• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Καταβρεχτήρι (ον) [ΚΑΖΑΠΛΑΣΤ ΑΕ]

caprice

RetroMasteR
Αντιδράσεις
53

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
154
Η δική μου ήταν κατά του συγκεκριμένου ΄΄γκάτζετ΄΄ διότι έλεγε ότι έπεφτε πολύ νερό. Εκείνη είχε ένα ποτήρι και ράντιζε τα ρούχα καθώς τα σιδέρωνε.

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.194
krios είπε:
Η δική μου ήταν κατά του συγκεκριμένου ΄΄γκάτζετ΄΄ διότι έλεγε ότι έπεφτε πολύ νερό. Εκείνη είχε ένα ποτήρι και ράντιζε τα ρούχα καθώς τα σιδέρωνε.
Και εμείς της ίδιας άποψης είμαστε!

Nassos83

RetroActive
Αντιδράσεις
21
Μια εκ των γιαγιάδων μου χρησιμοποιούσε κάτι παρόμοιο με το παρακάτω. Το ίδιο έκανε και η μητέρα μου μέχρι πριν κάποια χρόνια.

Φυσικά ρυθμισμένο έτσι ώστε να πέφτει πολύ αραιά το νερό πάνω στο ρούχο.

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
239
Δεν το πρόλαβα να είμαι ειλικρινής... :( Ούτε στη γιαγιά μου, ούτε σε κανέναν άλλο!...

Θυμήθηκα όμως την πρώτη φορά που είχα αγοράσει στη γιαγιά μου ένα καταβρεχτήρι, τύπου "φσιτ-φσιτ", σαν κι αυτό που έβαλε ο Νάσσος πιο πάνω!

Θυμάμαι που της έδειξα πώς να το γεμίζει και πώς να το χρησιμοποιεί!

Όσο ήμουν μπροστά ή μέσα στο δωμάτιο, η καημένη η γιαγιά μου προσπαθούσε να το χρησιμοποιήσει μ' ένα στραβωμένο χαμόγελο και έλεγε όλο καμάρι: "η εγγονή μου με το 'φερε"!

Σαν έβγαινα από το δωμάτιο, το άφηνε σε μια άκρη και ξανάφερνε το ποτήρι όπως πάντα! :D

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
154
Εγώ είμαι υπέρ του καταβρεχτηρίου. Και ενώ άλλαξε η εποχή και τα σίδερα έγιναν ατμοσίδερα και πολύ βαριά και πολύχρωμα και και... προτιμώ τα παλιά που δεν πάθαιναν και τίποτα, και πιο ελαφριά ήταν και σιδέρωναν καλύτερα.

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
239
krios είπε:
Εγώ είμαι υπέρ του καταβρεχτηρίου. Και ενώ άλλαξε η εποχή και τα σίδερα έγιναν ατμοσίδερα και πολύ βαριά και πολύχρωμα και και... προτιμώ τα παλιά που δεν πάθαιναν και τίποτα, και πιο ελαφριά ήταν και σιδέρωναν καλύτερα.
QFT!

Όσες φορές έχω δοκιμάσει να σιδερώσω με ατμοσίδερο, που θέλει σύνδεση με wifi & remote sync με server, μου έχουν σπάσει τα νεύρα!

Τουναντίον, είναι εξαιρετικά τα παλιά ηλεκτρικά σίδερα. Με λίγο νερό κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά και δεν βασανίζεσαι! :)

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
159
Εγώ πρόλαβα και αυτό.Το χρησημοποιούσε η γιαγιά μου για το σιδέρωμα αλλά τα καλοκαίρια το χρησημοποιούσαμε τα παιδιά για να δροσιστούμε μπροστά απο τον ανεμηστήρα.?

Καταβρεχτηρι σιδερωματος.jpg

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
456
Βέεεβαια ! Ιστορικό, αν και νομίζω άσπρο με ροζ καπάκι.

Μπλουζα