Καλύτερο 16-bit RPG παιχνίδι.

Ειναι διαφορετικα παιχνιδια.

Το Seiken Densetsu 3 γραφτηκε στην Ιαπωνια ενω το Secret of Evermore στην Αμερικη.

Παντως απο SNES συνεχιζω να πιστευω οτι τα Earthbound και Lufia2 ηταν τα καλυτερα...
 
Το πιο πρωτοτυπο παντος παιχνιδι, απο την αρχη μεχρι το τελος του, ειναι το earthbound. Κριμα που δεν φτιαχνονται παιχνιδια με τοση μεγαλη φαντασια και τοσες πολλες ιδεες.
 
geo2004z είπε:
Είχα την εντύπωση ότι η συνέχεια του secret of mana ήταν το secret of evermore. Όταν λέω συνέχεια εννοώ συνέχεια σειράς όπως η Final Fantasy που δε συνδέονται μεταξύ τους τα επεισόδια. Το λέω αυτό γιατί τα παιχνίδια αυτά είχανε πολλά κοινά.
Υπάρχει περίπτωση το Seiken Densetsu 3 να είναι το ίδιο παιχνίδι με το secret of evermore αλλά με διαφορετική ονομασία στην Ευρώπη ή είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι?
Το Seiken Densetsu 3 έχει μεταφραστεί 100% στα Αγγλικά από fans και μπορείς να το βρεις να το παίξεις σε emulator να πάρεις μια γεύση. Καμία σχέση (ΕΥΤΥΧΩΣ, κατά τη γνώμη μου) με το Secret of Evermore.

Επίσης κάποιοι στο ebay το γράφουν και σε κασέτες (π.χ. από tototek, κόστος ~$60 αν θυμάμαι καλά), φτιάχνουν κι ένα αυτοκόλλητο που να δείχνει αυθεντικό (ορισμένοι φτιάχνουν ακόμα και κουτί) και το πουλάνε ως δήθεν αυθεντική κυκλοφορία του Secret of Mana 2 σε ευρωπαϊκή έκδοση και οι κασέτες αυτές πιάνουν 200-300 Ευρώ η καθεμία.

Κατά τα άλλα, σημειώνοντας ότι από 16-bit RPGs έχω παίξει μόνο τα περισσότερα καλά του SNES και καμίας άλλης κονσόλας, ψηφίζω:

1) EarthBound

2) Final Fantasy VI

3) Chrono Trigger

Getta Robo είπε:
Το πιο πρωτοτυπο παντος παιχνιδι, απο την αρχη μεχρι το τελος του, ειναι το earthbound. Κριμα που δεν φτιαχνονται παιχνιδια με τοση μεγαλη φαντασια και τοσες πολλες ιδεες.
Μπράβο, πες τα!

Επίσης δείτε και το Mother 3 για το GBA (Earthbound 2, ας πούμε) που κυκλοφόρησε μόνο Ιαπωνία αλλά η μετάφρασή του στα Αγγλικά έχει ήδη ολοκληρωθεί και το παιχνίδι είναι καταπληκτικό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Το πιο πρωτοτυπο παντος παιχνιδι, απο την αρχη μεχρι το τελος του, ειναι το earthbound. Κριμα που δεν φτιαχνονται παιχνιδια με τοση μεγαλη φαντασια και τοσες πολλες ιδεες.
Μπράβο, πες τα!

Επίσης δείτε και το Mother 3 για το GBA (Earthbound 2, ας πούμε) που κυκλοφόρησε μόνο Ιαπωνία αλλά η μετάφρασή του στα Αγγλικά έχει ήδη ολοκληρωθεί και το παιχνίδι είναι καταπληκτικό!
 
Προσωπικά προτίνω το Ys 3 - Wanderers of Ys , το οποίο είχε και καταπληκτικότατη μουσική ! Έχω καταγράψει τις μελωδίες και ακόμα και σήμερα τις βάζω πού και πού να τις ακούω !
 
Giama είπε:
Το Seiken Densetsu 3 έχει μεταφραστεί 100% στα Αγγλικά από fans και μπορείς να το βρεις να το παίξεις σε emulator να πάρεις μια γεύση. Καμία σχέση (ΕΥΤΥΧΩΣ, κατά τη γνώμη μου) με το Secret of Evermore.
Επίσης κάποιοι στο ebay το γράφουν και σε κασέτες (π.χ. από tototek, κόστος ~$60 αν θυμάμαι καλά), φτιάχνουν κι ένα αυτοκόλλητο που να δείχνει αυθεντικό (ορισμένοι φτιάχνουν ακόμα και κουτί) και το πουλάνε ως δήθεν αυθεντική κυκλοφορία του Secret of Mana 2 σε ευρωπαϊκή έκδοση και οι κασέτες αυτές πιάνουν 200-300 Ευρώ η καθεμία.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κατατοπίστηκα πλήρως.

Έχω να προσθέσω πως είναι φοβερό το τι μπορούν να φτιάξουν αυτοί οι άνθρωποι. Αυτό δηλαδή που θα έπρεπε να είχε κάνει η Nintendo για την κυκλοφορία στην Ευρώπη το κάνουν αυτά τα άτομα. Οπότε λογικό μου φαίνεται να τις πουλάνε 200 ή 300 ευρώ.
 
geo2004z είπε:
Αυτό δηλαδή που θα έπρεπε να είχε κάνει η Nintendo για την κυκλοφορία στην Ευρώπη το κάνουν αυτά τα άτομα. Οπότε λογικό μου φαίνεται να τις πουλάνε 200 ή 300 ευρώ.
Άλλοι φτιάχνουν τις κασέτες και τις πουλάνε, όχι αυτοί που το μετέφρασαν. Εκμεταλλεύονται τη δουλειά των τελευταίων δηλαδή, παρανομούν αφού πωλούν ένα παιχνίδι για το οποίο δεν έχουν τα δικαιώματα, εξαπατούν αφού το αναφέρουν ως γνήσια κυκλοφορία του παιχνιδιού.
 
Final Fantasy III (SNES)....To 6o της σειράς..
 
Χμμμ, δυστυχώς η εμμονή μου με τα RPG ξεκίνησε στο PSX με τον υπέρτατο άρχοντα, το τυχερό εφτάρι, αλλά ευτυχώς ανέτρεξα στο emulation και τερμάτισα αρκετά. Σίγουρα αυτά που μου έμειναν ήταν το FF5 (έχω χάσει τον μπούσουλα με το ποιο βγήκε πότε, παίζει να είναι το αμερικάνικο 2? αυτό το έχω αυθεντικό σε σετάκι με το 6 για PSX) και φυσικά το φοβερό Chrono Trigger!
 
Τα τοπ μου ειναι:

Lufia 2 :The Rise of sinistrals (SNES)

Star Ocean 1+2 (SNES)

FF6(SNES)

καποτε βγενανε θρυλικα RPG. Τωρα νοιωθω οτι οι game developers ξεμειναν απο ιδεες.
 
MoBoRoS είπε:
καποτε βγενανε θρυλικα RPG. Τωρα νοιωθω οτι οι game developers ξεμειναν απο ιδεες.
Συμφωνώ απόλυτα φίλε. Κάποτε βγαίνανε RPG με το τσουβάλι και δεν ήξερες ποιο να πρωτοπαίξεις. Τώρα, δυστυχώς ή ευτυχώς για μερικούς, κυκλοφορούν τα ίδια παιχνίδια σε remake ή μεταφέρονται ως έχουν στις σύγχρονες κονσόλες. Κατάντια των εταιριών ονομάζεται αυτό.
 
Πιθανόν να ισχύει αυτό που γράφετε (δεν παίζω rpg ούτε και έπαιζα στο παρελθόν) αλλά από την άλλη πλευρά μήπως είναι και ο λόγος που τότε είμασταν πιτσιρικάδες και ανακαλύπταμε με ενθουσιασμό το κάθε νέο παιχνίδι;
 
chronotriger και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!

Τα rpg games βασιζόντουσαν τότε μόνο στο game play - και τους παίχτες δέν τους ενοιαζαν τα γραφικα - τώρα έχουν αλάξει τα πράγματα,ενα hack n slash game που απλά αναβαθμίζετε ο χαρακτήρας και πέρνει items βαπτίζετε rpg,pitty...

Υ.Γ:Πάρτε και μιά διασκευη chrono για το ps σε διασκευή απο megadriver το them του frog

[ame=

[MEDIA=youtube]2GYLlmmLxk0[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=2GYLlmmLxk0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τα RPG θα συμφωνησω. Εχουμε παει πολυ στο σφαξιμο και το level up.

Κατ εμε τα τελευταια ΜΕΓΑΛΑ RPG ηταν το Panzer Dragoon Saga και το Skies of Arcadia.

Aπο τοτε δεν θυμαμαι να εχει βγει κατι που να τα πλησιαζει παρολο που οι ιδιοι δημιουργοι (individually) βγαζουν ακομα παιχνιδια.

Το SNES αν και το ψιλοαντιπαθω ειχε τρελα RPG. Θα συμφωνησω και για το Lufia2 με τον φιλο που το ανεφερε.Ειχα λιωσει...
 
Χαιρομαι που συμφωνουμε! xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Εμενα απο τα συγχρονα RPG το μονο που καπως καταφερε να με πιασει ηταν το Lost Odyssey(XBOX360).. Anyway, για να μην ξεφευγω και απο το θεμα εχω να προσθεσω οτι δεν ειναι μονο το γεγονος οτι απλα εχουμε συνδεσει τα συγκεκριμενα games με ανεμελες ηλικιες. Οι εποχες αυτες ηταν οντως "ανεμελες" στον τομεα των RPG μιας και τοτε ηταν κατι το πολυ καινοτομο. Σκεφτειτε επισης οτι το γεγονος του οτι τα γραφικα δεν χρειαζονταν την τρελη προσοχη πoy θελουν τωρα και to οτι εκεινη την εποχη μπορουσαν να ζωγραφιστουν τα sprites με ms paint βοηθουσε στην αναπτυξη εξωφρενικα καλων σεναριων (βλεπε final fantasy 6, lufia 2, lunar και αλλα), καθως η μειωμενη ποιοτητα γραφικων εκανε τους developers να ριχνουν το βαρος στο σεναριο! Δυστυχως ομως αυτες οι εποχες περασαν αλλα τουλαχιστον μας αφησαν τη γλυκα τους στη μορφη αυτων των κορυφαιων videogames... Μπορει να ακουστει παραξενο αλλα αν εβγαινε 3D remake παιχνιδιου 2D j-RPG οπως ας πουμε το Lufia II δεν πιστευω οτι θα μου εβγαζε το feeling που μου εβγαλε το κανονικο lufia...Ισως ενας παραγοντας ειναι οτι τα 2D γραφικα σε αφηνουν να πλασεις τη σκηνη στο μυαλο σου οπως θες και δεν βαζουν τη φαντασια σου μεσα σε στενα πλαισια.. OuupssXD Sorry... Με συνεπηραν οι σκεψεις που ειχα επι του θεματος εδω και καιρο! Υ.Γ.Χαιρομαι παντως π τις μοιραστηκα με ατομα με ιδια ενδιαφεροντα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!

To shinining force 1 και 3 και το Chrono trigger...

Η αλήθεια είναι οτί εκείνη την περίοδο δεν κατείχα κάποια κονσόλα και δεν τα είδα τα παιχνίδια την εποχή που βγήκανε αλλά αργότερα. Βέβαια έπαιζα RPG στον υπολογιστή τα οποία ήταν όλα δυτικού τύπου (darksun, eye of the beholder κ.λπ). Από 32bit κονσόλα (PSX) είχα παίξει αρκετά.

Πάντως είχαν βγει κορυφαία παιχνίδια εκείνη την RPG εποχή για όλα τα formats..μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν έχει αναφέρει κανένας ακόμη καποιο από τα Zelda παιχνίδια.
 
thamonas είπε:
To shinining force 1 και 3 και το Chrono trigger...
..μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν έχει αναφέρει κανένας ακόμη καποιο από τα Zelda παιχνίδια.
Ισως επειδη τα Zelda θεωρουνται περισσοτερο hack&slash και οχι τοσο RPG. Εχουν βεβαια πολλα rpg elements αλλα den einai εξολοκληρου αυτου του ειδους. Λειπουν βασικα RPG στοιχεια που θα καθυστουσαν το Zelda κανονικο RPG οπως το lvl up το exp. klp.. (Επισης το Zelda 2 για NES ηταν side scroller! xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />)
 
Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια τα Zelda και ειδικά αυτό του SNES που ήταν ένα έπος! Αλλά δεν το θεωρώ RPG διότι λοίπουν βασικά στοιχεία όπως ανέφερε και ο φίλος Moboros.

Εδώ και 2 βδομάδες παίζω Chrono Trigger και κόλλησα!! Τελικά τα γραφικά δεν κάνουν το παιχνίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα