μεταλλευτικές στοές στο Λαύριο. Εντυπωσιακά πετρώματα που μοιάζουν και έχουν την αίσθηση τρίχας αλλά διαλύονται μόλις τα αγγίξεις. Φωτογραφική Canon Powershot A60.



Καλοκαιρινό σούροπο στον όρμο Περιστέρια κάπου στο Άργος. Φωτογραφική Kodak C330.
 
telonie.....Τι να πω!!!!Υποκλίνομαι!!!

1) φώτο...Οι σταλαγμίτες βγήκαν τέλεια!!Εντυπωσιακοί..

2) φώτο...Ωραία γωνία λήψης προκαλεί δέος!

3) Σκέτη μαγεία!!Αν δεν κάνω λάθος στην κανονική ανάλυση πρέπει να υπάρχει άφθονη λεπτομέρεια!!!

4) φώτο...Όλα τα λεφτά Kodak C330!!!!! Συγχαρητήρια
 
Ωραιος Telonie!!

Απο οτι βλεπω συχναζες και εσυ στα μεταλεια ;)
 
Γείτονα Πολύ καλός.
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :)

Wally ναί, είχα επισκευθεί τα μεταλλεία στο παρελθόν. Μάλιστα θα τα επισκευθώ εκτός απροόπτου και αυτή τη κυριακή (καλά να μαστε). Αν και δεν είναι ότι καλύτερο με την κατάσταση που επικρατεί εκεί μέσα πλέον.
 
Ε ζήλεψα κι εγώ..Βέβαια οι δικες μου είναι τραβηγμένες με κινητο και δεν

συγκρίνονται με τις δικες σας! LOL! Πάντως σοβαρά επειδή μου αρέσει πολύ να βγάζω φωτογραφίες μπορείτε να μου προτείνετε μια μηχανή για την οποία να μην χρειαστεί φυσικά να πάρω καταναλωτικό δάνειο!

Ποταμιά Θάσου

9179539549729579451781pv3.jpg


Σπήλαιο της Μελισσάνης - Κεφαλλονιά

925959551uj0.jpg


Ερμής!

9179539549729579451888ys4.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα