Κασσετόφωνα

vb


Το Paros P-16 που εχω σπιτι μου!Προβολή συνημμένου 118521

attachment.jpg
 

Φορητό κασετόφωνο/μαγνητόφωνο SANYO M-26 από τα 70ς, με ενσύρματο δυναμικό μικρόφωνο.

Ψιλοδουλεύει ακόμα με 5 (!) μπαταρίες C.

Θυμάμαι μια κοπελίτσα που βοηθούσε κάποτε στις δουλειές του πατρικού, πριν αρχίσει δουλειά, ηχογραφούσε πρώτα 2-3 τραγούδια (με προτίμηση στα δημοτικά) και εκστασιαζόταν μετά να ακούει την ερμηνεία της!

Παρόμοια "μοντέρνα" κασετόφωνα, διαφήμιζε το ΜΙΝΙΟΝ τα Χριστούγεννα του ’72, σε κατάλογο που μας έδειξε [node=1042611]εδώ[/node] ο 1@makisimos[/USER].

Sanyo-1.jpg

Sanyo-2.jpg

MINION 72.jpg

 
Ρετρο κασετοφωνα

στην κωμωδια ''ο φαλακρος μαθητης''

image.jpg

στην τηλεοπτικη σειρα ''σπιτι για πεντε''

IMAGE2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και οσο περιμενουμε τις νεες Type I κασσετες απο την NAC και βγαζουμε σπυρια με τα αθλια νεα Κινεζοκασετοφωνα (ενιοτε με τη σφραγιδα παραδοσιακων εταιριων), κυκλοφορησε μετα απο δεκαετιες νεο Reel to Reel deck απο την Ballfinger.

reel.jpg

Για οσους ξερογλυφονται να σας χαλασω τη φαντασιωση με δυο κουβεντες: "25.000 euro"
 
καλά Γουάλη οι μπομπίνες πάντα ήταν σπορ για λίγους ποτέ δεν πίστευα ότι "ήταν στα κυβικά μου" για να χρησιμοποιήσω μια ρετρό έκφραση μια χαρά είμαι με το ντεκάκι μου ταν 250 € μια χαρά παίζει τις κασετούλες μου. Και αν ψάξεις θα βρεις φτηνά μόνο τελείως φθαρμένα από την πολύ χρήση ή πανάκριβα όσα είναι έστω και οριακά λειτουργικά. (Μιλάω για μπομπινόφωνα πάντα). Και οι ταινίες αν και δεκαετιών πανάκριβες. Πρέπει να έχεις βέβαια και το αντίστοιχου διαμετρήματος στερεοφωνικό για να αναδείξει τον (φαντάζομαι) εξαίσιο ήχο του μπομπινόφωνου.
 
Προβολή συνημμένου 123099

παλιο διπλο κασετοφωνο σονυ που χρησιμοποιουνταν στον Αμβρακια fm και απο πανω ραδιοφωνικος δεκτης technicks.αυτα υπαρχουν λογικα απο το 1988 που ανοιξε ο σταθμος αλλα περασαν τα χρονια και τωρα ειναι απλα να μας θυμιζουν την ιστορια του σταθμου.Αυτον τον δεκτη ραδιοφωνου θα ηθελα να δοκιμασω την ευαισθησια που εχει ο δεκτης του σε κανα καλο σποραδικο Ε ή τροποσφαιρικη διαδωση που εχουμε τα καλοκαιρια
Σε φάση βλέπω όλες τις δακτυλιές δεκαετιών μαζι..................το αριστερο την γλιτωσε μαλλον δεξιά πηγαν ολα!
 
Γουάλη δες αυτό το θρέντ: https://www.audioasylum.com/cgi/vt.mpl?f=tape&m=20284

Εκεί λένε ότι πιθανόν το νέο μπομπινόφωνο να είναι "vaporware" μιας και δεν το έχει ακούσει ακόμη κανείς δηλ. η εταιρεία δεν έχει παρουσιάσει λειτουργικό πρότυπο με δυνατότητα εργοστασιακής παραγωγής. Κάθε χρόνο λέει βγαίνει ένα μπομπινόφωνο από τη Γερμανία. Η Revox έλεγε ότι θα έβγαζε ένα αλλά  λέει το πρότζεκτ ήταν πολύ δυσκολότερο και ακριβότερο απ ότι νόμιζαν. Ίσως οι μηχανικοί που ξέραν τα μυστικά της κατασκευής τους να έχουν πάρει προ πολλού σύνταξη.
 
Mια μικρή προσθηκη στο ηδη ωραιο thread

JVC (Victor) 3090

Σε πληρη λειτουργια και μετα απο ενα μικρο φρεσκαρισμα.Ισως το εχει παρει το ματι σας στο fb απο καποια παλαιοτερα.

Πιανω και ενα καναλι της EΡΤ

Προσπαθω να βρω ακομα μπροσουρα εστω και στο νετ αλλα το μονο που βρισκω ειναι αυτο!

Οι υπολοιπες φωτο ειναι απο radiomuseum

IMAG1574.jpg

jvc-3090-cqm.jpg

tiki-download_file-2.jpeg

tiki-download_file.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
129000円!(129000 yen). Μπράβο τιμή!προφανώς το όνειρο κάθε γιαπωνέζου teenager. Στην μέθοδο των γιαπωνέζικων που έκανα είχε για μια περιοχή στο Τόκιο που έβρισκες φτηνά ηλεκτρονικά (η σειρά ήταν των '80ς) και μάλιστα δείχνει τον ήρωα να...παζαρεύει σε άπταιστα γιαπωνέζικα.
 
Akihabara...ολοι εκει θελουμε να παμε :)
 

Akihabara...ολοι εκει θελουμε να παμε :)
1@Uskoke[/USER] 1@Wally[/USER] Χαίρομαι επίσης οτι εκτός απο την τρέλα με τα ηλεκτρονικά έχετε ο ενας megadeath και ο αλλος manowar στο προφιλ.....ειμαι στο σωστο μερος..........up the irons και τα σχετικά

 
テレビ που είναι τα τρία πρώτα συλλαβογράμματα (δεξιά από τα κίτρινα γράμματα) (terebi-τηλεόραση) προφανώς τα άλλα ιδεογράμματα περιγράφουν αυτό το, ομολογουμένως, φοβερό κασετόφωνο. Τώρα φίλε ανατέλλοντα ήλιε 「日本国」(nihon koku-εξευρωπαϊσμένο είναι nippon) αυτοκρατορία από κει που προέρχεται ο ήλιος θα ήταν πιο ακριβής μετάφραση. Δεν ακούω πια τόσο πολύ χέβι μέταλ αλλά περισσότερο italo αλλά οι megadeth μείναν μιας και είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα και το rust in peace το αγαπημένο μου άλμπουμ και το μοναδικό που έγινε με τον mustaine νηφάλιο....
 
Μερικες αγραφες κασσετες απο τη συλλογη μου

cassetes.jpg
 
テレビ που είναι τα τρία πρώτα συλλαβογράμματα (δεξιά από τα κίτρινα γράμματα) (terebi-τηλεόραση) προφανώς τα άλλα ιδεογράμματα περιγράφουν αυτό το, ομολογουμένως, φοβερό κασετόφωνο. Τώρα φίλε ανατέλλοντα ήλιε 「日本国」(nihon koku-εξευρωπαϊσμένο είναι nippon) αυτοκρατορία από κει που προέρχεται ο ήλιος θα ήταν πιο ακριβής μετάφραση. Δεν ακούω πια τόσο πολύ χέβι μέταλ αλλά περισσότερο italo αλλά οι megadeth μείναν μιας και είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα και το rust in peace το αγαπημένο μου άλμπουμ και το μοναδικό που έγινε με τον mustaine νηφάλιο....
https://www.radiomuseum.org/r/jvc_3090en.html

Aka M 8000 Japan version

Δεν είναι σχετικά μεγάλο παρόλα αυτά πλεον σπάνιο κομμάτι σε συγκριση το Sharp 5P 37G 

Mου λείπει δυστυχώς το καπάκι μπαταρίας στο πίσω μερος και ένα κεφαλάκι κεραίας που μάλλον δεν θα βρώ ή που θα πρέπει να κατασκευάσω σε κάποιο σιδεραδικο.......

Ακόμα ψάχνουμε το άτομο που μπορεί να κάνει πλήρες restoration εν Ελλάδι ειδικά στα πλαστικά μέρη αν και έχω την υποψία οτι κάποιος μοντελιστής με εμπειρία και σε κασσετόφωνα θα μπορούσε να κάνει καλή δουλειά.Οι δικές μου γνώσεις έχουν φτάσει στο σημείο να τα ανοιγω να αλλαζω ενα λαστιχακι και να εκτελώ ένα deep clean αλλά μέχρι εκεί και δεν νομίζω οτι θέλω να το τραβήξω παραπάνω μιας και έχω αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα ακόμα και σε αυτό ειδικά με κάτι μικρά της sanyo

Eδώ ο φίλος κάνει θαυματα http://boomboxery.com/forum/index.php/topic/20794-body-work-gf-8989z/

telepuz2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα