Καλύτερες και χειρότερες ταινίες της Φίνος Φιλμ

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.131
Αντιδράσεις
48.292
Νομίζω πως η Φίνος Φιλμ είναι σχεδόν γενικά αποδεκτό πως έχει τις καλύτερες και σίγουρα τις πιο εμπορικές ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου. Ποιες 3 ταινίες είναι οι καλύτερές σας που όσες φορές και να τις δείτε δεν πρόκειται να τις βαρεθείτε ποτέ? Και ποιες 3 δεν μπορείτε να τις δείτε με τίποτα πια?

 


Οι 3 καλύτερές μου και αγαπημένες μου είναι οι εξής:



1) "Γυμνοί Στο Δρόμο" με τη Ζωή Λάσκαρη και τον Νίκο Κούρκουλο. Για το σενάριο της , για τις ερμηνείες των ηθοποιών της , για τη μουσική και τη φωτογραφία της , για όλα!



2) "Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα". Μ' αρέσει πάρα πολύ η Μάρθα Καραγιάννη στον δραματικό της ρόλο , η Μάρθα Βούρτση , η Νόρα Βαλσάμη και η σκηνή του αποχαιρετισμού της με τον Νίκο Γαλανό στο λιμάνι με συγκινεί πάντα...



3) "Υπολοχαγός Νατάσσα". Θεωρώ την Αλίκη στη ταινία πιο όμορφη από ποτέ και το σενάριό της ταινίας από τα καλύτερά της.Νομίζω δεν ήταν τυχαία η εμπορικότερη του ελληνικού κινηματογράφου.


 


Οι 3 χειρότερές μου είναι οι εξής:



1) "Η Δίκη Των Δικαστών" με τον Νίκο Κούρκουλο. Τη θεωρώ πολύ "βαριά" ταινία.



2) "Οι Παράνομοι" του Νίκου Κούνδουρου. Αν και συμπαραγωγή ανήκει πλέον στην Φίνος Φιλμ. Επίσης πολύ "βαριά" κι αυτή...



3) "Ο Τρομοκράτης" με τον Κώστα Βουτσά. Γενικώς οι ταινίες "πολιτικού περιεχομένου" δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα...



 
πολυ καλο το θεμα τονυ


λοιπον για μενα καλυτερες 3 ταινιες τις φινος ειναι



1 αγαπη και αιμα με καρεζη και καζακο στα καλυτερα τους



2 το ανθρωπακι με τον βουτσα πολυ καλη ειδικα οι σκηνες με την μαιρη μεταξα και η ερμηνεια του βουτσα ,αχ μπρε κικη τι με καμνεις



3 ορατοτης μηδεν η καλυτερη ταινια του κουρκουλου για μενα


 


οι 3 χειροτερες για μενα ειναι



1 το 5000 ψεματα τη θεωρω πολυ φτηνη για ταινια της φινος φιλμ ειδικα προς στο τελος της πολυ βαρετη



2 παρανομοι ποθοι



και 3 χαμενη ευτυχια



 
Καλύτερες:

1. Η Στεφανία

2. Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο

3. Η θεία από το Σικάγο

Χειρότερες:

1. Λόλα

2. Τα δύο πόδια σ' ένα παπούτσι

3. Εκείνες που δεν πρέπει ν' αγαπούν
 
Από τις χειρότερες η "Λόλα" Rapide??? :eek: Εντύπωση μου κάνει!!! Πες μας αν θέλεις και το γιατί...
 
Kαλύτερες (μόνο τρείς???) :(

1) Νομος 4000

2) Μια τρελλή τρελλή οικογένεια

3) Το σωφεράκι.

Χειρότερες.

1) Υπολοχαγός Νατάσσα

2) Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται.

3) Η Μαρία της Σιωπής.

Ένσταση για τη ταινία 5000 Ψέμματα. Παρά τις όποιες αδυναμίες της (προφανώς λόγω budget) θεωρώ πως πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα σκηνοθετική δουλειά και με ωραίο χιούμορ. Θεωρώ πως αυτή η ταινία είναι μάλλον παρεξηγημένη.
 
Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύομαι πολύ και για τις δύο τριάδες γιατί λατρεύω τις ταινίες της Φίνος...από τη μια λοιπόν μου είναι δύσκολο να διαλέξω μόνο 3 αγαπημένες και από την άλλη δυσκολεύομαι και για τις 3 χειρότερες...

οι αγαπημένες μου λοιπόν

''Μια Ζωή Την Έχουμε'' με θεωρώ πολύ ''λίγο'' ακόμα και να εκφέρω γνώμη για τον Τζαβέλλα και και για το μοναδικό Χορν...το λατρεύω-απλά

''Μανταλένα'' τη θεωρώ την καλύτερη της Αλίκης και σίγουρα από τις αγαπημένες μου γενικά...η Αντίπαρος,Αλίκη-Δημήτρης λάμπουν από νιάτα και ομορφιά,ο ερωτοχτυπημένος αστυνόμος Θανάσης Βέγγος,μοναδικό άρωμα άλλης εποχής...μια ταινία που σίγουρα θα βλέπω ευχάριστα πάντα

''Ο Θησαυρός Του Μακαρίτη'' μια κωμωδία που από μικρό παιδί λάτρευα και παρόλο που την ξέρω απ'έξω πάντα γελάω όταν την βλέπω

και για χειρότερες διαλέγω 3 που δεν μπόρεσα να ξαναδώ ποτέ από την πρώτη φορά που τις είδα

''Ένας Νομοταγής Πολίτης'' με το Μουστάκα

''Διακοπές Στο Βιετνάμ'' με τον Βέγγο

''Ο Μάγκας Με Το Τρίκυκλο'' με τον Παράβα
 
Α ναι! Είχα ξεχάσει τον Μάγκα με το τρίκυκλο....Θα μπορούσε να πάρει άνετα θέση και στη δική μου 3άδα. :)
 
Οι τρεις αγαπημένες μου ταινίες της Φίνος Φιλμ (εντελώς υποκειμενικά βέβαια), αυτές που για δικούς μου λόγους έχω δει πολλές φορές:

1. "Γοργόνες και μάγκες" (1968) του Γιάννη Δαλιανίδη. Το ωραιότερο, κατ' εμέ, μιούζικαλ του Δαλιανίδη. Ωραία χρώματα, καλοκαίρι, νησιώτικη ατμόσφαιρα, υπέροχα τραγούδια του Μίμη Πλέσσα, Μαίρη Χρονοπούλου και Νόρα Βαλσάμη σε μεγάλες ομορφιές, Χρόνης Εξαρχάκος σε μεγάλα κέφια.

2. "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" (1969) του Νίκου Φώσκολου. Το καλύτερο μελόδραμα του ελληνικού σινεμά. Αυθεντική ατμόσφαιρα λιμανιού, κρυστάλλινη ασπρόμαυρη φωτογραφία, και πάλι ωραία τραγούδια του Πλέσσα, Μάρθα Καραγιάννη γοητευτική όσο ποτέ, Μάρθα Βούρτση καταπληκτική από κάθε άποψη, Νόρα Βαλσάμη δροσερή, Καζάκος, Αντωνόπουλος, Μουστάκας, Γαλανός, Καλογήρου, Φωκά, απλά δεν υπάρχει άλλη τέτοια διανομή σε παλιά ελληνική ταινία.

3. "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές" (1973) του Τάκη Βουγιουκλάκη. Το καλύτερο αντιστασιακό δράμα του παλιού ελληνικού κινηματογράφου. Σενάριο του Φώσκολου χωρίς ιδιαίτερες υπερβολές, πειστική κατοχική ατμόσφαιρα, υπέροχη μουσική του Γιώργου Χατζηνάσιου και δύο αγαπημένοι πρωταγωνιστές, ο Άγγελος Αντωνόπουλος και η Γκέλλυ Μαυροπούλου, σε εξαιρετικές ερμηνείες, την εποχή που κυριαρχούσαν στον τηλεοπτικό "Άγνωστο πόλεμο".

Οι τρεις χειρότερες ταινίες της Φίνος (αν και το χειρότερο είναι σχετικό για τη συγκεκριμένη εταιρεία) για μένα είναι:

1. "Παράνομοι πόθοι" (1966) του Παύλου Τάσιου. Υπερβολικά σχηματικό και κοπιαρισμένο από την ταινία "Η γέφυρα της αμαρτίας", δεν διαφέρει σε τίποτα από τα "αμαρτωλά" μελό της εποχής.

2. "Ερασταί του ονείρου" (1974) του Γιάννη Δαλιανίδη. Καμία χημεία μεταξύ του Δημήτρη Παπαμιχαήλ και της Ζωής Λάσκαρη και όλα αποπνέουν παρακμή.

3. "Χαμένοι άγγελοι" (1948) του Νίκου Τσιφόρου. Παρά τον σπουδαίο Τσιφόρο και τους πολύ καλούς ηθοποιούς (Ειρήνη Παπά, Μίμης Φωτόπουλος, Σμαρούλα Γιούλη), μου φαίνεται απίστευτα μίζερο.
 
To "Xαμένοι Άγγελοι" δε θα το έλεγα ως μια από τις χειρότερες. ΟΚ....έχει μερικές απίστευτα μελό σκηνές στο δικαστήριο. Αλλά για το 1948 είχε πολύ καλή σκηνοθεσία, γενικά ωραίο feeling εποχής, ο Φωτόπουλος, ο Τσαγανέας και η Παπά είναι εξαιρετικοί και γενικά είναι μια προσεγμένη δουλειά για εκείνη τη περίοδο.
 
tonytony είπε:
Από τις χειρότερες η "Λόλα" Rapide??? :eek: Εντύπωση μου κάνει!!! Πες μας αν θέλεις και το γιατί...
Τη βαριέμαι απίστευτα. Όποτε έβαλα να τη δω, δεν την έφτασα μέχρι το τέλος. Πάντα το έκλεινα.
 
Χειρότερες ... " οι εραστές του ονείρου" (1974), "Όλοι θα ζήσουμε" (1974) με Γιαννόπουλο και Δεμίρη, νομίζω είναι και αυτό της Φίνος και αρκετές της Βουγιουκλάκη. Οι καλές είναι αρκετές...
 
"Όλοι Θα Ζήσουμε"??? Δεν νομίζω να είναι Φίνος αυτή... :xm:
 
tonytony είπε:
"Όλοι Θα Ζήσουμε"??? Δεν νομίζω να είναι Φίνος αυτή... :xm:
Nομίζω ότι στους τίτλους στην αρχή, γράφει Φίνος. Μου είχε κάνει εντύπωση. Αν ξέρει κάποιος καλύτερα, ας επιβεβαιώσει...
 
μηπως η ΔΙΑΝΟΜΗ ηταν της Φινος? Εγραφε "παραγωγη ΦΦ"? (επειδη παραγωγος ηταν ο ιδιος ο Γιαννοπουλος)
 
Καλυτερες:

Ο Μεθυστακας


Ο Ηλιας του 16ου



Ιστορια μιας ζωης


 


Χειροτερες:

Χαμενοι αγγελοι


Γκολφω



Ο μαγκας με το τρικυκλο
 
η ταινια εκεινος και εκεινη ειναι απο τις χειροτερες η μαλλον η χειροτερη που εχω δει δεν καταλαβα ουτε υποθεση ουτε τιποτα,απορω πως δεν την αναφερε κανεις .
 
Kαλύτερες

Στεφανία : Θα έπρεπε να διδάσκεται σε κινηματογραφικές σχολές, για την μοναδική σκηνοθεσία του Δαλιανίδη και για την απίστευτη κλειστοφοβική ατμόσφαιρα

Το δόλωμα : Η Αλίκη δεν ήταν ποτέ καλύτερη. Άψογη ισορροπία ανάμεσα στην κομεντί και στο μελό

Οι Γερμανοί ξανάρχονται : Αν σκεφτεί κανείς πότε γυρίστηκε και ότι δεν φαίνονται οι ρυτίδες της, θα καταλάβει γιατί είναι στην λίστα.

Χειρότερες

Υπολοχαγός Νατάσσα : Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο

Η Μαρία της Σιωπής : Κατακλεμμένο από την "Σιωπηλή τραγωδία" του Νεγκουλέσκου, παλιομοδίτικο μέχρι εκεί που δεν γίνεται . Μα είναι δυνατόν εν έτη 1972 να γυριζόντουσαν τέτοιες μπαναλαρίες ;

Το λεβεντόπαιδο : Τον έσωζε η φροντίδα των παραγωγών της εταιρείας , η Ναθαναήλ και η μουσική. Τέτοιο σενάριο, μόνο στην ΚΛΑΚ ΦΙΛΜΣ
 
Καλυτερες

Στεφανια


Ο Μεθυστακας


και για τριτη θεση παιζουν Νομος 4000, Κατηφορος και Το Ξυλο Βγηκε απο Τον Παραδεισο

 


Χειροτερες


 


Δεν εχω δει ολες τις ταινιες, αλλα αυτες που μ'αρεσαν λιγοτερο ηταν Ο Αστερισμος της Παρθενου, Η Μαρια της Σιωπης και (γκουχ, γκουχ) Το χωμα βαφτηκε κοκκινο


 
BA2O37 είπε:
Δεν εχω δει ολες τις ταινιες, αλλα αυτες που μ'αρεσαν λιγοτερο ηταν Ο Αστερισμος της Παρθενου, Η Μαρια της Σιωπης και (γκουχ, γκουχ) Το χωμα βαφτηκε κοκκινο
To Χώμα βάφτηκε κόκκινο τη θεωρώ μια από τις καλύτερες της δεκαετίας του '60. Πολύ καλές ερμηνείες, φοβερό καστ και ο Γεωργιάδης μεγάλος σκηνοθέτης.
 
Χειρότερες :

"Ένας νομοταγής πολίτης" - με Σ.Μουστάκα

και

"Ο Τρομοκράτης" - με Κ.Βουτσά
 
Πίσω
Μπλουζα