Καταβρεχτήρι (ον) [ΚΑΖΑΠΛΑΣΤ ΑΕ]

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Η δική μου ήταν κατά του συγκεκριμένου ΄΄γκάτζετ΄΄ διότι έλεγε ότι έπεφτε πολύ νερό. Εκείνη είχε ένα ποτήρι και ράντιζε τα ρούχα καθώς τα σιδέρωνε.
 
krios είπε:
Η δική μου ήταν κατά του συγκεκριμένου ΄΄γκάτζετ΄΄ διότι έλεγε ότι έπεφτε πολύ νερό. Εκείνη είχε ένα ποτήρι και ράντιζε τα ρούχα καθώς τα σιδέρωνε.
Και εμείς της ίδιας άποψης είμαστε!
 
Μια εκ των γιαγιάδων μου χρησιμοποιούσε κάτι παρόμοιο με το παρακάτω. Το ίδιο έκανε και η μητέρα μου μέχρι πριν κάποια χρόνια.

p0753.jpg


Φυσικά ρυθμισμένο έτσι ώστε να πέφτει πολύ αραιά το νερό πάνω στο ρούχο.
 
Δεν το πρόλαβα να είμαι ειλικρινής... :( Ούτε στη γιαγιά μου, ούτε σε κανέναν άλλο!...

Θυμήθηκα όμως την πρώτη φορά που είχα αγοράσει στη γιαγιά μου ένα καταβρεχτήρι, τύπου "φσιτ-φσιτ", σαν κι αυτό που έβαλε ο Νάσσος πιο πάνω!

Θυμάμαι που της έδειξα πώς να το γεμίζει και πώς να το χρησιμοποιεί!

Όσο ήμουν μπροστά ή μέσα στο δωμάτιο, η καημένη η γιαγιά μου προσπαθούσε να το χρησιμοποιήσει μ' ένα στραβωμένο χαμόγελο και έλεγε όλο καμάρι: "η εγγονή μου με το 'φερε"!

Σαν έβγαινα από το δωμάτιο, το άφηνε σε μια άκρη και ξανάφερνε το ποτήρι όπως πάντα! :D
 
Εγώ είμαι υπέρ του καταβρεχτηρίου. Και ενώ άλλαξε η εποχή και τα σίδερα έγιναν ατμοσίδερα και πολύ βαριά και πολύχρωμα και και... προτιμώ τα παλιά που δεν πάθαιναν και τίποτα, και πιο ελαφριά ήταν και σιδέρωναν καλύτερα.
 
krios είπε:
Εγώ είμαι υπέρ του καταβρεχτηρίου. Και ενώ άλλαξε η εποχή και τα σίδερα έγιναν ατμοσίδερα και πολύ βαριά και πολύχρωμα και και... προτιμώ τα παλιά που δεν πάθαιναν και τίποτα, και πιο ελαφριά ήταν και σιδέρωναν καλύτερα.
QFT!

Όσες φορές έχω δοκιμάσει να σιδερώσω με ατμοσίδερο, που θέλει σύνδεση με wifi & remote sync με server, μου έχουν σπάσει τα νεύρα!

Τουναντίον, είναι εξαιρετικά τα παλιά ηλεκτρικά σίδερα. Με λίγο νερό κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά και δεν βασανίζεσαι! :)
 
Εγώ πρόλαβα και αυτό.Το χρησημοποιούσε η γιαγιά μου για το σιδέρωμα αλλά τα καλοκαίρια το χρησημοποιούσαμε τα παιδιά για να δροσιστούμε μπροστά απο τον ανεμηστήρα.?

Καταβρεχτηρι σιδερωματος.jpg
 
Βέεεβαια ! Ιστορικό, αν και νομίζω άσπρο με ροζ καπάκι.
 
Καταβρεχτηρι το '70 επαρχια δεν ειχα δει πουθενα, ειχαν μπολ διπλα οι γιαγιαδες-μαναδες, βουταγαν λιγο τα δαχτυλα και εριχναν διασπαρτες σταλες στο ρουχο. Σε αλλες περιπτωσεις εβρεχαν πανι και το απλωναν επανω.
 
Πίσω
Μπλουζα