Κασσετόφωνα

Όμορφο! Με τα λάστιχα είμαι απαισιόδοξος. Αφού ακόμα και το νουμερο 1 κατσαβίδι του φόρουμ (λέγε με 1@freaktmp[/USER] ) αντιμετώπισε θέμα,κλαφτα Χαράλαμπε για απλους χομπίστες. Με λίγα λόγια, ας μείνουμε μακριά από τέτοιες επισκευές  :)

 
Αλλο υπολογιστες και αλλο κασετοφωνα. Μανικι τα κινητα μερη... βλεπω στην δουλεια τα παιδια που επισκευαζουν πχ εκτυπωτες και χαζευω.

Οχι οτι στους υπολογιστες ειμαι καμια διανοια. Τα μοντερνα ειναι το επαγγελμα μου, τα παλια το hobby μου. Στα παλια υπαρχουν καλυτεροι μαστοροι, απλα δεν γραφουν συνηθως εδω...
 

Όμορφο! Με τα λάστιχα είμαι απαισιόδοξος. Αφού ακόμα και το νουμερο 1 κατσαβίδι του φόρουμ (λέγε με 1@freaktmp[/USER] ) αντιμετώπισε θέμα,κλαφτα Χαράλαμπε για απλους χομπίστες. Με λίγα λόγια, ας μείνουμε μακριά από τέτοιες επισκευές  :)
Σωστα αν και επιμένω λειπουν ή παραμένουν στην αφάνεια και λόγω συνθηκών άτομα και τεχνικοί που θα μπορούσαν να κάνουν αντίστοιχα θαυματα με σκοπό το κέρδος πάντα.Τα Ghettoblaster είναι σχετικά απλά μηχανήματα στο εσωτερικό τους σε σχέση με deck/walkman (αν και σε πολλες περιπτωσεις ευαισθητα)

Εγω θα χαιρόμουν να δώσω γη και ύδωρ σε έναν άνθρωπο με τέτοιο μεράκι όπως ο ξένος παραπάνω και έτσι δεν θα φοβομουν να σώσω περισσοτερα μηχανήματα απο τα σκουπίδια.

Αυτή την στιγμή προτιμώ να συλλέγω μηχανήματα με μικρά προβλήματα διοτι δεν έχω απεριοριστο budget και μιας δεν έχω σκοπό την μεταπώληση αλλά απλά μια αξιοπρεπή συλλογή δεν θα ξαναμπώ στην διαδικασια να αγοράζω σαβούρες διοτι το πλήρωσα στην συνέχεια ειδικά με ένα μικρό sanyo

Aν μπορείς να διακρίνεις...............επισής δεν αναφέρω τι έγινε στη συνέχεια και ανοίγοντας το μιας και θα κατηγορηθώ για σκληρές εικόνες στο διαδίκτυο..... :/

IMAG0130.jpg

Αλλο υπολογιστες και αλλο κασετοφωνα. Μανικι τα κινητα μερη... βλεπω στην δουλεια τα παιδια που επισκευαζουν πχ εκτυπωτες και χαζευω.

Οχι οτι στους υπολογιστες ειμαι καμια διανοια. Τα μοντερνα ειναι το επαγγελμα μου, τα παλια το hobby μου. Στα παλια υπαρχουν καλυτεροι μαστοροι, απλα δεν γραφουν συνηθως εδω...
Και οσον αφορά τους εκτυπωτές δεν θέλω να γνωριζω τα έχω βάλει με την canon 2ο μηχανημα,που μετά απο μια απλη αλλαγη χρωμάτων χάλασε η κεφαλή ( νεο μηχανημα original χρωματα) και ακόμα περιμένουμε την καινουργια αν βρεθεί..........ζήτω η Epson με ecoink και τα σχετικά off topic!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως πολλοι καλλιτεχνες τελευταια etsi και η (θεα) Kylie Minogue κυκλοφορησε το νεο της αλμπουμ (Golden) και σε κασσετα

Η αναφορα εδω ειναι λογω του παρακατω video που δειχνει την Kylie να πρωτοακουει την κασσετα της σε ενα walkman :)

Δυστυχως ηχητικα και μουσικα το αλμπουμ ειναι ...χμμμ...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ενω περιμενουμε απο μηνα σε μηνα τις νεες κασσετες απο την Αμερικανικη NAC, εσκασε βομβα οτι και οι Γαλλοι Recording the Masters ετοιμασαν νεα κασσετα.

Η μονη πληροφορια μεχρι στιγμης για την Ευρωπαικη κασσετα στο FB video που ανεβηκε πριν απο μια ωρα

Καλη φαση
 
Οπως πολλοι καλλιτεχνες τελευταια etsi και η (θεα) Kylie Minogue κυκλοφορησε το νεο της αλμπουμ (Golden) και σε κασσετα

Η αναφορα εδω ειναι λογω του παρακατω video που δειχνει την Kylie να πρωτοακουει την κασσετα της σε ενα walkman :)

Δυστυχως ηχητικα και μουσικα το αλμπουμ ειναι ...χμμμ...
Τα εχω παρει ολα μετα την Βαλεριανα ......................και ειμαι χαρουμενη ψωνιζω απτου βεροπουλου.......................
 
Ασε τις βαλεριανες και κανε καμια εγγραφη χαχαχαχα
 
Εγώ έχω ένα ραδιοκασετοσιντόφωνο του 2001 στο οποίο παίζω τις παλιές μου κασέτες. Τα παλιά μου, της δεκαετίας του 80, τα είχα διαλύσει επειδή τα μετέφερα και στις διακοπές.
 
1@LadyNaty[/USER] καποια στιγμη ισως να μπεις στο τριπακι να χτυπησεις ενα deck και να ξαναρχισεις εγγραφες και ακροασεις (με την οπιια βοηθεια χρειαστεις απο εδω!!). Θα αλλαξεις γνωμη για τις κασσετες και το ηχητικο τους αποτελεσμα...

 
@ Wally: Μέχρι και το 2009 χρησιμοποιούσα δημοσιογραφικό κασετοφωνάκι με τις κανονικές (όχι τις μικρές) κασέτες για την ηχογράφηση των μαθημάτων παραδοσιακού τραγουδιού που έκανα παλια, και φυσικά τις έπαιζα στο εργαλείο του 2001. Είχα γίνει ανέκδοτο για το λόγο αυτό. Εννοείται ότι δεν είμαι προκατειλημμένη για τις κασέτες και τις προτιμώ από τα mp3 και κάθε άλλη μορφή ψηφιακού ήχου. Ακροάσεις κάνω έτσι κι αλλιώς, στο 17ετές εργαλείο μου.
 
Νεο κασσετοφωνακι απο την Toshiba ,δεν το δα ολο το βιντεο και δεν καταλαβα αν ειναι νεο φορματ κασσετας με hi res sound η παιζει τα mp3 flac σε hi res και εχει και απλο κασσετοφωνο!

To πρωτο ακουγεται λιγο απιθανο..

Review of the new Toshiba Aurex

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι μια αθλιοτητα δυστυχως...
 
και δεν καταλαβα αν ειναι νεο φορματ κασσετας με hi res sound η παιζει τα mp3 flac σε hi res και εχει και απλο κασσετοφωνο! 
Το 2ο. Και είναι μούφα και το hi-res αυτό, δεν κάνει διαφορά στον ήχο και το ίδιο το κασετόφωνο. Είναι της πλάκας δηλαδή.
 
Καταλαβα για τους Hipsters ειναι.
 
Δεν καταλαβαινω γιατι παλαι ποτε μεγαλες εταιριες που τωρα βγαζουν αθλια ακουστικα για κινητα και ανοητα bluetooth speakers (βασικα φασον κινεζιες που αλλαζουν σταμπα) δεν φτιαχνουν κανα deck της προκοπης: ενα (νεο) καλο μηχανισμο, 2 capstan, 3 κεφαλες, bias/level calibration και καποιο συστημα noise reduction. 

Σιγουρα το κοστος παραγωγης ειναι υψηλο (πρεπει να φτιαχτουν πραγματα απο το 0) αλλα το κερδος θα ειναι καλυτερο απο τα ακουστικα και τις λοιπες αηδιες. Υπαρχει κοσμος με αγαπη στο σπορ και τα τελευταια καλα κασετοφωνα ειναι ηδη 25 ετων με οτι αυτο συνεπαγεται (συντηρηση, βλαβες). Θα τα σκασουν για ενα καλο deck.

Νομιζω οτι και το προβλημα του Dolby (εχει σταματησει να διαθετει και να πιστοποιει τα Dolby B/C/S) παρακαμπτεται ειτε με φραγκα ειτε με επιλογη αλλου συστηματος αποθορυβοποιησης (πχ DBX)

Δυο εταιριες ετοιμαζουν καλες νεες κασσετες.

Πεδιο δοξης λαμπρο.
 
Για τον ίδιο λόγο Γουάλη που όλες οι οικιακές συσκευές (κυρίως πλυντήρια) δουλεύουν με πλακέτες και όχι με προγραμματιστή. Η πλακέτα κάνει 5 € να φτιαχτεί στην Κϊνα από ρομπότ με εξαρτήματα SMD του κιλού και πωλείται 130 € τουλάχιστον ενώ ο προγραμματιστής είναι πολύπλοκη μηχανική κατασκευή και κοστίζει 40 € και πωλείται 60 € και θέλει γερό know-how για να γίνει σωστά. Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει μισή ντουζίνα φιλόδοξα πρότζεκτ για μαγνητόφωνα (reel to reel) αλλά κανένα δεν έχει καταλήξει σε κατασκευή εμπορικού μοντέλου. Πολύ δύσκολο και πολύ ακριβό. Έτσι μένει vaporware. Για να φτιαχτεί ένα ντεκ της προκοπής θα έχει τεράστιο κόστος R&D και κατασκευής και λίγες πωλήσεις μιας και δεν είναι mainstream πια αλλά niche. Μόνο εμείς οι δεινόσαυροι 45 άρηδες θα το παίρναμε μιας και οι πιτσιρικάδες δεν έχουν τα φράγκα ούτε τους λέει τίποτα, ακούνε μουσική από κινητό από youtube από mp3 Κλπ. Ενώ βέβαια όλες οι σύγχρονες συσκευές είναι 3-4 τσιπάκια που τα κάνουν όλα και μερικά εξαρτήματα ακόμα του κιλού και τέλος.
 
Διαβασα κριτικη για την νεα κασετα της Recording the Masters και τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρυντικα αφου την τοποθετει σχεδον ισαξια με τις παλιες Type I 

Υπαρχει και ενημερωση απο την NAC

SUPER FERRIC

UPDATE MAY 29, 2018

We have exciting news to report!

Our technical staff has made a very significant improvement in our formula which results in a much higher signal-to noise ratio (head room) without increasing our coating thickness. 

To accomplish this, we are building a specially designed coating station which is scheduled to go on line in approximately 120-150 days.

The extra time in preparation will be worthwhile. When we release “Super Ferric” it will surpass the performance of any previous type I tape!

“Super Ferric” will get one chance to make a first impression. We are determined and confident that it will deliver a stunning and exciting audio experience!
 
Πήγα χθές να πετάξω κάτι χαρτόκουτα στο εδώ κέντρο ανακύκλωσης και ανακάλυψα πεταμένο ένα ρετρό ραδιοκασσετόφωνο Grundig C 5500 Automatic. Το πήρα να το φωτογραφίσω και στο σπίτι διαπίστωσα ότι είχε μπαταρίες και το ραδιόφωνο έπαιζε κανονικά. Επίσης δούλευε και το κασσετόφωνο, όμως όταν έβαλα κασσέτα σταμάτησε (μάλλον οι λαστιχένιοι ιμάντες κόπηκαν). Από το διαδίκτυο είδα ότι κατασκευάσθηκε την περίοδο 1977-1979. Παίρνει διάφορους τύπους κασσετών, ενώ το εύρος συχνοτήτων στο ραδιόφωνο περιλαμβάνει FM, μεσαία, βραχέα, και μακρά. Λειτουργεί με ρεύμα 220 ή 110V (με έξυπνο σύστημα με εγκοπές που εμφανίζουν την αντίστοιχη είσοδο του καλωδίου τροφοδοσίας), μετασχηματιστή 10-16V και μπαταρίες (6 μεγάλες LR20 των 1,5V). Τελικά αποφάσισα να το κρατήσω.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
1@Eagle 1[/USER]Όταν δεν κατασκευάζονταν όλα στην Κίνα... Σπουδαίο εύρημα, καλές ακροάσεις 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφο μηχανημα. Γερη κατασκευη. Θα δειχνει εξαιρετικο οπου και να το τοποθετησεις.

Παιζει και τις σπανιες TypeIII αλλα εχε υποψιν οτι δεν παιζει Type IV

Καθαρισμα κεφαλης και capstan με καθαρο οινοπνευμα, πιο ηπιο καθαριστικο για τα pinch rollers και καλες ακροασεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα