Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Εγω προτιμησα τη λυση των απλων ηχειων pc με τροφοδοσια 220volt!

Αλλα ηθελα να ρωτησω... τα ηχειακια που λετε τα usb? τι? πως? πειτε μας κατι για αυτα...

εχουν μπαταρια? εχουν δυνατο/καθαρο ηχο?

της Logitech που λετε ποια ειναι ? μπορειτε να ποσταρετε παιδια καμια photo να ξεστραβοθουμε?!!! thanx!!!

(Εγω ακομα παιδευομαι με τα ξυλα κ το σχεδιο...

κ επισης ανακαλυψα πως εκανα μια γκαφα!!!! παραγγειλα 5 + 5 κουμπια για καθε παιχτη ενω ηθελα να εχει απο 6 ο καθενας!!!!)

αντε παλι παραγγελια απο Γερμανια κ αναμονη για 2 κουμπια....πφφφφφ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχουν βγει τελευταία ( ;) ηχεία USB που παίρνουν ρεύμα κατυθείαν από τη θύρα USB, άρα δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

Να πω πως, αν βάλεις κάποιος τα ηχεία μέσα στην καμπίνα, η καμπίνα αυτή καθεαυτή δρα ώς καμπίνα ηχείου και η ποιότητα του ήχουν είναι... πολύ αυθεντικής!

Εγώ χρησιμοποίησα ένα φτηνό/μέσο σύστημα 2.1 και, με το μικρό γουφεράκι μέσα στη καμπίνα δεν τολμάω να το πάω και πολύ δυνατά...
 
zac3146 είπε:
Λιγο ποιο κατω ειχε κ τον ενισχυτη του... γιατι δε τον πηρες?http://www.arcadeshop.de/Audio-Video-Audio-Amplifier-stereo_767.html
τον ειδα τον ενισχυτή αλλά στην προηγούμενη σελίδα έγραφε SOLD...

http://www.arcadeshop.de/index.php?cPath=82_92&osCsid=li516kmoo330rnedprfh8egf74

http://www.ebay.co.uk/itm/Mini-USB-Car-Boat-Audio-2CH-Stereo-HIFI-Amplifier-amp-2x20Watts-12V-5A-/230740037612?pt=UK_AudioTVElectronics_HomeAudioHiFi_Amplifiers&hash=item35b92d8fec

μέσα στο ebay βρήκα αυτον τον ενισχυτή λέω να τον πάρω, φαίνεται ok

ο επεξεργαστής θα είναι από ένα παλιό pc AMD Athlon 1.01 GHz me 768 MB Ram

η κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce2 MX 32 MB

Θα σηκώσει τα παλιά καλά ΜΑΜΕ (pacman, galaxian, κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spirakos είπε:
τον ειδα τον ενισχυτή αλλά στην προηγούμενη σελίδα έγραφε SOLD...http://www.arcadeshop.de/index.php?cPath=82_92&osCsid=li516kmoo330rnedprfh8egf74

http://www.ebay.co.uk/itm/Mini-USB-Car-Boat-Audio-2CH-Stereo-HIFI-Amplifier-amp-2x20Watts-12V-5A-/230740037612?pt=UK_AudioTVElectronics_HomeAudioHiFi_Amplifiers&hash=item35b92d8fec

μέσαστο ebay βρήκα αυτον τον ενισχυτή λέω να τον πάρω, φαίνεται ok

ο επεξεργαστής θα είναι από ένα παλιό pc AMD Athlon 1.01 GHz me 768 MB Ram

η κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce2 MX 32 MB

Θα σηκώσει τα παλιά καλά ΜΑΜΕ (pacman, galaxian, κλπ)
Ο ενισχυτης που πηρες απτο ebay ειναι πολυ καλος για τη δουλεια αυτη.

Αν μιλαμε για κανονικη καμπινα,τα usb ηχειακια δεν αρκουν,για μικρη ομως καμπινουλα bartop ειναι οκ.

Με τον 1000αρη athlon και με μια εκδοση mame μεχρι την 0.106,θα παιζεις τελεια ακομα και neogeo-cps1-cps2-system16 πλακετες,συν ολα τα 8bit κλασσικα.
 
Γιατι μπλεκεσαι με ενισχυτες κλπ κλπ. Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι απλα ηχεια usb .

Εγω εβαλα αυτα

και δεν εχω κανενα θεμα. Και η καμπινα μου ειναι μεγαλη.
 
Chahn Thnks men !!

IMG_0890.jpg

και οι πρώτες φωτογραφίες ... :)

μηπως κανεις ξέρει πως μπορώ να βγαλω την βάση από κάτω απο το TV MONITOR ? το ένα το κομάτι το έβγαλα, αυτό που είναι μοχλος μεσα στο monitor δεν το κατάφερα

IMG_0882.jpg

IMG_0887.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν και δε μπορω να καταλαβω ποια οθονη εχεις Spirako...

υπαρχουν 2 περιπτωσεις... Η μια ειναι πως καπου εκει στην κλειδωση της βασης (αν εισαι τυχερος) εκει που ενωνεται δηλ. το κοματι που δε μπορεις να βγαλεις με την οθονη.. εχει καποια καπακια πλαστικα που ξεκουμπονουν κ αν τα βγαλεις λογικα 8α εχει τις βιδες που κρατουν τη βασουλα αυτη!!!

κ η δευτερη περιπτωση (αν εισαι ατυχος) ειναι να χρειαστει να βγαλεις ολο το πισω μαυρο πλαστικο καλυμα της οθονης,για να βγει η βαση στηριξης...

για LG την κοβω ομως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα!

παιδια ξερετε ποσο χρεωνουν τις ψιφιακες εκτυπωσεις σε αυτοκολητο? με το τετραγωνικο παει?

εχετε να μου δωσετε καποιεσ σιμβουλες για τα αυτοκολλητα?

κοντευω να τελοιωσω κ εγω το bartop μου! τωρα ειμαι στη φαση του βαψιματος κ αν ολα πανε καλα το Σαββατο ξεκιναω το μονταρισμα!
 
Αναλόγως υλίκών και προμηθευτή, για λιανική, ?30-?50. Το τετραγωνικό. Οπότε συμφέρει αν έχεις διαφορετικά κομμάτια να προσπαθήσεις να τα χωρέσεις όσο πιο κοντά γίνεται μεταξύ τους.

Υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι θα σου κάνουν και κοπτικό, για να μη χρειαστεί να το κόβεις μόνος σου, αλλά εκεί χρεώνουν ό,τι θέλουν - το επιπλέον κόστος γι αυτούς είναι μηδενικό, αλλά...
 
πολλα μου φαινονται να λες Gryzor

... χωρις να ξερω ΣΤΑΝΤΑΡ ! γιατι δεν εχω ρωτησει ακομα σε μαγαζι! απλα εκανα μια ερευνα στις τιμες που παιζουν στο internet κ βρηκα απο 15-20 ευρω να παιζουν ολοι στο τετραγωνικο...βεβαια ειναι κ τα υλικα οπως λες...

αλλα αν ειναι ετσι... 30-50ευρω ΚΑΗΚΑΑΑΜΕΕΕΕ !!!!!!!!!!!!
 
Προφανώς, αν πας σε ένα απλό λεπτό αυτοκόλλητο χαρτί θα είναι τζαμπέ... Αλλά να μην πάρεις ένα καλό βυνίλιο, χοντρό, να ξεκολλάει/κολλάει εύκολα (σημαντικό για την τοποθέτηση) και να μην χάνει τα χρώματά του;

Θα ρωτήσω ένα προμηθευτή μου να μου πει - μου κάνει επαγγελματικές δουλειές αλλά κάποια ιδέα θα έχει και για λιανική... Ψάξε πάντως τα post μου, παλιότερα είχα ποστάρει για κάποιον φτηνό στη Σόλωνος...
 
Ψάξε και σε μαγαζιά που διαθέτουν plotter και μπορεί να πετύχεις λαβράκι...... ;)

Τύπωσα κάτι τεράστια posters που έβαλα στους τοίχους στο νέο μου χώρο σε plotter και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Ανάλογα με το υλικό που θα τυπώσεις οι τιμές κυμαίνονται, αλλά 25 ευρώ το τετραγωνικό δεν είναι με τη καμία.
 
Ειμαι απο Χαλκιδα Gryzor


ευχαριστω παιδια που βοηθατε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, μόλις μίλησα με τον προμηθευτή μου (μιλάμε για μεγάλο μαγαζί, που βλέπεις εκτυπώσεις τους κάθε μέρα σε κεντρικά κτήρια κτλ). Μου είπε ότι όντως, υπάρχουν τιμές ?15-20, αλλά αυτές αφορούν σε εκτυπώσεις αρκετών τετραγωνικών. Αν μιλάμε για 1-2 τετραγωνικά δεν παίζουν. Χωρίς να του πω τί σκεφτόμουνα, μου είπε κι αυτός ?30-50 αναλόγως υλικών, και παραπάνω αν θέλεις κοπτικό (το έξτρα κόστος είναι για το άτομο που θα το σετάρει και στα ελαφρώς διαφορετικά υλικά).

Να πω πως τα πόστερ δεν έχουν καμμία σχέση δυστυχώς με αυτοκόλλητα...
 
Σε ευχαριστω πολυ κ παλι Gryzor για το ενδιαφερον σου κ τη βοηθεια σου!!!

μολις γυρισα απο 3 μαγαζια που πηγα να ρωτησω!

ο πρωτος μου ειπε 30 ευρω το τετραγωνικο με πλαστικοποιηση κ δωρο στα 2 αυτοκολλητα το κοψιμο! (εγω τον επεισα δηλ.)

κ χωρις να κατσει να ασχοληθει! χωρις να κατσει να βγαλει το τελικο κοστος!

ο δευτερος μου ειπε παλι 30 ευρω το τετραγωνικο + 20 ευρω πλαστικοποιηση + 20 ευρω τα κοπτικα! χωρις να εχω την επιλογη ποια θελω να κοψω! ή ολα ή τιποτα διλ. κ παλι χωρις να κατσει να ασχοληθει με το τελικο κοστος! (αφου κ στους 2 που σας λεω πηγα με το στικακι μου, με ολα τα αυτοκολλητακια μου στις διαστασεις που ηθελα...)

τι να πω....βαριουνται να βγαλουν χρηματα...?

κ ο τριτος που κατεληξα.. να σας πω..

τα υπολογησε ολα κ τα εβγαλε χωρις κοπτικο 85 ευρω!!! σε αυτοκολλητο για εξωτερικη χρηση χωρις πλαστικοποιηση! κ χωρις χρεωση απο μερους μου τη φυρα οπως μου ειπε..

τον εμπιστευτικα!!!

αυριο το βραδυ θα παω να τα παρω! ειδωμεν...

να σας πω πως με εναν δικο μου υπολογισμο τα εβγαλα σαν συνολικη επιφανεια γυρω στα 2.70 τετραγωνικα!

πιστευω πως ειναι καλα σαν τιμη!

τι λετε?
 
Χμ... για 2.70 καλή είναι η τιμή, αλλά με τις εξής ενστάσεις:

-Η φύρα εννοείται και χρεώνεται. Είναι μέσα στην τιμή που σου είπε. Σε ό,τι παραγωγή και να κάνεις, με ό,τι υλικό, από χαρτί μέχρι τσιμέντο και ατσάλι, η φύρα ενσωματώνεται στην τιμή. Γι αυτό στις εκτυπώσεις μετράται το τρέχον μέτρο. Αν έχεις δύο κουκκίδες σε απόσταση 99εκ. θα χρεωθείς για 1τ.μ...

-Εξωτερική χρήση σημαίνει χρέωση και υλικό που δεν χρειάζεσαι: προστασία για βροχή, υπεριώδεις κτλ. Αντίθετα, πλαστικοποίηση χρειάζεσαι γιατί αυτό είναι η μαγκιά! Με αυτό γίνεται ωραίο κι ανθεκτικό... Οπότε πρόσεξε.

Και... πες μας τί βγήκε, δώσε και φωτό :)
 
Μπορει να γινει μετα πλαστικοποιηση ? με εβαλες σε σκεψεις φιλε Gryzor.....

Ναι εννοειται πως 8α ανεβασω φωτο!!!
 
zac3146 στη θέση σου θα έπαιρνα τώρα ένα τηλέφωνο να ρωτήσω.
 
Μολις πηρα τηλεφωνο! με πλαστικοποιηση ηταν τελικα η τιμη!!! εγω δεν καταλαβα καλα!!!! ΟΟΟΥΥΥΥΦΦΦΦΦ!!!!!! Ευτιχως!!!!! :D

Ολα καλα!!!!

Κατι τελευταιο να ρωτησω παιδια?

θελω να βαλω πλεξικλας στο control panel κ σκεφτομαι πως θα κανω τις τρυπες...

φοβαμαι μη το σπασω...ή μηπως μου ξεφυγει κ κανω λαθος τις τρυπες κ δεν πεφτουν ακριβως πανω στο panel... τι να κανω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα