Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Αν είχα την δυνατότητα να το κάνω θα το ξεκινουσα μόνος μου. Τέλος πάντων σας ευχαριστώ που απαντήσατε
 
Εν μέσω θερους και ενώ το παρών thread έχει κάνει λίγο κοιλιά τον τελευταίο καιρό , με μεγάλη χαρά θέλω να σας ανακοινώσω ότι ο πασίγνωστος πλέον για τις απίθανες bartop (και όχι μόνο) κατασκευές του Pelo13 ετοιμάζει κάτι που πρόκειται να ταράξει κυριολεκτικά τα νερά των cabinet ιδιοκατασκευων και να προκαλέσει σε όλους μας στιγμές συγκινησης, έκπληξης και ενθουσιασμού ! Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω, το μόνο που μπορώ να πω αυτη τη στιγμη είναι ότι σε αυτο που πρόκειται να δείτε το ταλέντο και η ευρηματικοτητα ξεχελιζουν και το αποτέλεσμα θα είναι τόσο εντυπωσιακό που θα αποδυκνυει ότι τελικά η πρωτοτυπία μπορεί να κάνει την διαφορα ! Μέχρι τότε λοιπόν λιγο υπομονή...
 
Πολλά κεράσια ακούω... ελπίζω να χωρέσουν στο καλάθι!!
 
Αντε να δουμε τι ετοιμαζει παλι ο φιλος Pelo....

ΥΓ...Σου εχω στειλει και ενα PM Peri αν δεν το εχεις προσεξει.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά υπομονή. Το καλό πράγμα αργεί να γίνει... Και πιστέψτε με οτι πρόκειται για κάτι πολύ καλό... Βαγγέλη σου απάντησα στο ΠΜ :) . Παιδιά για όσους ενδιαφέρονται να σετάρουν στην καμπίνα τους και άλλες πλατφόρμες εκτός του MAME και θέλουν να έχουν snaps shots, artwork , videos κτλ υπάρχει αυτή η απίστευτη εφαρμοφή του emumovies http://emumovies.com/forums/index.php?/files/file/321-emumovies-download-service-utility/ η οποία όχι μόνο σου κατεβάζει τα artwork της πλατφόρμας επιλογής σου αλλά στα κάνει και αυτόματα rename με βάσει τα roms σου στο σκληρό σου που του ορίζεις έτσι ώστε να εμφανίζονται σωστά στον frontend που χρησιμοποιείς !!!!!!!!!!! Το μόνο αρνητικό είναι οτι θέλουν μια μικρή συνδρομή... Ψάξτε το , η εφαρμογή κάνει θαύματα !
 
Τον περασμένο μήνα αγοράσα μια καμπινα απο τον πολυ καλο φίλο pelo πως μπορω να ανεβασω εικόνες εδω διότι είμαι λίγο άσχετος ώστε να σας δείξω το νανάκι μου ? Αισθάνομαι την υποχρέωση και ευχαρίστηση να πω ένα μεγαλο ευχαριστω στον φίλο pelo13 για την πραγματικά άριστη καμπινα που μου έδωσε
 
Πας πάνω δεξια και πατας στο προφιλ και μετα στα αριστερα της οθόνης που λέει Album πατας περισσότερα και μετα create new album. Και όταν δημιουργηθεί το Album κάνεις κλικ πάνω του και πατάς upload pictures. Περιμένουμε να δούμε!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://greekarcade.webs.com/apps/forums/topics/show/3766309-multicade-jamma-pcbs

http://greekarcade.webs.com/apps/forums/topics/show/3766309-multicade-jamma-pcbs

(ενα ελληνικο site με οδηγιες κατασκευης cab-ινας - νομιζω δεν εχει ξαναγινει αναφορα στο συγκεκριμμενο)

ο VanChle ειναι μελος κι εκει ... ενω ο

Peri30 είπε:
. Βαγγέλη σου απάντησα στο ΠΜ :) .
Βαγγελης υποθετω ειναι ο δημιοθργος του site
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και από εμένα και καλως σας βρήκα,

Ως arcade addict και εγω, ηθελα απο παλια να φτιαξω ενα arcade machine. Mετα από αρκετό διαβασμα στο forum και βλεποντας ολα τα Mame Arcades που είχαν φτιαξει ολα τα παιδια εδω, εμαθα ολα οσα χρειαζοντουσαν και προχωρησα στην κατασκευη ενος Bartop με μικροδιαφορές σε σχεση με τη συνηθισμένη οδο. Ετσι είπα να σας το παρουσιασω. Το καμπινακι φτιαχτηκε με controls από Gremlinsol​utions με 17αρα οθονη και PC P4 στα 2GHz. Για frontend εβαλα το AtomicFe που το βολέυτηκα πολυ να πω την αλήθεια στηνοντας το και ως jukebox.

Μερικές φωτος...

IMG_0339_resize.jpg

Ολες οι φωτογραφίες από την κατασκευή υπάρχουν εδώ

http://imageshack.us/g/695/img0332resize.jpg/

IMG_0343_resize.jpg

IMG_0338_resize.jpg
 
Πολλή καλή δουλειά και ωραίο artwork.

Και ο τρόπος που ανοίγει το panel σούπερ ;)

Μπροστά κάτω δεξιά έφαγε χτύπημα?

Υγ. Kαλώς όρισες
 
Χιλια μπραβο σε ολους ωσους εχουν φτιαξει καμπινες.Ολες ειναι υπεροχες.εγω με τα mame το arcade joy το pc και την τηλεοραση την κανω την δουλεια μου αλλα το μονο που θα ηθελα σαν τρελος ειναι να ειχα μια αυθεντικη καμπινα pacman.pacman forever
 
Τρομερο το καμπινάκι!!!!! Πολύ χαρούμενο artwork.

Χαίρομαι που σε βοήθησε το foroum μας στην κατασκευή.

Καλόπαιχτο!!!!!
 
Χαιρομαστε εδω να βλεπουμε κενουρια καμπινακια πολυ ωραιο αντε καλοπαιχτο φιλε μου.
 
ωραίο καμπινάκι! καλόπαιχτο, καλό λιώσιμο και καλά ξενύχτια :) :D
 
Ευχαριστώ παιδια για τα καλοριζικα αλλά και για όλη τη γνώση που αποκόμισα από το site και το καμπινακι μου εγινε πραγματικοτητα. Το artwork by me με CorelDraw (ναι, ειμαι μάλλον από τους τελευταίους που το χρησιμοποιούν ακόμα) ;)

Kambia είπε:
Πολλή καλή δουλειά και ωραίο artwork. Και ο τρόπος που ανοίγει το panel σούπερ ;)

Μπροστά κάτω δεξιά έφαγε χτύπημα?

Υγ. Kαλώς όρισες
Ναι, είχα ένα ατύχημα κατα τη μεταφορά στο σπίτι από το γκαραζ που το εφτιαχνα αλλά ηδη η ζημια αποκαταστάθηκε :)
 
Πολυ καλη δουλεια!Καλοπαικτο!
 
Πολύ καλή δουλειά φίλε. Μπράβο σου.

Το artwork είναι φοβερό και δείχνει ότι είσαι σωστός/γνήσιος "μπιμπλικάκιας" :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αργησα να διαβασω το θεμα αλλα το καταφερα σε δυο μονο ημερες.

Ειχα μια υποψια οτι θα μπλεξω εαν κανω εγγραφη εδω μεσα, τωρα πλεον ειμαι σιγουρος. ;)

Μου αρεσαν παρα πολυ οι κατασκευες σας. Πανεμορφα μηχανηματα. Θελω και εγω ενα τετοιο αλλα εχω μερικες ερωτησεις.

1) Που μπορουμε να φτιαξουμε το μεταλικο σκελετο που βαζουμε τα πληκρα και τον μοχλο; Εχει βρει κανεις συγκεκριμενο καταστημα με λογικη τιμη στην Αθηνα;

2) Δυσκολευομαι να βρω πηγη στην Ελλαδα για τα πληκτα και τον μοχλο, ειδα οτι σε αλλο θεμα ειχατε αναφερει καλες τιμες αλλα δεν επιτρεπεται να δημοσιευθει το καταστημα. Υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει τηλεφωνα;

OΚ βρηκα απο την cache του google τον Σταμο.

3) Εχω τα σωθικα απο ενα Asus s-presso, εδω εχει τα χαρακτηριστικα του, με ενα Intel P4@3mHz HT, η ενσωματωμενη καρτα γραφικων θα παιξει mame χωρις προβλημα;

4) Link για keyboard mod; Δεν ειμαι για επιπλεον εξοδα οπως i-pac...

ΟΚ το βρηκα και αυτο, για ποιο λογο δεν προτεινεται αυτος ο τροπος και ολοι βαζουν το ακριβο ι-pac;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα