Καμπίνες Arcade προς πώληση....

Grip κοίταξε...Το να φτιάξεις μια καμπίνα για mame δεν είναι τόσο εύκολο..Θέλει να ασχοληθείς και να φας κάποιες ώρες επάνω μέχρι να το φέρεις στα μέτρα σου...Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να αγοράσεις ένα διπλό usb σετ joystick ιδικά για το mame...Τέτοια joystick πουλιούνται εδώ στην Θεσσαλονίκη....Απλά τοποθετείς το pc μέσα στην καμπίνα και συνδέσεις τα usb joystick επάνω στα παλιά,τα αντικαθιστάς δηλαδή..Τώρα το να γίνουν 2 και 3 τρύπες αυτό είναι πολύ εύκολο έως χαζό...η τελευταία κίνηση είναι να συνδέσεις το pc με την οθόνη και αυτό επιτυγχάνεται με καλώδιο...Αυτά βεβαία στην θεωρία γιατί στην πράξη δεν δοκίμασα τίποτα ακόμα αφού δεν έχω χρόνο..Το καλύτερο είναι να κάνεις αγορές πλακετών που τώρα είναι πολύ φτηνές να αγοράσεις καμία δεκαριά παιχνίδια και να τα κουμπώνεις κατευθείαν..Είσαι Super...
 
arcades

Πρόσφατα στην Χρυσή Ευκαιρία είχε μια αγγελία στους εξοπολισμούς καταστημάτων για καμπίνες 1979-1985 180€ το τμχ.

Υπάρχουν και άλλες για 'ηλεκτρονικά παιχνίδια'. Τις έχει δει ποτέ κανείς από κοντά;
 
Για δώσε περισότερες πληροφορείες!!!!
 
Δυστυχώς δεν έχω τηλέφωνο.

Πάντως υπάρχουν αρκετές αγγελίες στους εξοπολισμούς καταστημάτων για 'παιχνίδια'.
 
Με την ευκαιρια εγω αναζητω το Τehkan World Cup στην οριζοντια καμπινουλα-τραπεζακι. Αν καποιος το εχει δει ή ακομη καλύτερα το εχει και μπορει να μου το πουλησει εδω ειμαι.
 
portarinos78 είπε:
Με την ευκαιρια εγω αναζητω το Τehkan World Cup στην οριζοντια καμπινουλα-τραπεζακι. Αν καποιος το εχει δει ή ακομη καλύτερα το εχει και μπορει να μου το πουλησει εδω ειμαι.
+1

Και εγώ...
 
Παιδιά συγνώμη για το διπλό ποστ αλλά επειδή είχα δει ότι υπήρχε ενδιαφέρον από πολλούς για καμπίνες αλλά πέρασε και καιρός τι έγινε πείρε κανείς κανένα τηλέφωνο στα λινκς που σας βρήκα;;;;

Έχω βρει έναν ο οποίος έχει 4 κομμάτια σε άριστη κατάσταση και τα δίνει 100 ευρώ λέει πως είναι 20ρες καμπίνες και λέω να κλίσω ένα ραντεβού εδώ Αθήνα και να ανεβάσω και φωτογραφίες απλά επειδή δεν είδα καμιά απάντηση μετά από τέτοια ζήτηση τι έγινε βρήκατε όλοι;; :eek:

Επίσης υπήρχε και άλλος ένας κύριος που είχε και κοκτέιλ με 100 ευρώ , και σκέπτομαι να πάω να τα δω από κοντά και να σας ενημεροσω απλά πέστε μου υπάρχει ενδιαφέρον από κανέναν άλλο να ξέρω.8)
 
Σε MAME καμπινα μπορεις να προσαρμοσεις τηλεορασεις CRT? 4/3 παντα και οχι 16/9 ...

Αν θυμαμαι καλα οι κλασσικες arcade καμπινες οι παλιες 29 ιντσων crt οθονες δεν ειχαν?

dukepapas είπε:
Παιδιά συγνώμη για το διπλό ποστ αλλά επειδή είχα δει ότι υπήρχε ενδιαφέρον από πολλούς για καμπίνες αλλά πέρασε και καιρός τι έγινε πείρε κανείς κανένα τηλέφωνο στα λινκς που σας βρήκα;;;;Έχω βρει έναν ο οποίος έχει 4 κομμάτια σε άριστη κατάσταση και τα δίνει 100 ευρώ λέει πως είναι 20ρες καμπίνες και λέω να κλίσω ένα ραντεβού εδώ Αθήνα και να ανεβάσω και φωτογραφίες απλά επειδή δεν είδα καμιά απάντηση μετά από τέτοια ζήτηση τι έγινε βρήκατε όλοι;; :eek:

Επίσης υπήρχε και άλλος ένας κύριος που είχε και κοκτέιλ με 100 ευρώ , και σκέπτομαι να πάω να τα δω από κοντά και να σας ενημεροσω απλά πέστε μου υπάρχει ενδιαφέρον από κανέναν άλλο να ξέρω.8)
Παμε μαζι αν ψηνεσαι. Που βρισκεσαι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Daytime Dreamer είπε:
Αν θυμαμαι καλα οι κλασσικες arcade καμπινες οι παλιες 29 ιντσων crt οθονες δεν ειχαν?
δε νομίζω τόσο μεγάλες εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις, ίσως κανένα outrun κλπ.

μάλλον 24άρες κλασικές TV 4:3
 
Να και η δικια μου καμπινα ... την εχω απο 15 χρονων (1995 δηλαδη! lol)

Θελει λιγο συντηρηση αλλα κατα τα αλλα λειτουργει μια χαρα ... κανα 5 λεπτο να ζεσταθει η οθονη και δειχνει μια χαρα. Ξερει κανεις εαν μπορουμε να βαλουμε 100hz επιπεδο CRT μονιτορ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Daytime Dreamer είπε:
Παμε μαζι αν ψηνεσαι. Που βρισκεσαι?
λιπον εγω ειμαι απο αθηνα κυψελη και αυτος τα εχει καπου κοντα ηλιουπολη αν θες κλεινουμε ραντεβου εχω κανει και λιστα με πιους πουλανε και που αλλα εκεινος ειπε οτι τα εχει σε καλη κατασταση παμε να δουμε δεν χανουμε και τιποτα, αν θες με pm. #)
 
Daytime Dreamer είπε:
Να και η δικια μου καμπινα ... την εχω απο 15 χρονων (1995 δηλαδη! lol)
Θελει λιγο συντηρηση αλλα κατα τα αλλα λειτουργει μια χαρα ... κανα 5 λεπτο να ζεσταθει η οθονη και δειχνει μια χαρα. Ξερει κανεις εαν μπορουμε να βαλουμε 100hz επιπεδο CRT μονιτορ?
Μην κάνεις το λάθος να πετάξεις το ορiginal arcade monitor...για να βάλεις 100hz οθόνη....

Ένα μεγάλο μέρος της μαγείας προέρχεται από το arcade monitor... ;)

Οι πιο πολλές καμπίνες όπως ήδη ειπώθηκε είχαν 24αρια μόνιτορ...όχι όμως τηλεοράσεις...είναι εντελώς διαφορετικής κατασκευής...
 
οντως, το original monitor αν το αλλαξεις κοιτα να το αποθηκευσεις καπου, θα το ξαναχρειαστεις! Η τελευταια καμπινα που εχω ειναι με το original Hantarex monitor και ειναι πολυ πιο κοντα στο αποτελεσμα που ειχαν τα τοτε arcade. Ισως σε πολυ προσφατα games να φαινεται καλυτερα ενα μοντερνο monitor αλλα τα παλιοτερα ειναι φτιαγμενα για 15, 25 ή 33 KHz και φαίνονται υπερβολικά καθαρά στα 100 KHz...
 
masbass είπε:
οντως, το original monitor αν το αλλαξεις κοιτα να το αποθηκευσεις καπου, θα το ξαναχρειαστεις! Η τελευταια καμπινα που εχω ειναι με το original Hantarex monitor και ειναι πολυ πιο κοντα στο αποτελεσμα που ειχαν τα τοτε arcade. Ισως σε πολυ προσφατα games να φαινεται καλυτερα ενα μοντερνο monitor αλλα τα παλιοτερα ειναι φτιαγμενα για 15, 25 ή 33 KHz και φαίνονται υπερβολικά καθαρά στα 100 KHz...

Αν ο μη γεννητω παθουν κατι αυτα τα μονιτορ τα επισκευαζει κανεις στην Αθηνα? Αλλα 24αρια τετοια μονιτορ που θα βρουμε ξερει κανεις?
 
Daytime Dreamer είπε:
Αν ο μη γεννητω παθουν κατι αυτα τα μονιτορ τα επισκευαζει κανεις στην Αθηνα? Αλλα 24αρια τετοια μονιτορ που θα βρουμε ξερει κανεις?
θεωρητικά όσοι ξέρουν να επισκευάζουν τηλεοράσεις μπορούν να επιδιορθώσουν τις βασικές βλάβες (πυκνωτές, μετασχηματιστής, κλπ) που μπορεί να πάθει ένα τέτοιο μόνιτορ. Το θέμα είναι να βρεις κάποιον να έχει όρεξη να ασχοληθεί

Πλέον νομίζω ότι τέτοια μόνιτορ μόνο από εξωτερικό θα βρεις (αν δεν κάνω λάθος κοστίζουν γύρω στα 200-300 ευρώ)...αλλά είναι ασύμφορο να τα φέρεις. Για αυτό σου είπα να προσέχεις το μόνιτορ που έχεις και σε καμία περίπτωση να μην το αλλάξεις.\

Άλλωστε όπως είπε και ο massbass....αυτά τα παιχνίδια είναι φτιαγμένες για αυτές τις οθόνες....με 100HZ οθόνη θα είναι σαν να παίζεις mame σε lcd και ακόμα χειρότερα....

Πάντως..αυτό που λες για τα χρώματα τα ξεθωριασμένα....μήπως να κάνεις μια δοκιμή να καθαρίζεις απευθείας το γυαλί της οθόνης κάτω από το τζάμι; Εγώ είχα για αρκετό καιρό την αίσθηση ότι το μονιτορ μου έπαιζε ξεπλυμμένα σε σχέση ειδικά με άλλα μονιτορ που είχα δει σε φίλους....Μέχρι που κάποια μέρα αποφάσισα να βγάλω το τζάμι για να καθαρίσω απευθείας την οθόνη.... :p και ξαφνικά όλα άλλαξαν χαχα

Δοκίμασε λίγο να παίξεις και με τα ποτενσιόμετρα εσωτερικά της οθόνης. Διαφορετικά νομίζω ότι το πρόβλημα θα σου λύσει στο 100% μια αλλαγή πυκνωτών...

Νομίζω ότί ο Ιορδάνης (ARC) γνωρίζει κάποιον που ξέρει να επισκευάζει οθόνες...
 
Ο Vag εχει τοποθετήσει τηλεόραση σε καμπίνα, χρησιμοποιώντας το Scart της. Ο geoanas εχει οδηγίες στο σάιτ του για το πως γίνεται. Ειναι κατι που θελω να κανω εγώ στη δική μου μετά τη βλακεία που είχα κανει περισυ με την οθόνη της που καταστράφηκε... :(
 
Rygar είπε:
Ο Vag εχει τοποθετήσει τηλεόραση σε καμπίνα, χρησιμοποιώντας το Scart της. Ο geoanas εχει οδηγίες στο σάιτ του για το πως γίνεται. Ειναι κατι που θελω να κανω εγώ στη δική μου μετά τη βλακεία που είχα κανει περισυ με την οθόνη της που καταστράφηκε... :(
Καλά εσύ....τι να σου πω....πήγε τόσο άδικα η δική σου οθόνη :(

το πιο απλό είναι να πάρεις το interface scart - jamma, αν θέλεις δηλαδή να χρησιμοποιείς jamma.....

αν σκοπεύεις να βάλει mamePC...τότε λογικά μπορείς να το κάνεις με ότι σύνδεση θέλεις...
 
..όσο ακόμα κατασκευάζονται CRT τηλεοράσεις ...εεε..κάτι θα γίνεται ! Γνωρίζω αρκετούς -πολύ σοβαρούς- arcade collectors, που έχουν στοκάρει TVs ! LOL !
 
Πίσω
Μπλουζα