Καλύτερες ερμηνείες ηθοποιών:

Θανασης Βεγγος
Ανδρεας Μπαρκουλης
Μιμης Φωτοπουλος
Γιωργος Κωνσταντινου
ας απαντήσω κι εγώ (για κάποιους γιατί αν γράψω από την αρχή του θέματος θα τελειώσω μεθαύριο και δεν θα προλάβω να μαγειρέψω για Πρωτοχρονιά).

Θανάσης Βέγγος: Μας έδωσε πολλές αξεπέραστες ερμηνείες ο Βέγγος. Δύσκολο να διαλέξω, αλλά αν πρέπει με το μαχαίρι στο λαιμό μια και μόνο μια θα πω το Τύφλα να χει ο Μάρλον Μπράντο.

Ανδρέας Μπάρκουλης: Επίσης δύσκολο να διαλέξω. Θα πω δυο τρεις ρόλους του, που ναι μεν ήταν δεύτερος αλλά ήταν υπέροχος δευτερος. Με τη συμμετοχή του στο δόλωμα ο Μπάρκουλης εγκαινιάζει μια νέα καριέρα, απεγκλωβίζεται από τους ρόλους του ζεν και κάνει παπάδες. Στο Δόλωμα λοιπόν δίνει εξετάσεις και περνάει με άριστα 10!! Μου άρεσε πάρα πολύ στο Σπαγγοραμένο και στην τρελή σαραντάρα.

Μίμης Φωτόπουλος: Πω, Πω.... παντού μου άρεσε!! Τι να ξεχωρίσω; Το σωφεράκι; το Φανούρη; το Θόδωρο; τη Λατέρνα; Και πάλι με το μαχαίρι στο λαιμό θα πω το Φανούρη...

Γιώργος Κωνσταντίνου: Ουφφφφ, κι αυτό δύσκολο! Αντε να διαλέξω τον κύριο Κοκοβίκο... αλλά τον αδικώ γιατί ήταν αξεπέραστος και στο Ξύπνα Βασίλη.

Μπέτυ Λιβανού
Ντίνος Ηλιόπουλος
Αλέκος Αλεξανδράκης
Ρίκα Διαλυνά
Γιώργος Πάντζας
Νίτσα Μαρούδα
Λιβανού: Η αμαρτία της ομορφιάς.

Ηλιόπουλος: Δύσκολα βάζετε πάλι... Άντε να πω Μακρυκωσταίοι & Κοντογιώργηδες

Αλεξανδράκης: Σε πολλές ήταν υπέροχος. Καλύτερη για μένα από τις πάρα πολλές καλες του η Οικογένεια Χωραφά

Διαλυνά: Φρεγάτα μου πανέμορφη, φρεγάτα μου πανόργια σε βλέπουν και ζηλεύουνε τα άλλα τα βαπόρια...

Πάντζας: Ξύπνα καημένε Περικλή. Ήταν πολύ όμορφος εκεί. Απαιτητική ερμηνεία του Πάντζα δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή

Μαρούδα: Παντού καλή ήταν. Όπου της δόθηκε καλό κείμενο έπαιξε καλά. Αγνώριστη και πανέμορφη στη Νάνσυ την ψώνισε, πολύ καλή ως αδερφή Βέγγου στον Παπατρέχα σε μικρό βέβαια ρόλο.
 
Να προτείνω άλλους 4:
Δημήτρης Παπαμιχαήλ
Κάκια Αναλυτή
Λευτέρης Βουρνάς
Ελένη Ανουσάκη
Παπαμιχαήλ: Μου άρεσε αρκετά σε κωμωδίες κυρίως όταν είχε εκείνος μεγάλο ρόλο και δεν περιοριζόταν από τις φτερούγες της Αλίκης αλλά και στα δράματα το ίδιο ίσχυει. Καλύτερες του ερμηνείες: Ο θάνατος θα ξανάρθει, Το τεμπελόσκυλο και Τα Κόκκινα Φανάρια.

Κάκια Αναλυτή: Γλυκύτατη, σπιρτόζα. Έπαιζε εξαίσια την κωμωδία. Καλύτερές ερμηνείες της: Η βίλλα των Οργίων, Μια του κλέφτη.

Λευτέρης Βουρνάς: Να και κάποιος που πάντοτε ήταν πολύ καλός όπου και αν έπαιζε αν και θαρρώ πως στο δράμα ήταν εξαιρετικός. Καλύτερες ερμηνείες του: Η αμαρτία της ομορφιάς, Η Ιστορία μίας Ζωής


Ελένη Ανουσάκη: Όχι από τις συμπάθειες μου, ποτέ δεν μου άρεσε αλλά θεωρώ πως ήταν πολύ καλή ως κακιά στις Αμφιβολίες. Ξαφνιάστηκα πολύ όταν την είδα και για αυτό θα διαλέξω αυτήν την ερμηνεία της.
 
Δημήτρης Παπαμιχαήλ. Μεγάλο ταλέντο, εξίσου καλός σε κωμωδία και μελόδραμα, πολλές ταινίες, όχι όλες καλές. Θα ξεχώριζα τις ερμηνείες του στις ταινίες "Μανταλένα", "Χαμένα όνειρα" και "Παπαφλέσσας".
Κάκια Αναλυτή. Πολύ καλή ηθοποιός, δεν έκανε καλές επιλογές στο σινεμά. Καλύτερες ταινίες της "Μια του κλέφτη", "Η βίλα των οργίων", "Αγάπη μου Ουά-Ουά".
Λευτέρης Βουρνάς. Καλός ηθοποιός, μάλλον τυποποιημένος σε -συνήθως δεύτερους- ρόλους κακομαθημένου ωραίου. Καλύτερες ταινίες του: "Ιστορία μιας ζωής", "Χαμένη ευτυχία", "Η αμαρτία της ομορφιάς".
Ελένη Ανουσάκη. Αξιόλογη και χαριτωμένη ηθοποιός, αλλά δεν έκανε ποτέ το μεγάλο "μπαμ" στο σινεμά. Νομίζω ότι έδωσε τις καλύτερες ερμηνείες της σε δευτερεύοντες ρόλους: "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει", "Τα κόκκινα φανάρια", "Αιχμάλωτοι του μίσους".
 
Καλησπερα. Εχει μηπως καποιος την ερωτικη συμφωνια σε hd αναλυση; Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Καλησπερα, να δωσω κι εγω τη λίστα μου με τους αγαπημενους μου ηθοποιούς του παλιού ελληνικου σινεμα:
-Λάμπρος Κωνσταντάρας
-Ντίνος Ηλιόπουλος
-Αλέκος Αλεξανδράκης (μακράν ο ωραιότερος άνδρας του ελληνικού σινεμά)
-Τζένη Καρέζη
-Αλίκη Βουγιουκλάκη
-Ρένα Βλαχοπούλου
-Μάρθα Βούρτση
-Νόρα Βαλσάμη
-Δέσποινα Στυλιανοπούλου
-Μίμης Φωτόπουλος
-Βασίλης Αυλωνίτης.
Ταινιες δεν γραφω γιατι είναι και πολλές.
Παντως τους αγαπώ όλους πολύ!
 
Χαιρετώ την παρέα! Να δώσω κι εγώ τις προτιμήσεις μου:
Αλίκη Βουγιουκλάκη: Υπολοχαγός Νατάσα, Η Κόρη του Ήλιου.
Τζένη Καρέζη: Λόλα, Αγάπη και Αίμα, Ένας Μεγάλος Έρωτας, Ερωτική Συμφωνία.
Ζωή Λάσκαρη: Ιστορία μιας Ζωής, Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο, Αιχμάλωτοι του μίσους.
Μάρθα Καραγιάννη: Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα.
Έλενα Ναθαναήλ: Ξυπνα Βασίλη, Ντάμα Σπαθί, Αναζήτησις, Ραντεβού με μια άγνωστη.
Ρένα Βλαχοπούλου: Μια τρελή σαραντάρα, Η χαρτοπαιχτρα, Φωνάζει ο κλέφτης.
Μαίρη Χρονοπούλου: Όταν η πόλις πεθαίνει, Ορατοτης Μηδέν, Η ζούγκλα των πόλεων.
Τζένη Ρουσσεα: Ανάμεσα σε δυο γυναίκες, Εσχάτη Προδοσία.
Μάρω Κοντου: Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη, Η δε γυνή..., Το κάθαρμα, Ο κραχτης.
Θανάσης Βέγγος: Ο Παπατρεχας, Πολυτεχνιτης κι Ερημοσπιτης, Πάρε Κόσμε, Θανάση πάρε τ' όπλο σου, Όλα είναι δρόμος.
Ντίνος Ηλιόπουλος: Ο Δράκος, Ο Ατσιδας, Κάτι να καίει, Να πεθερός να μαλαμα, Ο θαυματοποιος.
Μπέττυ Λιβανου: Η αμαρτία της ομορφιάς, Οι αμαρτωλοί, Ξαφνικός Έρωτας.
Νόρα Βαλσάμη: Οι κυρίες της Αυλής, Οι βάσεις και η Βασουλα, Κάτι κουρασμένα παλληκάρια.
Γ. Πάντζας: Ο μπουφος, Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος.
Δ. Παπαμιχαήλ: Παπαφλέσσας, Χαμένα Όνειρα, Ανάμεσα σε δυο γυναίκες, Το κορίτσι του Λουνα Πάρκ.
 
Πίσω
Μπλουζα