Καλύτερες ερμηνείες ηθοποιων

Τρεις ηθοποιοι κι απο μενα για να δουμε ποιες κινηματογραφικες ερμηνειες τους θεωρειτε καλυτερες:

Doris Day
Walter Matthau
Dana Andrews
Ντόρις Ντέι:
1) Ο άνθρωπος που γνώριζε πολλά: εξαιρετική ερμηνεία πραγματικά
2) Ο δολοφόνος θα έρθει απόψε (εντελώς διαφορετική από τις συνήθεις ερμηνείες)
3)Storm warning (σε δεύτερο αλλά εξίσου δυνατό ρόλο)

Γουόλτερ Ματαου:

1) Ένας υπέροχος απατεώνας ( εξαιρετικός σε ρόλο δολοπλόκος που προκαλεί γέλιο ενώ το ζευγάρι που είχε και η χημεία του με τον Τζακ Λέμον μοναδική)

2) Το παράξενο ζευγάρι ( πολύ γέλιο)

3) Ραντεβού στο Παρίσι ( με ανατροπή στο τέλος ο ρόλος του, δεν λέω πολλά μην κάνω spoiler)


Dana Andrews:

Δεν έχω δει η αλήθεια πολλές από τις ταινίες του όμως εξαιρετικος ήταν σε ρόλους ντετέκτιβ πλάι στην μοναδική Τζιν Τιρνει

1) στη θρυλική Λάουρα
2) και στο προσωπικά αγαπημένο μου Κηλίδες στο πεζοδρόμιο
 
Doris Day: Ο άνθρωπος που γνώριζε πολλά (The Man Who Knew Too Much), Τα απόρρητα της κρεβατοκάμαρας (Pillow Talk), Midnight Lace (Ο δολοφόνος θα έρθει απόψε).
Walter Matthau: Ένα παράξενο ζευγάρι (The Odd Couple), Η πρώτη σελίδα (The Front Page), Η αλεπού των κατασκόπων (Hopscotch).
Dana Andrews: Λάουρα (Laura), Τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας (The Best Years of Our Lives), Κηλίδες στο πεζοδρόμιο (Where the Sidewalk Ends).
 
Να προτείνω άλλους 3:
1) Μπαρτ Λάνκαστερ
2) Τζίνα Λολομπριτζιτα
3) Τζάνετ Λι
 
Μπαρτ Λάνκαστερ:
1) Ο Γατόπαρδος ( με διάφορα η καλύτερη ερμηνεία του)
2) Οι Δολοφόνοι ( κλασικό νουάρ και τον ίδιο σε ντεμπούτο σε πολύ δύσκολο ρόλο)
3) Σκοτεινοί δολοφόνοι ( εξαιρετικός σε ένα αρκετά ενδιαφέρον νουάρ)

Τζίνα Λολομπριτζιτα:
1) Ψωμί, έρωτας και φαντασία ( πολύ γοητευτική αλλά και δυνατή ερμηνευτικά εδώ)

2) Η Παναγία των Παρισίων ( ίσως η ιδανικότερη Εσμεράλδα πραγματικά)

3) Ραντεβού κάθε Σεπτέμβρη ( γλυκιά κομεντί με την ίδια σε απολαυστική ερμηνεία)


Τζάνετ Λι:

1) Ο Αρχών του τρόμου ( και στο Ψυχώ πολύ καλή όμως και εδώ έδωσε μια φοβερή ερμηνεία πλάι σε ένα καστ ιδιαιτέρως δυνατό)

2) Ψυχώ ( φυσικά και μόνο για την μεταμόρφωση της από μικρή κυρία πριν κάποια χρόνια σε μια κλέφτρα αλλά και για το παγωμένο της βλέμμα)


3) Holiday Affair/Τόσα όνειρα στους δρόμους ( κλασική ταινία την οποία έχω σε DVD και τη βλέπω πολύ συχνά δίχως αναγκαστικά να ναι Χριστούγεννα και εδώ μου άρεσε και η χημεία της με τον Ρόμπερτ Μιτσαμ)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Burt Lancaster. Δεν με ξετρελανε ποτε ουτε στις ερμηνειες, ουτε ως παρουσια και γι' αυτο δεν εχω δει και πολλες ταινιες του.
Πιο καλος ηταν στο Kiss the blood off my hands και ολως περιεργως ειχε πολυ καλο δεσιμο με την συμπρωταγωνιστρια του, την Joan Fontaine, πραγμα που δεν το περιμενα. Καλος ηταν και στο δραματικο φιλμ Come back little Sheba.
Gina Lollobrigida. Εδωσε πολυ ωραια ερμηνεια η Gina στο Come September διπλα στον Rock Hudson και κανανε ενα απολαυστικο κινηματογραφικο ζευγαρι. Ακομα καλυτερα ομως απεδωσε τον ρολο της στο θριλερ Woman of straw, μολονοτι πιστευω πως δεν ταιριαξε ιδιαιτερα με την ψυχροτητα του Sean Connery. Ωραια ταινια ομως. Πρεπει να την ξαναδω αυτες τις μερες.
Janet Leigh. Εγινε θρυλος γιατι πρωταγωνιστησε στην πιο θρυλικη ταινια ολων των εποχων. Και αυτο που εκανε εκει το εκανε καλα, πολυ καλα, τελεια! Ειναι η Janet Leigh και το Ψυχω. Τα λογια ειναι φτωχα για να αναλυσω εγω αυτο το αριστουργημα και τις θεσπεσιες ερμηνειες ΟΛΩΝ των ηθοποιων. Psycho λοιπον αρχικα η καλυτερη της αποδοση ρολου και υστερα στην αισθηματικη ταινια Holiday affair πλαϊ στον Robert Mitchum.
 
Burt Lancaster. Δεν με ξετρελανε ποτε ουτε στις ερμηνειες, ουτε ως παρουσια και γι' αυτο δεν εχω δει και πολλες ταινιες του.
Πιο καλος ηταν στο Kiss the blood off my hands και ολως περιεργως ειχε πολυ καλο δεσιμο με την συμπρωταγωνιστρια του, την Joan Fontaine, πραγμα που δεν το περιμενα. Καλος ηταν και στο δραματικο φιλμ Come back little Sheba.
Gina Lollobrigida. Εδωσε πολυ ωραια ερμηνεια η Gina στο Come September διπλα στον Rock Hudson και κανανε ενα απολαυστικο κινηματογραφικο ζευγαρι. Ακομα καλυτερα ομως απεδωσε τον ρολο της στο θριλερ Woman of straw, μολονοτι πιστευω πως δεν ταιριαξε ιδιαιτερα με την ψυχροτητα του Sean Connery. Ωραια ταινια ομως. Πρεπει να την ξαναδω αυτες τις μερες.
Janet Leigh. Εγινε θρυλος γιατι πρωταγωνιστησε στην πιο θρυλικη ταινια ολων των εποχων. Και αυτο που εκανε εκει το εκανε καλα, πολυ καλα, τελεια! Ειναι η Janet Leigh και το Ψυχω. Τα λογια ειναι φτωχα για να αναλυσω εγω αυτο το αριστουργημα και τις θεσπεσιες ερμηνειες ΟΛΩΝ των ηθοποιων. Psycho λοιπον αρχικα η καλυτερη της αποδοση ρολου και υστερα στην αισθηματικη ταινια Holiday affair πλαϊ στον Robert Mitchum.
Μου αρέσει που μαθαίνω για καινούργιες ταινίες. Το woman of straw δεν το έχω δει είναι καλό;
 
Μου αρέσει που μαθαίνω για καινούργιες ταινίες. Το woman of straw δεν το έχω δει είναι καλό;
@Billious17 Ειναι παρα πολυ καλο! Ψυχολογικο θριλερ που κανει αντιθεση αναμεσα στο θερμο ταμπεραμεντο της Τζινα και την ψυχροτητα του Σων Κοννερυ. Και αν το δεις, θα απολαυσεις με το παραπανω την εκπληκτικη ερμηνεια του Σερ Ραλφ Ριτσαρντσον σε ρολο μεγιστανα, τα ονειρεμενα τοπια, αλλα και το απροσδοκητο φιναλε.
 
@Billious17 Ειναι παρα πολυ καλο! Ψυχολογικο θριλερ που κανει αντιθεση αναμεσα στο θερμο ταμπεραμεντο της Τζινα και την ψυχροτητα του Σων Κοννερυ. Και αν το δεις, θα απολαυσεις με το παραπανω την εκπληκτικη ερμηνεια του Σερ Ραλφ Ριτσαρντσον σε ρολο μεγιστανα, τα ονειρεμενα τοπια, αλλα και το απροσδοκητο φιναλε.
Ευχαριστώ! Είδα και το love with a proper stranger, που στα ελληνικά πρέπει να έχει τον τίτλο Αγάπησα έναν άγνωστο που πρότεινες και ήταν όντως πολύ δυνατό και μπροστά για την εποχή του. Και η Νάταλι Γουντ πολύ καλή αλλά κυρίως ο Στιβ Μακ Κουίν με εξέπληξε θετικά με την διαφορετική από τις συνήθεις ερμηνεία του.
 
Burt Lancaster. Όσο υπάρχουν άνθρωποι (From Here to Eternity), Είμαστε διεφθαρμένοι; (Elmer Gantry), Ο γατόπαρδος (Il gattopardo).
Gina Lollobrigida. Ψωμί, έρωτας και φαντασία (Pane, amore e fantasia), Ραντεβού κάθε Σεπτέμβρη (Come September), Εκείνον τον αξέχαστο Νοέμβρη (Un bellissimo novembre).
Janet Leigh. O άρχων του τρόμου (Touch of Evil), Ψυχώ (Psycho), Κάτω από έναν άλλον ήλιο (The Manchurian Candidate).
 
Burt Lancaster. Όσο υπάρχουν άνθρωποι (From Here to Eternity), Είμαστε διεφθαρμένοι; (Elmer Gantry), Ο γατόπαρδος (Il gattopardo).
Gina Lollobrigida. Ψωμί, έρωτας και φαντασία (Pane, amore e fantasia), Ραντεβού κάθε Σεπτέμβρη (Come September), Εκείνον τον αξέχαστο Νοέμβρη (Un bellissimo novembre).
Janet Leigh. O άρχων του τρόμου (Touch of Evil), Ψυχώ (Psycho), Κάτω από έναν άλλον ήλιο (The Manchurian Candidate).
Έχω πολλά χρόνια να δω το The Manchurian Candidate και δεν θυμόμουν ότι έπαιζε και η Τζάνετ Λι. Ποιον ρόλο έπαιξε;
 
Να αναφερω και τις καλυτερες ερμηνειες των ηθοποιων που εγω η ιδια εβαλα εδω, αλλα παρελειψα να σχολιασω.... :)

Doris Day. Στο Midnight lace ηταν θαυμασια. Χωρις να ξερω αν αληθευει, λεγεται πως η σκηνη της καταρρευσης στη σκαλα τους σπιτιου της ηταν αληθινη επειδη η Doris ειχε βιωσει καποιες προσφατες τραυματικες εμπειριες λιγο πριν τα γυρισματα. Και μιλαμε βεβαια, για ενα εργο τελειως εξω απ' τα νερα της που ομως το απεδωσε τελεια. Αλλα και το φιλμ σκετη λατρεια! Kαι ηταν ξανα υπεροχη η Doris στο Pillow talk σε ενα ρολο-γαντι και στην πρωτη απο τις τρεις κινηματογραφικες της συναντησεις με τον Rock Hudson οπου μαζι αποτελεσαν το ιδανικο ζευγαρι της μεγαλης οθονης.

Walter Matthau. Τι ηθοποιαρα ηταν αυτη! Μοναδικη φατσουλα που ο ιδιος ηξερε να τη χειριζεται στην εντελεια αναλογα με τον εκαστοτε ρολο. Ενας ηθοποιος εντελως ξεχωριστος. Οι ρολοι του απατεωνα του πηγαιναν οσο τιποτε αλλο και στο The fortune cookie πηρε ολο το εργο επανω του. Πολυ καλος και ο Jack Lemmon βεβαια ως πρωταγωνιστης, αλλα οποτε καθομαι να δω αυτη την ταινια, τη βλεπω για χαρη του Matthau. Θαυμασιος επισης και στο αγαπημενο μου φιλμ Strangers when we meet. Ιδιως στη σκηνη που τρωει ξυλο απο τον Kirk Douglas.

Dana Andrews. Ειναι μεγαλη μου αδυναμια ο Dana και εχω δει αμετρητες ταινιες του. Εκει ομως που πραγματικα με συγκλονισε ηταν στο φιλμ Boomerang. Η ερμηνεια του ηταν απιστευτη. Ειδικα προς το φιναλε, στη σκηνη του δικαστηριου και στο πειραμα με το οπλο εδωσε ρεστα. Ενας σπουδαιος ηθοποιος σε ενα φιλμ που τσακιζει κοκαλα και που κατα μια εννοια μου θυμισε το μεταγενεστερο 12 angry men. Αλλη εξαιρετικη ερμηνεια του στο Beyond a reasonable doubt. Μοναδικος στο ρολο του συγγραφεα που επιδιωκει να αποδειξει τα πολλα και επικινδυνα μειονεκτηματα της θανατικης ποινης. Μαζι του κι εγω! Αλλα εδω το καλυτερο ολων ειναι το φιναλε που με αφησε συξυλη!
 
Tony Curtis: Σκοτεινοί δολοφόνοι (Sweet Smell of Success), Όταν σπάσαμε τις αλυσίδες (The Defiant Ones), Μερικοί το προτιμούν καυτό (Some Like It Hot).
Claudia Cardinale: Ο δρόμος των κακόφημων σπιτιών (La viacchia), Τα μακρινά αστέρια της άρκτου (Vaghe stelle dell'Orsa), Κάποτε στη Δύση (C'era una volta il West).
Grace Kelly: Το τραίνο θα σφυρίξει τρεις φορές (High Noon), Σιωπηλός μάρτυς (Rear Window), Το κυνήγι του κλέφτη (To Catch a Thief).
 
Τόνι Κερτις:
1) Σκοτεινοί Δολοφόνοι (φοβερή ερμηνεία)
2) Μερικοί το προτιμούν καυτό (απολαυστικός και στην κωμωδία)
3) Σπάρτακος (σε δεύτερο αλλά πολύ σημαντικό ρόλο)


Κλαούντια Καρντινάλε:
1) Τα μακρυά αστέρια του νότου ( ερμηνεία δυναμίτης)
2) Κάποτε στη Δύση ( εξίσου δυναμική ερμηνεία)
3) Ο Γατόπαρδος ( πόσο μαγνητική παρουσία)


Γκρέις Κέλι:
1) Μογκάμπο ( πόσο εύστοχα απέδωσε την άπιστη σύζυγο)
2) Το τρένο θα σφυρίξει τρεις φορές ( καταλυτικός ρόλος με απρόσμενη συνεισφορά στο τέλος)
3) Τηλεφωνήστε Ασφάλεια Άμεσου Δράσεως ( ο ορισμός της μοιραίας)
 
Να προτείνω άλλους 3:
1) Κλαρκ Γκέιμπλ
2) Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ
3) Ντέμπορα Κερ
4) Κιμ Νόβακ
 
Χαιρομαι που εβαλες την Κιμ Νοβακ. Δεν τη θεωρω καμια ταλενταρα, αλλα ειναι απο τις γυναικες που τις κοιτας και μενεις με το στομα ανοιχτο.
Συμφωνώ απολύτως και ως ηθοποιός υπήρξαν αρκετές ταινίες που μου άρεσαν
 
Clark Gable: Συνέβη μια νύχτα / Νέα Υόρκη, Μαϊάμι (It Happened One Night) Όσα παίρνει ο άνεμος (Gone with the Wind), Οι αταίριαστοι (The Misfits).
Humprey Bogart: Το γεράκι της Μάλτας (The Maltese Falcon), Καζαμπλάνκα (Casablanca), Η βασίλισσα της Αφρικής (The African Queen).
Deborah Kerr: Όσο υπάρχουν άνθρωποι (From Here To Eternity), Σάρκα και ψυχή (Heaven Knows, Mr. Allison), Μεγάλε μου έρωτα (An Affair to Remember).
Kim Novak: Ο άνθρωπος με το χρυσό χέρι (The Man with the Golden Arm), Δεσμώτης του ιλίγγου (Vertigo), Στη σκιά μιας αγάπης (The Legend of Lylah Clare).
 
  • Like
Reactions: RIO
Clark Gable - Gone with the Wind (1939)

Humprey Bogart- The Caine Mutiny (1954)

Deborah Kerr - From Here To Eternity (1953)
 
Πίσω
Μπλουζα