Καλύτερο Resident Evil Game!

Καλύτερο Resident Evil Game!


  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    12
metalcandyman είπε:
Τασο αν ειναι να συγκρινουμε τα 3 πρωτα με το 4 τοτε παο πασο γιατι οντως δεν ειναι 100% ιδιο μαυτα και στο στυλ και στο υφος και στους γριφους κτλ.Απλα για μενα οπως ειπα δεν εχει και τεραστιες διαφορες μαυτα οπως εχουν τα τερατουργηματα 5 και 6.
Εντάξει, για το RE5 δεν χωράει συζήτηση το παιχνίδι είναι μούφα. Και για μένα το 4 κρατάει κάποια στοιχεία από τα παλιά παιχνίδια για αυτό είπα ότι δεν με χάλασε και γενικά είναι πολύ καλοφτιαγμένο. Απλά δεν είναι Survival Horror.

Nα πω και 2 λόγια για αυτό που λέμε "Survival Horror" το οποίο ήταν στην ουσία η ταυτότητα της σειράς.

- Survival Horror είναι να έχεις 10-20 σφαίρες στο όπλο και να προσπαθείς όσο μπορείς να αποφεύγεις τις μάχες για να έχεις πυρομαχικά σε πιο δύσκολα σημεία. Οχι να έχεις μία βαλίτσα γεμάτη ammo και ρουκέτες και να βρίσκεις τόσα επιπλέον που να μην χωράνε στο invetory.

- Survival Horror είναι να έχεις μόνο λίγες σφαίρες στο Magnum (ή το αντίστοιχο δυνατό σου όπλο) και να τις φιλάς για τους hunters και η κάθε άστοχη βολή να σε φέρνει πιο κοντά στην αποτυχία. Οχι να θερίζεις όλους τους εχθρούς με πυρηνικά.

- Survival Horror είναι να βλέπεις ένα ζόμπι σε ένα διάδρομο ή δωμάτιο και να αποτελεί απειλή για σένα και όχι να βλέπεις 50 ζόμπι και να μην σε νοιάζει γιατί έχεις το minigun με άπειρες σφαίρες.

Το RE ήταν η σειρά που στην ουσία εισήγαγε το Survival Horror. Όσα παιχνίδια δεν έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά, δεν είναι πραγματικά RE για μένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια από τις λίγες στιγμές survival horror, στο #4:


Ειδικά από το 05:00 και μετά...
 
Συναισθηματικά το Νο2 λόγω ότι ήταν το πρωτο RE που έπαιξα. Θα ψηφίσω όμως το Code Veronica γιατί αντικειμενικά ήταν το καλύτερο από γραφικά ,story, gameplay και σε μεταγενέστερη κονσόλα. Τα zero, remake,RE5, RE6 δεν τα έχω παίξει (κάτοχος μόνο PS1,PS2) ενω για το RE4 συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ RESIDENT EVIL!!!!. Άριστο παιχνίδι αλλά καλύτερα να το ονομάζανε αλλίως.
 
code veronica ο ερωτας μου στο dreamcast;)
 
Προτείνω να πάμε όλοι για φαγητό εδώ και να το συζητήσουμε διεξοδικά, το θέμα... :D
 
Well ποιος φταιει που τα Resident Evil αφησαν τον τρομο και το ριξαν στο action.....το Remake του Cube που ολοι θαυμαζουμε σημερα που δεν εκανε πωλησεις.


Αν ειχε κανει πωλησεις το Resi 4 θα ηταν πιο horror oriented παρα αυτο που ειδαμε με δραση και μερικα στοιχεια τρομου,το οποιο βεβαια πουλησε σαν τρελο και απο εκει περα χαθηκε εντελως το στοιχειο τρομου απο το franchise.


 




"The Resident Evil remake is actually one of my favorites of the series too. But it didn't sell very well," creator Shinji Mikami tells IGN. "Maybe there weren't many people ready to accept that. Because of the reaction to the Resident Evil remake, I decided to work more action into Resident Evil 4. Resident Evil 4 would have been a more scary, horror-focused game if the remake had sold well."
 


Oλη συνεντευξη εδω


 


http://uk.ign.com/articles/2013/09/26/resident-evil-4-came-out-of-the-commercial-failure-of-re-remake
 
Δεν εχει αδικο, αλλα ειναι φαυλος κυκλος τα λεγομενα του. Και τα αθλητικα παιχνιδια πουλανε περισσοτερο απο οποιοδηποτε Resident Evil παιχνιδι. Μηπως να γινοταν η σειρα αθλητικου περιεχομενου; Η ακομα, το grand thief auto 5-6 ποιο στο καλο ειναι το τελευταιο, πουλαει σαν τρελο. Με λογικη το χρημα, θα επρεπε να γινει ενα ανοιχτο και ασκοπο χαωδες πραγμα σαν ολα τα sand box παιχνιδια.

Ειναι λυπηρο που δεν πουλησαν ομορφα παιχνιδια οπως τα REmake + Zer0, αλλα ειναι φαουλ της crapcom και της καθε capcom να κυκλοφορει τιτλους με κυριως γνωμωνα το απολυτο και πετυχημενο κερδος, εναντι του οραματος για το πως θελουνε να ειναι ενα παιχνιδι, οι ιδιοι του οι δημιουργοι.
 
Aardvark είπε:
Well ποιος φταιει που τα Resident Evil αφησαν τον τρομο και το ριξαν στο action.....το Remake του Cube που ολοι θαυμαζουμε σημερα που δεν εκανε πωλησεις.
Αν ειχε κανει πωλησεις το Resi 4 θα ηταν πιο horror oriented παρα αυτο που ειδαμε με δραση και μερικα στοιχεια τρομου,το οποιο βεβαια πουλησε σαν τρελο και απο εκει περα χαθηκε εντελως το στοιχειο τρομου απο το franchise.
Πολύ άκυρη λογική... δηλαδή τι πρέπει να πιστέψουμε, ότι "φταίει ο κόσμος"? Οκ και το RE1 πως πούλησε τότε? Το RE2 πώς πούλησε? Πως έγινε το RE ένα από τα πιο πετυχημένα franchises πολύ πριν βγει το 4???

Δηλαδή έβγαλε ένα Remake σε μία καινούρια κονσόλα η οποία έτσι κι αλλιώς δεν είχε ακόμα προλάβει να πουλήσει αρκετά... Και βγάζει συμπέρασμα ότι ο κόσμος δεν θέλει survival horror? Μάλλον μας δουλεύει λίγο αυτός ο Mikami. :xm:

Επίσης δεν μας λέει το άλλο, δεν πούλησε σε σχέση με τι? (γιατί από ότι βλέπω μια χαρά πούλησε) Με τα παλιά RE? Ε, τότε πάλι δεν στέκει η λογική του δεν θέλει ο κόσμος survival horror γιατί τα RE ήταν Survival horror. Η μήπως το συγκρίνει με άλλα δημοφιλή παιχνίδια της εποχής, πχ Halo? Οπως σήμερα που θεωρούν όλα τα παιχνίδια αποτυχίες επειδή δεν πουλάνε όσο το CoD ή το GTA?

Αν όλοι λειτουργούσαν με την λογική του Mikami (που σήμερα το κάνουν πολλοί δυστυχώς) δεν θα υπήρχαν genres. Όλοι θα έφτιαχναν FPS και απλά action παιχνίδια ή ότι άλλο είναι της μόδας ανάλογα την εποχή. Δηλαδή κάποιος δεν πρέπει κάποια στιγμή να φτιάξει ένα παιχνίδι για διαφορετικά γούστα? Η FROM πως το πετυχαίνει με το Dark Souls και παρόλο που δεν πουλάνε όσο τα COD θεωρούνται πολύ επιτυχημένα games?

Και πάλι ξαναρωτάω γιατί δεν το καταλαβαίνω... τα RE1 και RE2 πως πούλησαν? Και τώρα γιατί ο τύπος φτιάχνει το Evil Within το οποίο υποτίθεται ότι είναι survival horror? Πως πιστεύει ότι θα πουλήσει όσο τα CoD? Η μήπως τελικά δεν θα είναι survival horror?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Resident Evil 2 από μένα. Το πρώτο μου άρεσε πολύ αλλά το 2ο έχει αυτό το κάτι που το κάνει πιο horror. Το 3 με ξένισε λίγο που είναι σε δρόμους και σοκάκια. Το 4 είναι μια άλλη ιστορία. Εντελώς διαφορετικό από αυτά που γνωρίσαμε.
 
johnny19818 είπε:
Resident Evil 2 από μένα. Το πρώτο μου άρεσε πολύ αλλά το 2ο έχει αυτό το κάτι που το κάνει πιο horror. Το 3 με ξένισε λίγο που είναι σε δρόμους και σοκάκια. Το 4 είναι μια άλλη ιστορία. Εντελώς διαφορετικό από αυτά που γνωρίσαμε.
Κι εμένα το 3 με ξένισε λίγο. Θυμάμαι που με είχε ξενερώσει και ο κεντρικός χαρακτήρας... μία sexy bimbo με outfit λες και βγήκε από κανένα strip bar. Εντάξει είπαμε, πιο πολύ αγόρια παίζουν videogames αλλά με το RE3 το παράκανε η Capcom.
 
Imgema είπε:
Κι εμένα το 3 με ξένισε λίγο. Θυμάμαι που με είχε ξενερώσει και ο κεντρικός χαρακτήρας... μία sexy bimbo με outfit λες και βγήκε από κανένα strip bar. Εντάξει είπαμε, πιο πολύ αγόρια παίζουν videogames αλλά με το RE3 το παράκανε η Capcom.
Θα συμφωνήσω με την εμφάνιση του χαρακτήρα που και εν πάσει περιπτώση που πας ρε κοπελιά έτσι ντυμένη να κυνηγήσεις ζόμπι; Επίσης η έπαυλη στο 1 και το αστυνομικό τμήμα στο 2 είναι πιο κλειστοί χώροι οπότε είναι πιο εύκολο να τρομάξεις όταν στη στροφή σου πεταχτεί ένα hunter ή ένας licker. Μήπως κάπου εδώ πρέπει να γίνει κι ένα poll για το ποιο είναι το πιο αποκρουστικό πλάσμα της σειράς;

Το RE0 πάντως στο στοιχείο του. Έχει 0 ψήφους!
 
Για μένα η έπαυλη/αρχοντικό είναι σαν setting γενικά το καλύτερο για horror/mystery games. Yumemi Mystery Mansion στο Mega CD, 7nth Guest, D, Alone in the Dark, Clock Tower, Phantasmagoria και φυσικά το Resident Evil 1 και το Remake. Ακόμα και το Luigi's Mansion! Kαι σε παιχνίδια που δεν εξελίσσονται ολόκληρα σε έπαυλη αλλά μόνο ένα μικρό μέρος, ε, αυτό είναι και το αγαπημένο μου σημείο σε αυτά (πχ Eternal Darkness).

Δεν ξέρω, έχω ένα θέμα με τα παλιά αρχοντικά, με τα τεράστια σαλόνια τίγκα στην διακόσμηση με αγάλματα, κηροπήγια, τις περίτεχνες ταπετσαρίες και κουρτίνες (που νομίζεις ότι θα είναι κανα φάντασμα από πίσω), τα παλιά ξυλόγλυπτα έπιπλα, τους τεράστιους πίνακες και τα πορτραίτα στους τοίχους και τα κομοδίνα και όλα αυτά τέλος πάντων. Μου προκαλούν μία περίεργη αίσθηση retro-φοβίας ένα πράγμα. Δεν ξέρω από που μου έχει κολλήσει αυτό. Σίγουρα δεν είναι τυχαίο που τόσα horror games την δεκαετία του 90 είχαν την έπαυλη σαν setting.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Δεν ξέρω, έχω ένα θέμα με τα παλιά αρχοντικά, με τα τεράστια σαλόνια τίγκα στην διακόσμηση με αγάλματα, κηροπήγια, τις περίτεχνες ταπετσαρίες και κουρτίνες (που νομίζεις ότι θα είναι κανα φάντασμα από πίσω), τα παλιά ξυλόγλυπτα έπιπλα, τους τεράστιους πίνακες και τα πορτραίτα στους τοίχους και τα κομοδίνα και όλα αυτά τέλος πάντων. Μου προκαλούν μία περίεργη αίσθηση retro-φοβίας ένα πράγμα. Δεν ξέρω από που μου έχει κολλήσει αυτό. Σίγουρα δεν είναι τυχαίο που τόσα horror games την δεκαετία του 90 είχαν την έπαυλη σαν setting.
Έχεις έρθει στης πεθεράς μου το σπίτι και δεν το ξέρω; :biglaugh:

Βασικά το 1ο παιχνίδι ίσως να είναι επηρεασμένο από την ταινία Night of the living dead. Ε, σίγουρα ένα σπίτι είναι πιο περιορισμένο και είναι ταμάμ για τέτοια παιχνίδια. Το Blair Witch Project ήταν πάλι σε σπίτι;
 
Δεν θα κατακρινω κανενα Resident evil .Ολα ηταν αξιολογα εως και το 4 .Βασικα στο 4 αρχισε να αλλαζει η μορφη του .5 και 6 ειναι για να γελαει ο κοσμος .Εχασε τελειως το horror στοιχειο .Τα χουμε ξαναπει βεβαιως βεβαιως #) .Δικα μου αγαπημενα το 1 το code veronica και τα 2 που κυκλοφορηασαν στο gamecube
 
Η καλυτερη εκδοση του Resi 4 ειναι αυτη στο Cube μετα τις επανεκδοσεις που εχει δει και στο PS2 και στο PS3 και δυο φορες στο PC.


Βασικα καλυτερη ειναι η εκδοση του Wii που σου δινει και ψευτοHD μαζι με τα καλουδια της εκδοσης του Κυβου.


http://www.gameswelike.com/web/re/RE%20Comp.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Resident Evil 4 και για μενα.

Το μοναδικο της σειρας που εχω στο PS2.

Φοβερη και ακρως ανατριχιαστικη ατμοσφαιρα

Ηχος που σε κανει να εισαι στην τσιτα

Zορικα γραφικα

Gameplay που ανταποκρινεται αμεσως

Ρεαλιστικη κινηση

Zombies αρκουντως τρομακτικα και με IQ

Βosses απο αρκετα εως πολυ δυσκολα

και γενικα ενα game διαμαντι απο την Capcom!!!!

Αυτα. :)
 
Βλέπω αρκετούς ψήφους για το RE1 αλλά ελάχιστους για το REmake. Αναρωτιέμαι αν όσοι ψήφισαν το 1 στο PS1 έχουν παίξει και το REmake (το οποίο είναι στην ουσία το 1 με καλύτερα γραφικά και κάποιες εξτρά περιοχές). Και αν όντως το έχουν παίξει θα ήθελα να ακούσω και τους λόγους που δεν το ψήφισαν. Έχοντας παίξει και τα δύο, πραγματικά δεν θα μπορούσα να ξαναπαίξω το πρώτο στο playstation :p
 
E ποσοι ειχαν Cube να παιξουν το Remake που μεχρι σημερα ειναι αποκλειστικο και ποσοι ειχαν PS1,Saturn,DS,PS3,360,PC και ποσες αλλες κονσολες που εχει κυκλοφορησει το original.


Δικαιολογουνται οι ψηφοι.
 
Imgema είπε:
Βλέπω αρκετούς ψήφους για το RE1 αλλά ελάχιστους για το REmake. Αναρωτιέμαι αν όσοι ψήφισαν το 1 στο PS1 έχουν παίξει και το REmake (το οποίο είναι στην ουσία το 1 με καλύτερα γραφικά και κάποιες εξτρά περιοχές). Και αν όντως το έχουν παίξει θα ήθελα να ακούσω και τους λόγους που δεν το ψήφισαν. Έχοντας παίξει και τα δύο, πραγματικά δεν θα μπορούσα να ξαναπαίξω το πρώτο στο playstation :p
Χμμμμ καταλαβαίνω τί εννοείς.Παρόλο που μιλάμε για τον ίδιο τίτλο αυτα τα 2 παιχνίδια είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους.Το remake είναι απίστευτο και θυμάμαι να μου πέφτουν τα σαγόνια στο πάτωμα όταν το πρωτοείδα.Είναι χαλαρά το πιο ατμοσφαιρικό resi ever σε σημείο που να κοντραρίζει στα ίσια τα silent hill(που για μένα είναι πιο τρομακτικά και ατομοσφαιρικά παιχνίδια απ' ότι τα resident evil που εστιάζουν περισσότερο στην arcade πλευρά του horror παρά στα ψυχολογικά horror στοιχεία των SH)Προσωπικά είχα ψηφίσει το νoriginal τίτλο πιο πολύ με το σκεπτικό και θυμουμενος το αρχικό σόκ που μου είχε προκαλέσει το συγκεκριμένο παιχνίδι,καθώς ήταν αυτό που με "έμπασε" στα χωράφια του horror.Σόκ είχα πάθει όπως είπα πρίν και με το remake αλλά μάλλον ο παρόγοντας νοσταλγία παίζει και διαμορφώνει εν τέλη την ψήφο μου
 
Kατα σειρα προτιμησης εμενα παει


1)4



2)Remake



3)Zero-Veronica HD



4)1



5)2



6)3



Aυτα τωρα εν ετει 2014 και το replayability που εχουν,οταν πρωτοβγηκαν η σειρα θα ταν αλλιως.
 
Πίσω
Μπλουζα