Καλλιτεχνικοί έρωτες

Ναι θυμάμαι μια παλιά συνέντευξη του Χατζηχρήστου στην οποία ανέφερε ότι είχε σχέση με την Ντίνα Τριάντη και μιλούσε με πολύ ωραία λόγια για εκείνη.

Να προσθέσω το ζευγάρι:

Αλέκος Αλεξανδράκης - Έλλη Λαμπέτη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Χατζηχρηστος, ο Ριζος και ο Ηλιοπουλος, αν και δεν ανηκαν στο ειδος του γοη, ειχαν πολυ μεγαλη επιτυχια στο αντιθετο φυλο και οι γυναικες συναδελφοι τους δεν αποτελεσαν εξαιρεση σ' αυτο.
 
kleida08 είπε:
Ναι θυμάμαι μια παλιά συνέντευξη του Χατζηχρήστου στην οποία ανέφερε ότι είχε σχέση με την Ντίνα Τριάντη και μιλούσε με πολύ ωραία λόγια για εκείνη.Να προσθέσω το ζευγάρι:

Αλέκος Αλεξανδράκης - Έλλη Λαμπέτη
Ναι γιαυτο ρωτησα για το Χατζηχρηστο και την Τριαντη γιατι το ειχα ακουσει κι εγω αυτο παλιοτερα οποτε τωρα που το επιβεβαιωνεις κι εσυ ειναι αληθεια καλα θυμαμαι.
 
Φάνης Χηνάς-Βασια Τριφυλλη

Δημητρης Χορν-Ελλη Λαμπετη

Εχω την εντυπωση οτι η Βασια Τριφυλλη ειχε δεσμο και με τον Χατζηχρηστο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ξερει καποιος ας μας πει.
 
Κωστας Χατζηχρηστος -Αλικη Γεωργουλη

////////////////////////////////////////////////////////////

ioli1453 είπε:

Γκιζελα Νταλι - Γιωργος Νταλαρας

 



Αραγε μηπως η φωτο ειναι απο την εποχη που ηταν ζευγαρι ???


 




καλοκαίρι του 1970, στο θέατρο Εθνικού Κήπου παρουσιάζεται το Έρχονται δεν έρχονται των Κώστα Νικολαΐδη-Ηλία Λυμπερόπουλου-Γιώργου Μουζάκη, από τον θίασο Ρένας Βλαχοπούλου, Σταύρου Παράβα, Νινής Τζάνετ με σύμπαρξη Ελένης Προκοπίου-Γκιζέλας Ντάλι και χορευτικό Φώτη Μεταξόπουλου-Νάντιας Φοντάνα 


http://vlahopoulou.blogspot.gr/2010/09/blog-post_12.html


 


P1090157.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Κωστας Χατζηχρηστος -Αλικη Γεωργουλη
////////////////////////////////////////////////////////////


Αραγε μηπως η φωτο ειναι απο την εποχη που ηταν ζευγαρι ???


 

 

 


Προβολή συνημμένου 87441
Μαλλον αυτη η φωτο πρεπει να ειναι απο την εποχη που ηταν ζευγαρι και εμφανιζοντουσαν μαζι στο θεατρο στην ιδια επιθεωρηση.
 
αριαδνη είπε:
ο Κωνστανταρας είχε σχεση με την Καιτη Πάνου;

kleida08 είπε:
Νομίζω ότι ο Λάμπρος Κωνσταντάρας είχε σχέση και με την Άννα Καλουτά. Την Καίτη Πάνου την εκτιμούσε και τη θεωρούσε κυρία αλλά δε συνδέθηκε ποτέ μαζί της.
bambinella 100 είπε:
Πολυ σωστα για την Αννα Καλουτα και δικη μου παραλειψη που δεν το ανεφερα, αλλα καλυτερα ετσι για να γραφετε κι εσεις. :)
Η Αννα Καλουτα ειχε πει σε μια σχετικα προσφατη συνεντευξη της πως ειχε μεινει εγκυος απο τον Κωνστανταρα, αλλα φυσικα δε θελησε να κρατησει το παιδι γιατι ειχαν πολυ ασχημο ονομα οι ανυπαντρες μητερες τη δεκαετια του '40.
 


Επισης θυμαμαι οτι η
Αννα Καλουτα ειχε αναφερει σε ενα αφιερωμα (νομιζω με τον γιο του - δημοσιογραφο) , οτι ειχαν φτασει κοντα στο να παντρευτουν .

 


Οσο για την
Καιτη Πανου θυμαμαι οτι ειχα διαβασει/ακουσει καπου(ισως κι εδω) οτι στη διαρκεια των γυρισματων της πρωτης ταινιας της (και της Φινος Φιλμ) " Η φωνη της καρδιας " δημιουργηθηκε προβλημα, λογω της υπαρξης μιας ερωτικης σκηνης της ταινιας, καθώς ο σκηνοθετης(και σεναριογραφος) Δημητρης Ιωαννοπουλος, "ερωτευμενος με την πρωταγωνιστρια Καιτη Πανου, δεν επετρεψε στον Δημητρη Χορν να την φιλησει στο στομα όπως απαιτουσε το σεναριο."


http://www.cinehellas.com/tainies/1940/fwnhkardias/fwnhkardias.html


http://www.cinehellas.com/tainies/1940/fwnhkardias/fwnhkardias.html



http://www.rodosinfonews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=9090:2013-01-16-17-34-44&catid=87:cine-music&Itemid=480

 

 


Υ.Γ. Αξιοσημιωτο στατιστικα ειναι οτι απο τις 5 πρωτες κινηματογραφικες παρουσιες της
Καιτης Πανου (συμπτωματικα ????) στις 3 ο Δημητρης Ιωαννοπουλος ειναι σκηνοθετης και σεναριογραφος .

 


Η φωνή της καρδιάς 1943



Η βίλα με τα νούφαρα 1945



Ο δρόμος με τις ακακίες 1954


 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Πάνου ήταν μια πολύ ωραία γυναίκα με κλάση και ταλέντο( δείτε ''η φωνή της καρδιάς'', ''Αννα Ροδίτη'') και μου κάνει εντύπωση πως και δεν έλαμψε περισσότερο :) και δεν έκανε περισσότερες ταινίες , επίσης δεν είχε και θαυμαστές γενικότερα ενω εξωτερικά είχε κάτι από την ομορφιά της παλιάς αρχοντικής Αθήνας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Η Πάνου ήταν μια πολύ ωραία γυναίκα με κλάση και ταλέντο( δείτε ''η φωνή της καρδιάς'', ''Αννα Ροδίτη'') και μου κάνει εντύπωση πως και δεν έλαμψε περισσότερο :) και δεν έκανε περισσότερες ταινίες , επίσης δεν είχε και θαυμαστές γενικότερα ενω εξωτερικά είχε κάτι από την ομορφιά της παλιάς αρχοντικής Αθήνας.
Αριαδνη η Καιτη Πανου δεν εκανε περισσοτερες ταινιες γιατι μετα τις πρωτες ταινιες που εκανε παντρευτηκε και αποσυρθηκε απο τον καλλιτεχνικο χωρο εντελως για καποια χρονια.Μετα ομως τη δεκαετια του 60 χωρισε και ξαναεπεστρεψε στα καλλιτεχνικα με παροτρυνση του Λαμπρου Κωνστανταρα με τον οποιο ηταν φιλη και συνεχισαν μετα κανοντας ταινιες μαζι.
 
ioli1453 είπε:
Αριαδνη η Καιτη Πανου δεν εκανε περισσοτερες ταινιες γιατι μετα τις πρωτες ταινιες που εκανε παντρευτηκε και αποσυρθηκε απο τον καλλιτεχνικο χωρο εντελως για καποια χρονια.Μετα ομως τη δεκαετια του 60 χωρισε και ξαναεπεστρεψε στα καλλιτεχνικα με παροτρυνση του Λαμπρου Κωνστανταρα με τον οποιο ηταν φιλη και συνεχισαν μετα κανοντας ταινιες μαζι.
Τι κρίμα loli, αυτή η κοπέλα είχε φινέτσα και ταλέντο .Η φιλία τελικά είναι κάτι πολύ όμορφο :) ΄.
 
αριαδνη είπε:
Τι κρίμα loli, αυτή η κοπέλα είχε φινέτσα και ταλέντο .Η φιλία τελικά είναι κάτι πολύ όμορφο :) ΄.
Συμφωνω μαζι σου Αριαδνη η Καιτη Πανου ειχε και ταλεντο και ηταν πολυ αριστοκρατικη και ωραια παρουσια μακαρι να ειχε κανει περισσοτερες ταινιες οταν ηταν ποιο νεα την δεκαετια του '50.
 
Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα στην ταινια Ο Δημος απ' τα Τρικαλα υπαρχει μια φωτογραφια της Καιτης Πανου στον τοιχο του φωτογραφειου του Γκιωνακη.

Σεναριακα δεν αναφερεται ουτε αιτιολογειται και αυτο συμβαινει μαλλον επειδη η φωτογραφια ειναι αρκετα παλαιοτερη του '61 που γυριστηκε η ταινια και θεωρησαν οτι δε θα αναγνωριζαμε το εικονιζομενο προσωπο.

Ειναι ομως η Καιτη καμια δεκαετια νωριτερα και ειναι κουκλα. Αλλα για να πω ακριβως αυτο που πιστευω, παντα τη θεωρουσα και λιγακι ψυχρη.
 
bambinella 100 είπε:
Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα στην ταινια Ο Δημος απ' τα Τρικαλα υπαρχει μια φωτογραφια της Καιτης Πανου στον τοιχο του φωτογραφειου του Γκιωνακη.Σεναριακα δεν αναφερεται ουτε αιτιολογειται και αυτο συμβαινει μαλλον επειδη η φωτογραφια ειναι αρκετα παλαιοτερη του '61 που γυριστηκε η ταινια και θεωρησαν οτι δε θα αναγνωριζαμε το εικονιζομενο προσωπο.

Ειναι ομως η Καιτη καμια δεκαετια νωριτερα και ειναι κουκλα. Αλλα για να πω ακριβως αυτο που πιστευω, παντα τη θεωρουσα και λιγακι ψυχρη.
 




ioli1453 είπε:
Συμφωνω μαζι σου Αριαδνη η Καιτη Πανου ειχε και ταλεντο και ηταν πολυ αριστοκρατικη και ωραια παρουσια μακαρι να ειχε κανει περισσοτερες ταινιες οταν ηταν ποιο νεα την δεκαετια του '50.
Γι'αυτό πιστεύω της πήγαιναν τέλεια οι ρόλοι της πλούσιας αριστοκράτισσας με την καλή καρδιά, μεγαλωμένης με Γαλλικά και πιάνο

Off topic: Αλλά στον δρόμο με τις ακακίες, παιζει την γυναίκα-αράχνη, νομίζω αν και δεν εχω δει την ταινία.
 
αριαδνη είπε:
[/b]
Γι'αυτό πιστεύω της πήγαιναν τέλεια οι ρόλοι της πλούσιας αριστοκράτισσας με την καλή καρδιά, μεγαλωμένης με Γαλλικά και πιάνο

Off topic: Αλλά στον δρόμο με τις ακακίες, παιζει την γυναίκα-αράχνη, νομίζω αν και δεν εχω δει την ταινία.
Στην ταινια "Ο δρομος με τις ακακιες" υποδυεται την αρραβωνιαστικια του Μανου Κατρακη αλλα δεν τον αγαπαει πραγματικα ειναι μαζι του επειδη ειναι χειρουργός και την ενδιαφερεουν πολυ το χρημα,η καλοπεραση,η υψηλη κοινωνια.Συνεχεια του λεει να φυγει απο το δημοσιο νοσοκομειο που εργαζεται ως χειρουργός και να ανοιξει δικο του ιατρειο.Επισης στην ταινια αυτη η Καιτη Πανου ειναι πολυ απιστη και απατα τον Μανο Κατρακη.Μακαρι καποια στιγμη αυτη η ταινια να επεξεργαστει και να ψηφιοποιηθει ωστε να την δουμε με καλη εικονα και ηχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι loli και η Βαλάκου έκανε την καλή κοπέλα :) ωραια θα ήταν να την δούμε την ταινία.
 
Αλέκος Αλεξανδράκης-Γκέλλυ Μαυροπούλου, την εποχή που γύριζαν την ταινία ''Κόκκινα τριαντάφυλλα'', το 1954-1955.

Αντώνης Θεοδωρακόπουλος-Νόνικα Γαληνέα, γύρω στο 1965, όταν τελείωναν τη σχολή του Θεάτρου Τέχνης.
 
atanasio είπε:
Αλέκος Αλεξανδράκης-Γκέλλυ Μαυροπούλου, την εποχή που γύριζαν την ταινία ''Κόκκινα τριαντάφυλλα'', το 1954-1955.Αντώνης Θεοδωρακόπουλος-Νόνικα Γαληνέα, γύρω στο 1965, όταν τελείωναν τη σχολή του Θεάτρου Τέχνης.
atanasie δεν ηξερα για αυτα τα δυο ζευγαρια, η Γκελυ Μαυροπουλου ηξερα οτι το 1955 τα εφτιαξε με τον Στεφανο Στρατηγο (που παντρευτηκαν κιολας) αλλα δεν ηξερα οτι πριν τα ειχε με τον Αλεξανδρακη.Μηπως ξερεις αν η Γκελυ Μαυροπουλου ειχε δεσμο με τον Γιωργο Καμπανελλη την εποχη που γυριζαν την ταινια "Ο μπαμπας εκπαιδευεται" το 1953?
 
Ιόλη, όντως η Γκέλυ Μαυροπούλου και ο Γιώργος Καμπανέλλης πρέπει να είχαν δεσμό όταν γύριζαν το ''Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται'', το 1953. Το υπαινίσσεται η Μαυροπούλου, χωρίς να κατονομάζει τον ηθοποιό, στο βιβλίο της ''Όσα δεν είπαμε τότε''.
 
atanasio είπε:
Ιόλη, όντως η Γκέλυ Μαυροπούλου και ο Γιώργος Καμπανέλλης πρέπει να είχαν δεσμό όταν γύριζαν το ''Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται'', το 1953. Το υπαινίσσεται η Μαυροπούλου, χωρίς να κατονομάζει τον ηθοποιό, στο βιβλίο της ''Όσα δεν είπαμε τότε''.
Γιαυτο σε ρωτησα atanasie γιατι κι εγω εχω διαβασει το βιβλιο της Γκελυς Μαυροπουλου και γραφει μεσα οτι ειχε δεσμο με τον συμπρωταγωνιστη της στην πρωτη της ταινια που ηταν "ο μπαμπας εκπαιδευεται" που ηταν ο Γιωργος Καμπανελλης και γραφει επισης στο βιβλιο της πως οταν τελειωσε ο δεσμος τους αυτος για να το ξεπερασει πηγε εθελοντης στην Κορεα γιατι την ειχε ερωτευτει πολυ.Για αυτο σε ρωτησα για να το επιβεβαιωσω οποτε αυτος ειναι.
 
Επειδη δεν βλεπω περιορισμό για χρονική περίοδο (και επειδη εχει αναφερθει και ζευγάρι νεότερης γενιάς, Κώστας Σπυρόπουλος-Μίνα Χειμώνα) θα πω οτι ξεχασαμε 2 απο τις πιο γνωστές σχέσεις:

Αλίκη Βουγιουκλακη-Βλάσσης Μπονάτσος

Αλίκη Βουγιουκλάκη-Κώστας Σπυρόπουλος

Γνωρίστηκαν στο θέατρο οπου συμπρωταγωνιστούσαν, δεν κατέληξαν σε γαμο, όμως ήταν μακροχρόνιες σχέσεις... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα