Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Εγω προτιμω "νανακια". Πιστευω πως ειναι πιο ομορφα..
 
Ηρθε η στιγμη να ξεκινησω ... Μετα απο απιστευτες δαπανες για αγορες cartiges - κονσολες κ.τ.λ αποφασισα να φτιαξω μια καμπινα .θα ξεκινησω με μια bartop για πρωτη κατασκευη νομιζω ειναι καλα . εχεις καποιος τις διαστασεις ετσι ωστε να βγουν 6 κουμπια σε καθε παικτη ???? γιατι στο Internet βρηκα για μεγαλες καμπινες και για μικρες με 4 κουμπια ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
here we are19122010230.jpg

19122010241.jpg

19122010235.jpg

19122010236.jpg

19122010233.jpg

19122010234.jpg

19122010237.jpg

19122010238.jpg

19122010244.jpg

19122010240.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@subzero79: Πολύ ενδιαφέρουσα η κατασκευή σου! Εγώ ψάχνω για T-Moulding απο ντόπιες πηγές, αλλά ακόμα δεν έχω εντοπίσει τίποτα. Αν και προσωπικά θα προχωρήσω με ταινία pvc, θελω στην επόμενη κατασκευή να βρώ μαύρο moulding...

Για την ώρα, είμαι ως εξής:

CAB5.jpg

CAB1.jpg

CAB2.jpg

CAB3.jpg

CAB4.jpg
 
καλα ρε παιδια αφου εχουν Pc μεσα οι καμπινες πως γινεται το shut down απο το κουμπι ?
 
Βγαίνεις στα windows και κάνεις shut down από κει
 
Δεν χρειάζεται καν αυτό, αν θέλεις να είσαι "κομψός". :)

Είναι πανεύκολο να δώσεις μήνυμα shutdown στον υπολογιστή.

Είτε με πλήκτρο "Power" από το πληκτρολόγιο (στα περισσότερα σύγχρονα υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

Είτε απλά μέσω ρύθμισης που υπάρχει στα Windows σχετικά με το τι κάνει ο υπολογιστής αν πατηθεί το Power Off κουμπί του. Στα Win7 θα την βρείτε στο Control Panel>Hardware&Sound>Power Options>Change what the power button does αλλά αν θυμάμαι καλά η ίδια λειτουργία ή κάτι παρόμοιο πρέπει να υπάρχει και σε παλιότερες εκδόσεις των Windows.

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα καλού "μάστορα" το να κάνεις τα αντίστοιχα κουμπιά να "βγουν" στο εξωτερικό της καμπίνας, πχ σε ένα μικρό κρυφό κουμπάκι ή κάτι τέτοιο.
 
εφοσον φτιαχνεις καμπινα,τοτε θα χρησιμοποιησεις ειδικο frontend για το mame οπως το Mala,Atomif fe,Maximus Arcade κτλ.

αυτα εχουν επιλογη shutdown μεσω των κουμπιων της καμπινας σου που εσυ οριζεις ευκολα
 
εφτιαξες το scart τελικα και αλλαξες και μοχλους,ωραιος
 
ευκολο στην κατασκευη αυτο που εδειξες

βρηκα καποια αλλα τα οποια ηθελαν ολοκληρωμενο

ναι αλλαξα και μοχλους

περιμενω απο αγγλια να ερθουν τα 280 γιγα μαμε

αυριο εχει καλωδιωση για τα χειρηστηρια σε ι πακ2

και χρονορελε για να αναβει η οθονη οταν θα εχει φορτωσει το maximus arcade

τι αναλυση να χρησιμοποιησω για να ειμαι οκ?
 
παρα πολυ ωραια,τι μοχλοι ειναι αυτοι?

καταρχην μη βαλεις αλλα windows απο xp ή xp64,μονο με αυτα θα δουλεψει το προγραμμα για τις αναλυσεις.

θα βαλεις 640x480 αναλυση στο desktop προτου βαλεις το soft15khz προγραμμα.

Απο κει και περα θελεις καποιες ρυθμισεις στο mame.ini για να σου βγαλει τις σωστες αναλυσεις.

πηγαινε καπου στη μεση και θα τα βρεις:

http://translate.google.it/translate?u=http%3A//digilander.libero.it/venturi1975/index.html&sl=it&tl=en&hl=it&ie=UTF-8
 
σ ευχαριστω

υγ ξερω καλα ιταλικα σπουδασα ιταλια

SANWA JOUSTICKS
 
SUBZERO79 πραγματικα κανεις πολυ καλη δουλεια.Χιλια μπραβο.

Αντε να δουμε το τελικο αποτελεσμα.
 
με κανετε και κοκκινιζω

μελεταω ωτο θεμα με τον χρονορελε καθως και αν χωραει μια 28 αρα μεσα στο καμπινατο
 
τι ενοεις φιλε sub οτι περιμενεις τα 280 G M.A.M.E απο αγγλια ???? τα αγορασες ?? στα στελνει φιλος ??
 
απο ρετρομπερνερ υκ

μονο τα μεταφορικα και τα ντιβιντι πληρωνεις
 
Και γιατι να πληρωσει καποιος για τα mame...??
 
Πίσω
Μπλουζα