Κασσετόφωνα

Το θυμάμαι αυτό το Casio Κασετόφωνο-Keyboard. Πρέπει να έχω και διαφημιστικό της Casio από τα μέσα του '80 που το απεικονίζει...
 
2 φωτογραφιες απο δυο ταλαιπωρημενα φορητα που ξεμειναν στο χωριο

Philips TurboBass (αν διακρινω καλα κατω απο το πεπλο μπιχλας)

attachment.php


Roadstar FourWay

attachment.php
 
Wally είπε:
2 φωτογραφιες απο δυο ταλαιπωρημενα φορητα που ξεμειναν στο χωριο
Philips TurboBass (αν διακρινω καλα κατω απο το πεπλο μπιχλας)

attachment.php
Με συγκίνησες! :flower:

Το πρώτο μου ραδιοκασετόφωνο - αρχές δεκαετίας '90! :)
 
attachment.php


Nakamichi 1000 (1973 - 1977)

To πρώτο deck 3 κεφαλών!!

Μεγάλος καημός :(
 
Εδω και καιρο ψαχνω κασετοφωνο για να ψηφιοποιησω καποια Ελληνικα προγραμματα για Spectrum (το deck μου χανει στροφες - θελει αλλαγη στα λαστιχακια - ψαξε βρες).

Επειδη απηυδησα μπηκα να ψαξω για απλο μονοφωνικο κασετοφωνο.

Κουφαθηκα απο τις τιμες!

Το Sony TCM939 το βρηκα πανω απο 50 ευρω στην Ελλαδα και 25 + 15 λιρες στο ebay!! Κατι Califone στο ebay περι τις 70 λιρες!!

Ελεος...
 
Wally είπε:
Εδω και καιρο ψαχνω κασετοφωνο για να ψηφιοποιησω καποια Ελληνικα προγραμματα για Spectrum (το deck μου χανει στροφες - θελει αλλαγη στα λαστιχακια - ψαξε βρες).
Επειδη απηυδησα μπηκα να ψαξω για απλο μονοφωνικο κασετοφωνο.

Κουφαθηκα απο τις τιμες!

Το Sony TCM939 το βρηκα πανω απο 50 ευρω στην Ελλαδα και 25 + 15 λιρες στο ebay!! Κατι Califone στο ebay περι τις 70 λιρες!!

Ελεος...
Wally, έχω κανά-δύο ολοκαίνουρια μικρούλια τύπου Walkman (αλλά μάρκας αγνώστων λοιπών στοιχείων...) που μου είχε χαρίσει ο ιδιοκτήτης του Software Center όταν έκανα μια καλή "μπάζα" στο μαγαζί πριν μερικά χρόνια. Πρέπει να είναι εντελώς αχρησιμοποίητα και ελπίζω λειτουργικά. Αν θέλεις, μπορούμε να πειραματιστούμε με αυτά για αρχή. Αλλιώς να κάνω ανασκαφή στο πατρικό μου, πρέπει να έχω εκεί και άλλα κασετόφωνα, που ελπίζω να λειτουργούν ακόμα. Υπάρχει ένα θρυλικό Sanyo 30ετίας που είχα για τον Spectrum, αλλά λογικά και ένα Sharp διπλοκάσετο (από εκείνα που τα δύο decks ήταν μπρος-πίσω). Επειδή ο σκοπός είναι ιερός, είμαι πρόθυμος να βοηθήσω όσω μπορώ...
 
Γιατρε θανξ! Αν ειναι μπορω περασω καποια στιγμη απο το ιατρειο σου να το δανειστω για καμια βδομαδα. Δεν θα μου παρει παραπανω.
 
Πανο αν θες μπορω να σου δανεισω και εγω...
 
Ευχαριστω Γρηγορη! Απλα ειμαστε ελαφρως στις δυο ακρες της Αθηνας και φοβαμαι οτι αν το δανειστω, δεν θα ειμαι (λογω υποχρεωσεων και ελλειψης χρονου) τυπικος ως προς το χρονο επιστροφης του.
 
AKAI GXC-45 Cassette Deck

Ο νέος μου συγκάτοικος :) To βρήκα μαζί με τα ηχεία AKAI με τα οποία πρωτοπωλήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του 70. Ο ήχος του παραμένει εντυπωσιακά καλός!

 
Γεια σας !

Θα ήθελα τη βοήθειά σας !

Εχω ένα deck κασετοφώνου BENYTONE M2400D (για το οποίο δεν βρίσκω τίποτα στο Internet) και ένα ραδιοκασετόφωνο-ενισχυτή AKAI AC-3500. Και τα δύο πάσχουν από λαστιχάκια.

Εχει κανείς σας άκρη να βρω ανταλλακτικά λάστιχα?

Ευχαριστώ !
 
Γεια σας !

Θα ήθελα τη βοήθειά σας !

Εχω ένα deck κασετοφώνου BENYTONE M2400D (για το οποίο δεν βρίσκω τίποτα στο Internet) και ένα ραδιοκασετόφωνο-ενισχυτή AKAI AC-3500. Και τα δύο πάσχουν από λαστιχάκια.

Εχει κανείς σας άκρη να βρω ανταλλακτικά λάστιχα?

Ευχαριστώ !
 
petermeli είπε:
Γεια σας !
Θα ήθελα τη βοήθειά σας !

Εχω ένα deck κασετοφώνου BENYTONE M2400D (για το οποίο δεν βρίσκω τίποτα στο Internet) και ένα ραδιοκασετόφωνο-ενισχυτή AKAI AC-3500. Και τα δύο πάσχουν από λαστιχάκια.

Εχει κανείς σας άκρη να βρω ανταλλακτικά λάστιχα?

Ευχαριστώ !
Μπορεις να κοιταξεις στον Φανο (Σολωμου 40) στην Αθηνα (εφ οσον δεν εισαι επαρχια).Και σε συνοικιακα καταστηματα ηλεκτρονικων μπορει να βρεις αρκει να ειναι παλια..αλλιως ebay.Mια πληρης λιστα καταστηματων εδω:http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39265
 
Επίσης στο "Ακτίνιον", αρχή Πατησίων, απέναντι από το Μινιόν, και λίγο πιο δίπλα, στον κάθετο πεζόδρομο, δίπλα στα σουβλάκια "Λειβαδιά", σε κάποιον που αρχίζει από "Μ" αλλά δεν τον θυμάμαι.
 
panp είπε:
Επίσης στο "Ακτίνιον", αρχή Πατησίων, απέναντι από το Μινιόν, και λίγο πιο δίπλα, στον κάθετο πεζόδρομο, δίπλα στα σουβλάκια "Λειβαδιά", σε κάποιον που αρχίζει από "Μ" αλλά δεν τον θυμάμαι.
Toν Μπουριωτη εννοεις μαλλον!
 
Και μερικά από τα...δικά μου κασσετόφωνα:

Νο1:

Technics RS-M 205 το πρώτο μου κασσετόφωνο.Πάνω σε αυτό έμαθα όλα τα βασικά ηλεκτρονικά: Τροφοδοσία,ενίσχυση,εγγραφή ρεύμα πόλωσης και επισκευές...ιμάντες ράουλα κλπ....Ακόμα υπάρχει και λειτουργεί άψογα παρ'όλες τις μετατροπές...

Επόμενο ήταν ένα AIWA AD-F 850...3 κεφαλές 2 μοτερ αγοράστηκε μεταχειρισμένο και κακοποιημένο...επισκευάστηκε,αλλάχτηκαν και οι ιμάντες του, και λειτουργεί άψογα!

3ο κασσετόφωνο: Ένα TEAC A-300 από τα παλιά (1978) αλλά με επιδόσεις που θα ζήλευαν πολλά σύγχρονά του...3 κεφαλές,1 μοτέρ (τέρας) μεταλλικό μηχανισμό κασσέτας,απίστευτο ήχο και απόδοση,αλλά και αξιόπιστο εδώ και 35 χρόνια!

4466-tec_M205.jpg

180620132785.jpg

190620132811.jpg

190620132812.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα