Καλύτερη καλοκαιρινή ταινία!

georgeikos είπε:
αλλη και επιχειρησις απολλων
αν ήξερα οτι σας άρεσε τόσο πολύ θα έβαζα την ταινια αυτή αντι της ταινιας ''εκείνο το καλοκαίρι''! γενικά βλέπω οτι προτιμάτε τις εγχρωμες από οτι τις ασπρομαυρες καλοκαιρινές ταινίες!

katerinak είπε:
Αριαδνη η ταινια "το νυφοπαζαρο" ειναι εγχρωμη, θα δεις καποια screenshots της ταινιας εδω
Σε πολλά παραθαλάσσια μέρη γυρίστηκε, κρίμα και την αγνοούσα μέχρι σήμερα και Ανουσακη βλέπω, Παπαγιανόπουλο..είχε να κάνει με συνοικέσια φαντάζομαι σε ειδιαλιακές ακρογιαλιές :) ( σε μαγικά νησια θέλω να βρεθούμε..)
 
Γοργονες και μαγκες απο μενα, γιατι αυτη η ταινια μου φερνει το καλοκαιρακι περισσοτερο στο νου.

Νησια, φως, χρωματα που λαμπυριζουν στον ηλιο και το ελληνικο καλοκαιρι σε ολο του το μεγαλειο. Ειναι κι ο Βαγγελης στη μεση που χορευει τελεια, ειναι και η Καμαρουλα μια σταλια, ειναι και Τοσα καλοκαιρια, που δεν μπορω να διαλεξω τιποτε αλλο εκτος απο ολα αυτα.....

[video=youtube;-CU1zROmHV0]http://www.youtube.com/watch?v=-CU1zROmHV0&feature=fvwrel
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφίζω και εγώ την επιλογή "άλλη" που αντιστοιχεί στην ταινία "Τζένη-Τζένη".

Θέλετε το ότι γυρίζεται στο ωραιότερο νησί, τις Σπέτσες; (αντικειμενικά μιλώντας... :) )

Θέλετε το ότι είναι η πιο όμορφη εμφάνιση της Καρέζη;

Θέλετε το ότι πρωταγωνιστούν μερικοί από τους πλέον αγαπημένους μου ηθοποιούς;

Θέλετε το ότι κυριαρχούν το χρώμα, ο ήλιος, η θάλασσα, τα αμαξάκια, η θέα;

Θέλετε το ότι υπάρχει ένα πανέξυπνο και ευρηματικό σενάριο;

Εεεεε, τι θέλετε; :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλη. Επιχείρηση Απόλλων.
 
Άλλη. "Αναζήτηση".

Η ταινία που μου βγάζει κατ' εξοχήν την αποχαύνωση του ελληνικού, καλοκαιρινού απομεσήμερου. 4 η ώρα (αν δεν κάνω λάθος), έρχονταν τα "κορίτσια" στην καμπάνα του εφοπλιστή και σχεδόν μπορούσα να νιώσω τη ζέστη, την υπνηλία στους γύρω ενοίκους του ξενοδοχείου, τη δροσιά με το που ο Αντωνόπουλος άνοιγε την πόρτα του σκιερού δωματίου

Άσε που η Ναθαναήλ μπήκε στον κόπο να μαυρίσει στην πραγματικότητα και να εμφανίσει το πιο τέλεια ηλιοκαμμένο κορμί του ελληνικού κινηματογράφου! Μέχρι και το σημάδι από το μαγιό και η αντίθεση με το άσπρο νύχι συμβάλλει στην αληθοφάνεια.

Καλές κι οι δροσερές ταινίες, καλές κι οι καλοκαιρινές πλάκες, δεν αντιλέγω ... Η ιστορία όμως με τις γειτονικές καμπάνες στον Αστέρα παραμένει για μένα ιδεότυπο "πετυχημένου" καλοκαιριού, τουλάχιστον από την στιγμή που είχα μεγαλώσει κάπως :cool:
 
Αλλες δύο ταινιες που αφηγούνται την ξεγνοιασια του καλοκαιριού ειναι και το ''κρουαζιέρα στην Ρόδο'' και το ''ποια ειναι η Μαργαρίτα''!

ειδικά η πρωτη εκτυλίσσεται σε ένα ξενοδοχείο στην Ρόδο και βλέπω πως την Πέμπτηη Ετ-3 θα την προβάλλει!
 
Εμένα μ' αρέσουν τα "Μερικοί το προτιμούν κρύο" και "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει". Επομένως "Άλλη".
 
Δύσκολη επιλογή. Ψήφισα την ταινία ''Γοργόνες και μάγκες''. Η λέξη ''γοργόνες'' μου φέρνει στο νου το καλοκαιράκι...
 
'Αλλη γιατί μου αρέσει και εμένα το ''Ελα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ". Το τραγούδι που λέει "come with me , για να τη βρεις..." έχει αποτυπωθεί στο dna μου.
 
Είναι τελικά τόσες πολλές οι καλοκαιρινές ελληνικές ταινίες...έχω την αίσθηση πως σχεδόν το 1/3 τους έχει γυριστεί καλοκαίρι. Πάντως για μένα αυτές που έχω συνδυάσει περισσότερο τόσο με ελληνικό καλοκαίρι όσο και με προσωπικές καλοκαιρινές αναμνήσεις είναι το "Γοργόνες και μάγκες" (όπερ και ψήφισα), καθώς και το "Αγκίστρι" που δεν υπάρχει στη λίστα.
 
Kι εγω ψηφιζω το "Αγκιστρι"!

Ειδικα τα πλανα απο το Ραλι Αιγαιου ηταν διαφημηση για τον τουρισμο... Αλλωστε εκεινη η δεκαετια του 70 ηταν η χρυση εποχη του Ελληνικου τουρισμου!
 
Οff topic mode on

αριαδνη είπε:
Παιδιά ποια ταινία σας θυμίζει κατευθείαν καλοκαίρι, ελληνικά νησιά και ήλιο :flower:
Αν δεν ημουν στο Sub forum ελληνικες ταινιες , θα ψηφιζα Summer Lovers

(Σαντορινη+ Daryl Hannah ^80ς = μαγεια )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις προτεινόμενες καμία δεν με συγκινεί...

Η ψήφος πάει στο "Αλλη"

Nemo είπε:
Οff topic mode on
Αν δεν ημουν στο Sub forum ελληνικες ταινιες , θα ψηφιζα Summer Lovers

(Σαντορινη+ Daryl Hannah ^80ς = μαγεια )
continuing off topic..


υπάρχει εδώ review για αυτή τη ΤΑΙΝΙΑΡΑ?? εάν όχι, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει!
:dribble:

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Οff topic mode on
Αν δεν ημουν στο Sub forum ελληνικες ταινιες , θα ψηφιζα Summer Lovers

(Σαντορινη+ Daryl Hannah ^80ς = μαγεια )

ntsmrtz είπε:
[...]continuing off topic..


υπάρχει εδώ review για αυτή τη ΤΑΙΝΙΑΡΑ?? εάν όχι, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει!
:dribble:

 


Έλα, τα πάντα έχουμε λέμεεεεεε!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12479

Περάστε κόσμε! :biglaugh:
 
ψηφισα Γοργόνες και μάγκες


Υπαρχουν πολλες καλοκαιρινες ταινιες που ειναι πολυ ωραιες
 
retrofan είπε:
Άλλη. "Αναζήτηση".
Η ταινία που μου βγάζει κατ' εξοχήν την αποχαύνωση του ελληνικού, καλοκαιρινού απομεσήμερου. 4 η ώρα (αν δεν κάνω λάθος), έρχονταν τα "κορίτσια" στην καμπάνα του εφοπλιστή και σχεδόν μπορούσα να νιώσω τη ζέστη, την υπνηλία στους γύρω ενοίκους του ξενοδοχείου, τη δροσιά με το που ο Αντωνόπουλος άνοιγε την πόρτα του σκιερού δωματίου

Άσε που η Ναθαναήλ μπήκε στον κόπο να μαυρίσει στην πραγματικότητα και να εμφανίσει το πιο τέλεια ηλιοκαμμένο κορμί του ελληνικού κινηματογράφου! Μέχρι και το σημάδι από το μαγιό και η αντίθεση με το άσπρο νύχι συμβάλλει στην αληθοφάνεια.

Καλές κι οι δροσερές ταινίες, καλές κι οι καλοκαιρινές πλάκες, δεν αντιλέγω ... Η ιστορία όμως με τις γειτονικές καμπάνες στον Αστέρα παραμένει για μένα ιδεότυπο "πετυχημένου" καλοκαιριού, τουλάχιστον από την στιγμή που είχα μεγαλώσει κάπως :cool:
Συμφωνώ απόλυτα για το Αναζήτησις. Η αίσθηση του καλοκαιριού είναι τόσο έντονη και ρεαλιστική που νομίζεις ότι είσαι μέσα στην ταινία. Η αίσθηση αυτή έιναι γενικά παρούσα σε όλες τις ταινίες του Κονιτσιώτη αυτής της περιόδου: Αγκίστρι, Αναζητησις, Εκείνο το καλοκάιρι, Ψυχη και Σάρκα... εξάλλου, λίγο ή πολύ συγκεκαλυμμένα, οι ταινίες αυτές γυρίστηκαν για να διαφημίσουν τα καλοκαιρινά κάλλη της Ελλάδας.
 
Ψήφισα άλλη έχοντας στο νου μου το "Έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ". Πιο καλοκαιρινή δε γίνεται...
 
Πίσω
Μπλουζα