Καλύτερες ερμηνείες ηθοποιων

Clark Gable. Σε πολυ λιγες ταινιες τον εχω δει και οπωσδηποτε δεν ανηκει με τιποτα στους αγαπημενους μου ηθοποιους. Ηταν καλος ομως στο Teacher's pet, αν και η ταινια ηταν σαχλουτσικη, και καλος επισης στο Gone with the wind.

Humphrey Bogart. Επισης δεν ανηκει στους αγαπημενους μου. Σε τρεις ταινιες τον εχω ξεχωρισει: They drive by night, Conflict σε ρολο συζυγοκτονου και ερωτευμενου με την αδελφη της γυναικας του και στο Dark passage που μας μαθαινει οτι εν ετει 1947 οι Αμερικανοι εφερναν εις περας δυσκολες πλαστικες εγχειρησεις. :)

Deborah Kerr. Απολαυστικη η ερμηνεια της στο An affair to remember, παροτι με τον Cary Grant δεν ταιριαζε ιδιαιτερα. Πολυ καλη επισης στο The chalk garden, αλλα και στο εξαιρετικο θριλερ The naked edge.

Kim Novak. Θα μιλησω αρχικα για αυτο που μου βγαινει αυθορμητα και πρωτο απο ολα: Εκθαμβωτικη γυναικα! Ηθοποιος οχι ιδιαιτερα σπουδαια, επαιζε λιγο ψυχρα τους ρολους της, ωστοσο την ξεχωριζω στο αγαπημενο μου Strangers when we meet, οπου ολοι της λενε ποσο ομορφη ειναι, και στην κωμωδια Κiss me stupid.
 
Κλαρκ Γκέιμπλ:
1) Συνέβη μια νύχτα: Ωραία ερμηνεία σε μια απολαυστική κλασική ταινία

2) Οι αταίριαστοι : Από τα αγαπημένα μου του είδους έδειξε μια εύθραυστη πλευρά που δεν την είχε αναδείξει

3) Όσα παίρνει ο άνεμος: Κλασικός ως Ρετ Μπάτλερ, πέρασε στην αθανασία με αυτή την υπεροχη ταινία

Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ:

1) Ο Μεγάλος Ύπνος/ Πάθος και Αίμα: Ο ορισμός του ντεντέκτιβ, εξαιρετική ερμηνεία

2) Η βασίλισσα της Αφρικής: Σε μια δυναμική ερμηνεία

3) Σκοτεινή Διάβαση: Ίσως ο πιο ενδιαφέρον ρόλος της καριέρας του, εντελώς διαφορετικός από τις προηγούμενες ταινίες του.

Ντέμπορα Κερ:

1) The Innocents: Εξαιρετική ερμηνεία ίσως η πιο απαιτητική της καριέρας της.

2) Η νύχτα της Ιγκουάνα: Εξαιρετική ερμηνεία ως ευαίσθητη και καταπιεσμένη γυναίκα. Δένει απροσδόκητα με την Άβα Γκάρντνερ.

3) Αυτοί που δεν ριζώνουν πουθενα: Θαυμάσια ταινία και υπέροχο δέσιμο με τον Ρόμπερτ Μιτσαμ


Κιμ Νόβακ:
1) Πικ Νικ: Κλασική ταινία με την ίδια να της ταιριάζει υπέροχα ο ρόλος της

2) Ο άνθρωπος με το χρυσό χέρι: Εξεπλάγην θετικά με την ερμηνεία της πραγματικά

3) Ο Δεσμώτης του Ιλίγγου: Έδωσε σάρκα και οστά ίσως στον πιο αμφίσημο ρόλο του Χίτσκοκ και αυτό σημαίνει πολλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Billious17 Αν γινεται και αν φυσικα εχεις τη διαθεση να το κανεις, θα σε παρακαλουσα να εβαζες (και) τους ξενους τιτλους των ταινιων που επιλεγεις καθε φορα. Και αυτο επειδη, οχι ολοι, αλλα αρκετοι απο αυτους δεν ξερω σε ποια ταινια αντιστοιχουν.
Βλεπεις, η αποδοση τους στα ελληνικα ειναι πολυ συχνα ατυχης.
 
Να βάλω και γω :
Μπριζίτ Μπαρντό
Αννίτα Εκμπεργκ
Τζιν Τιρνευ
Τζιν Σιμμονς
Βίβιαν Λη
 
Για την Τζιν Σίμονς έχω απαντήσει σε προηγούμενο ποστ. Όσον αφορά τις υπόλοιπες:

Μπριζίτ Μπαρντό:

1) Η αλήθεια/ La Vérité:
Καταπληκτική ερμηνεία και ίσως η πιο ταιριαστή επιλογή για ρόλο. Εδώ απέδειξε πόσο ικανή ήταν να ερμηνεύσει δύσκολους ρόλους.

2) Και ο Θεός έπλασε τη γυναίκα/Et Dieu... crea la Femme: Ο ορισμός της γοητείας και της μοιραίας ενσαρκωμενος στο πρόσωπο της Μπαρντό. Μόνο αυτό!

3) Η Περιφρόνηση/ Le mepris: Ιδιαίτερος εύθραυστη ερμηνεία σε μια επίσης περίεργη ταινία με έναν πολύ ωραίο ρόλο.


Βίβιαν Λι

1) Λεωφορείο ο πόθος/ A streetcar named desire: Συνέλαβε πλήρως το πνεύμα του ρόλου και αυτήν την αυτοκαταστροφικά πορεία της ηρωίδας. Σπουδαία ερμηνεία!

2) Όσα παίρνει ο άνεμος/ Gone with wind:
Άλλη μια θρυλική ηρωίδα που την έπαιξε με την ορμητικότητα της νιότης αλλά και μια υπέροχη δυναμική. Ήταν η Σκάρλετ Ο Χαρα.

3) Καίσαρ και Κλεοπάτρα/ Caesar and Cleopatra: Με εξέπληξε θετικά και στην κωμωδία. Ήξερε να παίζει καλά τα πάντα
 
Τζιν Σιμμονς: γαλάζια λίμνη
Βίβιαν Λι : όσα παίρνει ο άνεμος
Μπαρντό: Και ο Θεός έπλασε την γυναίκα, η αλήθεια
Τζιν Τιρνευ: Λωρα
Ανίτα Εκμπεργκ: Βαλερια
 
Πίσω
Μπλουζα