Καλύτερη ταινία Αλίκης εκτός Φίνος

Αχ αυτη η γυναικα μου!

Ωραιες ερμηνεις, πολυ αστειο φιλμ, προσεγμενο ενδυματολογικα και μουσικα (και με ειδικα εφε! πχ αστραπες στη σκηνη με το ταξι)...την ξαναβλεπεις ανετα.

Η Βουγιουκλακη στα πολυ "σεξυ" της...αν και η σκηνη μοιαζει λιγο ξεκομμενη απο την υπολοιπη ταινια

http://www.youtube.com/watch?v=SNu9AbIexgI
 
Ψήφισα τα χτυποκάρδια που είχαν μια Αλίκη κουφετάκι και υπέροχα τραγούδια! Αν θα μπορούσα να επιλέξω κι άλλη θα έβαζα τη Μοντέρνα Σταχτοπούτα και τρίτη το Αχ αυτή η γυναίκα μου.
 
Ψήφισα "Αχ, αυτή η γυναίκα μου", γιατί είναι μια ολοκληρωμένη κωμωδία χαρακτήρων και η Αλίκη είναι έξοχη, πλάι στους επίσης υπέροχους Παπαμιχαήλ, Μιχαλόπουλο, Νοταρά και Κωνσταντάρου. Δεύτερη θα έβαζα τη "Σωφερίνα'.
 
Ναυσικαααααα.... Ναυσικααα :D

Χτυποκάρδια στο θρανίο βεβαία!!!

Αγαπημένη ταινία με Αλίκη Βουγιουκλάκη πιτσιρικά με πολυυυυ γέλιο και με ιστορικές ατάκες !!! :D
 
Κι εγώ τα "Χτυποκάρδια" ψήφισα (όχι πως δεν αγαπώ και τις υπόλοιπες ταινίες, αλλά έπρεπε να διαλέξω!). :)

Καταπληκτικές ατάκες, ωραίες ερμηνείες (βλ. Γ. Κωνσταντίνου, Δ. Παπαγιαννόπουλος), η Αλίκη σε "τυποποιημένο" ρόλο αλλά και σε μεγάλα κέφια!, αγαπημένη μουσική από τον Μάνο Χατζιδάκι και αρτιότατη παραγωγή από την Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης, η οποία δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει παραγωγές της ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜΣ...! Και ξεγνοιασιά, ατελείωτη ξεγνοιασιά...!!

Για την ιστορία, αν θα έπρεπε να τις ταξινομήσω κατά σειρά προτίμησης αυτές τις 10 ταινίες της Αλίκης, αυτή θα ήταν η σειρά:

1) Χτυποκάρδια στο θρανίο

2) Η Σωφερίνα (οι απολαυστικότεροι β' ρόλοι, ειδικά στο δικαστήριο!)

3) Αχ αυτή η γυναίκα μου! (classic! Νοταρά, Μιχαλόπουλος σε πολύ καλές στιγμές!)

4) Μοντέρνα Σταχτοπούτα

5) Η κόρη μου η σοσιαλίστρια

6) Η μουσίτσα

7) Διπλοπεννιές

8 ) Διακοπές στην Αίγινα

9) Το πιο λαμπρό αστέρι

10) Η αγάπη μας (ίσως η χειρότερη ταινία που γύρισε η Αλίκη κατά τη γνώμη μου)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτυποκάρδια & εγώ, αλλά δύσκολη απόφαση! Πολύ κοντά (αλλά δε μπορούσα να ψηφίσω και τις 3 που ήθελα!)

Στις άλλες επιλογές: Αχ, αυτή η γυναίκα μου - γιατί βγάζει γέλιο & Η κόρη μου η σοσιαλίστρια - γιατί βγάζει κάτι σε παραμύθι!
 
Εγω ψήφισα τη Σωφερίνα για το υπέροχο σενάριο, μουσική - τραγούδια, ερμηνείες και την Αλίκη σε μεγάλα κέφια να μας χορεύει Χάλυ Γκάλυ.

http://www.youtube.com/watch?v=3GlSOoiJIkY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτυποκάρδια στο θρανίο και για μένα
 
H Σωφερίνα από εμένα. Μ'αρέσει πολύ και το "Αχ αυτή η γυναίκα μου" σαν ταινία, αλλά η Αλίκη όχι ιδιαίτερα στη συγκεκριμένη.
 
Δύσκολη επιλογή. Είμαι ανάμεσα σε χτυποκάρδια και σωφερίνα. Ας είναι τα χτυποκάρδια.
 
1. Μοντερνα Σταχτοπούτα

2. Χτυποκάρδια στο Θρανίο

3. Αχ! Αυτη η γυναικα μου

Aπό ότι θυμάμαι και το "Κορίτσι του Λούνα παρκ" δεν ειναι Finos Films
 
Αν και το Αχ! Αυτή η γυναίκα μου είναι μία από τις αγαπημένες μου κωμωδίες,θεωρώ ότι η Αλίκη σε αυτή την ταινία παίζει τόσο ναρκισσιστικά που πραγματικά με ενοχλεί.Η ταινία είναι σπουδαία λόγω των δεύτερων ρόλων και του σκηνοθέτη.Ψήφισα την Σωφερίνα γιατί είναι μία ολοκληρωμένη κωμωδία με πολλούς καλούς ηθοποιούς που δεν έχει χάσει την φρεσκάδα της μέχρι τώρα.Δεύτερη επιλογή θα ήταν Η Κόρη Μου Η Σοσιαλίστρια.
 
Η Σωφερίνα για το πολύ καλό σενάριο και τις ερμηνείες των ηθποιών
 
Όλες ήταν καλές. Με δυσκολία διάλεξα το "Αχ αυτή η γυναίκα μου".
 
saintc είπε:
Εγω ψήφισα τη Σωφερίνα για το υπέροχο σενάριο, μουσική - τραγούδια, ερμηνείες και την Αλίκη σε μεγάλα κέφια να μας χορεύει Χάλυ Γκάλυ.
http://www.youtube.com/watch?v=3GlSOoiJIkY

Εφυγε από τη ζωή σε ηλικία 80 ετών ο Γεράσιμος Λαβράνος,

ο συνθέτης του γνωστού «Χάλι γκάλι» που τραγούδησε η Αλίκη Βουγιουκλάκη στην ταινία «Η σωφερίνα» και έγινε τεράστια επιτυχία.

πηγη

Καλο του Ταξιδι..... :(
 
Μάλλον η Σωφερίνα.
 
Είχα ψηφίσει "Χτυποκάρδια στο θρανίο" και χαίρομαι που είναι πρώτο. Ήταν πάντα από τις αγαπημένες μου ταινίες της Αλίκης.
 
''Χτυποκάρδια στο θρανίο'', λατρεμένη η σκηνή με το προφιτερόλ!!!

(δύσκολη η επιλογή!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα το "Πιο λαμπρό αστέρι" όχι γιατί μου αρέσει η ταινία, αλλά γιατί τα τραγούδια της είναι ένα κι ένα. Πραγματικά καταπληκτικά. Αλλιώς σαν σύνολο είναι η "Σωφερίνα".
 
Πίσω
Μπλουζα