Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

αρχισαν οι απορίες, τι διαστασεις πρεπει να έχει το marquee? η μία ειναι 450mm, το υψος ? ρωτάω για να πάω να κόψω το plexi, όπως και το plexi στα controls το μήκος από ότι κατάλαβα είναι πάλι 450, αλλα η άλλη διάσταση ? και κάτι τελευταίο ή λαμαρίνα και αυτή τι διαστάσεις εχει ? για το control panel? Πάντα σύμφωνα με το σχέδιο weecade
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!! να στε καλα!!!! αν κ πιστευω πως μεχρι να το τελειωσω θα εμφανιστουν κι'αλλες αποριες.... θα βαλω κ φωτο να με καμαρωσετε κ μενα!!! :D
 
Καλη αρχη αγαπητε,

γιατι ομως θελεις coin p1 και p2? Δεν υπαρχει λογος. Απλα απο το κουμπι στην i-pac στον coin p1.
 
καλημερα!!! οχι 1 κουμπι 8ελω!!! απλα ειδα στην πλακετα πως εχει cons1 k coins2 ! κ ηθελα να ρωτησω!

ειδα σε προηγουμενα ποστ το bartop ενος παιδιου με θεμα ferari!!! k επειδι βρηκα κατι ειπα να το ποσταρω εδω να το δει αν του αρεσει.... ειναι 1 8εμα φεραρι απο το frontend mala το οποιο κατα τη γνωμη μου θα ταιριαζε πολυ!!!!

http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=113612.0

αν σας αρεσει θα με κανατε πολυ χαρουμενο κ θα εσθανομουν πολυ ομορφα μιας κ 8α συνεισφερα κ εγω σε κατι!!!!
 
Παρα πολυ καλο!!
 
οντως ομορφο.

Τι frontend σκεφτεσαι??

παιδια και μια ερωτηση τωρα που χαζευα το forum. Τα φωτιζομενα κουμπια απο που παιρνουν ρευμα? το μεγαλο κοκκινο κουμπι μπροστα ειναι φωτιζομενο και ειχα παει να του δωσω απο την παροχη του υπολογιστη (για το μικρο φωτακι που εχουν τα pc μπροστα) αλλα μαλλον δεν το σηκωνε..... Καμια ιδεα?Απο πριζα με μετασχηματιστη?



και αφου αρχισα τις ερωτησεις δειτε λιγο εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20433-Ακομα-μια-ανακατασκευη-καμπινας/page11

Η ερωτηση ειναι για το setup τον κουμπιων στο steem...κατι δεν παει καλα......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To mala εχω σεταρει! το βρηκα ποιο ευκολο!!! δοκιμασα κ Hiperspin k maximus αλλα δεν τα καταφερνα να δουλεψουν σωστα... κ κατελιξα στο Μαλα!!!

ειδα πως εχεις προβλημα με τα κουμπια !

α) με τα φωτειζομενα!

β) με το σεταπ!

α)τα φωτειζομενα κουμπια σου τι λαμπακι εχουν? 12βολτ?

β)πλακετα I-PAC δεν εχεις? για ταν προγραμματισμο των κουμπιων?
 
6a00d83451cbb069e2014e893354a5970d-pi


Arcade Light Switches by AlephDesign

http://www.retrotogo.com/2011/06/arcade-light-switches-by-alephdesign.html
 
νομιζω ναι ειναι 12v.

Δεν εχω θεμα με το setup στα κουμπια στο mame αλλα στο steem

Καμια ιδεα?

τωρα που το ειδα...ναι ειναι 12v σιγουρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ε τοτε παρε 12 βολτ απο το τροφοδοτικο σου! απο 1 φισακι για ανεμιστηρακι π.χ.
 
Ακόμα καλύτερα από μια φίσα πχ για σκληρό δίσκο δες ποιο είναι 12 βόλτ νομίζω κίτρινο/μάυρο και κόκκινο μάυρο είναι 6 βολτ;Δεν είμαι σίγουρος, πάνω στο τροφοδοτικό έχει τα χρώματα.
 
εγω να ρωτησω κατι γιατι εφαγα φλας??? μπορουμε να βαλουμε παρα πανω απο 1 λαμπακι 12βολτο σε μια τετοια φισα τροφοδοτικου?
 
zac3146 είπε:
εγω να ρωτησω κατι γιατι εφαγα φλας??? μπορουμε να βαλουμε παρα πανω απο 1 λαμπακι 12βολτο σε μια τετοια φισα τροφοδοτικου?
Βεβαιως,γυρω στα 15 μπορεις σιγουρα.

Κιτρινο-μαυρο για 12v και κοκκινο-μαυρο για 5v.
 
thank you guys!!!! θα το δω αμεσα...

Για το steem ξερει κανεις τιποτα?
 
Παιδιά πείρα αυτά τα ηχεία για το καμπινάκι speaker 5 watt, 8 Ohm, http://www.arcadeshop.de/Audio-Video-Speaker-5-Watt_323.html, θα χρειαστώ ενισχυτή απ ότι κατάλαβα.

1. Που θα βρω κάνα φτηνό μέχρι 10 euro

2. Πως θα τα συνδέσω με αυτόν

3. Υπάρχει πιθανότητα να δουλέψουν κατευθείαν συνδεδεμένα με το PC ?

Thnks

Σήμερα θα ανεβάσω και καμιά φώτο από την πρόοδο εργασιών μου, αλλά και την παραγγελία μου. (Μέχρις στιγμής μου βγήκε ο κούκος αηδόνι..... Πολλά τα λεφτά και δύσκολοι οι καιροί....) :angry:
 
Δεν καταλαβαίνω, γιατί κάποιος να μην πάρει απλά ηχειάκια υπολογιστή (πάμφθηνα κι αξιοπρεπή υπάρχουν πολλά) και να τα βάλει στη καμπίνα; Πλύ απλά πράγματα, κι αν θες να κολλήσεις τους κώνους επάνω στην εσωτερική επιφάνεια της καμπίνας απλά τα γδύνεις και τελείωσες...
 
Και να προσθέσω ότι μπορείς να βάλεις και usb ηχεία με τα οποία δεν μπλέκεις ούτε καν με το θέμα τροφοδοσίας.

Εγώ τα εμπιστευθηκα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 
To ίδιο έκανα και γω. Με 10 ευρώ logitech ηχεία usb και δεν έχω κανένα παράπονο.
 
Πίσω
Μπλουζα