Κασσετόφωνα

Kambia είπε:
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν κατάλαβα τί ρόλο έπαιζε αυτός ο διακόπτης A B C.

Αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει αυτή τη χρόνια απορία.
@Kambia

Οταν ξεκινας μια εγγραφη, η κασετα παντα διαγραφετε πρωτα απο την κεφαλη διαγραφης, ετσι ωστε να προετοιμαζετε-πολωνετε. Κατα την διαρκεια τωρα της μαγνητοφωνησης απο το ραδιοφωνο (στην κασετα), η συχνοτητα του ταλαντωτη διαγραφης μπορει να παρεμβαλει το δεκτη του ραδιοφωνου (λογω του οτι ειναι και κοντα το ενα στο αλλο), και ετσι να εχεις τη γνωστη διαμορφωση <<κτυπημα>> κατα την εγγραφη. Ο διακοπτης αυτος λοιπον αλλαζει λιγο την συχνοτητα του ταλαντωτη, και ετσι αποφευγεις αυτο το φαινομενο. Στα επαγγελματικα μοντελα αντι του διακοπτη 2 θεσεων (στην ουσια), υπηρχε ενα ρυθμιστικο ποτενσιομετρο, που ειχε μεγαλυτερο φασμα ρυθμισης της συχνοτητας, και κατα συνεπεια ποιο λεπτομερης αποφυγης του beating.

Ελπιζω να σε φωτισα ;)
 
Phil, βλέπω ότι έχεις καεί εντελώς με τα κασετόφωνα. Εύγε νέε μου και συγχαρητήρια για το νέο σου απόκτημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Phil, βλέπω ότι έχεις καεί εντελώς με τα κασετόφωνα.
Καμμενος απο το 1984 και το καψιμο συνεχιζει pooky! Που να δεις και την τρελα μου με τα NAD συστηματα (amps, cd decks κλπ). Αν βρω χρονο για φωτο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Περιλαμβανει το συστημα AMBIENCE της Panasonic που οταν ειναι ενεργοποιημενο βγαζει ενα τρελο effect, σαν να ερχεται ο ηχος του κασσετοφωνου απο παντου!
Πολύ όμορφο! Θυμάμαι ότι και το Toshiba μου είχε ένα παρόμοιο σύστημα στο διακοπτάκι (μοχλάκι) απ' όπου επέλεγες MONO ή STEREO. Ήταν η τρίτη επιλογή, στη θέση τέρμα επάνω. Δεν μπορώ να θυμηθώ πώς λεγόταν ???
 
Το παρακατω υπαρχει ακομα..δεν ξερω αν παιζει ακομα...στο τσακ το εσωσα απο το να πεταχτει...

Ειναι το πρωτο ραδιοκασετοφωνο που θυμαμαι και με αυτο εγραφα τις πρωτες κασετες...

picture.php
 
Dim, δωσε την προσοχη που αξιζει και ασχολησου με πρωτη ευκαιρια να φερεις το κασσετοφωνακι στην ομορφη κατασταση που κυκλοφορησε. Cool item φιλε μου..
 
Iδού και ένα κασσετόφωνο από την δική μου συλλογή.

Είναι ένα AIWA 950 μοντέλο του 1981 όπως βλέπεται σε εξαιρετική κατάσταση οπτικά όσο και λειτουργικά (ειδικά μετά το τελευταίο service που έκανα)

Το χρησιμοποιώ ως δεύτερο κασσετόφωνο (και όχι μόνο ως κασσετόφωνο) μιας και έχει όπως βλέπεται την δυνατότητα να συνδέσεις πανω του πικάπ, μικρόφωνο και οποιαδήποτε άλλη πηγή (cd, minidisc κλτ)

picture.php


ΑΙWA STEREO RADIO CASSETTE RECORDER 950

picture.php


Line in/out, Phono in, Micro in, δέχεται και εξωτερικά ηχεία
 
Ομορφο το Beast σου, tsalk!! Αν το βγαλουμε σε μπαλκονι τελικιασμενο θα μας χωσουν μεσα για διαταραξη κοινης ησυχιας, η για simulation σεισμο-δονησης στην πολυκατοικια?! :)

Ριχνε μια ματια στο ebay που και που μηπως και βρεις κανενα διαλυμενο για να συμπληρωσεις το διακοπτακι στο SLEEP, που αν δεν κανω λαθος ειναι ιδιος με τα FUNCTION/MODE διακοπτακια. Μπορει να βρεις απο αλλο μοντελο της ιδιας εταιρειας (στην ιδια χρονολογικη περιοδο), μιας και τις περισσοτερες φορες χρησιμοποιουσαν ιδιους διακοπτες. Θα εχω το νου μου αν δω τιποτα παρομοιο σε flea markets να στο στειλω.
 
Πωπωωωω AIWA αλλα και καραρετρο κασετοφωνο tsalk!!!!!

