Καλύτερο gothic κομμάτι

να σας κουφανω λιγο..

οταν τους ακουσα τοτε,πριν πολλα χρονια,δεν εμεινα στα 2-3 χιτακια..ο ηχος τους παραηταν σκοτεινος..!Πριν 2 χρονια σε μια κουβεντα που ειχα με τον πατριαρχη DJ του χωρου στο UNDERWORLD συμφωνησε πως το αλμπουμ τους ειναι στα 5 καλυτερα των 80ς οσον αφορα το ιδιωμα..sounds like(dark)melody! α,και ντροπη που δεν αναφεραμε και τους κυριους απο δω.YouTube - Fields Of The Nephilim - Moonchild
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και έλεγα δε θα αναφερθούν και οι Fields of the Nephilim; Ας δώσω κι εγω μια πρόταση:


Είχα κι άλλη μία αλλά τελευταία στιγμή είδα ότι ήταν του 1995...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλυτερο 80ς gothic κομματι

ασφαλως κ το bella lugosi.φανταστειτε ομως ενα γκρουπ που να περιεχει την ευφυια του eldrich των sisters ,την λυρικοτητα του murphy των bauhaus,και το παθος των δικων μας south of no north.οργασμικος συνδυασμος
 
don dokken είπε:
οταν τους ακουσα τοτε,πριν πολλα χρονια,δεν εμεινα στα 2-3 χιτακια..ο ηχος τους παραηταν σκοτεινος..!Πριν 2 χρονια σε μια κουβεντα που ειχα με τον πατριαρχη DJ του χωρου στο UNDERWORLD συμφωνησε πως το αλμπουμ τους ειναι στα 5 καλυτερα των 80ς οσον αφορα το ιδιωμα..sounds like(dark)melody!...
Σωστά, μπράβο που το ξέθαψες. Εγώ τους ήξερα ως τώρα μόνο με το Μπιγκ ιν Τζαπάν.
 
άντε να σας δώσω και μια αποκλειστική πληροφορία.....οι fields of the nephilim live στο gagarin 205 στις 29 μαΐου :)
 
rebound! τι μου θύμισες! , έπαιζα εκεί dj για 3.5 χρονια! το 1999 :)
 
για να μην ξεχνιόμαστε.....απόψε στο κύτταρο , live οι diary of dreams , ίσως το σημαντικότερο electro-goth group τα τελευταία 15 χρόνια.....

http://www.youtube.com/watch?v=L-PsOgyhXEw
 
Folk Noir απο τους...http://www.youtube.com/watch?v=qFUPK4zaQl4
 
Αν και καλύτερο 80's κομμάτι δεν είναι - κι αυτό όχι επειδή δεν αξίζει - αλλά επειδή δεν μπορείς να βγάλεις μόνο ένα κομμάτι ως καλύτερο από τη "χρυσή" εποχή της dark wave, gothic...

Αφιερωμένο στους reboundάκιδες :D
 
Αφου πιασαμε την Ελληνικη σκηνη, δεν πρεπει να λειπουν...

 
Thread ressurection! Όχι σαν best αλλά σαν ελληνικό!

 
Τι γιναν οι Reporters??Hταν πολυ πολυ αξιολογοι!Σ ευχαριστω που μου τους θυμησες,αν και δεν τους θεωρουσα Goth..
 
don dokken είπε:
Τι γιναν οι Reporters??Hταν πολυ πολυ αξιολογοι!Σ ευχαριστω που μου τους θυμησες,αν και δεν τους θεωρουσα Goth..
Goth δεν είναι, αλλά προς το τέλος του thread είχε γίνει η στροφή προς το ελληνικό post-punk/new wave/darkwave και ήταν κρίμα να μην έχει κάτι απ'αυτούς και από Ποθουλάκη γενικά. Όσο για το τι έγιναν, πραγματικά δεν ξέρω αλλά δεν είμαι και απ'τους ανθρώπους που ψάχνουν εντατικά τις ιστορίες συγκροτημάτων, πόσο μάλλον της ελληνικής σκηνής για την οποία γενικά ελάχιστα γίνονται γνωστά. Μπορεί να ξέρουμε τι όνειρο είδε χθες βράδυ ή το βράδυ της 13ης Νοεμβρίου το 1975 ο Robert Smith, αλλά για τα ελληνικά συγκροτήματα ποτέ δεν είχαμε τέτοιο πλήθος πληροφοριών.
 
Πριν λιγο καιρο, τον Σεπτεμβρη του '12, επανακυκλοφορησε το "Bare Hands"

απο την Geheimnis Rec...

The Snake Corps - This is a seagull

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα