Καλύτερη game μουσική.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.519
Αντιδράσεις
2.369
H Amiga όπως θα θυμόσαστε είχε καταπληκτό 16bit ήχο με φοβερό sampling. Μερικά παιχνδία είχαν τόσο καλή μουσική που μπορούσες να ακούς σαν κανονικό τραγούδι. Ας αναφερθούμε λοιπόν στις καλύτερες μουσικές επενδύσεις για την αγαπημένη μας Amiga.

Θα αναφέρω την μουσική του Turrican 2 η οποία είναι κατα την γνώμη μου μια απο τις καλύτερες συνθέσεις που έχω ακούσει ποτέ για παιχνίδι. Οσες φορές και αν ακούσω αυτή τη μουσική μου σηκώνεται η τρίχα! Αυτό απο wiki: The most notable is the Turrican 2 soundtrack for Amiga, composed by Chris Hulsbeck. Music from Turrican 2 was performed live by a full orchestra at the second Symphonic Game Music Concert in 2004. The event took place in Leipzig, Germany.
 
Turrican2 στην Amiga και τα μυαλα στο μιξερ.O Huelsbeck ειναι μορφη!

Το εχω κανει mp3 και το ακουω και στο αυτοκινητο...(στο πρωτο μου αυτοκινητο το ειχα περασει σε κασσετα :D )
 
...η Amiga έχει τόσα πολλά και υπέροχα μουσικά θέματα, που είναι αδύνατον να διαλέξω !! (είχα κάνει πριν λίγο καιρό μία αναφορά (εδώ) σε ορισμένες μελωδίες για Amiga που τις θεωρούσα πολύ καλές. Αντε, ευκαιρία να περάσουμε πάλι μία βόλτα απο το UnExotica... :D ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά το ανυπέρβλητο Turrican soundtrack του Huelsbeck, ψηφίζω Venus the flytrap intro, δαγκωτό!
 
Shock, συγχωράτε με για το λάθος. Δυο βουρδουλιές παρακαλώ....

Επίσης πολύ καλή μουσική είχε και το Z-OUT αλλα και το Chuck Rock. H εισαγωγική μουσική στο Chuck Rock είναι κανονικό ροκ τραγούδι σαν δομή κατασκευής. Φυσικά και είναι στο πνεύμα του παιχνιδιού.
 
3ημερο ban στο telonio που δεν βρήκε το 8bit.. :D

Ξεχάσατε τα ποιο κλασσικά παιχνίδια παιδιά.. Defender of the crown και το Wings ασφαλώς της πολυαγαπημένης Cinemaware! :)
 
Εμένα που μου αρέσουν οι κιθαρίτσες και τα επικά να προσθέσω τα Harley Davidson, Fred, Ιmmortal, Fire. (θα ανανεώσω το post όταν θυμηθώ περισσότερο...σίγουρα υπάρχουν και μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή)
 
Και 3ήμερο ban στους heavy metal maniacs που ξεχάσαμε την μουσική απο την εισαγωγή του Killing Game Show :ylsuper:
 
Ντροπή λέγω...!
 
AEON είπε:
Εμένα που μου αρέσουν οι κιθαρίτσες και τα επικά να προσθέσω τα Harley Davidson, Fred, Ιmmortal, Fire. (θα ανανεώσω το post όταν θυμηθώ περισσότερο...σίγουρα υπάρχουν και μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή)

Ακου τότε τα "Last Action Hero", "Frenetic", "Jumping jack flash" και "Motorhead"

Εδώ είστε στα δικά μου τα μονοπάτια μια και είχα μεγάλη όρεξη με την μουσική στην Amiga. Ασχολήθηκα με protracker και έχω φτιάξει πάρα πολλά .MOD κοματάκια...

Ισως όσοι μπένατε σε BBS να έχετε ακούσει κάτι από εμένα.... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ δούλευα το Octamed 3 και το 5 αν θυμάμαι καλά..

Έχω φτιάξει αρκετά κομμάτια και το 93 δίναμε συναυλίες με αυτά!

Αργότερα όταν αγόρασα την 1200 μπορούσα να έχω ενεργοποιημένο

το HQ το μαγικό κουμπάκι που σου έδινε πολύ καλύτερο ήχο!
 
και τα παιχνιδια larry ειχαν ωραια μουσικη
 
γενικά η Amiga είχε τρομερό ήχο. Ακόμη και σήμερα η ηχητική απόδοση της Amiga είναι ανεκτή.

Τώρα να θυμηθώ μερικά πρόχειρα.

Turrican 2

Beast 1&2

Agony

Monkey Island 1&2

Switchblade 2

Lionheart
 
@Shinobi...Ελα ρε συναδελφε ninja,που χαθηκες τοσο καιρο??
 
Να θυμίσω επίσης και φοβερή μουσικούλα από Super cars 2 και φυσικά το θέμα που όλοι ξεχάσατε. SWOS theme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Shadowdancer2501 είπε:
@Shinobi...Ελα ρε συναδελφε ninja,που χαθηκες τοσο καιρο??
είμαι σε αποστολή στη μακρινή ιαπωνία χιχιχι

δουλειές, δουλειές, δουλειες.. :help:
 
Πολύ καλή μουσική, εντελώς ψυχοπλάκομα, είχε και το παιχνίδι Thanatos στον Amstrad.

Επίσης τέλεια μουσική είχε και το Shadow Of The Beast II, ειδικά στο game over, όταν πέθαινες... Ακόμα θυμάμαι την κιθάρα που έπαιζε...
 
Πίσω
Μπλουζα