Καλλιτεχνικές φωτογραφίες Ελλήνων Τραγουδιστών

...Και μετα τη Μαρινα και τη Χριστινα, Βιολαρης σε παναθλιο σκηνικο του '70 και με κρεπαρισμενο μαλλι.
Παω να βαλω κρυες κομπρεσες.
 
Βιολάρης και ψυχεδέλεια (έστω lite) δεν ταιριάζανε. Αλλά παίδες μην κατηγορούμε τους ανθρώπους αλλά τη μόδα της εποχής. Όλα αυτά ήταν κανονικά τότε. Και οι καλλιτέχνες ήταν πάντα (λίγο ή και πολύ) υπερβολικότεροι από το γενικό κοινό. Και από το ύφος του ο δύστυχος μοιάζει να αισθάνεται άβολα.
 
Βιολάρης και ψυχεδέλεια (έστω lite) δεν ταιριάζανε. Αλλά παίδες μην κατηγορούμε τους ανθρώπους αλλά τη μόδα της εποχής. Όλα αυτά ήταν κανονικά τότε. Και οι καλλιτέχνες ήταν πάντα (λίγο ή και πολύ) υπερβολικότεροι από το γενικό κοινό. Και από το ύφος του ο δύστυχος μοιάζει να αισθάνεται άβολα.
Φταιει γιατι καθισε και του κρεπαρανε το μαλλι.
Ουτε ο Θανος Λειβαδιτης στους Αξιοπιστους δεν ειχε τετοιο κρεπαρισμα.
 
Το κρεπάρισμα ήταν συνηθέστατο την εποχή εκείνη, κυρίως σε γυναίκες (από πολύ παλιότερα) αλλά και σε άντρες. Δεδομένου ότι ο Μ.Β. είχε μαλλί αρκετού μήκους, γατί να μην καθίσει να του το κρεπάρουνε (*)? Δεν είναι θέμα Χ ή Υ χρωματοσώματος, είναι θέμα μόδας και μήκους μαλλιών και την εποχή εκείνη πολλοί άντρες με μακρυά μαλλιά ήταν έτσι (θυμάμαι κάποιες φωτό του κου. Μητσιά, ο οποίος μ' αυτό το χτένισμα βεβαίως "προκαλούσε" τους συντηρητικούς της εποχής, τους οποίους φαντάζομαι να μουρμουρίζουν "Δεν έχω πρόβλημα με τους μακρυμάλληδες, αρκεί να μην προκαλούν"). Και όχι, εγώ δεν έκατσα ποτέ να μου ξάσουν το μαλλί, οπότε δεν υπερασπίζω το δικαίωμα στο συγκεκριμένο χτένισμα για προσωπικούς λόγους :)

(*) Βεβαίως το χτένισμα δεν του πήγαινε καθόλου, αλλά δεν ήταν χειρότερος από ένα σωρό κυρίες που κυκλοφορούσαν με το ίδιο φουντωτό μαλλί νομίζοντα ότι αυτό τις ομόρφαινε. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
 
Συγγνώμην αλλά δεν καταλαβαίνω... όλο αυτό το άπειρο κυπαρισσί φόντο πίσω της είναι μέρος του φουστανιού όπως το μπροστά? Ή το φουστάνι τελειώνει εκεί που δίπλωνε το περιοδικό και χάνουμε τη μετάβαση από φουστάνι σε (ομοιόχρωμο) φόντο?
 
Γιατι τη φωτογραφισαν αφου δεν ηθελε;
Αν ξαναδω Χριστινα σε περιοδο καυσωνος, θα ανεβασω πυρετο πανω απο 40.
 
Γιατι τη φωτογραφισαν αφου δεν ηθελε;
Αν ξαναδω Χριστινα σε περιοδο καυσωνος, θα ανεβασω πυρετο πανω απο 40.
Οχι μη και μετά θα σε βγάλουν κρούσμα του κ@ρ@ν@τέτοιου...
 
Πίσω
Μπλουζα