Καλύτερη ταινία Αλίκης εκτός Φίνος

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
Και εκτος Φίνου η Αλίκη έκανε αρκετές καλές ταινίες.Ποια ειναι η αγαπημενη σας? Νομίζω η ΣΩΦΕΡΙΝΑ για μένα!
 
Μοντέρνα Σταχτοπούτα!!!!!!! (Δαμασκηνός δεν είναι?) Γιατί είναι κλασική! Το κορίτσι της διπλανής πόρτας, το μεταπολεμικό american dream επί το ελληνικότερον, 60'ς αισθητική, Μπιθικώτσης και.... ζαμπόν!!!!! Και 2 κουτιά μαρμελάδα!!!!
 
για μενα εκτος φινου φιλμς η αγαπημενη μου ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΛΑΜΠΡΟ ΑΣΤΕΡΙ με την εταιρια Καραγιαννης/ Καρατζοπουλος , εκτος των αλλων μου αρεσουν πολυ και τα τραγουδια που ακουγονται στην ταινια αυτη :)
 
To ''Αχ, αυτή η γυναίκα μου''.

Έχω ρίξει ΤΟ γέλιο με αυτή τη ταινία. :p
 
Θα συμφωνησω κι εγώ με το "Αχ αυτή η γυναίκα μου"
 
"Χτυποκάρδια στο θρανίο".
 
Χτυποκάρδια στο θρανίο,Μοντέρνα Σταχτοπούτα,Αχ αυτή η γυναίκα μου.
 
Αχ πολλές! Εμένα μαρέσουν και οι Διπλοπενιές για την υπέροχη μουσική και τραγουδιστική επένδυση τους!
 
Χτυποκαρδια στο Θρανιο. Κατι σαν συνεχεια, ας πουμε, του Ξυλου, που ειναι αγαπημενη μου ταινια. Και αν μη τι αλλο, η εταρια Δαμασκηνος - Μιχαηλιδης εκανε πολυ προσεγμενες παραγωγες.
 
το "αχ αυτή η γυναίκα μου" για τις ερμηνείες Βουγιουκλάκη, Παπαμιχαήλ,Μιχαλόπουλου, Νοταρά και Κωνσταντάρου
 
Το "Αχ αυτή η γυναίκα μου" και από εμένα (αν και στη συγκεκριμένη ταινία την παράσταση έκλεβε η λατρεμένη μου Σαπφώ Νοταρά), με close-second τη "Σωφερίνα" (κυρίως λόγω της σκηνής στο δικαστήριο)
 
Μήπως να το κάνουμε δημοσκόπηση το θέμα? (οι αγαπητοί Mods δηλαδή)

Αν΄είναι δυνατόν,να οι επιλογές μας

1. Η Σωφερίνα

2. Χτυποκάρδια στο θρανίο

3. Η κόρη μου η σοσιαλίστρια

4. Το πιο λαμπρό αστέρι

5. Μοντέρνα Σταχτοπούτα

6. Διπλοπεννιές

7. Αχ αυτή η γυναίκα μου

8. Η μουσίτσα

9. Η αγάπη μας

10. Διακοπές στην Αίγινα
 
Ετοιμοοοοος :)
 
Νομιζω οτι η καλυτερη ταινια της Αλικης ειναι αυτη που την αποστασιοποιει περισσοτερο απο τη μανιερα που την ειχε καθιερωσει. Και αυτη η ταινια δεν ειναι αλλη απο το "Αχ, αυτη η γυναικα μου". Βεβαια, θεωρω εξαιρετικη ταινια και τη Σωφερινα, αλλα οχι λογω της Αλικης (οχι οτι ηταν κακια, αλλα αλλοι εκλεβαν την παρασταση).
 
Η ψηφος στα Χτυποκαρδια ειναι δικια μου. :)

Την εδωσα για τους λογους που ειπα στο ποστ Νο 9.
 
μουσιτσα με χίλια-απολαυστικότατη η αλικη και βγάζει γελιο απίστευτο!!!! η χαρά της ζωής σε κάθε της βήμα!

μετα συμφωνώ με την mariadegrecia, οι διπλοπενιες! λόγω και του τραγουδιου ''Λευτερη'' , πολυ αισιόδοξο!
 
Πίσω
Μπλουζα