Αραγε υπαρχει ακομα η ΑΙWA;
 
phil_vr είπε:
Ομορφο το Beast σου, tsalk!! Ριχνε μια ματια στο ebay που και που μηπως και βρεις κανενα διαλυμενο για να συμπληρωσεις το διακοπτακι στο SLEEP, που αν δεν κανω λαθος ειναι ιδιος με τα FUNCTION/MODE διακοπτακια. Μπορει να βρεις απο αλλο μοντελο της ιδιας εταιρειας (στην ιδια χρονολογικη περιοδο), μιας και τις περισσοτερες φορες χρησιμοποιουσαν ιδιους διακοπτες. Θα εχω το νου μου αν δω τιποτα παρομοιο σε flea markets να στο στειλω.
Κανά 2μηνο που κοιτάω δεν έχω δει κάτι, όχι ότι με χαλάει όπως είναι.

circleag είπε:
Πωπωωωω AIWA αλλα και καραρετρο κασετοφωνο tsalk!!!!!
Αραγε υπαρχει ακομα η ΑΙWA;

Υπάρχει νομίζω.
 
tsalk, ένα ίδιο είχε ο ξάδελφός μου. Εκπληκτικό μηχάνημα! Θυμάμαι ότι από τον διακόπτη του volume μπορούσες να κάνεις fade -όταν έγραφες από πειρατικούς σταθμούς- και να σβήσεις τα σχόλια που συνήθως έπεφταν λίγο πριν το τέλος του κομματιου από τον speaker... Το έχει ακόμη, αλλά παροπλισμένο.
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά υπάρχει ένα μαγαζί στην ομόνοια που έχει κασσετόφωνα (και όχι μόνο) δεκαετίας 80, καινούρια. Δεν είναι παλιατζίδικο ούτε μεταχειρισμενάδικο. Επίσης έχει πικαπ, παλιούς ενισχυτές, ραδιόφωνα ντουλάπες και το θεϊκό SONY WATCHMAN.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλο μαγαζί που να έχει τόσο μεγάλη ποικιλία σε παλιά μηχανήματα, όποιον ενδιαφέρει είναι στην Αγίου Κωνσταντίνου, μάλλον στο 4.
 
Σειρά 900 τηε Phillips το 90. Πολύ μπροστά απο την εποχή της και ίσως η καλύτερη σειρά που έχει κυκλοφορήσει ποτέ η εταιρία!!!

Philips900series.preview.jpg
 
Παιδιά εγω στο εξωχικό μου (οπού εκεί όπως καταλαβαίνεται πηγαίναμε όλη την "παλιατζούρα" που δεν χρειαζόμασταν στο σπίτι μας) έχω ένα ραδιοκασσετόφωνο sharp κόκκινο χρώμα, με μεγάλα μαύρα ηχεία, μαύρη χειρολαβή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι επαιρνε δύο κασσέτες στην ίδια θήκη. Δηλαδή πατούσες το eject και άνοιγε το πορτάκι οπου μέσα είχε δύο υποδοχές για κασσέτες! Δεν το είχα ξαναδεί πουθενά. Δε θυμάμαι το μοντέλο. ¨οταν ξαναπάω στο εξοχικό θα το φωτογραφήσω.
 
Ειχε προβληθει ως πλεονεκτημα μιας και κατα την αντιγραφη ειχαμε τους ιδιους αξονες να γυρνανε τις δυο κασετες οποτε θεωρητικα η αντιγραφη ηταν πιο πιστη...
 
Aυτη η σειρα της Sharp ηταν τα Twincam, και ειχαν βγαλει 4 διαφορετικα μοντελα (σειρα WQT)..

Sharp_WQ-T221ZBK.jpg
 
Αυτό είναι το κασετόφωνο που με συντροφεύει εδώ και 19 χρόνια.

Αν και αγοράστηκε τον Σεπτέμβριο του 91 και έχει παίξει άπειρες ώρες, πριν 4 μήνες χρειάστηκε το πρώτο service. Αυτό το έπαθε επειδή το είχα σχεδόν παροπλισμένο τα τελευταία 6 χρόνια. Έναν νέο ιμάντα έβαλα και παίζει πάλι σαν καινούργιο.

Προσέξτε στο κέντρο του καντράν το εξωτερικό ρυθμιστικό για αζιμουθιο κεφαλής , που ήταν ο εφιάλτης όταν φορτώναμε παιχνίδια από κασέτες στον spectrum και αναγκαζόμασταν να βάζουμε κατσαβιδακι για να ρυθμίσουμε την κεφαλή.

picture.php


picture.php
 
Ωραίος!!!

Το μεγάλο μου απωθημένο ήταν και είναι τα decks της Nacamichi.

Aπό κάτω είναι ο ψηφιακός δέκτης της philips της σειράς 900 που αναφέρθηκε πιό πάνω?
 
Πίσω
Μπλουζα