Καλύτερες Ελληνικές διασκευές (Ελληνικών τραγουδιών)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Ξεκιναω...

Νοτης - Φανης

 
Μουαχαχαχαχαχαχα!!!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 
Τι τραγουδι ειναι αυτο Θεε μου, και τι ωραια το ερμηνευει ο ενας και μοναδικος Νοτης!!!

Ισως η καλυτερη επνεκτελεση ελληνικου τραγουδιου που εγινε ποτε.

Για μενα αυτη η ερμηνεια ειναι καλυτερη απο του Ξυλουρη. Φανταζομαι οτι πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου, αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

 
Η Μαρίζα Κωχ το 1969 διασκευάζει Αλίκη Βουγιουκλάκη (Νανούρισμα,Μ.Λοϊζου-Λ.Παπαδόπουλου)

 
Was ich dir sagen will 1967

Μεγάλο κομμάτι του Udo Jurgens, που διασκευάσθηκε ουκ ολίγες φορές...Ακούμε το πρωτότυπο, τη γαλλική, την αγγλική και τις 2 (!) ελληνικές διασκευές....

 
Οι Matisse με την συνδρομή της Νίνας Λοτσάρη διασκευάζουν το θέμα από το ΑΓΚΙΣΤΡΙ του Γιώργου Χατζηνάσιου

 
Βίκυ Λέανδρος σε μια υπέροχη live ερμηνεία του 1971 του "Τραίνου" των Μ. Χατζηδάκη - Ν. Γκάτσου (πρώτη ερμηνεία από την Ζωή Φυτούση).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ μη συγκρίνεις μια Πόρσε μ' ένα Ζάσταβα. Δεν έχουνε τίποτε κοινό μεταξύ τους...
 
bambinella 100 είπε:
Τι τραγουδι ειναι αυτο Θεε μου, και τι ωραια το ερμηνευει ο ενας και μοναδικος Νοτης!!!Ισως η καλυτερη επνεκτελεση ελληνικου τραγουδιου που εγινε ποτε.

Για μενα αυτη η ερμηνεια ειναι καλυτερη απο του Ξυλουρη. Φανταζομαι οτι πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου, αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

Ποτέ μη συγκρίνεις μια Πόρσε μ' ένα Ζάσταβα. Δεν έχουνε τίποτε κοινό μεταξύ τους...
 
johnalepou είπε:
Η Μαρίζα Κωχ το 1969 διασκευάζει Αλίκη Βουγιουκλάκη (Νανούρισμα,Μ.Λοϊζου-Λ.Παπαδόπουλου)

Δεν διασκευάζει Βουγιουκλάκη η Κωχ. Ο ίδιος ο Λοϊζος της έδωσε το τραγούδι και με τη δική της φωνή πέρασε στη δισκογραφία για πρώτη φορά...
 
Πράγματι, η πρώτη εκτέλεση είναι από την Μαρίζα Κωχ, στο αλμπουμ "Θαλασσογραφίες" του αείμνηστου Μάνου Λοϊζου του 1969. Την ίδια χρονιά το ερμήνευσε η Αλίκη στην ταινία "Η νεράϊδα και το παλληκάρι", απ'όπου και το κλιπ.
 
Νησιωτικο synth-pop!...

Proxies - Fishing boat (θα παρω μια ψαροβαρκα...)

 
Μετρ του είδους θα έλεγα ότι είναι οι Μίκρο, οι οποίοι έχουν κάνει κατά τη γνώμη μου πανέμορφες διασκευές! Για δείτε και πείτε μου τη γνώμη σας..Εγώ τις βρίσκω εξαιρετικά φρέσκιες, συνδυάζουν απόλυτα επιτυχημένα τα σύγχρονα ακούσματα με τις παλιές μελωδίες..

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα βέλγικο σιγκρότημα του λεγόταν "Τσακατσας" ή κάπως έτσι, είχαν κάνει πολλές διασκευές όπως τη "Βάρκα στο γυαλό" του Θοδωράκη, σε λάτιν, και το περίφημο "Κουλούρι", για όσους το έχουν ακούσει. Τα έχει στο ΥΤ αλλά δεν ξέρω πως τα επισηνάπτετε.

Επίσης θέλω να πω για το τραγούδι "Απόψε γίνε". Αυτό το πρωτοείπε ο Νίκος Νομικός, αλλά η ενορχήστροση δεν είναι καλή (ψιλοσκυλέ). Μετά το πήρε ο Κώστας Μάντζιος και το διασκεύασε, το πήγε προς μπαλάντα, με αποτέλεσμα στο τέλος να το πει και ο Νταλάρας. Ο Νταλάρας όμως είναι στην ουσία δεύτερη εκτέλεση της διασκευής που έκανε ο Μάντζιος, ο οποίος 'εκανε το γύρισμα από σκυλέ (τέλος πάντων από τραγούδι πίστας) σε μπαλάντα.

Και κάπου μέσα στο σάητ είδα και μια διασκευή ποου είχε κάνει ο Χατζηνάσιος στην Αφιλότημη, που είναι δικό του τραγούδι, από ζωντανή παράσταση που την είχα δει τότε, μαζί με το Σπανό. Το είχε κάνει τζαζέ, τέλειο, αλλά είναι και πολύς καλός πιανίστας !
 
Όλοι γνωρίζετε το πασίγνωστο "Καλημέρα Ήλιε" από το ντουέτο Κώστα Σμοκοβίτη και Αλέκας Αλιμπέρτη σε στίχους και μουσική Μάνου Λοΐζου που συμπεριλήφθηκε στον ομώνυμο δίσκο (1973).

 
Πόσο συγκλονιστικά είχε ερμηνεύσει ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου το "Πριν το Τέλος" το 1984

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα