Καμπινο-αρχάριος και ερωτήσεις

Ωραία οπότε δεν ισχύουν τα περι μούφας για τον συγκεκριμένο αντάπτορα, καλά νέα. Κάτι άλλο όμως, αυτός της Ultimarc (εκεί εγώ !) έχει και ενισχυτή video επάνω για να οδηγήσει την arcade οθόνη. Έχει δοκιμάσει κάποιος εκείνον να μας πεί πόσο καλή εικόνα βγάζει ; Απο τα videos στο youtube δεν μπορώ να διακρίνω το πόσο καλά δείχνει στην arcade οθόνη το coinops με τον κινέζικο. Κατα τα άλλα, η μετατροπή δείχνει εύκολη για την jamma, οπότε αν δουλευει σωστά, έχει σωστή τιμή και αξίζει !
 
DREDD είπε:
Καλησπερα Chahn φτιαχνω κγω ενα νανακι (περονοσπορος επεσε απ οτι βλεπω),εχω ενα xbox απ τα παλια το θεμα ειναι οτι δεν θυμαμαι να ειναι softmod η με chip μαλλον το δευτερο γιατι δεν εχω σκληρο απ οτι θυμαμαι επανω, εχεις κανενα link να δω τη διαδικασια?Ευχαριστω
Ποιά διαδικασία απόλες?

Other_Reality είπε:
Ωραία οπότε δεν ισχύουν τα περι μούφας για τον συγκεκριμένο αντάπτορα, καλά νέα. Κάτι άλλο όμως, αυτός της Ultimarc (εκεί εγώ !) έχει και ενισχυτή video επάνω για να οδηγήσει την arcade οθόνη. Έχει δοκιμάσει κάποιος εκείνον να μας πεί πόσο καλή εικόνα βγάζει ; Απο τα videos στο youtube δεν μπορώ να διακρίνω το πόσο καλά δείχνει στην arcade οθόνη το coinops με τον κινέζικο. Κατα τα άλλα, η μετατροπή δείχνει εύκολη για την jamma, οπότε αν δουλευει σωστά, έχει σωστή τιμή και αξίζει !
Η εικόνα του είναι καθαρή και ζωντανή σε όσα Hantarex monitor τη δοκίμασα.Όχι δεν είναι τέλεια όπως μιας κανονικής πλακέτας γιατί αυτό εξομοιώνεται μόνο με pc.

Επίσης έχει και έξοδο RCA για κανονική τηλεόραση,όπου και εκεί είναι πεντακάθαρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για περασμα των emulαtor στο σκληρο δισκο Chanh
 
Λοιπόν για να σε διευκολύνω και όλους τους φίλους που θέλουν να βάλουν καινούργιο δίσκο στο xbox και emulators και δε ξέρουν πως να το κάνουν,κατέβασε το iso αυτό γράφτω σε dvd και βάλτο στο xbox και θα ξεκινήσει μετά από λίγο.

Από εδώ μπορείς να κάνεις format τον δίσκο και να σου εγκαταστήσει αυτόματα και γρήγοτα όποιο dashboard θες και αρκετούς emulators που έχει:

http://www.installerdeluxe.com/index.php?title=Auto-Installer_Deluxe
 
Ευχαριστω πολυ φιλε μου
 
Εγώ τελικά μάλλον πάω για τον Ultimarc. Είδα βίντεο τα οποία μου φάνηκαν αρκετά καλά στην εικόνα, ίσως τελικά παίζει ρόλο ο ενισυχτής σήματος για το arcade monitor. Ακριβότερη λύση βέβαια, τριπλάσια και πλέον η διαφορά στο κόστος.

Κατα τα άλλα, κούμπωσα ενα neo-geo mvs μονό, με το Sidekicks 3 πάνω, διόρθωσα λίγο τα καλώδια και ξεβούλωσα τα πλήκτρα, μέχρι που εκείνο το τσαφ-τσούφ που περιέγραφα στην αρχή, έγινε νύχτα του αγιου βαρθολομαίου ! Κακός χαμός απο σκασίματα και η οθόνη παλαβωμένη. Τελικά, υπαίτιος ο μετασχηματιστής ψηλής, όπου κάποια σκασίματα στα καλώδια έκαναν επαφή με λαμαρίνα. Προκειμένου να μήν βγάλω ακόμη το monitor για φουλ service, μπούκωσα με σιλικόνη το σημείο και όσο κρατήσει !
 
Ας ανεβάσω και καμμια φωτογραφία, προς το παρόν η καμπινούλα είναι αποκλειστική Super Sidekicks 3 ! Με εμφανείς τους τσαμπουκάδες, πιθανότατα θα την τρίψω και θα την πλακώσω με αστάρι. Ίσως ξαναφτιάξω και την Jamma καλωδίωση γιατί έχει κάτι ζητήματα (περισσότερο με τα πλήκτρα, το 4ο και έπειτα δεν το βλέπει το MVS, βέβαια με τα τρία προς το παρόν είμαι ΟΚ, τόσα θέλει το sidekicks !). Μαρκίζα θα τις βάλω μια κλασσική neogeo MVS, ενώ με το control panel ακόμα δεν έχω ιδέα πως θα του περάσω ένα καινούργιο και λείο background.

DSC_2155.jpg

DSC_2155.jpg
 
Super το βλέπω, για μένα δε χρειάζεται να είναι και σε άψογη κατάσταση, να φαίνεται και λίγο η παλαιότητά της, ότι έχει γράψει χιλιόμετρα :)
 
Kombatant είπε:
Super το βλέπω, για μένα δε χρειάζεται να είναι και σε άψογη κατάσταση, να φαίνεται και λίγο η παλαιότητά της, ότι έχει γράψει χιλιόμετρα :)
Σωστός!!!

Λίγη παλαιότητα = ακόμα πιό ρετρό!

Ωραιος other_r!
 
Tελικά δεν έχετε κ πολύ άδικο ! Μάλλον θα κάνω τα χοντρά (καψίματα) όσο μπορώ, και θα την αφήσω έτσι. Με το βάψιμο θα αλλάξει και το χρώμα της, κατάλευκο δε λέει κ πολύ. Έφτιαξα τα μπουτόν κλασσικά με Azax και τριψιματάκι, ενώ πέρασα και τα 4 πλήκτρα σε λειτουργία στο MVS. Kάποια microswitches τα έχουν φτύσει τελείως δυστυχώς, αλλα τουλάχιστον τα 4 πλήκτρα και για τους δύο παίκτες τα έφτιαξα και παίζουν καλά (έβαλα το MVS σε test και έκανα εξαντλητικά πατήματα κοιτώντας αντιδράσεις, και άλλαξα εσωτερικά τους μικροδιακόπτες οπου χρειαζόταν).

Τελικά, δεν θέλω να βάλω emulators μέσα ! Δόξα το θεό, τα emus τρέχουν και στο PC και στα μονταρισμένα μου Xbox's. Σκέφτηκα να την κάνω αποκλειστική και hardware Neo-Geo, και ψάχνομαι για ενα καλό multi-cart για να μην έχω τα βάλε-βγάλε της κασέτας. Οπότε, βρίσκω multi-cart, φτιάχνω μαρκίζα, ίσως αλλάξω και τα πλήκτρα με τα χρώματα του Neo-Geo MVS (κοκκινο, κιτρινο, πρασινο,μπλε) και είμαι πανέτοιμος !

Για μαρκίζα ψήνομαι γι'αυτή :

Marquee_Order_MVS_Goliath.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα