Καραγκιόζης

αποσπασματα της εκπομπης "τα κολλητηρια"

Βαγγος Κορφιατης - Σταυρος Παραβας : [video=youtube;69vdkPg-o-k]

 
Jackie dragon είπε:
Οσοι θυμούνται την εκπομπή "Χρόνια συντροφιά με το Καραγκιόζη" που παιζοταν το 1987 στην ΕΡΤ2 ισως να εχουν παρατηρήσει στην εισαγωγή ενα σκηνικό που φαίνεται πίσω απο τους μουσικούς και απεικονίζει το Μέγα Αλέξανδρο που σκοτώνει το καταραμένο φίδι και το Καραγκιόζη να κοιτάει χαμογελαστός πίσω απο τη κουρτίνα.. (Δειτε την εισαγωγή εδω:

"Χρόνια συντροφιά με το Καραγκιόζη" ΕΡΤ 2 εισαγωγή 1987

Απίστευτες αναμνήσεις φέρνει το συγκεκριμένο τραγούδι - βίντεο!

Το σιγοτραγουδούσε σήμερα στη δουλειά ένας συνάδελφος και εφαγα retro-φλασια!!!!
 
Oντως και εγω ειχα να τα ακουσω απο τοτε , του δινω βαθμο στην κλιμακα MBB (Memory Brain Burst) ενα 7.5


Κudos
 
Dominion είπε:
Παιδία τι να σας πω εγω είμαι απο ΠΑΤΡΑ... είχαμε θέατρο σκιών και έκλεισε γύρω στα 1987 (τότε που ξεκινούσε η εκπομπή του ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ). Το οικόπεδο τώρα είναι παρατημένο έχει μαζέψει χόρτα και κισσούς αλλά κάτω από αυτά διακρίνεις ακόμα ξεφτησμένες ζωγραφιές (και δακρύζεις). Την πρώτη παράσταση που είχα δεί τότε ήταν Ο Μεγααλέξανδρος και το Καταραμένο φίδι

To θεατρο που αναφέρεις ειναι το θρυλικό "Θέατρο ρεκόρ" (στη πλατεία Μαρούδα Πατρών) που κουβαλά μια ανεκτίμητη ιστορία καλλιτεχνικών δρώμενων στη πορεία του θεάτρου σκιών, εκει περασαν ολα τα μεγάλα ονοματα της τέχνης του καραγκιόζη (Ορέστης, Γιάνναρος, Αντώναρος, Παλαιοθόδωρος, Ασπιώτης) και υπάρχουν καποιες φωτογραφίες προ 20ετίας που δειχνουν τα απομεινάρια του θεάτρου, το εσωτερικό μαντράκι με τις σπασμένες καρέκλες και τις ξεφτισμένες ζωγραφιές που αναφέρεις!

%F3%DC%F1%F9%F3%E70131.jpg


%F3%DC%F1%F9%F3%E70123.jpg


%F3%DC%F1%F9%F3%E70133.jpg


%F3%DC%F1%F9%F3%E70130.jpg


Πηγή: http://www.karagkiozis.com/

σάρωση0123.jpg

σάρωση0130.jpg

σάρωση0131.jpg

σάρωση0133.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήμουν πάντα φαν του Καραγκιόζη, και αυτό που έβλεπα συχνότερα ήταν του High TV που ανέφερε ο Θάνος. Λιγότερο συχνά έβλεπα και από την Κρατική Τηλεόραση. Και στο σχολείο μας ερχόταν τότε για παραστάσεις ο Καπετανίδης, μιας και ήταν Κερατσινιώτης και γυρνούσε όλες τις γύρω περιοχές. Ξέρω ότι μέχρι αργά έκανε κανονικά δωρεάν παραστάσεις σ'ένα γνωστό πάρκο του Κερατσινίου, δεν ξέρω αν συνεχίζει ακόμα. Είχα δει αρκετές παραστάσεις του εκεί. Με κατασκευές δεν ασχολήθηκα ποτέ γιατί δεν είχα τέτοιο ταλέντο, ασχολήθηκα όμως με το κείμενο, και κάποτε που μας ζήτησαν στο σχολείο να κάνουμε μία οποιαδήποτε εργασία σχετικά με τον Καραγκιόζη, ετοίμασα ένα ολόκληρο κείμενο, καθώς με τόσο Καραγκιόζη που έβλεπα ήξερα απέξω κι ανακατωτά όλες τις ατάκες κι όλους τους χαρακτήρες. Δεν το κράτησα δυστυχώς, αλλά θυμάμαι ότι είχα βάλει στοιχεία από αστυνομικά μυθιστορήματα που μου αρέσουν πολύ, και έγραψα ένα σενάριο μυστηρίου, "Ο Καραγκιόζης και τα κλεμμένα κοσμήματα", όπου αποστολή του Καραγκιόζη ήταν να βρει ποιός ευθυνόταν για τα κλεμμένα κοσμήματα της βεζυροπούλας, και έκανε ανάκριση σε όλους τους γνωστούς χαρακτήρες. Κρίμα που δεν θυμάμαι τη λύση του μυστηρίου πια.
 
Και μια απίστευτη είδηση της τελευταίας στιγμής: Η θρυλική εκπομπή του μεγάλου καραγκιοζοπαίκτη Θανάση Σπυρόπουλου "Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη" που παιζόταν το 1987 απο την ΕΡΤ2 επιστρέφει το Μάιο μεσα απο το κανάλι "Ε" !

 
Ωραία νέα Jackie. Θέλω να πιστεύω μια απογευματινή ώρα και όχι πρωί.
 
Jackie dragon είπε:
Και μια απίστευτη είδηση της τελευταίας στιγμής: Η θρυλική εκπομπή του μεγάλου καραγκιοζοπαίκτη Θανάση Σπυρόπουλου "Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη" που παιζόταν το 1987 απο την ΕΡΤ2 επιστρέφει το Μάιο μεσα απο το κανάλι "Ε" !

αυτα κι αν ειναι νεα! δεν ειναι ομως περιεργο που θα προβληθει απο αλλο καναλι;
 
katerinak είπε:
αυτα κι αν ειναι νεα! δεν ειναι ομως περιεργο που θα προβληθει απο αλλο καναλι;
Μήπως είναι καινούργιες παραστάσεις; Ο Σπυρόπουλος παραμένει ενεργός ακόμα και σήμερα, δίνοντας παραστάσεις σε διάφορες περιοχές της Αθήνας, με τη συμμετοχή και του γιου του.
 
κι εμένα μ' αρέσει ο Καραγκιόζης!!! Θυμάμαι που προβάλονταν οι ιστορίες του στην κρατική τηλεόραση...
 
Σήμερα υπάρχουν γύρω στους 5-6 καραγκιοζοπαίκτες που δίνουν συχνά παραστάσεις, συνήθως σε κινηματογράφους, και τις μαθαίνεις από αφίσες που κολλούν έξω από τα σχολεία. Είναι ο Σπυρόπουλος, ο Αθανασίου, ο Καπετανίδης, ένας άλλος θίασος με το "σκιές" στο όνομά του και 1-2 άλλοι.

Στις παραστάσεις όλοι δίνουν "δώρο σε κάθε παιδί", που συνήθως είναι κάποιο χαρτόνι με μια τυπωμένη φιγούρα, για να την κόψουν και να τη φτιάξουν τα παιδιά.

Επίσης, στο διάλειμμα των παραστάσεων, πουλιούνται φιγούρες (πλαστικές) με τιμή συνήθως 5 ευρώ η μία.

Χωρίς να θέλω να διαφημίσω κάποιον, ο κάθε θίασος από τον άλλο έχει διαφορές.

Επίσης, γίνεται και μια κάποια "επικαιροποίηση" στα έργα, απαραίτητη μεν, αλλά όχι πάντα καλαίσθητη...(μέχρι και φιγούρες-ρομπότ έχω δει, που τρόμαζαν τα παιδιά)

Φοβάμαι ότι έτσι που πάει, θα φτάσουμε να δούμε "Ο Kαραγκιόζης και το κατεβασμένο application"... :)
 
Εγώ για πλάκα το είπα, αλλά βλέπω ότι η εποχή προχωράει πέρα από τις σκέψεις μας!...
 
Διαβάζοντας το συγκεκριμμένο block,διαπίστωσα πόσο ενδιαφέρουσα είναι η γενιά μας.Υπέροχες πληροφορίες και απόψεις.Βιώματα που δεν πρόκειται να τα ζήσουν οι άλλες γεννιές και σίγουρα όχι ξανά εμείς.Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΟΣ άσχετα άν είναι δημιούργημα των λαών της Άπω Ανατολής,άσχετα άν η λέξη σημαίνει στα τούρκικα καρά γκιόζ δηλαδή μαυρομάτης,αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής μας παράδοσης.Πιθανόν οι αλεξανδρινοί να το έφεραν πίσω στην Ελλάδα.Όμως αυτοί οι καταπληκτικοί διάλογοι του αήμνηστου Ευγένιου Σπαθάρη είναι άνευ ανταγωνισμού.Η μόνη πίκρα που κουβαλάω είναι ότι δύο φορές μου δώθηκε η ευκαιρία να τον γνωρίσω και δεν τα κατάφερα.Δεν παύει όμως να είναι αναπόσπαστο κομμάτι των παιδικών μας χρόνων τότε που οι εκπομπές στην κρατική τηλεόραση είχαν ποιότητα και αξία.
 
Ε οχι και blog φιλε Ευγενιε, μας προβαλλεις :Ρ φορουμ συζητησεων ειμαστε

(δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για την ελληνικη blogόσφαιρα)

Τελευταια φορα ειδα Καραγκιοζη σε μια παιδικη εκδηλωση πριν λιγα χρονια. Δε θυμαμαι το ονομα του καραγκιοζοπαιχτη (που ήταν επαγγελματιας) αλλα ηταν να σας πω την αληθεια δεν μου ειπε τιποτα η εμπειρια. Πέρα του οτι γελάσανε τα παιδάκια 2-3 φορές εμενα δε μου φανηκε τιποτα αστειο ουτε ενιωσα να μεταδιδεται καποια "λαική σοφία". Δεν ξερω αν ειναι επειδη μεγαλωσα αρκετα απο τοτε που εβλεπα Καραγκιοζη στην τηλεοραση ή αν οντως το εργο ηταν για τα μπαζα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ φίλε μου RAKEESH...Όχι blog ...foroum .Επειδή όμως παρουσιάζεις με τρόπο ανάλαφρο το βαρύ κεφάλαιο που λέγεται ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ θα ήθελα να σου πώ ταπεινά και καλοπροαίρετα τα εξής.Όπως πρέπει να γνωρίζεις η τέχνη του καραγκιόζη έχει ρίζες από την Άπω Ανατολή υπήρξε μορφή ανώτατης τέχνης που παραδώθηκε απο τους αλεξανδρινούς κατά την επιστροφή τους απο την Ανατολή.Ήταν τρόπος διασκέδασης αλλά και έκφρασης τέχνης μουσικής και λόγου.

Στο κομμάτι της μουσικής ακόμα και σήμερα υπάρχουν θίασοι που χρησιμοποιούν φυσικά όργανα και παίζουν τα μουσικά θέματα.Ο λόγος όμως είναι το σημαντικότερο κομμάτι.Ο αήμνηστος Ευγένιος Σπαθάρης είχε τρομερό λόγο,απίστευτο χιούμορ και δημιουργηκότητα πίσω απο τον μπερντέ.Συνεπώς αν ο καραγκιοζοπαίκτης"δεν το έχει" υπάρχει η περίπτωση να κάνει ακόμα και κακή ανάγνωση του κειμένου .Δικαίως μπορεί να μην σε άγγιξε.Λαική σοφια δεν θα βρείς σε όλες τις παραστάσεις και σε όλους τους καραγκιοζοπαίκτες.Όπως δεν θα βρείς πολιτικά ή κοινωνικά μυνήματα σε όλα τα τραγούδια.Τώρα άν μεγάλωσες αρκετά δεν μπορώ να το ξέρω(είμαι γεννηθείς το 1968) .Προσωπικά έχω βιώματα απο τον καραγκιόζη και νιώθω νοσταλγία γιατί έχω μνήμες.Αν δεν έχεις βίωμα που αγγίζει τις ευαίσθητες χορδές σου,δεν πρόκειται κάτι να σε αγγίξει ποτέ.Μιλάω με σημερινά παιδιά για το βυνήλιο και γιά τα space invaders,και σε βλέπουν σαν εξωγήινο.Τώρα.....είναι και η ψυχολογία.Έχει φάση αγαπητέ μου φίλε που δεν σε αγγίζει τίποτα ειδικά στην εποχή μας,όταν έχεις να αντιμετωπίσεις τόσα προβλήματα,χάνεις σιγά σιγά και τις νοσταλγίες και τις ευαισθησίες σου.
 
EUGENIOS είπε:
Επειδή όμως παρουσιάζεις με τρόπο ανάλαφρο το βαρύ κεφάλαιο που λέγεται ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ θα ήθελα να σου πώ ταπεινά και καλοπροαίρετα τα εξής.
Βεβαιως φιλε, δεν ειχα σκοπο να παρουσιασω αναλαφρα το θεμα, απλα κατεθεσα τη συγκεκριμενη εμπειρια μου. Ελπιζω η ελλειψη ενθουσιασμου που ειχα βγαινοντας απο την αιθουσα, να μην οφειλεται σε καποια γενικοτερη "παρακμή" που ισως να αντιμετωπιζει ο χωρος (πχ. ελλειψη φαντασιας, φτωχες ιστοριες κλπ). Τωρα αν φταιω εγω που μεγαλωσα, αν εφταιγε το εργο, αν ο καραγκιοζοπαικτης ηταν αταλαντος, δεν ξερω. Ειμαι σιγουρος οτι αν ποτε ξαναβρεθω σε καποια παρασταση πιθανον να νιωσω διαφορετικα.
 
Jackie dragon είπε:
Θυμαται κανεις αυτη την εισαγωγη της συγκεκριμενης εκπομπης? Blast from the past!
Φίλε Jackie όχι μόνο τη θυμάμαι αλλά έχει χαραχθεί πάρα πολύ στη μνήμη μου το τραγουδάκι και συγκεκριμένα θυμάμαι ένα απόγευμα να έχουμε πάει με τους γονείς μου σε ένα κατάστημα με γυαλικά και στην τηλεόραση να ξεκινάει αυτή η εκπομπή. Ήμουν 6 χρόνών. Σ'ευχαριστώ για το βίντεο.
 
Κι όμως, αυτή η εισαγωγή δεν είναι η πιο παλιά! Υπήρχε και παλαιότερη, στις πρώτες εκπομπές του Σπυρόπουλου, όπου η μουσική ήταν μόνο ορχηστρική χωρίς λόγια και έδειχνε νομίζω σκέτες φιγούρες - από τις πιο παλιές, τις σκαλιστές.
 
Πίσω
Μπλουζα